AKTIVITI
Murid memberi ucap selamat, bacaan doa, mengambil kedatangan, menyanyi lagu Negaraku, Ibu Pertiwiku dan lagu
sekolah.
Menyanyi lagu ‘Disana virus, disini virus” -(Lagu menjaga kebersihan diri semasa pandemik Covid)
Bercerita tentang peraturan di dalam kelas semasa musim pandemik, menerangkan maksud norma baharu, dan
amalan kebersihan yang perlu dijaga di sepanjang persekolahan
Aktiviti pengukuhan membunyikan huruf vokal dan konsonan
RANCANGAN MENGAJAR
Tunjang Komunikasi: Bahasa Melayu Topik: Membaca sukukata Masa: (60 minit)
terbuka (vokal a-a) 0740 – 0840
Kod Standard Pembelajaran: Kandungan Sivik: Hubungan Merentas Kurikulum:
KM 5.1.3 Menghargai diri sendiri Bahasa
Menggambarkan keindahan alam sekitar Nilai Murni:
Hormat - menghormati
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN Aktiviti :
• Aktiviti untuk menarik minat murid (Aktiviti 1. Guru menunjukkan sukukata KV
Permulaan) 2. Murid mengecam sukukata KV
• Memaklumkan kepada murid tentang objektif 3. Murid membunyikan sukukata KV
pembelajaran 4. Guru menunjukkan sukukata KVKV (perkataan dengan sukukata awal
AKTIVITI UTAMA dan sukukata akhir yang sama) dengan menggunakan slaid
• Penerangan kandungan pembelajaran
• Contoh dan tunjukcara Senarai perkataan suku kata terbuka adalah seperti
• Peluang bercakap di hadapan kelas. Vokal a -a: baba, caca, mama, lala, papa, dada, pala, bara, sapa, mata
• Cabaran bersesuaian untuk semua murid
• Peluang membuat latihan 5. Murid membaca sukukata tersebut dengan bimbingan guru
• Bimbingan dan maklumbalas berterusan 6. Murid membaca sukukata tanpa bimbingan guru
7. Guru menerangkan tentang tugasan yang akan dibuat, iaitu
memadankan sukukata terbuka dengan gambar yang betul
8. Guru dan ppm akan mengedarkan bahan kepada murid.
9. Secara individu, murid membaca dan mengenalpasti gambar yang
sesuai dengan sukukata terbuka yang dibaca.
10. Penilaian bersama-sama dengan murid.
Penutup SHOW YOUR VIEW
Refleksi: 1. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai apa yang telah dilakukan.
Guru membuat penilaian kepada murid dalam sesi 2. Guru memberikan soalan tertutup tentang apa yang diperolehi.
membaca perkataan KVKV iaitu sekurang-
kurangnya 4 perkataan sahaja.
Catatan / Impak / Refleksi
Penilaian IPPK : Pentaksiran :
Di akhir pelajaran ini murid dapat :
Catatan: Memahami maksud sukukata terbuka yang dibaca BM4 – Kemahiran membaca Sumber Eviden :
perkataan (BM2.3 Membina dan
Impak: 7 TP1 1 TP2 11 TP3 membaca sukukata dan perkataan) - Bacaan lisan
- Hasil lembaran kerja
Refleksi: KD 5 – Membina Keyakinan Untuk
- 11 orang murid dapat membaca perkataan dengan Berkomunikasi (KD2.3 Membina
sukukata vokal a-a dengan betul dan lancer keyakinan untuk berkomunikasi)
- 1 orang murid di TP2 sedang menguasai kemahiran
membaca sukukata vokal a-a
- manakala 7 orang murid di TP1 masih memerlukan
bimbingan untuk mengabung bunyi vokal dan konsonan
Kelebihan:
- 11 orang murid di TP3 sudah dapat mengenal dan boleh
membunyikan huruf vokal dan konsonan. Jadi ianya
memudahkan murid untuk menggabung bunyi vokal dan
konsonan
Tindakan susulan:
- 1 orang murid di TP2 akan diberikan drill bacaan
sukukata kv setiap pagi
- 7 orang lagi akan mengenal huruf vokal a, e, i, o dan u
terlebih dahulu. Mereka akan dibimbing melalui kaedah
Bunyi dan Gaya iaitu kaedah yang akan membantu murid
mengenal atau mengecam bunyi huruf vokal dengan
bantuan gaya tangan.
RANCANGAN MENGAJAR
Tunjang Kerohanian, Sikap Dan Nilai: Pendidikan Moral Topik: Baik Hati Masa: 0930 – 1030 (60
minit)
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Merentas Kurikulum:
PM2.1.1 Baik hati, kasih sayang Nilai murni
Memberi bantuan kepada rakan dan guru
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat 20 daripada 25 murid dapat:
menyatakan maksud baik hati dan apakah kebaikan 1. Mengetahui maksud baik hati dengan betul
membantu orang lain dengan betul 2. Memberikan sekurang-kurangnya dua contoh perlakuan baik
hati dengan betul
3. Mengecam gambar yang menunjukkan perlakuan baik hati
4. Menandakan √ pada gambar yang menunjukkan perlakuan
baik hati
Kelebihan:
- 19 orang murid mempunyai pengetahuan sedia ada
mengenai nilai murni baik hati
RANCANGAN MENGAJAR
SCIENCE AND TECHNOLOGY STRAND: EARLY Topic: Addition within 10 Time: 1030 – 1110 (40
MATHEMATICS minutes)
Learning standard code: Moral values: Elements across the curriculum
MA3.1.4 Diligence Science and technology
State the sum by counting on from a
specific number
Aspirasi Murid
Knowledge / Thinking skills Leadership Bilingual / Ethics and / National
skills skills spirituality identity
Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:
At the end of the lesson, students will be able to state the sum 20 daripada 25 orang murid dapat:
of two numbers within 10 correctly. 1. Count number in ascending order 1 – 10 correctly
2. State the sum by counting on form specific number correctly
Konsep/Perbendaharaan Kata Utama: Bahan:
Counting on Slide on topic addition
Addition worksheet
RINGKASAN PENGAJARAN
PERMULAAN 1. Students count out loud from 1 until 10 (using objects)
• Interesting activities to attract students’ 2. Students recognize small to bigger number using number line
attention 3. Teacher shows how to the sum by counting on from the biggest number
• Students get to know their learning objectives 4. For example: to add 5 + 3, students start counting from “5” and then
for today count up to “6, 7, 8”
AKTIVITI UTAMA 5. 3 to 5 students are asked to try to solve the sum with teacher’s guidance
• Explanation of the topic 6. With worksheet given, students try to solve the addition independently or
• Examples and demonstration with teacher’s guidance
• Students able to do their task independently 7. Assessment is done together with the students at the end of the lesson
• Task are given accordingly to the students’
capabilities
• Guidance are given
• Collaborative learning
PENUTUP SHOW YOUR VIEW
Reflection: 1. Q&A session between teacher and students on what they have learned.
Teacher assess the students by doing at least 3
addition operation.
Kelebihan:
- 12 pupils already recognize, say and read the number
- 4 pupils at TP2 know some numbers randomly
AKTIVITI
Guru mengingatkan murid untuk sentiasa menjaga kebersihan diri.
-elakkan di tempat sesak
-mandi setelah sampai dir rumah
-sentiasa mencuci tangan
Refleksi PdPc pada hari ini, pesanan, ucap selamat dan bacaan doa untuk pulang.
Bertanya tentang aktiviti Perbualan Awal yang telah dijalankan pada hari ini.