23
Pendidikan Jasmani Topik : Larian Aneka Jarak (2) Masa : 8.00-8.30 Hari : Ahad
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
1.8 Melakukan kemahiran asas berlari dengan 1.8.1 Berlari dalam pelbagai jarak.
lakuan yang betul. 1.8.2 Berlari dalam pelbagai kelajuan.
2.8 Mengaplikasi konsep pergerakan dan 2.8.2 Menyatakan perkaitan antara koordinasi tangan dan kaki
prinsip mekanik dalam kemahiran asas semasa berlari dengan kelajuan.
berlari. 5.1.2 Melakukan aktiviti dalam ruang yang selamat.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen
pengurusan dan keselamatan.
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum Bahan Bantu mengajar:
Yakin diri Kreativiti Skital/bendera
KBAT: Gaya Pembelajaran: Kaedah Pentaksiran:
Mengaplikasi V= Pemerhatian
A= Larian jarak jauh
K= Tugasan individu/kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ √ √ √ √
berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid membuat satu larian jarak - melakukan larian jarak jauh dengan kadar perlahan
jauh dengan teknik yang betul. - melakukan satu larian jarak jauh dalam permainan
AKTIVITI
Refleksi :
Pengajaran hari ini ditangguhkan kerana guru terlibat dengan lawatan Kelab Bola Sepak Sekolah ke Stadium Sultan
Ibrahim
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SK TAHUN 3
TARIKH 19/11/2023 MASA 8.30-10.20
MINGGU 33 HARI Ahad KELAS 3 Azalea
TEMA KELESTARIAN ALAM
TAJUK Tahukah Kamu?
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.1(iv) Memahami dan menggunakan penjodoh bilangan mengikut
PEMBELAJARAN
konteks
STANDARD KANDUNGAN 2.4 Aliran lalu lintas
PKJR
STANDARD 2.4.2 Memberi penerangan tentang isyarat keselamtan jalan yang
PEMBELAJARAN PKJR
mengawal aliran lalu lintas
KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Memahami penggunaan penjodoh bilangan
1. Memahami dan menggunakan sembilan penjodoh yang betu
bilangan mengikut konteks 2. Membina ayat menggunakan penjodoh bilangan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang indahnya kebun datuk.. dahulu dan
merangsang
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
pengetahuan sedia
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. ada murid.
2. Murid akan memberi sepenuh perhatian terhadap penerangan guru tentang teks Guru Menggunakan
dan gambar yang dilihat. strategi pembelajaran
3. Murid menggunakan penjodoh bilangan untuk membina ayat. Salad Bowl kolaboratif dan koperatif
(Mangkuk Sayur) dengan menerapkan
PAK21 dan elemen
4. Murid menyatakan penjodoh bilangan lain dengan bimbingan guru. sekolahku sejahtera
5. Murid mengenal pasti penjodoh bilangan berdasarkan objek-objek yang diberikan. supaya ada interaksi
Games (Permainan) antara murid dan
6. Murid membina ayat menggunakan penjodoh bilangan. memotivasikan murid.
7. Murid akan melakukan beberapa pembetulan jika terdapat kesalahan ketika Menilai kefahaman
membina ayat menggunakan penjodoh bilangan. murid tentang
pembelajaran hari ini
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang indahnya kebun datuk dengan bimbingan
guru..
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 037 BUKU AKTIVITI Halaman 043
ELEMEN SEKOLAHKU Harmoni PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Naturalis PAK-21 Games (Permainan)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Kelestarian Alam Sekitar KB Mengecam
EMK : ILMU & Pendidikan Alam Sekitar PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI Pengajaran hari ini ditangguhkan kerana guru terlibat dengan lawatan
Kelab Bola Sepak Sekolah ke Stadium Sultan Ibrahim
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN : SEJARAH TAHUN 6 TEMA: KEMAKMURAN NEGARA KITA
TAJUK:
12: PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
KELAS: 6 Dahlia MINGGU: 33
UNIT: 7. PEMIMPIN NEGARA MALAYSIA MASA: 10.50-11.50 TARIKH: 19/11/2023
TOPIK: PENCAPAIAN NEGARA DI BAWAH TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
KEPIMPINAN PERDANA MENTERI
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
12.1 12.1.3, K12.1.5, K12.1.6 Hormat menghormati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya menghuraikan kepentingan memberi
Menjelaskan pencapaian negara di bawah kepimpinan
sokongan kepada kepemimpinan negara
Perdana Menteri.
BBB / SUMBER:
Buku Teks: 118-123
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu tentang tugas dan peranan Perdana Menteri. 25/27 murid dapat mencapai objektif
Aktiviti:- pembelajaran dengan baik dan diberi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya latihan pengayaan.
9.00 - 10.00
33 Rabu 22.11.23 4 Tulip Sejarah
60 minit
TEMA SEJARAH AWAL NEGARA
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Mengkategorikan peranan Sultan, Bendahara, dan Laksamana dalam Kesultanan Melayu
Melaka.
PDPC
1. Murid menonton semula sedutan video Hang Tuah. Murid bersoal jawab tentang nilai-
nilai murni masyarakat dahulu yang dapat dicontohi. (KBAT)
Aktiviti:-
2. Murid membincangkan peranan seorang sultan.
3. Murid diberikan tanggungjawab memegang watak.
4. Murid diberikan masa untuk membuat persediaan.
5. Murid membuat persembahan dengan memainkan watak sultan, bendahara dan
laksamana yang diberikan. (PAK21) (PBD)
Penutup:-
REFLEKSI / IMPAK Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana guru dan murid terlibat
dengan raptai Perbarisan kejohanan sukan sekolah Tahun 2023
CATATAN -
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan guru dan murid terlibat Kejohanan Sukan Tahunan Sekolah
(KEJOTAN) Tahun 2023.
Refleksi :
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan guru dan murid terlibat Kejohanan Sukan Tahunan Sekolah (KEJOTAN)
Tahun 2023.
REFLEKSI / IMPAK :
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan guru dan murid terlibat
Kejohanan Sukan Tahunan Sekolah (KEJOTAN) Tahun 2023.
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab tentang penyakit yang mereka tahu. Tulis pada peta bulatan di papan tulis.
2. Murid diperjelaskan perbezaan penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit.
3. Murid dalam kumpulan mengelaskan penyakit tidak berjangkit yang terdapat ada peta bulatan di papan tulis pada
papan putih.
4. Murid mempamerkan tugasan di hadapan kelas. Guru membuat penilaian.
5. Murid dijelaskan tentang gejala bagi penyakit tidak berjangkit. (Penyakit jantung,buah pinggang,diabetes,kanser,
strok, asma,darah tinggi,penyakit mental dsb).
6. Murid menyenaraikan penyakit tidak berjangkit. (Lembaran kerja)
7. Guru membuat penilaian dan rumusan.
Refleksi :
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan guru dan murid terlibat Kejohanan Sukan Tahunan Sekolah (KEJOTAN)
Tahun 2023.
AKTIVITI
1. Murid diminta menyatakan pendirian TIDAK mahu merokok atau BENCI pada rokok.
2. Murid mengesyorkan aktiviti sihat yang dapat mengelakkan diri daripada merokok. (Tidur yang cukup/banyak
beriadah/melakukan aktiviti berfaedah/sertai aktiviti komuniti dsb)
3. Murid dalam kumpulan berbincang dan menghasilkan tiga penanda buku untuk diberikankepada kawan-
kawan di sekolah. Tajuk penanda buku ‘TIDAK MENJADI PEROKOK PASIF’. Di belakang penanda
buku tuliskan bahaya menjadi perokok pasif. Guru sediakan penada buku kosong.
4. Murid mempamerkan hasil di hadapan kelas.Rakan-rakan membuat penilaian tentang penanda buku
terbaik.
5. Guru membuat penilaian danrumusan.
Refleksi :
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan guru dan murid terlibat Kejohanan Sukan Tahunan Sekolah (KEJOTAN)
Tahun 2023.