Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 2
TARIKH 25/4/2022 MASA 12.00 -1.00
MINGGU 5 HARI KELAS
Isnin
TEMA KELUARGA SAYA
TAJUK Saudara Mara Saya
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam
bahan sastera
STANDARD 4.1.1(i) Bercerita, dan menuturkan dialog yang mengandungi
PEMBELAJARAN
bandingan semacam dan simpulan bahasa
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat:
dapat : 1. Menuturkan empat dialog yang
1. Bercerita dan menuturkan empat dialog mengandungi simpulan bahasa
yang mengandungi simpulan bahasa
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang Roti Puan Tan.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid berbincang maksud simpulan bahasa
gambar. yang dibaca. Cafe (Warung Kopi)
2. Murid melengkapkan cerita dengan 6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
simpulan bahasa. ditulis di hadapan kelas.
3. Murid menuturkan dialog dan menceritakan 7. Murid membuta relfksi terhadap aktiviti yang
cerita yang dilengkapkan. The Chosen One dijalankan,
(Yang Terpilih) 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid lain menilai dengan memberikan dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
isyarat ibu jari sama ada ibu jari di atas
(bagus pembacaan) dan ibu jari di bawah
(Bacaan kurang bagus).
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang Roti Puan Tan dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti 1 hlmn 014
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kontekstual
PAK-21 The Chosen One (Yang PAK-21 Café (Warung
Terpilih) Kopi)
KBAT Mengapplikasi KB Menjanakan idea
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK : NILAI Kerajinan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA KELUARGA SAYA
TAJUK Saudara Mara Saya
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks
STANDARD 5.1.1(iii) Memahami dan mengenal pasti penggunaan kata ganti nama
PEMBELAJARAN
mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Murid memahami dan mengenal pasti
1. Memahami dan mengenal pasti penggunaan penggunaan lapan kata ganti nama dengan
lapan kata ganti nama dengan betul betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang datuk dan nenek saya.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid berbincang melengkapkan ayat
gambar. dengan kata ganti nama diri pertama dan
2. Murid mengenal pasti kata ganti nama diri kedua di buku aktiviti. Conference
pertama dan kedua. (Mesyuarat)
3. Murid melengkapkan dialog dengan kata 6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
ganti nama diri. Close Procedure (Isikan ditulis di hadapan kelas.
tempat kosong) 7. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid mengaitkan pembelajaran dengan dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
kehidupan seharian.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang datuk dan nenek saya dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 016 Buku Aktiviti 1 hlmn 015
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kontekstual
PAK-21 Close Procedures (Isikan PAK-21 Conference
Tempat Kosong) (Mesyuarat)
KBAT Mengapplikasi KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 4 HARI KELAS
Ahad
TEMA KELUARGA SAYA
TAJUK Saudara Mara Saya
STANDARD KANDUNGAN 5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks
STANDARD 5.1.1(iv) Memahami dan mengenal pasti penggunaan penjodoh
PEMBELAJARAN
bilangan mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Mengenal pasti penggunaan lapan penjodoh
1. Memahami dan mengenal pasti penggunaan bilangan dengan betul
lapan penjodoh bilangan dengan betul
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang seronoknya bergambar.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid menyenaraikan penjodoh bilangan
gambar. dan barangan di dalam nota untuk dirujuk.
2. Murid memahami dan mengenal pasti Anecdotal Notes (Nota Anekdot)
penjodoh bilangan dengan bimbingan guru. 6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
3. Murid berbincang melengkapkan ayat ditulis di hadapan kelas.
dengan penjodoh bilangan yang betul. 7. Murid lain membantu rakan mereka yang
Table Talkers (Perbincangan di Meja) tidak dapat menjawab dengan betul.
4. Murid melengkapkan ayat dengan penjodoh 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
bilangan di buku aktiviti. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang seronoknya bergambar dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 017 Buku Aktiviti 1 hlmn 016
ABM/BBM - STRATEGI PdP Konstruktivisme
PAK-21 Table Talkers (Perbincangan PAK-21 Anecdotal Notes
di Meja) (Nota Anekdot)
KBAT Mengapplikasi KB Menghubungkaitk
an
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid


EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 2
TARIKH 18/4/2022 MASA 8.40-10.00
MINGGU 5 HARI KELAS
Isnin
TEMA KELUARGA SAYA
TAJUK Saudara Mara Saya
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons
STANDARD 1.1.1(i) Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut frasa
PEMBELAJARAN
dengan betul dan tepat
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Prasarana jalan raya
PKJR
STANDARD 2.2.2 Menerangkan fungsi bahagian jalan untuk meningkatkan
PEMBELAJARAN PKJR
keselamatan pejalan kaki dan penunggang basikal
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat; 1. Murid mendengar, mengecam, memahami
1. Mendengar, mengecam, memahami dan dan menyebut empat frasa dengan betul
menyebut empat frasa dengan betul dan dan tepat
tepat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang menolong ahli keluarga.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid membaca dan menulis ayat dengan
gambar. kemas.
2. Murid menyebut frasa. Loud Reader 6. Murid mengisi tempat kosong dengan kata
(Pembaca Lantang) nama am atau kata nama khas. Pick One
3. Murid lain menilai dengan memberikan (Pilih Satu)
isyarat ibu jari sama ada ibu jari di atas 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
(bagus pembacaan) dan ibu jari di bawah ditulis di hadapan kelas.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Bacaan kurang bagus). 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru


4. Murid melengkapkan ayat dengan frasa dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
yang disebut.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang menolong ahli keluarga dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 018 Buku Aktiviti 1 hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Konstruktivisme
PAK-21 Loud Reader (Pembaca PAK-21 Pick One (Pilih
Lantang) Satu)
KBAT Mengapplikasi KB Menghubungkaitk
an
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 2
TARIKH 22/4/2022 MASA 10.30 – 12.00
MINGGU 4 HARI KELAS Tahun 2
Jumaat
TEMA KELUARGA SAYA
TAJUK Saudara Mara Saya
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.1.1(ii) Membaca ayat dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
PEMBELAJARAN
sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat:
dapat: 1. Membaca lima ayat dengan sebutan yang
1. Membaca lima ayat dengan sebutan yang betul
betul dan intonasi yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang keluarga Guan Hong berpindah.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid melengkapkan ayat.


gambar. 6. Murid membaca lima ayat. Take Five
2. Murid menyebut dan memadankan frasa (Ambil Lima)
dengan gambar. Jigsaw Reading (Susun 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Suai) ditulis di hadapan kelas.


3. Murid melengkapkan ayat dengan kata ganti 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
nama. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
4. Murid membaca ayat yang dilengkapkan
dengan kata ganti nama.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keluarga Guan Hong berpindah dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 017-019
ABM/BBM - STRATEGI PdP Konstruktivisme
PAK-21 Jigsaw Reading (Susun Suai) PAK-21 Take Five (Ambil
Lima)
KBAT Mengapplikasi KB Menghubungkaitk
an
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Pendidikan Moral EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
