Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Kelas : Tadika Kemas (4 -5 Tahun)


Tarikh/Hari : 17 Februari 2020, Isnin
Masa : 8.30 pagi - 9.10 pagi (40 minit)
Bilangan murid : 16 orang
Tajuk : Padanan Bentuk
Tema : Alam bahan
Subtema : Peralatan
Tunjang Utama : Tunjang Sains dan Teknologi (Matematik Awal)
Standard kandungan : M A 1.1 Memadankan Objek
Standard Pembelajaran : M A 1.1 4 Memadankan Objek Berdasarkan:
(ii) Bentuk
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran murid dapat:
1. Membezakan pelbagai bentuk seperti segi tiga,
bulat, segi empat sama, dan segi empat tepat melalui
aktiviti pada
2. Mengasingkan bentuk asas ke dalam cawan yang
dilebah yang mempunyai bentuk yang sama
3. Menyebut sekurang-kurangnya tiga daripada empat
bentuk asas yang dikenalkan dengan cara
mengulangnya sebanyak tiga kali

Pengetahuan Sedia Ada :i. ada kemahiran pengelasan


Pengabungjalinan : Tunjang Fizikal dan Estetika, Tunjang Komunikasi
(Bahasa Melayu)
Alat Bantu Mengajar : Roda impian, kotak berwarna, objek-objek berbentuk
(bawang, replika pizza, kotak ubat nyamuk dan yang bersesuaian dengan aktiviti)
Kemahiran : memadankan, mendengar, menyebut
Nilai : Berani, yakin, sabar.
Masa/
Isi Kandungan Aktiviti ABM/BBM/Catatan
Langkah
Set Induksi 1. Melengkapkan 1. Guru membawa Gambar  Gambar Robot
( 5 minit ) Robot robot yang tidak lengkap.  Kepingan bentuk
2. Guru memintak murid
mencari kepingkan bentuk
yang di sembunyikan
3. Murid perlu padanan
kepingan bentuk untuk
melengkapkan gambar robot.

Langkah 1 1. Penerangan 1. Guru memperkenalkan bahan  Roda Impian


(5 minit) Bahan yang akan digunakan untuk  Objek-objek yang
melakukan aktiviti. berbentuk segi
tiga, bulat & segi
2. Demonstrasi 2. Guru menerangkan cara empat sama
Aktiviti melaksanakan aktiviti
i. Murid-murid perlu cth
memutarkan roda impian
ii. Setelah roda impian berhenti,
guru meminta murid melihat
anak panah.
iii. Murid perlu menyebutkan
yang ditunjukan pada roda
impian itu sebanyak dua kali roda impian
iv. Selepas murid menyebutkan
bentuk, murid perlu
mengambil objek seperti
yang ditunjukan pada roda
impian.
v. Murid perlu mengasingkan
objek ke dalam kotak bentuk
yang betul.

Langkah 2 Perlaksanaan 4. Kesemua murid  Roda Impian


(20 minit) Aktiviti melaksanakan aktiviti seperti  Objek-objek yang
yang ditunjukkan oleh guru berbentuk segi
secara individu sehingga tiga, bulat & segi
selesai. empat sama
5. Murid dinasihatkan supaya
sentiasa patut pada arahan
guru.
Langkah 3 Aktiviti 6. Guru mengedarkan lembaran  Kertas lukisan
(5 minit) Pengukuhan kerja. bergambar
7. Murid melakukan aktiviti
dengan pantauan guru.
Penutup Rumusan 1. Memintak murid menyebutnya
(5 minit) Pengajaran dengan sebutan yang jelas
sebanyak 3 kali.
2. Guru mengakhirkan aktiviti
pengajaran dengan
menunjukkan sebuah kotak
yang mana kotak ini akan
dibuka pada aktiviti yang akan
dating.

Refleksi :
