Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 2013

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 USM
Tarikh : 17 Februari 2014
Bilangan Murid : .. / 21 orang murid
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Tema : Objek buatan manusia
Tajuk : Model kereta
Masa : 7.30 pagi 8.30 pagi (60 minit)
Objektif pengajaran dan pembelajaran :
Pada akhir pengajaran, murid dapat ;
1) Menghasilkan model kereta menggunakan templat yang disediakan oleh guru.
2) Mengaplikasikan penggunaan unsur warna yang menarik dan pelbagai dalam menghasilkan hiasan
pada model kereta.

Alat dan bahan : Templat kereta, gam, gunting, manila kad dan pensel warna/krayon.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh-contoh jenis kereta, contoh ton warna dan contoh model kereta.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat model kereta di jalan raya dan tempat lain.
Penerapan Nilai : Kebersihan, kekemasan, bekerjasama, dan kreativiti.
Strategi Pengajaran 1. Belajar cara belajar - murid belajar dengan menggunakan deria yang
berbeza iaitu visual, auditori dan kinestetik.
2. Konstruktivisme - murid membina pengetahuan secara aktif berdasarkan
pengalaman sedia ada berkenaan rupa serta jalinan
yang terdapat pada haiwan.
KBKK : Menjana idea untuk menggunakan garisan yang pelbagai serta warna yang menarik
di dalam menghasilkan lukisan teknik gurisan.




LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :


LANGKAH/
MASA

ISI KANDUNGAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
GURU & MURID
STRATEGI P&P / ABM/
NILAI

Set Induksi
(5 minit)

Aktiviti
penjanaan idea.

Aktiviti penjanaan idea melalui
tontonan video.
Penyoalan berkenaan kereta
kepada murid.
- Apakah yang dapat kamu lihat
dalam tayangan video
sebentar tadi?
- Berikan contoh nama kereta
yang kamu tahu.
- Apakah kereta yang menjadi
idaman kamu?
- Apakah warna yang menjadi
pilihan untuk kereta kamu?

Guru menayangkan video
Cars di dalam kelas.
Murid menonton video
yang ditayangkan oleh
guru.
Guru menyoal murid
berkenaan pemahaman
mereka tentang video
yang telah ditonton.
Murid menjawab soalan
guru berdasarkan
pemahaman mereka.
Guru mengaitkan apa
yang ditunjukkan dengan
isi pelajaran pada hari ini.

BBM :
Video.

Penerapan nilai :
Kerjasama, berani.




Langkah 1
(10 minit)

Pengenalan kepada
Model replika yang seakan-akan
sama dengan model kereta
sebenar, namun dalam saiz
kecil.

Contoh gambar kereta.











Guru menerangkan asas
model kereta.
Murid mendengar
penerangan yang dibuat
oleh guru.
Guru menunjukkan
beberapa contoh gambar
kereta yang berwarna.
Murid melihat contoh
kereta yang ditunjukkan
oleh guru.
Guru menunjukkan contoh
ton warna serta
memberikan sedikit
penerangan berkenaan
warna kepada murid.
Murid mendengar dan
melihat contoh hasil karya
yang ditunjukkan oleh
guru.

BBM :
Contoh gambar kereta,
contoh model kereta
yang dihasilkan dan
contoh ton warna.

Penerapan nilai :
Kerjasama.











LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN GURU
& MURID
STRATEGI P&P / ABM /
NILAI


Contoh model kereta yang
dihasilkan.








Contoh ton warna :



























Langkah 2
(10 minit)

Tunjuk langkah
dan edaran
bahan untuk
menghasilkan
model kereta.

Sesi tunjuk langkah dan edaran bahan
bagi menghasilkan model kereta
kepada murid.

Langkah-langkah:
1. Warnakan templat kereta
menggunakan ton warna
yang sesuai.
2. Setelah selesai mewarna,

Guru menunjukkan
langkah untuk
menghasilkan model
kereta di hadapan kelas.
Murid mendengar dan
melihat tunjuk langkah
yang dibuat oleh guru.
Guru mengedarkan
templat kereta.

Alat dan bahan :
Templat kereta, pensel
warna/krayon, kad
manila, gam dan
gunting.

Penerapan nilai :
Kerjasama.





LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
GURU & MURID
STRATEGI P&P / ABM /
NILAI


3. murid meletakkan gam di
bahagian belakang templat
tersebut.
4. Lekatkan templat di atas
permukaan kad manila.
5. Kemaskan lekatan dan
pastikan keadaan templat
yang ditampal dalam
keadaan yang kemas.
6. Gunting templat mengikut
garisan luar yang telah
dibuat.



Langkah 3
(30 minit)

Proses
penghasilan
model kereta.

Proses penghasilan karya
Murid melaksanakan langkah
seperti yang ditunjukkan oleh guru.

Langkah-langkah:
1. Warnakan templat kereta
menggunakan ton warna
yang sesuai.
2. Setelah selesai mewarna,
murid meletakkan gam di
bahagian belakang templat
tersebut.
3. Lekatkan templat di atas
permukaan kad manila.
4. Kemaskan lekatan dan
pastikan keadaan templat
yang ditampal dalam
keadaan yang kemas.
5. Gunting templat mengikut
garisan luar yang telah
dibuat.



Murid melaksanakan
aktiviti membina model
kereta.
Guru memantau sambil
membantu murid yang
memerlukan bantuan
semasa menyiapkan karya
tersebut.
Murid mendengar arahan
guru dan melakukan
aktiviti untuk
menghasilkan lukisan
teknik gurisan.



Alat dan bahan :
Templat kereta, pensel
warna/krayon, kad
manila, gam dan
gunting.

Strategi pembelajaran:
Konstruktivisme.

KBKK :
Menjana idea untuk
meggunakan ton warna
yang menarik di dalam
menghasilkan model
kereta.

Penerapan nilai :
Kerajinan, kerjasama.






LANGKAH /
MASA
ISI PELAJARAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
GURU & MURID
STRATEGI P&P / ABM /
NILAI

Penutup
(5 minit)

Sesi apresiasi dan penilaian.
Menghasilkan lukisan haiwan
kesayangan menggunakan teknik
gurisan.
Mempelbagaikan penggunaan
garisan serta warna yang menarik
di dalam lukisan.


Guru meminta beberapa
orang murid ke hadapan
untuk membuat ulasan
karya. Penilaian dibuat
berdasarkan tiga tahap
iaitu :
- Baik
- Sederhana
- Lemah
Murid membuat ulasan di
hadapan kelas.
Murid diminta untuk
mengemaskan meja dan
alatan serta bahan yang
telah digunakan.

Penerapan nilai :
Kerjasama, kebersihan.

Hasil karya murid.
.
