Anda di halaman 1dari 8

PRAKTIKUM FASA 2

SEM 6

PISMP PSV

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1


Mata Pelajaran

: Dunia Seni Visual

Tahun

: 1 Xiao /

Modul

:3

Bidang

: Membentuk dan membuat binaan

Aktiviti

: Origami
(Menghasilkan origami mahkota menggunakan kertas warna.)

Teknik

: Lipatan, guntingan, lekat dan sumbat.

Tema

: Bahan buatan manusia

Tajuk

: Mahkota Saya /

Tarikh dan Masa

: 16 Ogos 2016

Bahan Sumber

: Bahan Bantu Mengajar:


Alat

12.10 petang 01.10 petang (60 minit)

: Papan tulis, pembesar suara, LCD projector, laptop.

Bahan : Pen marker dan pemadam papan tulis, mahkota,


papan ganjaran dan bintang, multipurpose tack,
kertas warna berskala besar, kad asas seni reka,
slaid ppt, contoh karya origami, toolbox seni, kad
kumpulan, carta proses, soalan apresiasi dan kad
peringatan.
Media

: Bahan Bantu Belajar:


Alat

: Gunting

Bahan : Gam dan kertas warna


Strategi Pengajaran & Pembelajaran : Berpusatkan guru, berpusatkan murid, tematik, demonstrasi,
sumbang saran dan masteri
Kemahiran Berfikir (KB)

: Menghubung kait, menjana idea

Kecerdasan Pelbagai (KP)

: Visual ruang, verbal linguistik dan interpersonal.

Elemen Merentasi Kurikulum (EMK) : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi


Nilai

: Mendengar arahan, bekerjasama, kebersihan.

Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran (P&P), murid dapat:
1. Menjelaskan konsep origami dan menyenaraikan asas seni reka yang dipelajari dalam proses
penghasilan karya origami.
2. Menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam penghasilan mahkota melalui aktiviti origami.
3. Menghasilkan origami berdasarkan tajuk Mahkota Saya dengan menggunakan teknik lipatan mengikut
kreativiti masing-masing.
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri.
Standard Kandungan:
3.1

Persepsi Estetik

Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual seperti


LIM SING NEE

PRAKTIKUM FASA 2
SEM 6

PISMP PSV

rupa, bentuk, warna, dan imbangan yang terdapat pada objek buatan
manusia dan karya seni dalam penghasilan origami.
3.2

Aplikasi Seni

Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi


penentuan media dan teknik dalam penghasilan origami.

3.3

Ekspresi Kreatif

Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi


dalam penghasilan origami.

3.4

Apresiasi Seni

Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni


visual, sejarah.

Standard Pembelajaran:
3.1

Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami Bahasa seni


visual yang terdapat pada hasil karya origami.

3.1.1

Unsur seni
3.1.1.1 Rupa

Rupa geometri.

3.1.1.2 Bentuk Konkrit / 3D.


3.1.1.3 Warna Primer dan sekunder
3.1.2

Mengenal prinsip rekaan


3.1.2.1 Imbangan Simetri.

3.2

Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan menerusi penggunaan


media dan teknik dalam aktiviti seni.

3.2.1

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.


3.2.1.1 Alat Gunting.
3.2.1.2 Bahan Gam dan kertas warna.

3.2.2

Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya origami.
3.2.2.1 Teknik Lipatan.

3.3

Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan


kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya origami 3D.

3.4

3.3.1

Memilih dan memanipulasikan media secara kreatif.

3.3.2

Menggunakan unsur seni (bentuk dan warna) dalam penghasilan karya origami.

3.3.3

Menghasilkan karya origami menggunakan bahasa seni visual.

Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan


berpandukan bahasa seni visual.

3.4.1

Mempamerkan hasil karya origami yang dihasilkan.

3.4.2

Menceritakan karya origami sendiri secara lisan.

3.4.3

Menghargai karya sendiri dan rakan.

LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

Masa /

Ilustrasi

Standard

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Pembelajaran

Peraturan Dalam Kelas


-

Dilarang berbual-bual sewaktu guru


mengajar.

Dilarang meninggalkan tempat duduk


tanpa kebenaran.

Sentiasa mendengar arahan guru.

Sistem Kumpulan
Peranan Ketua Kumpulan
-

Membantu guru dalam mengagihkan


peralatan kepada ahli kumpulan.

Set Induksi

Huraian

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran


Guru
Murid
(Secara individu

1. Murid diminta unt


2. Guru membuka tirai

mengeluarkan ala

dengan meminta murid

bahan yang dibaw

untuk mengimbas

dan letakkan di ata

kembali peraturan kelas

meja.

yang telah ditetapkan.


3. Guru menekankan
tentang peranan ketua
kumpulan sekali lagi.
4. Guru mengedarkan

Mengawal kumpulan masing-masing

mahkota dan peralatan

dalam keadaan teratur.

kepada ketua kumpulan.

- Mendengar arahan cikgu


Menarik Perhatian Murid

(Secara individu

(5 Minit)
Video Where Is The Crown
1. Guru memainkan video

Where Is The Crown

2. Murid dikehendak
untuk memerhati
dan menyatakan

hal benda yang te

muncul dalam vid


Bertujuan untuk menarik perhatian murid dan

tersebut untuk

memberi gambaran kepada murid tentang hal

menekakan tajuk

benda yang akan dijalankan nanti.

Aktiviti: Origami
Tajuk: Mahkota Saya

tajuk dan mengaitkan

Tema: Bahan Buatan Manusia

aktiviti pembelajaran

Bidang: Membentuk dan Membuat

yang akan dijalankan

Binaan
Langkah 1

(7 Minit)

aktiviti hari ini.

nanti di papan tulis.

Teori Seni
Origami merupakan sejenis seni lipatan yang

Persepsi Estetik

3. Guru mengemukakan

(Secara individu
1. Guru bertanya murid

menghasilkan karya dengan menggunakan

tentang permahaman

2. Beberapa orang m

teknik lipatan dari kertas warna bagi

mereka terhadap konsep

dipilih untuk

membentukkan bentuk-bentuk yang diingini.

origami.

menjawabkan soa
(jika ada)
LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

3. Guru memberikan ulasan


dan menayangkan slaid
power point untuk
penerangan tentang
konsep serta contoh
gambar origami.
4. Guru menunjukkan
contoh karya origami
mahkota yang akan

memerhati asas se

dihasilkan pada hari ini.

reka warna dan be

Asas Seni Reka


Bentuk Konkrit / 3D
Warna Primer dan sekunder.

yang terdapat pada

karya maujud yang


6. Guru menerangkan asas

* Guru menekankan unsur seni warna dan bentuk

seni reka secara

dalam kelas kali ini bagi memudahkan murid untuk

terperinci dengan

mengingatinya.
.

5. Murid diminta unt

telah ditunjukkan.

menggunakan kad asas


seni reka.
7. Guru merumuskan asas
seni reka yang ada pada
aktiviti ini.

LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

Langkah 2

PISMP PSV Sem 6

Demonstrasi
Alat: Gunting.

Aplikasi seni

Bahan: Kertas warna dan gam.

(7 minit)

(Secara individu
1. Guru meminta murid
untuk memilih media
yang akan digunakan
dalam penghasilan
karya origami dari

Langkah 1
Lipatkan kertas warna kepada empat
bahagian.

toolbox seni.
2. Guru menayangkan slaid
power point untuk
menunjukkan proses bagi
menghasilkan origami
mahkota kepada murid.
3. Murid memerhati
dengan teliti dan

Langkah 2

menyoal jika tidak

Lipatkan sebelah atas kiri dan kanan.

faham selepas
tayangan video

dengan menggun
kad kumpulan
4. Guru mempamerkan
carta proses di atas
Langkah 3

papan putih untuk

Lipatkan bahagian bawah secara dua kali.

memudahkan murid
membuat rujukan.
*Guru akan membuat
demonstrasi berpandukan
carta proses jika
diperlukan.

Langkah 4
Ulangi langkah 1,2,3 sehingga menghasilkan
6 keping.
Langkah 5

LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

Cantumkan kesemua kepingan dengan


menyelitkannya.

Langkah 3

Penghasilan Karya

(Secara individu
1. Ketua kumpulan

Ekspresi Kreatif

2. Guru mengingatkan

(30 minit)

mengedarkan me

murid tentang peraturan

kepada ahli

dalam kelas sebelum

kumpulannya.

mula berkarya.

3. Murid menghasilk
5. Guru memantau dan

origami berpandu

memberi bimbingan

langkah-langkah y

kepada mereka yang

telah ditunjukkan

menghadapi masalah

guru.

atau kurang faham.

4. Murid diminta unt


mengangkatkan

kad kumpulan dan


bertanya apabila

menghadapi mas

6. Murid yang cepat

habis diamanahka

tugas sebagai gur

kecil untuk menga

mereka yang mas


tidak mampu
menguasainya

7. Murid diminta unt

mengemaskan m
dan persekitaran
masing-masing
Langkah 4

selepas siap.
(Secara individu

Apresiasi Karya

1. Murid mempamer
Apresiasi seni

2. Guru memilih 2 orang

karya origami yan

(6 Minit)

murid secara rawak

telah dihasilkan d

untuk mempamerkan

meja.

karya sendiri di depan.


LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

3. Murid memilih dan


4. Guru memberi

menjawab soalan

pandangan dan membuat

apresiasi dari sam

rumusan apresiasi

surat. (cabut undi)

terhadap karya murid.

Penutup

Pengukuhan Teori Seni

(5 MInit)

(Secara individu
1. Guru memberi kuiz

3. Murid mengimbas

menerusi tayangan slaid

kembali untuk

kepada murid untuk

menjawab soalan

mengukuhkan lagi

mengikut kefaham

pemahaman teori tentang

masing-masing.

boneka.
Soalan
1. Apakah aktiviti yang dipelajari pada
hari ini?
2. Apakah unsur seni yang dipelajari

2. Guru menyoal murid


tentang isi pembelajaran
hari ini.

melalui aktiviti ini?


4. Guru membuat ulasan
tentang jawapan murid
serta membuat rumusan
terhadap pengajaran hari
Alat dan bahan (30.08.2016)
-

Gam

Gunting

ini.
5. Guru mengakhiri kelas
dengan membuat
tindakan susulan alat dan
bahan yang perlu dibawa
pada minggu hadapan.

LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

LIM SING NEE
