Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU SK TAHUN 3


TARIKH 9/4/2023 MASA 8.30-10.20
MINGGU 4
HARI Ahad KELAS 3 Azalea
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.1.1(iii) Membaca petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Membuat sebutan intonasi dengan tepat dan betul.
1. Membaca tiga petikan dengan sebutan yang betul
dan intonasi yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang Kem Bestari. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid memahami laras bahasa berita dengan bimbingan guru. ada murid.
2. Murid akan diminta untuk menyatakan kefahaman mereka tentang laras bahasa • Guru Menggunakan
berita secara bergilir-gilir. strategi pembelajaran
3. Murid membaca petikan mengikut laras bahasa berita dengan sebutan yang betul. kolaboratif dan koperatif
Teach Me (Ajarkan Saya) dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
4. Murid membaca petikan secara berpasangan. Carousel (Karousel)
sekolahku sejahtera
5. Murid yang lain akan menjadi juri apabila murid membacakan petikan secara supaya ada interaksi
berpasangan. antara murid dan
6. Murid memberikan pandangan dan melukis bilangan bintang berdasarkan bacaan memotivasikan murid.
dan sebutan rakan. • Menilai kefahaman
7. Murid akan mendengar beberapa pandangan tentang cara membacakan petikan murid tentang
bahasa berita oleh guru. pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Kem Bestari dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 014 BUKU AKTIVITI Halaman 017
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Bacaan Luncuran PAK-21 Carousel (Karusel)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Semangat Bermasyarakat KB Menghubungkaitkan
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
8/24 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 6 TEMA: KEMAKMURAN NEGARA KITA
TAJUK: 10: NEGARA MALAYSIA
KELAS: 6 DAHLIA MINGGU: 4
UNIT: 1. PEMBENTUKAN MALAYSIA
MASA: 10.50-11.50 TARIKH: 9/4/2023
TOPIK: KAJIAN DOKUMEN, CABARAN KE ARAH
TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
PEMBENTUKKAN MALAYSIA
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
10.1 10.1.3, 10.1.4, K10.1.17 Hormat menghormati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri yang terlibat Murid berjaya menghuraikan kepentingan mengekalkan
dalam Pembentukan Malaysia dan menghuraikan cabaran ke kemakmuran dan perpaduan di Malaysia.
arah Pembentukan Malaysia.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 14-19
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-

Murid bercerita tentang pelajaran sebelum ini.

Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami dokumen Pemasyhuran Malaysia. (KBAT)
3. Murid mengkaji dokumen tersebut dan jawab soalan yang diberikan.
4. Murid diterangkan cabaran yang dihadapi dalam proses pembentukkan malaysia. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Murid mencari cabaran-cabaran lain yang dihadapi dalam usaha membentuk Malaysia dengan menggunakan pelbagai
sumber. (PAK-21)
Murid membentangkan hasil dapatan kumpulan masing-masing. (PBD)

Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran dan membuat rumusan tentang unit 1.

Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–


KBAT Menganalisis PAK-21
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Kesemua murid dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan serta memberi kerjasama yang baik sepanjang
pdp berlangsung.
Mata Pelajaran: Tema : Gerak Gimnas Kelas : 4 TULIP Tarikh : 10.4.23
Pendidikan Topik : Tinggi ke Rendah (1) Masa : 7.30-8.00 Hari : ISNIN
Jasmani
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.2 Melakukan kemahiran hambur dan 1.2.1 Melakukan hambur tangan dari tempat tinggi dan
pendaratan dengan lakuan yang betul. mendarat ke tempat rendah dengan sokongan.
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep 2.2.1 Menyatakan lakuan hambur tangan dari tempat
pergerakan dan prinsip mekanik bagi tinggi
hambur dan pendaratan. dan mendarat ke tempat rendah.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen 5.1.3 Menggunakan alatan mengikut kesesuaian aktiviti.
pengurusan dan keselamatan.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Bahan Bantu
Keyakinan Kurikulum mengajar:
Kreativiti Tilam/lombol/trampolin
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Hambur tangan
K= Tugasan berpasangan
ASPIRASI MURID
Pengetahua Kemahiran Kemahir Kemahira Etika dan Identiti
n berfikir an n Kerohani Nasional
√ √ √ √ √
Memimpi Dwibahas an
n a
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat melakukan dua - memahami cara melakukan aksi hambur tangan
aksi hambur tangan dari aras tinggi dan mendarat di dari aras tinggi dan mendarat pada aras rendah
aras rendah dengan teknik yang betul dan seimbang. - melakukan ansur maju aksi hambur tangan dari
aras tinggi dan mendarat di aras rendah
AKTIVITI

1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.


2. Murid diberi penerangan dan tunjuk cara melakukan aksi hambur tangan dari aras tinggi dan
mendarat di
aras rendah.(Buku teks ms.6)
3. Murid melakukan aksi hambur secara ansur maju. Murid letakkan kedua-dua tangan di atas peti
lombol dan
melakukan lonjakkan hingga kedua-dua kaki dalam dirian tegak dengan sokongan guru.
Kemudian,murid
melakukan pendaratan. Murid lakukan sebanyak dua kali untuk memberi keyakinan pada murid.
4. Guru membuat penilaian dan rumusan.

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 10/4/2023 MASA 8.30-9.30
MINGGU 4
HARI Isnin KELAS 3 Azalea
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
STANDARD 3.2.1(i) Membina dan menulis ayat
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat :
1. Membina dan menulis lima perenggan. 1. Membina ayat berdasarkan gambar yang diberi.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang Kem Bestari. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid akan memberi perhatian terhadap penerangan guru untuk membina lima • Guru Menggunakan
perenggan strategi pembelajaran
3. Murid berbincang untuk membina perenggan dalam kumpulan. Brain Racking kolaboratif dan koperatif
(Fikirkannya) dengan menerapkan
4. Murid perlu menunjukkan perenggan yang dihasilkan kepada guru. PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
5. Murid akan menerima beberapa penambahbaikan untuk perenggan tersebut. supaya ada interaksi
6. Murid membaca petikan secara berpasangan. Carousel (Karousel) antara murid dan
7. Murid memberikan pandangan dan melukis bilangan bintang berdasarkan bacaan memotivasikan murid.
dan sebutan rakan. • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kenangan di Kem Bestari dengan pembelajaran hari ini
bimbingan guru
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 015 BUKU AKTIVITI Halaman 018
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Constructivism
Konstruktivisme (Konstruktivisme)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Menjanakan idea
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
8/24 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
4 Isnin 10.4.23 5 AZALEA Sejarah
60 minit

TEMA KEDAULATAN NEGARA

TAJUK 6. Warisan Negara Kita

UNIT 1. Institusi Raja Payung Negara

Perubahan pada Instutusi Raja


TOPIK
Institusi Raja di Dunia

STANDARD KANDUNGAN 6.1 Institusi Raja

6.1.4 Membandingkan kedudukan serta peranan Raja-raja Melayu dahulu dan kini.

STANDARD PEMBELAJARAN 6.1.5 Menghuraikan negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja pada masa kini.

K6.1.8 Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan institusi raja.

Pada akhir PdPC murid akan dapat:

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Membandingkan kedudukan serta peranan Raja-raja Melayu dahulu dan kini.
2. Menghuraikan negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja pada masa kini.
3. Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan institusi raja.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menulis sekurang-kurangnya 3 kepentingan mempertahankan institusi raja.

Set induksi:-

1. Murid ditunjukkan Video Clips - video pendek berkaitan institusi raja. Murid
memberikan pendapat mereka tentang video tersebut.
Aktiviti:-

2. Murid membaca maklumat dan dibimbing memahami perubahan yang berlaku


terhadap institusi raja.
AKTIVITI 3. Murid duduk secara berkumpulan di sebuah meja. Guru memberikan tajuk
PDPC perbincangan, iaitu “Kepentingan Mempertahankan Kadaulatan Institusi Raja”. Murid
membincangkan tajuk tersebut secara berkumpulan. (PAK21)
4. Murid mengenalpasti negara-negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja
du dunia. (KBAT)
5. Murid membentangkan cara mempertahankan kedaulatan institusi raja kepada kelas.
(PBD))
Penutup:-

6. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.


BBB Video, gambar, buku teks ms 8-11

KBAT Menganalis EMK Patriotisme

AKTIVITI PAK-21 Café (Kedai Kopi) NILAI TERAS SIVIK Hormat Menghormati

TAHAP PENGUASAAN (TP) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan

KEHADIRAN : 29 / 30

29 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 11/4/2023 MASA 9.50-10.50
MINGGU 4
HARI Selasa KELAS 3 AZALEA
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.2(i) Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif
PEMBELAJARAN mengikut konteks
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Memahami kata kerja aktif transitif dan tak transitif
1. Memahami dan menggunakan empat kata kerja dengan baik.
aktif transitif dan tak transitif mengikut konteks. 2. Membina ayat berdasarkan gambar yang diberikan
mengikut konteks yang betul.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang alangkah seronoknya. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid akan menceritakan kefahaman mereka terhadap teks dan gambar yang • Guru Menggunakan
dilihat. strategi pembelajaran
3. Murid mengenal pasti kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif. kolaboratif dan koperatif
Count (Kiralah) dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
4. Murid menyatakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak transitif. sekolahku sejahtera
5. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif berdasarkan gambar. supaya ada interaksi
Salad Bowl (Mangkuk Sayur) antara murid dan
6. Menunjukkan ayat yang dibina kepada guru. memotivasikan murid.
7. Murid akan menerima pembetulan jika melakukan kesalahan ketika membina ayat • Menilai kefahaman
yang diminta. murid tentang
pembelajaran hari ini
8. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif tak transitif berdasarkan
gambar
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang alangkah seronoknya dengan bimbingan
guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 016-017 BUKU AKTIVITI Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Count (Kiralah)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengecam
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
7/24 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 6 TEMA: KEMAKMURAN NEGARA KITA
TAJUK: 10: NEGARA MALAYSIA
KELAS: 6 TULIP MINGGU: 4
UNIT: 1. PEMBENTUKAN MALAYSIA
MASA: 11.50-12.50 TARIKH: 11/4/2023
TOPIK: KAJIAN DOKUMEN, CABARAN KE ARAH
TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
PEMBENTUKKAN MALAYSIA
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
10.1 10.1.3, 10.1.4, K10.1.17 Hormat menghormati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri yang terlibat Murid berjaya menghuraikan kepentingan mengekalkan
dalam Pembentukan Malaysia dan menghuraikan cabaran ke kemakmuran dan perpaduan di Malaysia.
arah Pembentukan Malaysia.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 14-19
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
Pengenalan:-

Murid bercerita tentang pelajaran sebelum ini.

Aktiviti:-
7. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
8. Murid membaca dan memahami dokumen Pemasyhuran Malaysia. (KBAT)
9. Murid mengkaji dokumen tersebut dan jawab soalan yang diberikan.
10. Murid diterangkan cabaran yang dihadapi dalam proses pembentukkan malaysia. (KBAT)
11. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
12. Murid mencari cabaran-cabaran lain yang dihadapi dalam usaha membentuk Malaysia dengan menggunakan pelbagai
sumber. (PAK-21)
Murid membentangkan hasil dapatan kumpulan masing-masing. (PBD)

Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran dan membuat rumusan tentang unit 1.

Think– Pair– Share (Fikir- Pasang–


KBAT Menganalisis PAK-21
Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 4 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Kesemua murid dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan serta memberi kerjasama yang baik sepanjang
pdp berlangsung.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 12/4/2023 MASA 7.30-9.00
MINGGU 4
HARI Rabu KELAS 3 AZALEA
TEMA KEKELUARGAAN
TAJUK Kenangan Manis
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.2(i) Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif
PEMBELAJARAN mengikut konteks
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Prasarana jalan raya
PKJR
STANDARD 2.2.4 Menerangkan kegunaann perabot jalan raya dan impaknya terhadap
PEMBELAJARAN PKJR keselamatan pengguna jalan raya
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:
dapat : 1. Memahami kata kerja aktif transitif dan tak transitif
1. Memahami dan menggunakan empat kata kerja dengan baik.
aktif transitif dan tak transitif mengikut konteks. 2. Membuat cerita berdasarkan gambar yang diberikan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang pengalaman memanggang ikan. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid diminta untuk menerangkan kefahaman mereka terhadap teks dan gambar • Guru Menggunakan
yang dilihat. strategi pembelajaran
3. Murid membincang kata kerja aktif transitif berdasarkan gambar. Using Large kolaboratif dan koperatif
Picture Card (Gambar /photo besar) ] dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
4. Murid diminta untuk menyatakan kata kerja aktif transitif berdasarkan gambar yang sekolahku sejahtera
dilihat. supaya ada interaksi
5. Murid yang tidak dapat menyatakan kata kerja aktif transitif akan dibantu oleh guru antara murid dan
dan murid yang lain. memotivasikan murid.
6. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif. • Menilai kefahaman
7. Murid perlu menunjukkan ayat yang dibina kepada guru terdahulu sebelum murid tentang
pembelajaran hari ini
melakukan persembahan.
8. Murid mempersembahkan cerita yang dibina secara didikhibur. Story Telling
(Ceritakannya)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pengalaman memanggang ikan dengan
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 000 BUKU AKTIVITI Halaman 019
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Using Large Picture Card
SEJAHTERA (Gambar/Foto Besar)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Story Telling (Ceritakannya)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengecam
EMK : ILMU & Sosiobudaya PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 15/24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
7/24 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
9.00 - 10.00
4 Rabu 12.4.2023 4 TULIP Sejarah
60 minit

TEMA SEJARAH AWAL NEGARA

TAJUK Mari Belajar Sejarah

UNIT 1. Mengenali Sejarah

TOPIK Ruang dan Masa Sebab dan Akibat dalam Peristiwa Sejarah

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Pengertian sejarah dan kemahiran sejarah


1.1.4 Membezakan konsep ruang dan masa dalam sejarah.
1.1.5 Menghuraikan sebab dan akibat dalam peristiwa sejarah.
STANDARD PEMBELAJARAN
K.1.1.7 Menerangkan kepentingan mengambil iktibar daripada peristiwa lalu.
K.1.1.8 Menjelaskan kepentingan meraikan sesuatu peristiwa sejarah negara.
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
1. Membezakan konsep ruang dan masa dalam sejarah dan menghuraikan sebab dan akibat
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
dalam peristiwa sejarah.

Murid berjaya melengkapkan rajah tentang sebab dan akibat sesuatu peristiwa yang berlaku
KRITERIA KEJAYAAN
kepada diri dan keluarga mereka.
Set induksi:-
1. Murid diterangkan maksud kronologi menggunakan contoh ‘Kronologi Peristiwa
Sekolah Saya’.
Aktiviti:-
2. Murid dibimbing memahami konsep ruang dan masa.
AKTIVITI 3. Murid dibimbing memahami ruang dan masa dalam peristiwa sejarah.
4. Secara berpasangan, murid membincangkan kesan jika tidak rajin mengulangkaji
PDPC pelajaran. (KBAT)
5. Murid melengkapkan rajah tentang sebab dan akibat sesuatu peristiwa yang berlaku
kepada diri dan keluarga mereka. (Aktiviti m/s 12) (PBD)
6. Murid yang dipilih oleh guru untuk membuat perbentangan. (PAK21)
Penutup:-
7. Murid mengimbas pelajaran lalu dan guru menerapkan perasaan cinta kepada negara.
BBB Buku Teks m/s 6-7,
KBAT Menganalis EMK Nilai Murni
Presentations (Persembahan)-
AKTIVITI PAK-21 NILAI TERAS SIVIK Kasih Sayang
individu.
TAHAP PENGUASAAN (TP) 2 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
KEHADIRAN : 26 / 28

REFLEKSI / IMPAK
Kesemua murid dapat mencapai objektif pdp yang telah ditetapkan oleh guru.
Mata Pelajaran: Tema : Gerak Gimnas Kelas : 4 TULIP Tarikh : 13.4.23
Pendidikan Topik : Tinggi ke Rendah (2) Masa : 8.00-8.30 Hari :
Jasmani KHAMIS
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.2 Melakukan kemahiran hambur dan 1.2.1 Melakukan hambur tangan dari tempat tinggi dan
pendaratan dengan lakuan yang betul. mendarat ke tempat rendah dengan sokongan.
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep 2.2.1 Menyatakan lakuan hambur tangan dari tempat
pergerakan dan prinsip mekanik bagi tinggi
hambur dan pendaratan. dan mendarat ke tempat rendah.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen 5.1.3 Menggunakan alatan mengikut kesesuaian aktiviti.
pengurusan dan keselamatan.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Bahan Bantu
Keyakinan Kurikulum mengajar:
Kreativiti Tilam/lombol/trampolin
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Hambur
tangan/permainan
K= Tugasan individu
ASPIRASI MURID
Pengetahua Kemahir Kemahir Kemahira Etika dan Identiti
n an an n Kerohani Nasional
√ √ √ √ √
berfikir Memimpi Dwibahas an
n a
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat melakukan dua - memahami otot yang digunakan dalam aksi
aksi hambur tangan dari aras tinggi dan mendarat di hambur tangan
aras rendah dengan teknik yang betul dan seimbang. - melakukan ansur maju aksi hambur tangan dari
aras tinggi dan mendarat di aras rendah
AKTIVITI

1. Melakukan aktiviti memanaskan badan.


2. Murid diberi penerangan tentang kekuatan otot yang digunakan untuk memastikan kestabilan.
3. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan. Setiap ahli kumpulan akan melakukan aksi hambur
tangan dari
aras tinggi dan mendarat di aras rendah dengan sokongan guru. Ahli yang dapat melakukan aksi
dengan baik
diberikan dua mata. Setiap kumpulan akan melakukan dua aksi hambur tangan dari aras tinggi dan
mendarat di aras rendah. Kumpulan yang mendapat mata terbanyak dikira sebagai pemenang.
4. Guru membuat penilaian dan rumusan.

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

10.20 - 11.20
4 Khamis 13.4.23 5 DAHLIA Sejarah
60 minit

TEMA KEDAULATAN NEGARA

TAJUK 6. Warisan Negara Kita

UNIT 1. Institusi Raja Payung Negara

Perubahan pada Instutusi Raja


TOPIK
Institusi Raja di Dunia

STANDARD KANDUNGAN 6.1 Institusi Raja

6.1.4 Membandingkan kedudukan serta peranan Raja-raja Melayu dahulu dan kini.

STANDARD PEMBELAJARAN 6.1.5 Menghuraikan negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja pada masa kini.

K6.1.8 Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan institusi raja.

Pada akhir PdPC murid akan dapat:

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 4. Membandingkan kedudukan serta peranan Raja-raja Melayu dahulu dan kini.
5. Menghuraikan negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja pada masa kini.
6. Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan institusi raja.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menulis sekurang-kurangnya 3 kepentingan mempertahankan institusi raja.

Set induksi:-

7. Murid ditunjukkan Video Clips - video pendek berkaitan institusi raja. Murid
memberikan pendapat mereka tentang video tersebut.
Aktiviti:-

8. Murid membaca maklumat dan dibimbing memahami perubahan yang berlaku


terhadap institusi raja.
AKTIVITI 9. Murid duduk secara berkumpulan di sebuah meja. Guru memberikan tajuk
PDPC perbincangan, iaitu “Kepentingan Mempertahankan Kadaulatan Institusi Raja”. Murid
membincangkan tajuk tersebut secara berkumpulan. (PAK21)
10. Murid mengenalpasti negara-negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja
du dunia. (KBAT)
11. Murid membentangkan cara mempertahankan kedaulatan institusi raja kepada kelas.
(PBD))
Penutup:-

12. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.


BBB Video, gambar, buku teks ms 8-11

KBAT Menganalis EMK Patriotisme

AKTIVITI PAK-21 Café (Kedai Kopi) NILAI TERAS SIVIK Hormat Menghormati

TAHAP PENGUASAAN (TP) 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Pembentangan

KEHADIRAN : 25 / 25

Kesemua murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
Mata Pelajaran: Tema : Kesihatan Diri dan Kelas : 4 TULIP Tarikh : 13.4.23
Pendidikan Reproduktif Masa : 10.50-11.20 Hari : KHAMIS
Kesihatan Topik : Zaman Remaja (4)
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam 1.1.3 Menyatakan contoh simptom yang mungkin dialami
konteks kesihatan diri dan reproduktif. ketika
Mengamalkan cara mengurus diri: haid.
- Akil baligh
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu
Peka Kesihatan mengajar:
Gambar/lembaran
kerja
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah
Menganalisis – Mengenal pasti V= Gambar Pentaksiran:
A= Perbincangan Pemerhatian
K= Tugasan individu Penulisan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat menyatakan - memahami simpton haid
sekurang-kurangnya enam daripada lapan simptom haid - menyatakan enam simpton haid
dengan betul.
AKTIVITI

1. Murid bersoal jawab tentang gambar yang ditunjukkan. (Lampiran) Nyatakan perasaan kamu jika
berlaku
sedemikian. Bagaimanakah kamu membantu rakan kamu. Kaitkan dengan simptom haid.
2. Murid berbincang tentang simptom haid. (perut kembung/senggugut/muka berjerawat/mual dan
loya/payu
dara terasa sakit/gangguan emosi/pening kepala/rasa letih)
3. Murid dijelaskan tentang simptom yang dialami berbeza-beza antara satu sama lain.
4. Murid menyenaraikan simptom haid dalam peta buih. (Lembaran kerja)
5. Guru membuat penilaian dan rumusan.

Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.
