Anda di halaman 1dari 8

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 1


Mata Pelajaran

: Dunia Seni Visual

Tahun

: 1 Xiao / 1

Bidang

: Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti

: Anyaman (Corak Tapak Catur)


(Menghasilkan bendera kecil bercorak tapak catur dengan
menggunakan kertas warna dan reben.)

Teknik

: Selang-seli

Tema

: Bahan buatan manusia

Tajuk

: Bendera Kecil

Tarikh dan Masa

: 30 Ogos 2016

Bahan Sumber

: Bahan Bantu Mengajar:


Alat

11.10 pagi 12.10 pagi (60 minit)

: Pembesar suara, laptop, LCD projektor

Bahan : Mahkota, papan ganjaran dan bintang, slaid power


point, contoh bendera anyaman, kad asas seni
reka, carta proses, soalan apresiasi.
Media

: Bahan Bantu Belajar:


Alat

: Gunting.

Bahan : Reben, kertas warna bertemplat, tali dan gam.


Strategi Pengajaran & Pembelajaran : Berpusatkan guru, berpusatkan murid, tematik, sumbang
saran dan inkuiri.
Kemahiran Berfikir (KB)

: Menghubung kait, menjana idea

Kecerdasan Pelbagai (KP)

: Visual ruang, verbal linguistik dan intrapersonal.

Elemen Merentasi Kurikulum (EMK) : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi


Nilai

: Mendengar arahan, berani bertanya, kebersihan, menghargai


kraf tradisional.

Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran (P&P), murid dapat:
1. Menjelaskan konsep anyaman dan menyenaraikan satu asas seni reka (jalinan, warna) yang dipelajari
melalui aktiviti anyaman.
2. Menyatakan alat dan bahan yang digunakan dalam penghasilan bendera kecil.
3. Menghasilkan anyaman corak tapak catur berdasarkan tajuk Bendera Kecil dengan menggunakan
teknik silang satu.
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri.
Standard Kandungan:
4.1

Persepsi Estetik

Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual seperti


garisan, rupa, jalinan, warna, kontra dan imbangan yang terdapat
pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan
LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

anyaman bercorak tapak catur.


4.2

Aplikasi Seni

Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi


penentuan media dan teknik dalam penghasilan anyaman.

4.3

Ekspresi Kreatif

Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi


dalam penghasilan anyaman.

4.4

Apresiasi Seni

Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni


visual, sejarah seni, dan budaya.

Standard Pembelajaran:
4.1

Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni


visual yang ada pada karya anyaman corak tapak catur.

4.1.1

Unsur seni
4.1.1.1 Garisan Lurus dan selari
4.1.1.2 Rupa Geometri
4.1.1.3 Jalinan Tampak dan sentuh.
4.1.1.4 Warna Primer.

4.1.2

Prinsip rekaan
4.1.2.1 Ritma dan pergerakan Ritma biasa.

4.2

Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan Bahasa seni visual dalam


menghasilkan karya anyaman corak tapak catur.

4.2.1

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.


4.2.1.1 Alat Gunting.
4.2.1.2 Bahan Reben, kertas warna bertemplat, gam dan tali.

4.2.2

Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan bendera kecil.
4.2.2.1 Teknik Anyaman Corak Tapak Catur (Silang satu).

4.3

Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan


kemahiran Bahasa seni visual dalam menghasilkan anyaman
bercorak tapak catur.

4.3.1

Memilih dan memanipulasi media secara kreatif.

4.3.2

Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan anyaman.

4.3.3

Memahami teknik dalam penghasilan kraf anyaman.

Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan


berpandukan bahasa seni visual.

4.4.1

Mempamerkan bendera kecil yang dihasilkan.

4.4.2

Menceritakan karya sendiri secara lisan.

4.4.3

Menghargai karya sendiri dan rakan.

Masa /
Standard
Pembelajaran

Ilustrasi
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Huraian
Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Guru
Murid
LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

Set Induksi
(5 Minit)

PISMP PSV Sem 6

Pengurusan Dalam Kelas


-

Dilarang berbual-bual sewaktu guru


mengajar.

(Secara individu

1. Murid diminta unt


2. Guru membuka tirai

Dilarang meninggalkan tempat duduk


tanpa kebenaran.

Sentiasa mendengar arahan guru.

mengeluarkan ala

dengan meminta murid

bahan yang dibaw

untuk mengimbas

dan letakkan di ata

kembali peraturan kelas

meja.

yang telah ditetapkan


dan mengingatkan murid
tentang sistem
pemberian hadiah yang
akan dijalankan.
3. Guru mengedarkan
mahkota dan sampul
surat kepada ketua
kumpulan.

Menarik Perhatian Murid


Video Hari Kebangsaan

(Semua kelas)
1.

Guru

menayangkan

video
Hari Kebangsaan.

2. Murid dikehendak
untuk memerhati
dan menyatakan

benda yang diluki


* Bertujuan untuk menarik perhatian murid dan

dalam video

memberi gambaran kepada murid tentang hal benda

tersebut untuk

yang akan dijalankan nanti.

menekakan tajuk

Tajuk: Bendera Kecil

3. Guru mengemukakan

Aktiviti: Anyaman Corak Tapak Catur

tajuk dan mengaitkan

Tema: Bahan Buatan Manusia

aktiviti pembelajaran

Bidang: Mengenal Kraf Tradisional

yang akan dijalankan

aktiviti hari ini.

nanti.
Langkah 1

Teori Seni
Anyaman merupakan sejenis kraf yang

Persepsi Estetik
(7 Minit)

(Secara individu
1. Guru bertanya murid

mengabungkan jaluran dengan

tentang pemahaman

2. Murid menjawabk

menggunakan teknik selang-seli.

mereka terhadap konsep

soalan berdasark

anyaman.

pemahaman mer
(jika ada).

3. Guru memberikan ulasan


serta menayangkan slaid
power point untuk
penerangan tentang
LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

konsep, contoh anyaman


dalam kehidupan
seharian dan juga contoh
karya anyaman.
4. Guru menunjukkan
contoh bendera kecil
yang akan dihasilkan
pada hari ini

5. Murid diminta unt

Asas Seni Reka

memerhati asas s

Unsur Seni

reka yang terdapa

Jalinan Sentuh dan tampak.


Warna Primer
* Guru menekankan unsur seni jalinan dan warna
dalam kelas kali ini bagi memudahkan murid untuk
mengingatinya.

6. Guru menerangkan asas


seni reka secara
terperinci dengan

pada karya mauju


yang telah
ditunjukkan.

menggunakan kad asas


seni reka.
7. Guru merumuskan asas
seni reka yang ada pada
aktiviti ini.

Langkah 2

Demonstrasi
Alat: Gunting.

Aplikasi seni
(7 minit)

Bahan: Reben (disediakan oleh guru), kertas

(Secara individu
1. Guru meminta murid
untuk memilih media

warna bertemplat (disediakan oleh

yang akan digunakan

guru), tali (disediakan oleh guru) dan

dalam penghasilan

gam.

ketupat hiasan dari


toolbox seni.

Langkah 1

2. Guru menayangkan
video dalam slaid power
LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

Sediakan alat dan bahan yang diperlukan.

point untuk menunjukkan

Kertas warna bertemplat

proses bagi

8 helaian reben

menghasilkan bendera

1 tali (setiap kumpulan)

kecil.

gam

dengan teliti dan

menyoal jika tidak


faham selepas

Langkah 2

tayangan video

Lipatkan kertas warna kepada dua untuk


menjadi separuh.

3. Murid memerhati

4. Guru mempamerkan
carta proses di atas

Langkah 3

papan putih untuk

Guntingkan bahagian bawah dan tengahnya

memudahkan murid

mengikut garisan lurus yang sedia ada.

membuat rujukan.

Langkah 4

*Guru akan membuat

Sisipkan reben mengikut teknik selang seli.

demonstrasi berdasarkan

dengan menggun
kad kumpulan.

carta proses jika


Langkah 5

diperlukan.

Ulangi langkah 4 sehingga siap menyisipkan


kesemua penyedut minuman.
Langkah 6
Lipat dan gamkan bahagian atas untuk
menjadikan bendera kecil.
Langkah 7
Tuliskan nama pada bendera kecil yang telah
dihasilkan.
Langkah 8
Sisipkan tali pada bahagian atasnya bagi
mengabungkan serta mengantungkannya.
(setiap kumpulan)

LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

Langkah 3

PISMP PSV Sem 6

Penghasilan Karya

(Secara individu
1. Ketua kumpulan

Ekspresi Kreatif

2. Guru mengingatkan

(30 minit)

diminta untuk

murid tentang peraturan

mengeluarkan ala

dalam kelas sebelum

dan bahan dari

mula berkarya.

sampul surat dan

mengedarkan kep
Aspek Bimbingan
Kurang faham Teknik selang-seli.

5. Guru memantau dan

ahli kumpulan.

memberi bimbingan

(Memberi tunjuk ajar dan

kepada mereka yang

memberi penerangan satu

menghadapi masalah

Bendera kecil

atas satu bawah / sama

dalam atau kurang

berpandukan cart

warna sama cara silang

faham.

proses atau langk

satu)
- Langkah penghasilan.
(Merujuk kepada carta
proses)
Masalah Menyisipkan reben.
(Memberi tunjuk ajar)

3. Murid menghasilk

langkah yang tela

ditunjukkan oleh g

4. Murid diminta unt

Mengangkatkan k
kumpulan dan
bertanya apabila

menghadapi mas

6. Murid yang cepat

habis diamanahka

tugas sebagai gur

kecil untuk menga

mereka yang mas


tidak mampu
menguasainya.

7. Murid diminta unt


LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

mengemaskan m
dan persekitaran
masing-masing
Langkah 4

selepas siap.
(Secara individu

Apresiasi Karya
1. Guru menggantungkan

Apresiasi seni

bendera kecil yang

(6 Minit)

telah dihasilkan di depan.


2. Guru memilih 2 orang
murid secara rawak.

3. Murid memilih dan


menjawab soalan

4. Guru memberi
pandangan dan membuat

apresiasi dari sam

surat. (cabut undi)

rumusan apresiasi
terhadap karya murid.

Penutup

Pengukuhan Teori Seni

(5 MInit)

(Secara individu
1. Guru memberi kuiz
menerusi tayangan slaid

2. Beberapa orang m

kepada murid untuk

akan dipilih untuk

mengukuhkan lagi

menjawabkan soa

pemahaman teori
anyaman.
3. Jawapan akan
dibincangkan dalam
slaid.
4. Guru menyoal murid
Soalan

5. Murid mengimbas
kembali untuk

tentang isi pembelajaran

menjawab soalan

hari ini.

mengikut kefaham

1. Apakah aktiviti yang dipelajari pada

masing-masing.

hari ini?
2. Apakah barang keperluan harian yang

6. Guru membuat ulasan

telah menggunakan kraf teknik

tentang jawapan murid

anyaman?

dan mengakhiri kelas


LIM SING NEE

Praktikum Fasa 2

PISMP PSV Sem 6

dengan membuat
rumusan terhadap
pengajaran hari ini.

LIM SING NEE
