Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 28 MAC 2022 Hari : Isnin


Minggu : Tema : MODUL ( CUP) 1
Masa : 7.00 – 11.00 Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
0650-0700 PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan sepanjang minggu ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri

Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


0700-0800 BAHASA MELAYU (BACAAN) HURUF VOKAL
Standard BM 2.2 Mengenal huruf abjad
Kandungan
Standard BM 2.2.1 Mengenal pasti abjad
Pembelajaran BM 2.2.2 Menyebut dan membunyikan huruf vokal
BM 3.2.1 Menulis huruf kecil dengan cara yang betul

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan
Diakhir sesi pembelajaran murid dapat
Objektif 1. mengenal pasti abjad dan menyebut dan membunyikan huruf vokal dengan betul.
Pembelajaran 2. menulis huruf kecil dengan cara yang betul

Kriteria Kejayaan Saya dapat mengenal pasti abjad, menulis huruf kecil dan menyebut dan membunyikan huruf vokal dengan betul dan tepat.
EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM: Modul CUP dan Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan dilaksanakan. TP1 TP2 TP3
2. Guru berbincang dan menerangkan mengenai bunyi huruf vocal (a,e,I,o,u)
3. Guru menayangkan slaid abjad dan huruf vokal
4. Sesi soaljawab dan perbincangan tugasan.
Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


0800-0900 KEMANUSIAAN (SIVIK ) DIRI SENDIRI
Standard KM 1.1 Memahami diri dan hubungan dengan keluarga.
Kandungan

Standard KM 1.1.1 Bercerita tentang diri sendiri


Pembelajaran
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan
Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat:
Pembelajaran 1) Memperkenalkan nama dan tempat tinggal mereka kepada guru dan rakan
Kriteria Kejayaan Murid dapat menyebut nama mereka dan tempat tinggal dengan jelas

EMK Nilai murni KBAT :Mengaplikasi BBM: Modul CUP dan Carta gambar
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
1. Guru memperkenalkan nama guru dan tempat tinggal TAHAP PENGUASAAN
2. Guru akan menayangkan video Upin Ipin memperkenalkan nama TP1 TP2 TP3
3. Seorang murid akan dipilih untuk memperkenalkan nama mereka.
4. Guru akan membimbing setiap murid memperkenalkan nama mereka.
Kemahiran ABAD 21 : Berprinsip

Masa RECESS
0900-0930  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa Bidang Pembelajaran Tajuk
0930-1030 SAINS AWAL PENGELASAN OBJEK MENGGUNAKAN
DERIA PENGELIHATAN

Standard kandungan SA 2.1


Membuat pemerhatian menggunakan kelima- lima deria

Standard SA 2.1.1
Pembelajaran Memerhati persekitaran menggunakan deria:
(i) penglihatan

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Pembelajaran 1. Menyatakan bilangan getah yang mengikut warna

Kriteria Kejayaan Saya dapat mengira dan menyatakan bilangan getah warna mengikut warna yang guru kehendaki

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Lembaran kerja

CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1. Guru menerangkan aktiviti-aktiviti pengelasan objek mengikut ciri-ciri yang TP1 TP2 TP3
dikenalpasti. (WARNA)
2. Murid bersoaljawab dan membuat aktiviti pengelasan dan perbandingan objek
(GETAH) mengikut warna
3.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 1dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
4. Guru membantu dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

Masa Bidang Pembelajaran MENYANYI LAGU


1030-1050 KREATIVITI DAN ESTETIKA
Standard kandungan KE 1.1 Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoire

Standard KE 1.1.3 Menyanyikan lagu mengikut melodi


Pembelajaran

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran 1. Mengikut nyanyian LAGU Tepuk Amai amai.
Kriteria Kejayaan

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM:

CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
TP1 TP2 TP3
1.Guru menayangkan video lagu tepuk amai-amai
2. Guru dan murid akan mengikut melodi nyanyian lagu tersebut.
3 Murid akan dibahagikan kepada 3 kumpulan.
4.Setiap kumpulan akan menyanyikan lagu tersebut secara bergilir -gilir mengikut melodi
yang betul.
.
Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
1030-1100 - Pupils clean tables and pack stationery
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
-Pupils sing ” emotion and feelings/goodbye” songs.

MURID :
1. Murid TP1……. /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan dan latihan intervensi berterusan.

2. Murid TP2…… /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan/intervensi.

3. Murid TP3 ……/25 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.

GURU :

REFLEKSI
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHAN

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar

Program sekolah :…………………….

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

3. Aktiviti Modul Catchup Plan dapat dilaksanakan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 29 MAC 2022 Hari : Selasa


Minggu : Tema : MODUL ( CUP) 1
Masa : 7.00-11.00 Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
6.50-7.00 PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan pada hari ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri

Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


7.00-8.00pg PENDIDIKAN ISLAM AL-QURAN

-Dijalankan oleh guru pendidikan Islam

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg AKTIVITI FIZIKAL PERGERAKAN FIZIKAL –SENAM TARI

Standard FK 4.1 Mengaplikasi pelbagai pergerakan mengikut irama.


Kandungan
Standard FK 4.1.1 Melakukan pergerakan lokomotor mengikut muzik
Pembelajaran
Tunjang Yang KE 1.3.3 Melalukan pergerakan kreatif mengikut muzik
Disepadukan
Di akhir pembelajaran, murid dapat mengaplikasi pelbagai pergerakan lokomotor mengikut irama dengan baik
Objektif
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat mengaplikasi pelbagai pergerakan lokomotor mengikut irama dengan baik
EMK Bertanggungjawab KBAT : Menilai BBM: LCD projektor,lagu (Youtube)
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Aktiviti pemanasan badan (Murid melakukan di tempat masing-masing, sambil menjaga TP1 TP2 TP3
penjarakan fizikal yang ditetapkan).
2. Murid membuat aktiviti senaman panaskan badan atau pergerakan lokomotor yang mudah
dengan mengikuti demostrasi oleh guru.
3. Seterusnya, guru mengadakan aktiviti senamrobik mudah bersama murid dengan
mengikut irama muzik ,
https://youtu.be/csHVqnLL8pU
4. Akhir sekali, semua murid membuat aktiviti regangan.
5. Setelah tamat aktiviti, semua murid cuci tangan dan menjaga kebersihan diri.
6. Guru menerangkan mengenai kepentingan penjagaan kebersihan diri dan pemakaian
pelitup muka (SOP)
Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat

Masa RECESS
9.00-9.30  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
9.30-10.30pg KETRAMPILAN DIRI EMOSI
Standard KD 1.1
Kandungan Mengenali dan mengurus emosi sendiri

Standard KD 1.1.3 Menyatakan emosi mengikut


Pembelajaran situasi

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan

Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat:


Pembelajaran 1) Menyatakan emosi berpandukan 4 jenis situasi dengan betul
Kriteria Kejayaan Saya dapat membezakan tempo muzik lagu ABC dengan baik dan tepat.

EMK Nilai murni KBAT :Mengaplikasi BBM: Modul CUP dan Carta gambar

CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1. Guru menerangkan kembali beberapa jenis emosi yang telah dipelajari oleh murid. TP1 TP2 TP3
2. Guru menunjukkan 4 jenis situasi dalam slaid
3. Murid perlu menyatakan emosi yang mereka dapati melalui situasi tersebut.

Kemahiran ABAD 21 : Berprinsip

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


10.30-10.50 Matematik Awal NOMBOR 1-10

Standard kandungan MA 2.1 Memahami nombor 1 hingga 10

Standard MA 2.1.1 Menyebut nombor 1 hingga 10 mengikut urutan


Pembelajaran
Tunjang Yang
Disepadukan
Objektif Diakhir pembelajaran, murid dapat
Pembelajaran 1. Menyatakan nombor satu 1-10 dengan sebutan yang betul

Kriteria Kejayaan

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Modul CUP 1

CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1. Guru menayangkan video interaktif lagu 1-10. TP1 TP2 TP3
2. Murid bernyanyi bersama-sama guru lagu 1-10
3. Murid dan gugu bermain permainan sambung nombor (Murid diminta untuk menyebut
nombor apa bila tiba giliran mereka)
Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
10.50-11.00 - Pupils clean tables and pack stationery
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
-Pupils sing ” emotion and feelings/goodbye” songs.

MURID :
1. Murid TP1……. /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan dan latihan intervensi berterusan.

2. Murid TP2…… /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan/intervensi.

3. Murid TP3 ……/25 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.

GURU :

REFLEKSI
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHAN

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar

Program sekolah :…………………….

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

3. Aktiviti Modul Catchup Plan dapat dilaksanakan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 30 MAC 2021 Hari : Rabu


Minggu : Tema : MODUL ( CUP) 1
Masa : 7.00 hingga 11.00 tgh Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
6.50-7.00pg PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan dipelajari
pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan sepanjang hari ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan keselamatan
diri

Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg ENGLISH (WRITING) WRITING SIMPLE WORDS
Standard BI 3.2 Develop writing skills
Kandungan
Standard BI 3.2.4 Copy words in legible print
Pembelajaran BI 3.2.6 Copy simple sentences in legible print
Tunjang Yang
Disepadukan
At the end of the lesson, the pupils will be able to
Objektif 1. copy words in legible print.
Pembelajaran 2. copy simple sentences in legible print.

Kriteria Kejayaan I can copy words and copy simple sentences in legible print

EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM: Modul CUP dan Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Teacher discuss with pupils about simple single words TP1 TP2 TP3
2.Pupils read together simple phrases with teacher and discuss about it.
3.Pupils recognise and write simple words and phrases with teacher guidance.
4. Pupils TP1 and TP2 do exercises in Module CUP 1 and pupils TP3 do enrichment
activities. Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00 pg PENDIDIKAN ISLAM AL-QURAN

-Dijalankan oleh guru pendidikan Islam

Masa RECESS
9.00-9.30  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa Bidang Pembelajaran Tajuk
9.30-10.30 KREATIVITI DAN ESTETIKA NYANYIAN LAGU
Standard KE 1.1 Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoire
Kandungan
Standard KE 1.1.4 Menyanyikan lagu dengan:
Pembelajaran (i) sebutan yang betul dan jelas
(ii) pic yang betul

Tunjang Yang
Disepadukan

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran 1. Menyanyikan lagu negaraku dengan sebutan yang betul

Kriteria Kejayaan
EMK Nilai murni KBAT :Mengaplikasi BBM: Modul CUP dan Carta gambar
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Guru menayangkan video lagu negaraku kepada murid. TP1 TP2 TP3
2. Murid akan menyanyikan lgu negaraku bersama guru.
3. Guru membimbing murid menyanyikan lagu dengan sebutan yang betul.
.

Kemahiran ABAD 21 : Berprinsip

Masa Bidang Pembelajaran Tajuk


10.30-10.50 pg BAHASA MELAYU (BACAAN SIAPA SAYA (KENALI HURUF)

Standard kandungan BM 2.2 Mengenal huruf abjad

Standard BM 2.2.2 Menyebut dan membunyikan huruf vokal


Pembelajaran
Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin
Disepadukan
Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat menulis huruf kecil dan huruf besar dengan cara yang betul.
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat mengenal bunyi huruf vocal dengan cara yang betul dan tepat.
EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM: Modul CUP 1 & slide PPT

CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK


TAHAP PENGUASAAN
1. Murid membunyikan huruf vocal dnegan panduan guru menggunakan Teknik bacaan TP1 TP2 TP3
LIGEBU.
2. Guru membimbing murid membunyikan huruf vocal dengan betul
RANCANGAN PENGAJARAN Kemahiran
HARIAN PRASEKOLAH
ABAD 21 :

Tarikh : 31 MAC 2022 Hari : Khamis


Minggu :
CLOSING
Tema : MODUL ( CUP) 1
Masa : 7.00 hingga 11.00 Pagi Strategi : Bertema dan Modular
- Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
Masa
10.50-11.00 SESI PENGAJARAN
- Pupils clean tables and pack stationery DAN PEMBELAJARAN
Masa - Pupils read prayers andBidang Pembelajaran:
thank teachers. Tajuk
6.50-7.00pg - Pupils engage in personal
PERBUALAN AWAL
hygiene activities KEBERSIHAN
and follow (SOP) procedures from preschool correctly DIRI (SOP)
-Pupils singCADANGAN
” emotion and feelings/goodbye”
AKTIVITI songs. CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap
MURID selamat
: pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod
1. Murid TP1……. kebersihan
/25 orangdiri murid.
murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
 Nyanyian lagudiberi
Negaraku,Lagu Negeri dan
latihan pemulihan danlagu sekolah.
latihan intervensi berterusan.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi2.penerangan
Murid TP2…… 5 minit/25
mengenai kebersihan
orang murid dan langkah-langkah
dapat menguasai objektif pembelajaran dan
pencegahan Covid-19.
diberi latihan pengukuhan/intervensi.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada3.hari
Murid
ini. TP3 ……/25 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah
GURU :
dan membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan pada hari ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
REFLEKSIkeselamatan diri
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHAN

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar Kemahiran ABAD 21 : Hot seat

Masa Program sekolah :…………………….


Bidang Pembelajaran: Tajuk
7.00 - 8.00pg SAINS AWAL MENGELASKAN OBJEK
Standard SA 2.2luar Mengelaskan objek
Aktiviti
Kandungan
Standard SARehat
Cuti 2.2.4 / Cuti
Menyatakan
Sakit ciri sepunya untuk setiap pengelasan yang telah dibuat
Pembelajaran
Tunjang Yang 3. Aktiviti Modul Catchup Plan dapat dilaksanakan
Disepadukan
Diakhir sesi pembelajaran murid dapat menyatakan ciri sepunya pengelasan yang dibuat.
Objektif
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat menyatakan ciri sepunya setiap pengelasan yang saya lakukan.

EMK Nilai Murni : Kerjasama KBAT : BBM : Gelang Getah


CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Guru meminta murid membuat pengelasan 20 lembar gelang getah. TP1 TP2 TP3
2. Murid perlu mencari idea mereka sendiri tentang bagaimana untuk mengelaskan
gelang getah tersebut.
3. Setelah itu, murid perlu menerangkan kepada guru cara mereka membuat pengelasan
tersebut. (Warna, saiz dan sebagainya)

Kemahiran ABAD 21 :

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg AKTIVITI FIZIKAL (PEERS) KEBERSIHAN BADAN
Standard FK 5.1 Mengaplikasi kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif
Kandungan
Standard FK 5.1.1 Menyatakan cara menjaga kebersihan anggota tubuh dengan betul.
Pembelajaran

Tunjang Yang KD 3.1.3 Menunjukkan sikap menghormati perasaan dan pandangan orang lain.
Disepadukan
Diakhir sesi pembelajaran murid dapat memahami cara menjaga kebersihan selepas menggunakan tandas dengan betul.
Objektif
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat memahami cara menjaga kebersihan diri selepas menggunakan tandas dengan betul.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PRASEKOLAH

Tarikh : 1 APRIL 2022 Hari : Jumaat


Minggu : Tema : MODUL ( CUP) 1
Masa : 7.00 hingga 11.00 pagi Strategi : Bertema dan Modular
SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk
7.30 – 8.00pg PERBUALAN AWAL KEBERSIHAN DIRI (SOP)
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
PENGURUSAN DIRI MURID Kehadiran murid :
PERBUALAN AWAL
 Murid ucap selamat pagi kepada guru , guru mengambil kehadiran murid,
pemeriksaan suhu dan merekod kebersihan diri murid.
 Nyanyian lagu Negaraku,Lagu Negeri dan lagu sekolah.
 Soal jawab mengenai kalendar,cuaca dan bacaan doa-doa harian.
 Guru memberi penerangan 5 minit mengenai kebersihan dan langkah-langkah
pencegahan Covid-19.
 Guru bersoaljawab dengan murid mengenai aktiviti-aktiviti yang akan
dipelajari pada hari ini.
 Guru menerangkan mengenai pembelajaran dalam Modul CUP Prasekolah dan
membincangkan aktiviti yang akan dilaksanakan pada hari ini
 Guru menerangkan kepentingan menjaga kebersihan, kesihatan dan
keselamatan diri.

Kemahiran ABAD 21 : Round table

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


7.00-8.00pg KETRAMPILAN DIRI EMOSI DIRI
Standard KD 1.1 Mengenali dan mengurus emosi sendiri
Kandungan

Standard KD 1.1.5 Mengurus emosi dengan memilih tindakan yang sesuai


Pembelajaran
Tunjang Yang
Disepadukan
Diakhir sesi pembelajaran murid dapat menyatakan Tindakan yang sesuai apabila berdepan situasi yang melibatkan emosi.
Objektif
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan
EMK Nilai murni KBAT : Menilai BBM: Modul CUP dan Slide PPT
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Murid diminta untuk menyatakan emosi yang mereka kenalpasti melalui video yang guru TP1 TP2 TP3
kongsikan.

2. Guru akan membantu murid untuk mengenalpasti tindakan yang perlu diambli apabila
berdepan situasi yang melibatkan emosi (Marah dan Sedih)

Kemahiran ABAD 21 : Bermaklumat

Masa Bidang Pembelajaran: Tajuk


8.00-9.00pg KEMANUSIAAN ANGGOTA KELUARGA
Standard KM 1.1 Memahami diri dan hubungan dengan keluarga
Kandungan
Standard KM 1.1.4 Menjelaskan peranan dan tanggungjawab anggota keluarga.
Pembelajaran
Tunjang Yang
Disepadukan
Objektif Diakhir sesi pembelajaran murid dapat menyatakan peranan dan tanggungjawab ibu, ayah dan anak
Pembelajaran
Kriteria Kejayaan Saya dapat menyatakan tanggungjawab sebagai anak
EMK Nilai murni KBAT :Mengaplikasi BBM: Modul CUP dan Carta gambar
CADANGAN AKTIVITI PDPC CATATAN/ IMPAK
1. Murid menonton video berkenaan anggota keluarga. TAHAP PENGUASAAN
2. Guru dan murid bersoal jawab berkenaan apa yang selalu ibu dan ayah mereka lakukan di TP1 TP2 TP3
rumah.
3. Guru menerangkan kepada murid tanggungjawab setiap anggota dalam keluarga.

Kemahiran ABAD 21 :

Masa RECESS
9.00-9.30pg  Pupils eat breakfast according to the SOP prescribed by Preschool management
 Pupils are monitored by teachers and assistant during student breaks.
 Teachers and assistant always maintain the rules and hygiene of students' dining in the learning room.
 Pupils wipe the dining table with wet tissue
Masa Bidang Pembelajaran Tajuk
9.30-10.30 pg BAHASA MELAYU ( BACAAN) BACAAN MUDAH ( KENALI HURUF VOKAL)
Standard kandungan BM 2.2 Mengenal huruf abjad

Standard BM 2.2.2 Menyebut dan membunyikan huruf vokal


Pembelajaran BM 2.2.3 Mengenal pasti dan menyebut huruf kecil dan besar

Tunjang Yang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin


Disepadukan

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Pembelajaran 1. mengenal huruf dan menyebut dan membunyikan huruf vokal yang dikenal pasti dengan betul.
Kriteria Kejayaan Saya dapat menyebut dan membunyikan huruf vokal yang dikenal pasti dengan betul.

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM:


Modul CUP
Buku Modul Bacalah Sayang
Lagu ABC (Tiang buncit )
Papan ” whiteboard” kecil
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1.Guru menerangkan aktiviti-aktiviti bacaan yang akan dijalankan dan menunjukkan TP1 TP2 TP3
contoh-contoh perkataan melalui slide PPT.
2. Murid bersoaljawab dan membuat ulangkaji bacaan.
3.Murid TP1 dan TP2 membuat latihan di Modul CUP 1 dan murid TP3 membuat aktiviti
pengayaan.
4. Guru mengulas dan membimbing murid untuk menyiapkan aktiviti yang diberikan.
5. Guru mengadakan aktiviti bacaan dengan menggunakan slide power point/ smart tv.
6. Murid menyanyikan lagu “ABC tiang buncit “ secara beramai-ramai sambil menulis
huruf-huruf tersebut dalam “whiteboard”kecil.
7. Murid yang masih tidak menguasai huruf ( TP1)akan mengikuti program intervensi
( Modul Kenali keluarga huruf KKHK)

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

Masa Bidang Pembelajaran TAJUK


10.30 - 10.50 pg KREATIVITI DAN ESTETIKA MENDENGAR LAGU

Standard kandungan KE 1.1 Menyanyikan lagu daripada pelbagai repertoire

Standard KE 1.1.4 Menyanyikan lagu dengan:


Pembelajaran (i) sebutan yang betul dan jelas
(ii) pic yang betul

Tunjang Yang
Disepadukan
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Pembelajaran Murid dapat menyanyikan lagu Kalau Rasa Gembira dengan pic dan sebutan yang betul

Kriteria Kejayaan

EMK Kreativiti dan Inovasi KBAT : Berfikir BBM :


Projector
CADANGAN AKTIVITI CATATAN/ IMPAK
TAHAP PENGUASAAN
1. Murid akan menonton video Lagu Kalau Rasa Gembira. TP1 TP2 TP3
2. Guru dan murid bersama-sama menyanyikan Lagu Kalau Rasa Gembira dengan pic yang
betul.
3. Murid akan dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulna akan
menyanyikan lagu tersebut dengan bimbingan guru.

Kemahiran ABAD 21 :Kerja sepasukan

CLOSING
Masa - Teachers interact with students about learning activities that they have learned today
10.50-11.00tgh - Pupils clean tables and pack stationery
- Pupils read prayers and thank teachers.
- Pupils engage in personal hygiene activities and follow (SOP) procedures from preschool correctly
-Pupils sing ” emotion and feelings/goodbye” songs.

MURID :
1. Murid TP1……. /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan dan latihan intervensi berterusan.

2. Murid TP2…… /25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengukuhan/intervensi.

3. Murid TP3 ……/25 telah menguasai objektif dan mengikuti aktiviti pengayaan.

GURU :

REFLEKSI
1. Sesi PdPc dapat dijalankan dengan baik dan mengikut ketetapan masa dalam jadual waktu √
KESELURUHAN

2. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan.

Kursus/mesyuarat/seminar

Program sekolah :…………………….

Aktiviti luar

Cuti Rehat / Cuti Sakit

3. Aktiviti Modul Catchup Plan dapat dilaksanakan
