Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN PRASEKOLAH

NAMA GURU : MOHAMMAD IZWAN PRASEKOLAH : SRI BESTARI


HADIR : ___
MINGGU KE : 3 STRATEGI : BERTEMA TARIKH: 14 JAN MURID :
TIDAK HADIR :____

PEMBELAJARAN BERSEPADU : PERBUALAN AWAL MASA : 0730 – 0750 ( 2O minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Menghargai Diri Sendiri  Hormat-menghormati
Menjaga kebersihan, kesihatan dan keselamatan diri.  Kasih Sayang
 Kegembiraan

AKTIVITI
 Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Ibu Pertiwiku dan lagu sekolah.
 Menyanyi lagu ‘Kebersihan Diri”. (Lagu Rakyat Kanak-Kanak Prasekolah)
 Melakukan demonstrasi membasuh tangan/menggosok gigi dengan cara yang betul.
 Menyatakan cara menjaga kebersihan diri.

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: AKTIVITI PEMBELAJARAN Topik : ORIENTASI Masa: ( 50 minit )
0750 – 0840
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
SA 1.1.1 Menunjukkan sikap ingin tahu dan Bekerjasama Kreativiti dan Inovasi
bekerjasama

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh menunjukkan sikap ingin Saya boleh :
tahu dan bekerjasama 1. Menunjukkan sikap ingin tahu.
2. Menunjukkan sikap bekerjasama.

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Ingin tahu Persekitaran kelas
bekerjasama

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Murid dibawa ke luar kelas.
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 2. Menerangkan keadaan / peserkitaran di luar kelas.
Permulaan) 3. Menerapkan sikap saintifik dan nilai murni.
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti 1 : Saya Saintis Muda 1
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Menunjukkan sikap ingin tahu terhadap persekitaran kelas / sekolah.
• Contoh dan tunjukcara 2. Membawa murid mengelilingi kelas /sekolah.
• Peluang membuat latihan 3. Menerangkan keadaan/peserkitaran yang ada di sekeliling.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
4. Murid berpeluang untuk bertanyakan soalan dan pendapat.
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid
Aktiviti 2 : Saya Saintis Muda 2
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
1. Menunjukkan sikap bekerjasama dalam menjalankan tugas.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
2. Murid diberi tugasan secara berpasangan, membersihkan kawasan /
persekitaran kelas.
3. Mengemas peralatan sains di dalam kelas secara bekerjasama.
4. Murid diberi peluang untuk bekerjasama dengan rakan-rakan untuk
menunjukkan sikap bekerjasama.
Penutup SHOW YOUR VIEW
Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : menunjukkan sikap ingin tahu dan bekerjasama PM 9 – Dapat bekerjasama semasa Sumber Eviden :
melaksanakan tugasan
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 Tingkahlaku
SA 1 – Kemahiran membuat
Refleksi : pemerhatian Lisan

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: FIZIKAL Topik : Doh Masa: ( 30 minit )
0840 – 0910
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
FK 1.1.3 Menggunakan kemahiran motor Bekerjasama Nilai Murni
halus melalui aktiviti yang melibatkan alatan.
Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh menggunakan kemahiran Saya boleh :
motor halus melalui aktiviti yang melibatkan alatan. 1. Menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang
melibatkan alatan.

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Menguli Doh
Menggentel
Membulat
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Menunjukkan doh yang telah disediakan.
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 2. Memberi peluang murid untuk menyentuh, memegang doh yang sudah
Permulaan) disediakan.
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif 3. Bertanyakan soalan terbuka untuk memberi peluang kepada murid untuk
pembelajaran bertanya.
AKTIVITI UTAMA Aktiviti : Doh Bersama Kawan
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Dalam kumpulan kecil, murid diberikan doh.
• Contoh dan tunjukcara 2. Murid dibimbing melakukan aktiviti menggunakan doh.
• Peluang membuat latihan 3. Murid menguli, menggentel dan membulat doh yang ada.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
4. Murid melakukan aktiviti Bersama rakan di dalam kumpulan.
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi Penilaian IPPK : Pentaksiran :


Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : menggunakan kemahiran motor halus melalui aktiviti yang FK 1 - Perkembangan Motor Halus Sumber Eviden :
melibatkan alatan.
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 PM 9 – Dapat bekerjasama semasa Tingkahlaku
melaksanakan tugasan
Refleksi : Projek

RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: MATEMATIK Topik : Objek sama Masa: ( 40 minit )
0910 – 0950
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
MA 1.1.1 Memadankan objek berpasangan Bertanggungjawab Kelestarian Global
yang sama

Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh Saya boleh :
i) Memadankan objek berpasangan yang sama 1. Memadankan objek berpasangan yang sama

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Sama Objek di dalam kelas
Lembaran Kerja
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Mengumpul bahan yang sama.
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 2. Menunjukkan di hadapan kelas.
Permulaan) 3. Mnama objek yang telah di ambil.
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti : Mari Padankan Objek
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Murid diberikan objek yang ada di sekeliling kelas (stoking, kasut, sarung
• Contoh dan tunjukcara tangan dan lain-lain)
• Peluang membuat latihan 2. Murid memadankan objek berpasangan yang sama.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
3. Lemaran kerja, padankan pasangan objek yang sama.
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : Memadankan objek berpasangan yang sama MA 1 – Kemahiran memadankan Sumber Eviden :
objek
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 Tingkahlaku

Refleksi : Lembaran Kerja


PEMBELAJARAN BERSEPADU : REHAT MASA : 0950 – 1020 ( 3O minit )
AKTIVITI
 Murid berbaris untuk mencuci tangan. Mencuci tangan sebelum dan selepas makan dengan menggunakan sabun.
 Murid menghidangkan makanan mengikut jadual.
 Membaca doa sebelum dan selepas makan.
 Murid mencuci pinggan, mangkuk dan cawan sendiri.

RANCANGAN MENGAJAR
BIDANG PEMBELAJARAN: AKTIVITI PEMBELAJARAN Topik : Diri Saya Masa: ( 30 minit )
SMARTER PHONIC* 1020 – 1050
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
BI 2.2.6 Hemah Tinggi Nilai Murni
BI 2.2.7

Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran / Etika dan Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid boleh Saya boleh :
1. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in word. 1. Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in word.
2. Blend phonemes (sounds) to form single syllable words. 2. Blend phonemes (sounds) to form single syllable words.

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Listen, repeat after me Suitable sentences
Words

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Children listen to audio clips of animal sounds and say the names of the
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti animals.
Permulaan) 2. Children listen to audio clips of animal sounds and say the names of the
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif animals.
pembelajaran 3. Teacher says the story ‘Good-night, Owl’.
Play action song ‘If you are a kid’ and childre follow the actions.
AKTIVITI UTAMA 1. Develop phonological awareness through
• Penerangan kandungan pembelajaran i) Word awareness activities
• Contoh dan tunjukcara
• Peluang membuat latihan Word recognition, Blending, Segmentation, Isolation Deletation.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
Penutup SHOW YOUR VIEW
Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : Kemahiran Mendengar dan Bertutur Sumber Eviden :
 Recognise and sound out initial, medial and ending sounds in word. (DT)
 Blend phonemes (sounds) to form single syllable words.
Tingkahlaku
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3

Refleksi :
RANCANGAN MENGAJAR
Mata Pelajaran: PENDIDIKAN MORAL Topik : Orientasi Masa: ( 30 minit )
1050 – 1120
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
PM 2.1.1 Memberi bantuan kepada rakan Baik Hati
dan guru
Aspirasi Murid
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, Saya boleh :
i) murid boleh memberi bantuan kepada rakan dan guru 1. Memberi bantuan kepada rakan
2. Memberi bantuan kepada guru

Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan :


Baik hati Video / gambar

RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Tayangan video / menunjukkan gambar yang berkaitan dengan nilai baik hati.
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 2. Murid menonton tayangan video.
Permulaan) 3. Murid bersoal jawab berkaitan dengan video yang di tonton / gambar yang
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif diberikan.
pembelajaran
AKTIVITI UTAMA Aktiviti 1 : Jurnal Baik Hati
• Penerangan kandungan pembelajaran 1. Murid diberikan gambar aktiviti yang menunjukkan nilai-nilai murni.
• Contoh dan tunjukcara 2. Memotong gambar aktiviti yang menunjukkan nilai-nilai murni.
• Peluang membuat latihan 3. Menampal gambar pada kertas yang telah disediakan.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan
• Bagi pelbagai gaya pembelajaran Aktiviti 2 : Mari Mengemas
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid 1. Murid mengemas bahan yang telah digunakan dengan bimbingan.
• Peluang untuk belajar secara kolaboratif
2. Mengemas persekitaran bilik darjah dengan bimbingan.
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan

Penutup SHOW YOUR VIEW


Refleksi: Membuat penilaian pembelajaran 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.

Catatan / Impak / Refleksi


Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan : murid boleh memberi bantuan kepada rakan dan guru PM 1 – Baik hati : membantu orang Sumber Eviden :
lain
Impak : ____ SP1 ____ SP2 ____SP3 Tingkahlaku

Refleksi :

PEMBELAJARAN BERSEPADU : PENUTUP MASA : 1120 – 1130 ( 1O minit )


KANDUNGAN SIVIK NILAI TERAS
Menghargai Diri Sendiri  Hormat-menghormati
Menjaga kebersihan, kesihatan dan keselamatan diri.
 Kasih Sayang
 Kegembiraan

AKTIVITI
 Refleksi PdPc pada hari ini, pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang.
 Bertanya tentang aktiviti Perbualan Awal yang telah dijalankan pada hari ini.
