Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3


TEMA: 4 : PERPADUAN
KELAS: 3 ZUHRAH MINGGU: 18
UNIT: 11: Hormat-menghormati MASA: 10.20-11.50 tgh TARIKH: 4/8/2023
Budaya Kita TEMPOH: 1 Jam 30 minit HARI: Jumaat
TOPIK: Berkongsi Hasil Tanaman
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.2 (i) Baik hati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : 1. Murid berjaya memberikan respons berdasarkan ayat
suruhan dan ayat permintaan dengan betul berdasarkan teks
1. Memberikan sekurang-kurangnya dua respons secara berpasangan.
berdasarkan ayat suruhan dan ayat permintaan berdasarkan 2. Murid berjaya melengkapkan respons dialog hormat
teks dengan betul. menghormati menggunakan ayat suruhan dan ayat
permintaan dengan bimbingan guru.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 69, Buku Aktiviti: 77
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang tanaman yang boleh ditanam di halaman rumah.
___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
diberi latihan pengayaan.
pelajaran. Murid diminta membuka buku teks ms 69.
2. Murid membaca teks dengan kuat secara kumpulan dan individu. Murid ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
memahami petikan teks yang dibaca..
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid diminta mengenal pasti ayat suruhan dan ayat permintaan dalam teks. pengukuhan.
(KBAT).
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
4. Secara berpasangan murid bergilir-gilir memberikan respons terhadap ayat
objektif pembelajaran dan diberi
suruhan dan ayat permintaan yang terdapat di dalam teks.(PAK 21) latihan pemulihan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 77. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berpasangan.
TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti /Petikan dialog
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 4 : PERPADUAN
KELAS: 3 ZUHRAH MINGGU: 19
UNIT: 11: Hormat-menghormati MASA: 11.20-12.50 tgh TARIKH: 7/8/2023
Budaya Kita TEMPOH: 1 Jam 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Manual Laman Aduan Taman Aman
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

Semangat
2.3 2.3.1 (ii) Nilai Murni
bermasyarakat
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
1. Murid berjaya menyatakan dan mengeluarkan maklumat
Pada akhir PdPC murid dapat : dalam manual laman aduan dengan betul secara
berkumpulan.
1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga maklumat yang 2. Murid berjaya melengkapkan papan cerita berdasarkan
terdapat di dalam manual laman aduan dengan betul. maklumat yang terdapat di dalam manual dengan
bimbingan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 70, Buku Aktiviti: 78
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diterangkan tentang kegunaan laman aduan untuk kawasan kejiranan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan baik dan
pelajaran. Murid diminta membuka buku teks ms 70.
diberi latihan pengayaan.
2. Murid membaca dan memahami petikan.
3. Murid dibimbing membaca dan mengenal pasti maklumat yang terdpat di ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
dalam teks.
bimbingan dan diberi latihan
4. Murid menyatakan dan mengeluarkan maklumat yang terdapat di dalam pengukuhan.
manual aduan secara berkumpulan.. (KBAT)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 78 melengkapkan papan
objektif pembelajaran dan diberi
cerita berdasarkan manual. (PBD) latihan pemulihan.
6. Seorang murid dipilih untuk membacakan manual aduan dengan intonasi
yang betul dan sebutan yang jelas. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
Buku Aktiviti Lembaran kerja
TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD)

TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID


Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3 (PKJR)
TEMA: 4
: PERPADUAN KELAS: MINGGU: 1
UNIT: 11:
Hormat-menghormati MASA: TARIKH: 13/3/2023
Budaya Kita TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Kami Bersahabat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.1 (ii) Hormat menghormati Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
4 : Tingkah laku pejalan kaki Melintas dengan Selamatnya 4.4 4.4.1
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Menulis karangan berdasarkan kerangka.
2. Mengenal pasti dan menerangkan bahagian-bahagian
Murid berjaya menulis karangan berdasarkan kerangka
persekitaran jalan raya yang dapat meningkatkan
dengan betul
keselamatan sewaktu melintas melintas di lintasan
pejalan kaki, lintasan pejalan kaki berisyarat dan
jejantas.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 71, Buku Aktiviti: 79, BAM PKJR: 18 (Aktiviti 16).
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diminta menulis nama sahabat karib mereka dalam kertas.
___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 71.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid membaca dan memahami petikan.
bimbingan dan diberi latihan
4. Murid diminta mengenal pasti isi kerangka dan menghasilkan karangan
pengukuhan.
dalam buku latihan.
5. Murid menulis karangan berdasarkan kerangka yang diberi. (KBAT)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 79. (PBD)
objektif pembelajaran dan diberi
7. Seorang murid dipilih untuk mempersembahkan hasil penulisan di hadapan
latihan pemulihan.
kelas. (PAK 21)
8. Murid meneliti gambar di dalam BAM PKJR ms 18.
PdPC pada hari ini:
9. Murid menulis ayat yang lengkap tentang kawasan yang tidak selamat untuk
Memuaskan
melintas.
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
individu.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 4 : PERPADUAN
KELAS: MINGGU: 1
UNIT: 11 : Hormat-menghormati MASA: TARIKH: 13/3/2023
Budaya Kita TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Cahaya Keharmonian
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.2 4.2.2 Hemah tinggi Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menyanyikan lagu dan menjelaskan maksud
1. Menyanyikan lagu dan menjelaskan maksud baris yang baris yang dicetak berwarna merah dalam lirik lagu dengan
dicetak berwarna merah dalam lirik lagu. baik.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 72, Buku Aktiviti: 80, You Tube
Seni Bahasa (https://www.youtube.com/watch?v=LiaJHNnvOMI )
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid ditunjukkan video lagu ‘Nenek Si Bongkok Tiga’ melalui You Tube. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:- diberi pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 72. objektif pembelajaran dengan
3. Murid membaca dan memahami petikan. bimbingan dan diberi pengukuhan.
4. Murid diminta menyanyikan lagu mengikut melodi ‘Nenek Si Bongkok Tiga’.
5. Murid dibimbing menjelaskan maksud dalam lirik lagu. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 80. (PBD) objektif pembelajaran dan diberi
7. Murid menyanyikan lagu mengikut melodi ‘Nenek Si Bongkok Tiga’ dengan pemulihan.
iringan muzik. (PAK 21)
Penutup:- PdPC pada hari ini:
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan
pelajaran. Tidak memuaskan
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 4 : PERPADUAN
KELAS: MINGGU: 1
UNIT: 11: Hormat-menghormati MASA: TARIKH: 13/3/2023
Budaya Kita TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Hak Bersama
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.1 (i) Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina ayat menggunakan kata dasar
Membina ayat menggunakan kata dasar berdasarkan
berdasarkan gambar Situasi 2 dengan betul
gambar Situasi 2.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 73, Buku Aktiviti: 81-82
Tatabahasa – Kata Dasar
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk
pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 73. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid membaca dan memahami petikan.
pengukuhan.
4. Murid dibimbing mengenal pasti kata dasar lain dalam buku teks.
5. Murid menyenaraikan kata dasar yang lain dan membina ayat. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 83-84. (PBD)
latihan pemulihan.
7. Setiap kumpulan menghantar wakil untuk mempersembahkan ayat yang
dibina di hadapan kelas.(PAK 21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Presentations (Persembahan)-
individu.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 4 : PERPADUAN
KELAS: MINGGU: 1
UNIT: 11: Hormat-menghormati MASA: TARIKH: 13/3/2023
Budaya Kita TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Mematuhi Peranan
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.1 Bersyukur Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
2. Menggunakan kata berimbuhan awalan mengikut
Murid berjaya menggunakan kata berimbuhan awalan
konteks.
mengikut konteks
3. Mengenal pasti tempat yang paling selamat untuk
melintas jalan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 74, Buku Aktiviti: 83-84
Tatabahasa - Kata Berimbuhan Awalan
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.(PAK 21)
Aktiviti Utama:- ___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi pengayaan.
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 74. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid membaca dan memahami petikan. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi pengukuhan.
4. Murid dibimbing mengenal pasti kata berimbuhan awalan dalam buku teks.
5. Murid dibimbing menyenaraikan kata berimbuhan awalan berdasarkan buku ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
teks. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 85-86. (PBD)
Penutup:-

Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pemulihan.
pelajaran.

PdPC pada hari ini:


Recap Group (Mengulangi /
KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
