Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 4

MINGGU : 31 BIL. MURID : 30 ORANG HARI : ISNIN TARIKH : 1 OKTOBER 2018


TAHUN / STANDARD KANDUNGAN CATATAN
MASA / MATA
PELAJARAN EMK / NILAI MURNI
Kreativiti dan Inovasi
PENDIDIKAN 1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi Seni 1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi Seni
SENI VISUAL Estetik Kreatif

MASA : 1.1.1 Unsur 1.2.1 Media 1.3.1 Memilih dan 1.4.1 Mempamerkan karya BBM :
8:00 pagi – Seni 1.2.1.1 Alat memanipulasi yang dihasilkan Contoh hasil karya capan,
9:00 pagi 1.1.1.1 Jalinan Berus lukisan, bahan secara Set Televisyen, LCD, Projektor,
1.1.1.2 Warna palet kreatif 1.4.2 Menceritakan Laptop,
TAHUN: 1.1.1.3 Rupa 1.2.1.2 Bahan pengalaman sendiri dalam
4 Budiman kertas lukisan, 1.3.2 proses penghasilan karya.
1.1.2 Prinsip warna air, daun, Menggunakan ALAT & BAHAN:
BIDANG : Rekaan kentang, bawang bahasa seni visual 1.4.3 Menghargai dan Berus lukisan, palet, kertas lukisan,
Menggambar 1.1.2.1 dan bahan-bahan dalam penghasilan menceritakan karya sendiri warna air, daun, kentang, bawang dan
Kepelbagaian semulajadi yang karya capan dan rakan secara lisan
bahan-bahan semulajadi yang
TEMA : 1.1.2.2 Kesatuan bersesuaian
Alam Semula 1.3.3 bersesuaian.
jadi 1.2.2 Teknik dan Mengaplikasikan
Proses proses dan teknik
1.2.2.1Teknik – yang sesuai dalam
Capan (basah penghasilan karya
atas kering) teknik capan.

STANDARD PEMBELAJARAN
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran 1. Menghasilkan capan dengan menekankan bahasa seni visual yang ada pada capan iaitu
kepelbagaian garisan dan jalinan, jenis-jenis warna, kesatuan dan rupa.
2. Menghasilkan capan dengan mengaplikasikan teknik, media dan proses dengan kreatif.
3. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek
bahasa seni visual.
AKTIVITI PDPC CATATAN

Persepsi 1. Guru menggunakan set televisyen sebagai medium menunjukkan beberapa contoh hasil
Estetik
karya capan.
(5 minit)
2. Guru mengaitkan pembelajaran dengan menyatakan definisi dan konsep capan.
3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada capan.
4. Murid bersoal jawab dengan guru tentang:
-Jenis-jenis capan yang pernah mereka nampak
-capan yang pernah mereka buat Set Televisyen
-Warna yang selalu digunakan untuk menghasilkan capan.

Contoh Hasil Karya Capan


Aplikasi Seni 1. Guru menyatakan alat, bahan dan media yang akan digunakan untuk menghasilkan
(15minit)
capan dengan menggunakan tayangan video.
2. Guru menerangkan kesan permukaan yang terdapat pada permukaan bahan semulajadi
seperti daun, kentang serta bawang dengan menghubungkaitkan dengan bahasa seni
visual seperti kepelbagaian, jenis-jenis warna, dan kesatuan.
3. Guru menunjuk cara melakukan teknik capan.
4. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan capan.

Ekspresi 1. Murid meneroka media dalam penghasilan capan seperti kesan penggunaan jalinan dan
Kreatif
warna pada permukaan bahan-bahan semulajadi.
(25 minit)
2. Murid mengaplikasikan teknik capan.
Apresiasi 1. Sesi apresiasi dilaksanakan melalui aktiviti Gallery Walk di dalam kelas.
Seni 2. Murid dipanggil untuk bercerita tentang karya masing-masing.
(10 minit)
3. Murid menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan capan.

Sesi 1. Murid diminta mengemas serta membersihkan setiap peralatan dan bahan yang
Pembersihan digunapakai untuk menghasilkan karya capan.
Kelas
(5 minit)

Penilaian PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat capan berdasarkan empat standard
kandungan.

Catatan:

Refleksi Seramai 27/29 orang murid dapat menghasilkan karya capan & seramai 2 orang murid diberi
bimbingan oleh guru semasa sesi PdP dijalankan
