23
Pendidikan Jasmani Topik : Mari Servis (3) Masa : 8.00-8.30 Hari : Ahad
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
1.6 Melakukan kemahiran asas permainan 1.6.5 Melakukan servis menggunakan tangan, kaki dan alatan.
kategori jaring dengan lakuan yang betul. 2.6.3 Menganalisis dan mengenal pasti titik kontak pada objek
2.6 Menggunakan pengetahuan konsep yang dihantar.
pergerakan dan prinsip mekanik dalam 2.6.4 Menerangkan lakuan servis menggunakan tangan, kaki dan
kemahiran asas permainan kategori jaring. alatan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama 5.4.3 Bekerjasama dalam kumpulan.
dalam kumpulan.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum Bahan Bantu mengajar:
Yakin diri Kreativiti Bola/jaring/raket
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Servis tangan
K= Tugasan individu/kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid membuat lima servis - melakukan lima servis menggunakan alatan bersama rakan
melepasi jaring menggunakan tangan dengan baik. - melakukan servis menggunakan alatan dalam permainan
AKTIVITI
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat dapat menguasai kemahiran
yang dipelajari.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 17/9/2023 MASA 8.30-10.20
MINGGU 24
HARI Ahad KELAS 3 Azalea
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Indahnya Seni dan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan
STANDARD 1.2.1 Bertutur untuk menjelaskan dan menilai sesuatu perkara secara bertatasusila
PEMBELAJARAN mengikut konteks.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Bertutur untuk menjelaskan dan menilai sembilan 1. Menilai dan menjelaskan bahan mengikut konteks
perkara secara bertatasusila mengikut konteks. 2. Memberikan penjelasan secara bertatasusila
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang buah tangan dari bumi Kenyalang dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid akan memberi sepenuh perhatian terhadap penerangan guru tentang teks • Guru Menggunakan
dan gambar yang dilihat. strategi pembelajaran
3. Murid menilai bahan mengikut konteks. kolaboratif dan koperatif
4. Murid menjelaskan bahan mengikut konteks. Teach Me (Ajarkan Saya) dengan menerapkan
5. Murid melengkapkan dialog. Guess Game (Tekalah) PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
6. Murid memberikan penjelasan secara bertatasusila. supaya ada interaksi
7. Murid melakonkan dialog yang telah dilengkapkan antara murid dan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) memotivasikan murid.
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang buah tangan dari bumi Kenyalang dengan • Menilai kefahaman
bimbingan guru.. murid tentang
pembelajaran hari ini
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS 2 Halaman 013 BUKU AKTIVITI 2 Halaman 015
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21 Guess Game (Tekalah)
Konstruktivisme
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Hemah Tinggi KB Mengecam
EMK : ILMU & Kesenian dan Kebudayaan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 17/24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
5/24 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 6 TEMA: KEMAKMURAN NEGARA KITA
TAJUK: 11: KITA RAKYAT MALAYSIA
KELAS: 6 Dahlia MINGGU: 24
UNIT: 6. PERAYAAN MASYARAKAT DI MALAYSIA
MASA: 10.50-11.50 TARIKH: 17/9/2023
TOPIK: TUJUAN PERAYAAN MASYARAKAT DI
TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
MALAYSIA
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
11.3 11.3.2, K11.3.5 Hormat menghormati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menjelaskan kepentingan menghormati
Menerangkan tujuan sambutan perayaan di Malaysia. kepelbagaian sambutan dan adab perayaan.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 97
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang sambutan perayaan di Malaysia. 25/28 murid dapat mencapai objektif
Aktiviti:- pembelajaran dengan baik dan diberi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya latihan pengayaan.
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
/ PdPc akan ditambahbaik dari sudut Latihan murid
Mata Pelajaran: Tema : Pemukul Hebat Pemadang Cekap Kelas : 4 Tulip Tarikh : 18.9.23
Pendidikan Jasmani Topik : Cekap Memukul Cekap Memadang (1) Masa : 7.30-8.00 Hari : Isnin
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
1.8 Melakukan kemahiran asas permainan 1.8.5 Memukul bola dan bergerak ke kawasan yang ditetapkan.
kategori pukul dan memadang dengan 1.8.6 Menahan bola dengan alat pemukul.
lakuan yang betul. 2.8.2 Menerangkan perbezaan antara titik kontak bola pada alat
2.8 Menggunakan pengetahuan konsep pemukul semasa memukul dan menahan bola.
pergerakan dan prinsip mekanik dalam 2.8.3 Menjelaskan kedudukan tangan semasa menangkap bola
kemahiran asas permainan kategori pukul dari pelbagai arah dan aras.
dan memadang. 5.3.1 Berkomunikasi dengan rakan, guru dan ahli kumpulan
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa semasa melakukan aktiviti fizikal
melakukan aktiviti.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu mengajar:
Yakin diri Kreativiti Bola/bet/tie
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Permainan
K= Tugasan pasangan/kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh membuat pukulan - memukul bola di atas tie dengan tiga teknik pukulan
bola menggunakan tiga cara dengan teknik yang betul. - membuat pukulan bola dengan betul dalam permainan
AKTIVITI
Refleksi :
Pdp ditangguhkan kerana guru dan murid terlibat dengan Majlis Penutup Bulan Kebangsaan & Bulan Bahasa
Kebangsaan peringkat sekolah Tahun 2023.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 18/9/2023 MASA 8.30-9.30
MINGGU 24
HARI Isnin KELAS 3 Azalea
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Indahnya Seni dan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan
STANDARD 1.2.1 Bertutur untuk menjelaskan dan menilai sesuatu perkara secara bertatasusila
PEMBELAJARAN mengikut konteks.
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menilai dan menjelaskan bahan mengikut kontek
1. Bertutur untuk menjelaskan dan menilai empat 2. Memberikan penjelasan secara bertatasusila
perkara secara bertatasusila mengikut konteks.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang kuda-kuda dalam pencak silat. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid memberikan tumpuan sepenuhnya terhadap penerangan guru tentang teks • Guru Menggunakan
dan gambar yang dilihat strategi pembelajaran
3. Murid memberikan penjelasan dan respons yang bersesuaian. Watch & Listen kolaboratif dan koperatif
(Lihat & Dengar) dengan menerapkan
4. Murid melengkapkan dialog. Blank Blank (Isi Tempat Kosong) PAK21 dan elemen
sekolahku sejahtera
5. Murid akan dipantau oleh guru ketika melengkapkan dialog
supaya ada interaksi
6. Murid mensimulasikan dialog yang telah dilengkapkan. antara murid dan
7. Murid diminta untuk fokus terhadap simulasi yang ditunjukkan oleh murid di memotivasikan murid.
hadapan. • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kuda-kuda dalam pencak silat dengan pembelajaran hari ini
bimbingan guru
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 000 BUKU AKTIVITI 2 Halaman 016
ELEMEN SEKOLAHKU Harmoni PAK-21 Watch & Listen (Lihat &
SEJAHTERA Dengar)
STRATEGI PdP Naturalis PAK-21 Blank Blank (Isi Tempat
Kosong)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Hemah Tinggi KB Mensistesis
EMK : ILMU & Kesenian dan Kebudayaan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana guru dan murid
terlibat dengan Majlis Penutup Bulan Kebangsaan & Bulan Bahasa
Kebangsaan peringkat sekolah Tahun 2023.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PENDIDIKAN SIVIK)
18.9.23 10.20-11.20
24 Isnin 5 Azalea Sejarah
SEPTEMBER 60 minit
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menghuraikan kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang dalam negara. (Pengetahuan)
2. Kesedaran pentingnya mematuhi Membuat aduan dan laporan berkaitan perlakuan melanggar
(LITERASI SIVIK) peraturan dan undang-undang kepada pihak berkuasa (Sosioemosi)
3. Membuat aduan dan laporan berkaitan perlakuan melanggar peraturan dan undang-undang kepada
pihak berkuasa. (Tindakan)
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya melakukan ketiga-tiga aktiviti dengan baik.
Hak: Sebagai warganegara kita berhak untuk menjalani kehidupan dengan selamat.
INFO SIVIK Tanggungjawab: Sebagai rakyat Malaysia, kita bertanggungjawab untuk mematuhi peraturan dan undang-
undang dalam negara.
Set induksi:-
Murid melihat gambar yang ditunjukkan oleh guru dan memberikan pendapat mereka.
Aktiviti:-
1. Tugasan berkumpulan: Berdasarkan gambar yang telah ditunjukkan oleh guru, murid menghuraikan
AKTIVITI kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang dalam negara. Bentangkan (PAK21)
PDPC 2. Tugasan berkumpulan: Anda mempunyai hak untuk memastikan keselamatan diri anda dan
keluarga. Bincangkan peranan anda untuk memberi kesedaran pentingnya mematuhi peraturan dan
undang-undang yang ada dalam negara. (KBAT)
3. Murid menghasilkan poster “Patuh Kepada Undang-Undang dalam Negara”. (PBD)
Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB Gambar
KEHADIRAN : 26 / 29
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana guru dan murid terlibat
REFLEKSI / IMPAK
dengan Majlis Penutup Bulan Kebangsaan & Bulan Bahasa Kebangsaan peringkat
sekolah Tahun 2023.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 19/9/2023 MASA 19.9.23
MINGGU 24
HARI Selasa KELAS 3 Azalea
TEMA KEBUDAYAAN, KESENIAN DAN ESTETIKA
TAJUK Indahnya Seni dan Budaya Kita
STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera.
STANDARD 2.3.2(ii) Membaca dan mempersembahkan manual dengan sebutan yang betul
PEMBELAJARAN dan intonasi yang sesuai
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Membaca dan mengenal pasti maklumat
1. Membaca dan mempersembahkan tujuh berdasarkan bahan
maklumat manual dengan sebutan yang betul 2. Mempersembahkan maklumat yang dikenalpasti
dan intonasi yang sesuai. dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu • Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang pemerah santan tradisional. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid akan fokus terhadap penerangan guru tentang teks dan gambar yang dilihat • Guru Menggunakan
3. Murid membaca manual dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai strategi pembelajaran
dengan bimbingan guru. Loud Reader (Pembaca Lantang) kolaboratif dan koperatif
4. Murid menyusun manual cara membuat batik lukis. dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
5. Murid membaca manual yang telah disusun. sekolahku sejahtera
6. Murid menulis cara membuat batik lukis dalam buku latihan. supaya ada interaksi
7. Murid akan dipantau oleh guru ketika menulis cara membuat batik lukis dalam buku antara murid dan
latihan memotivasikan murid.
8. Murid menonton video tentang proses membuat batik. Video Clips (Klip Video) • Menilai kefahaman
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) murid tentang
pembelajaran hari ini
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pemerah santan tradisional dengan
bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 014 BUKU AKTIVITI 2 Halaman 017
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Loud Reader (Pembaca
SEJAHTERA Lantang)
STRATEGI PdP Verbal-Linguistik PAK-21 Video Clips (Klip Video)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Menghargai KB Membuat gambaran mental
EMK : ILMU & Kesenian dan Kebudayaan PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI 17/24 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
5/24 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 6 TEMA: KEMAKMURAN NEGARA KITA
TAJUK: 11: KITA RAKYAT MALAYSIA
KELAS: 6 Tulip MINGGU: 24
UNIT: 6. PERAYAAN MASYARAKAT DI MALAYSIA
MASA: 11.50-12.50 TARIKH: 19/9/2023
TOPIK: TUJUAN PERAYAAN MASYARAKAT DI
TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
MALAYSIA
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
11.3 11.3.2, K11.3.5 Hormat menghormati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: Murid berjaya menjelaskan kepentingan menghormati
Menerangkan tujuan sambutan perayaan di Malaysia. kepelbagaian sambutan dan adab perayaan.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 97
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang sambutan perayaan di Malaysia. 17/25 murid dapat mencapai objektif
Aktiviti:- pembelajaran dengan baik dan diberi
6. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya latihan pengayaan.
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
/ PdPc akan ditambahbaik dari sudut Latihan murid
9.00 - 10.00
24 Rabu 20.9.23 4 Tulip Sejarah
60 minit
STANDARD PEMBELAJARAN K4.1.7 Menghuraikan kepentingan sumbangan Kerajaan Melayu Awal terhadap ekonomi
negara
Hak: Hak untuk mendapat persekitaran sekolah yang bersih dan selamat.
INFO SIVIK
Tanggungjawab: Menjaga, memelihara dan mengekalkan persekitaran sekolah yang bersih dan selamat.
Set induksi:-
Murid melihat video yang ditayangkan. Murid memberikan ulasan tentang video tersebut.
Aktiviti:-
1. Murid secara berpasangan menyenaraikan jenis-jenis cukai yang terdapat dalam Malaysia. Murid
AKTIVITI menyatakan cara bersyukur dapat menikmati faedah daripada hasil cukai. (KBAT)
PDPC 2. TUGASAN KUMPULAN: Murid diterangkan maksud cukai.Murid membincangkan kepentingan
cukai dalam pembangunan dan kemajuan negara. Bentangkan.(PAK21)
3. Murid menjalankan simulasi berkaitan dengan pembelian barangan di kedai atau pembayaran
cukai. (PBD)
Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
AKTIVITI PAK-21 NILAI TERAS SIVIK Bertanggungjawab
berkumpulan.
KEHADIRAN : 28 / 29
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
Mata Pelajaran: Tema : Hebat Balingan,Hebat Pukulan Kelas : 3 Azalea Tarikh : 21.9.23
Pendidikan Jasmani Topik : Siapa Pantas (1) Masa : 9.00-9.30 Hari : Khamis
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
1.7 Melakukan kemahiran asas permainan 1.7.1 Melakukan balingan bola atas bahu.
kategori pukul dan memadang dengan 1.7.2 Menangkap bola pada pelbagai aras
lakuan yang betul. 2.7.1 Menyatakan kedudukan tangan yang paling sesuai (angle of
2.7 Menggunakan pengetahuan konsep release) semasa melepaskan bola dalam kemahiran
pergerakan dan prinsip mekanik dalam balingan.
kemahiran asas permainan kategori pukul 2.7.2 Membezakan kedudukan tangan semasa menangkap bola
dan memadang. pada pelbagai aras.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen 5.1.2 Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti fizikal.
pengurusan dan keselamatan.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum Bahan Bantu mengajar:
Yakin diri Kreativiti Bola/bakul
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Membaling dan menangkap
K= Tugasan individu/kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid membuat lima balingan dan - melakukan lima balingan aras atas kepala
menangkap bola aras atas kepala dan dada dengan baik. - melakukan lima balingan aras dada
AKTIVITI
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PENDIDIKAN SIVIK)
21.9.23 10.20-11.20
24 Khamis 5 Azalea Sejarah
SEPTEMBER 60 minit
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 4. Menghuraikan kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang dalam negara. (Pengetahuan)
5. Kesedaran pentingnya mematuhi Membuat aduan dan laporan berkaitan perlakuan melanggar
(LITERASI SIVIK) peraturan dan undang-undang kepada pihak berkuasa (Sosioemosi)
6. Membuat aduan dan laporan berkaitan perlakuan melanggar peraturan dan undang-undang kepada
pihak berkuasa. (Tindakan)
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya melakukan ketiga-tiga aktiviti dengan baik.
Hak: Sebagai warganegara kita berhak untuk menjalani kehidupan dengan selamat.
INFO SIVIK Tanggungjawab: Sebagai rakyat Malaysia, kita bertanggungjawab untuk mematuhi peraturan dan undang-
undang dalam negara.
Set induksi:-
Murid melihat gambar yang ditunjukkan oleh guru dan memberikan pendapat mereka.
Aktiviti:-
4. Tugasan berkumpulan: Berdasarkan gambar yang telah ditunjukkan oleh guru, murid menghuraikan
AKTIVITI kepentingan mematuhi peraturan dan undang-undang dalam negara. Bentangkan (PAK21)
PDPC 5. Tugasan berkumpulan: Anda mempunyai hak untuk memastikan keselamatan diri anda dan
keluarga. Bincangkan peranan anda untuk memberi kesedaran pentingnya mematuhi peraturan dan
undang-undang yang ada dalam negara. (KBAT)
6. Murid menghasilkan poster “Patuh Kepada Undang-Undang dalam Negara”. (PBD)
Penutup :
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
BBB Gambar
KEHADIRAN : 24 / 27
REFLEKSI / IMPAK
Kesemua murid dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan.
Mata Pelajaran: Tema : Pengurusan Mental dan Emosi Kelas : 4 Tulip Tarikh : 21.9.23
Pendidikan Kesihatan Topik : Usah Dibiarkan,Mari Selesaikan (1) Masa : 11.20-11.50 Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
3.1 Kemahiran mengurus mental dan emosi 3.1.1 Menyatakan maksud konflik dan stres.
dalam kehidupan harian.
Mengurus mental dan emosi:
Konflik dan stres
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu mengajar:
Prihatin Kemasyarakatan Buku teks/lembaran kerja
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Menganalisis – Mengenal pasti V= Gambar Pemerhatian
A= Perbincangan Penulisan
K= Tugasan individu/kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat menyatakan maksud - memahami maksud konflik dan stres
konflik dan stres dengan betul dan jelas. - menyatakan dua contoh situasi konflik dan stres
- menulis maksud konflik dan stres
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab dengan murid tentang konflik dan stres. Apakah beza konflik dan stress?
2..Murid diperjelaskan tentang maksud konflik dan stres. (Buku teks ms.82)
3. Murid dalam kumpulan berbincang untuk menyatakan contoh dua situasi konflik dan dua situasi stres.
4. Murid membentangkan tugasan.
5. Guru menjelaskan situasi lain menyebabkan konflik dan stres.
6. Murid menyatakan maksud konflik dan stres.(Lembaran kerja)
7. Guru membuat penilaian dan rumusan.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.
Mata Pelajaran: Tema : Penyakit Kelas : 3 Azalea Tarikh : 21.9.23
Pendidikan Kesihatan Topik : Tiada Nyamuk Tiada Penyakit (2) Masa : 11.50-12.20 Hari : Khamis
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
6.1 Kemahiran mencegah dan 6.1.1 Menjelaskan tentang penyakit bawaan nyamuk:
mengurangkan faktor risiko i. demam denggi ii. demam malaria
penyakit dalam kehidupan
harian Penyakit bawaan nyamuk:
• Demam denggi
• Demam malaria
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum: Bahan Bantu mengajar:
Peka Kesihatan Slide/lembaran kerja
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Menganalisis – Mengenal pasti V= Slide Pemerhatian
A= Perbincangan/kuiz
K= Tugasan individu/kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid boleh menyatakan - memahami cara demam malaria merebak dan
empat cara demam malaria merebak dan enam tanda mengenal pasti tanda-tanda malaria denggi merebak
demam malaria dengan betul. - melengkapkan peta alir dan pinda minda
AKTIVITI
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat menguasai kemahiran yang
dipelajari.