Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Tabika Kemas Kg Timbang Dayang


Tarikh : 7/9/2020
Masa : 7.50-8.20 (30 minit)
Bil. murid : 5 orang
Modul : Teras asas
Tajuk/Subtema : Kenderaan Darat
Tunjang utama : Tunjang komunikasi (Bahasa Melayu)
Standard Kandungan : BM 1.4 Berinteraksi menggunakan ayat mudah

Standard Pembelajaran : BM1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah


BM1.4.6 Bersoal jawab menggunakan ayat mudah berdasarkan
bahan rangsangan

Kesepaduan Tunjang : KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Berinteraksi mengikut situasi dengan menggunakan
ayat yang sesuai dan sopan
2. Berinteraksi dan memberi pendapat dengan yakin dalam
pelbagai situasi

Pengetahuan Sedia ada : Kanak-kanak pernah melihat kenderaan darat

Kemahiran Berfikir (KB) : Menyelesaikan Masalah, Menaakul, Mengelas, Menghubungkait


Penerapan Nilai : Mendengar arahan, Memberi perhatian, Yakin, Berani
Bahan Bantu Mengajar (BBM): TV,gambar kenderaan darat
Fokus MI : Verbal Linguistik, Interpersonal, Spiritual, Intrapersonal
Kosa Kata : Kereta, van, basikal, bas, motorsikal, lori
LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN
(STRATEGI, BBM,
NILAI, KB, MI)
1. Kanak-kanak
Set Induksi STRATEGI:
diminta untuk
( 5 minit ) Teka - teki
menjawab teka-teki BBM:gambar
kenderaan,tv
yang diberikan oleh
guru. Contoh: KB:
Dalam banyak-
PN:
banyak kenderaan
MI:
darat, kenderaan apa
paling panjang?
(keretapi)
Perkembangan
PdP 1.Kanak-kanak STRATEGI:
Pengenalan diperkenalkan kepada
Langkah 1 BBM: gambar
( 5 minit ) kepada kenderaan beberapa jenis kenderaan,tv
darat kenderaan darat
KB:

PN:

MI:
Langkah 2 STRATEGI:
Bercerita dan
( 15 minit ) 1. Kanak-kanak
bersoal jawab BBM:: gambar
ditunjukkan kepada
kenderaan,tv
mengenai
kad gambar beberapa
kenderaan darat
jenis kenderaan darat
KB:

PN:
2. Kanak-kanak
bercerita mengenai MI:
apa yang mereka
tahu tentang
kenderaan darat (roda
berapa? Ciri-ciri
kenderaan atau
kegunaan

Kanak-kanak STRATEGI:
Penutup Rumusan menyebut nama
( 5 minit) pembelajaran kenderaan darat yang BBM:
mereka telah pelajari
KB:

PN:

MI:
Refleksi Pelajar:

i) Kekuatan:

ii) Kelemahan:

iii) Penambahbaikan:

Ulasan Guru/ Pensyarah pembimbing:

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Tabika Kemas Kg Timbang Dayang


Tarikh : 7/9/2020
Masa : 8.20-9.10 (100 minit)
Bil. murid : 5 orang
Modul : Bertema
Tajuk/Subtema : Kenderaan Darat
Tunjang utama : Tunjang perkembangan fizikal dan Estetika (Kreativiti &
Estetika)
Standard Kandungan : KE 1.1 Menyanyikan lagu dari pelbagai repertoir

Standard Pembelajaran :KE 1.1.4 Menyanyi lagu dengan : (i) sebutan yang betul dan jelas
(ii) pic yang betul

Kesepaduan Tunjang : FK 4.1.3 Melakukan pergerakan bebas mengikut muzik


BM 1.2.2 Mendengar dan menyanyikan lagu
BM 2.3.3 Membaca perkataan dengan sukukata terbuka

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Menyanyikan lagu mengikut melodi dengan sebutan yang
betul dan jelas
2. Mendengar, memahami dan memberi pelbagai respons
dengan bertatasusila
3. Mengeja dan membaca perkataan dengan betul

Pengetahuan Sedia ada : Kanak-kanak pernah mendengar dan menyanyi lagu kereta kecil

Kemahiran Berfikir (KB) : Menaakul, Mengelas, Menghubungkait


Penerapan Nilai : Yakin, berani, memberi perhatian, bersyukur
Bahan Bantu Mengajar (BBM): video
Fokus MI : Verbal Linguistik, Interpersonal, Spiritual, Intrapersonal
Kosa Kata : kereta kecil,merah

LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN


(STRATEGI, BBM,
NILAI, KB, MI)
1. Kanak-kanak
Set Induksi STRATEGI:
meneka gambar yang
( 5 minit ) Meneka gambar
disembunyikan oleh BBM:gambar
kenderaan kereta kecil
guru.
2. Kanak-kanak KB:
memberi
PN:
respon/jawapan
MI:
mereka.
Perkembangan PdP
1. Kanak-kanak STRATEGI:
Langkah 1
Pengenalan diberikan lirik lagu
( 5 minit ) BBM: gambar
kepada lirik lagu kereta kecil kepada kenderaan,tv
kanak-kanak.
KB:

PN:

MI:

Langkah 2 STRATEGI:
Menyanyi lagu
( 40 minit ) 1. Guru memasang
BBM:: video,lirik lagu
video lagu kereta
kecil.
KB:
2. Kanak-kanak dan
guru menyanyi PN:
bersama-sama MI:
3. Guru memberi
peluang kepada
kanak-kanak untuk
menyanyikan lagu
kereta kecil secara
individu.
STRATEGI:
Langkah 3 Mengeja dan 1. Kanak-kanak dan
( 40 minit ) membaca lirik BBM:: lirik lagu
guru membaca lirik
lagu dan membimbing
KB:
bacaan mereka
2.kanak-kanak PN:
membaca lirik
MI:
3. kanak-kanak
mengeja perkataan
yang dipilih oleh guru
yang ada dalam lirik
lagu secara individu.
Guru merumuskan STRATEGI:
Penutup Rumusan
pembelajaran yang
( 10 minit) BBM:
pembelajaran
dijalankan dan
KB:
menyanyi lagu kereta
kecil semula bersama PN:
kanak-kanak
MI:

Refleksi Pelajar:

i) Kekuatan:

ii) Kelemahan:

iii) Penambahbaikan:

Ulasan Guru/ Pensyarah pembimbing:

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Tabika Kemas Kg Timbang Dayang


Tarikh : 7/9/2020
Masa : 9.40-10.20 (40 minit)
Bil. murid : 5 orang
Modul : Teras asas
Tajuk/Subtema : Kenderaan Darat
Tunjang utama : Tunjang Kerohanian,Sikap dan Nilai (Pendidikan Islam)
Standard Kandungan : PI 3.3 Mengetahui solat fardu

Standard Pembelajaran : PI 3.3.1 Menyebut nama-nama solat fardhu


PI 3.3.2 menyatakan waktu solat waktu

Kesepaduan Tunjang : BM 1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat yang mudah

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Mengetahui rakat solat dalam setiap waktu solat
Pengetahuan Sedia ada : Kanak-kanak boleh menyebut nama –nama solat

Kemahiran Berfikir (KB) : Menyelesaikan Masalah, Menaakul, Mengelas, Menghubungkait


Penerapan Nilai : Mendengar arahan, Memberi perhatian, Yakin, Berani
Bahan Bantu Mengajar (BBM):Kad imbasan nama solat dan rakaat
Fokus MI : Verbal Linguistik, Interpersonal, Spiritual, Intrapersonal
Kosa Kata : rakaat,solat.

LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN


(STRATEGI, BBM,
NILAI, KB, MI)
1. Guru memasang
Set Induksi STRATEGI:
laungan azan
( 5 minit ) Laungan azan
BBM:Telefon,speaker

KB:

PN:

MI:
Perkembangan
PdP 1. Guru bersoal-jawab STRATEGI:
Pengenalan dengan kanak-kanak
Langkah 1 BBM: kad imbasan
( 10 minit ) kepada solat tentang nama-nama
KB:
solat.
2. Kanak-kanak diberi PN:
penerangan oleh guru
MI:
tentang rakaat dalam
solat

Langkah 2 STRATEGI:
Menyusun dan
( 20 minit ) 1.Setiap kanak-kanak
memadankan akan memadankan BBM: Kad
kad imbasan nama imbasan,papan putih
nama dan raakat
solat dengan raakat
solat yang betul pada
papan putih KB:

2. Guru membuat PN:


pembetulan sekiranya
terdapat kesilapan MI:
dalam padanan kad
imbasan tersebut.

Kanak-kanak STRATEGI:
Penutup Rumusan menyebut nama solat
( 5 minit) pembelajaran bersama raakat BBM:

Penghargaan Guru memberikan pin KB:


kepada murid emoji kepada kanak-
kanak atas usaha PN:
mereka dalam
pembelajaran MI:
tersebut

Refleksi Pelajar:

i) Kekuatan:
ii) Kelemahan:

iii) Penambahbaikan:

Ulasan Guru/ Pensyarah pembimbing:

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas : Tabika Kemas Kg Timbang Dayang


Tarikh : 7/9/2020
Masa : 10.20-11.00 (40 minit)
Bil. murid : 5 orang
Modul : Teras asas
Tajuk/Subtema : Kenderaan darat
Tunjang utama : Tunjang Sains dan teknologi (matematik awal)
Standard Kandungan : MA 2.3 Memahami nombor 11 hingga 20

Standard Pembelajaran : MA 2.3.1 Membilang terus dari 11 hingga ke 20


MA 2.3.3 Menulis nombor 11 hingga 20

Kesepaduan Tunjang : BM 1.4.3 Bersoal jawab menggunakan ayat yang mudah

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


1. Membilang nombor 11 hingga 20
2. Menulis nombor 11 hingga 20.

Pengetahuan Sedia ada : Kanak-kanak boleh menyebut nombor 11 hingga 20

Kemahiran Berfikir (KB) : Menyelesaikan Masalah, Menaakul, Mengelas,


Penerapan Nilai : Mendengar arahan, Memberi perhatian, Yakin, Berani
Bahan Bantu Mengajar (BBM): Kad imbasan,lembaran kerja
Fokus MI : Verbal Linguistik, Interpersonal, Spiritual, Intrapersonal
Kosa Kata : cawan, batang aiskrim,kad imbasan

LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN


(STRATEGI, BBM,
NILAI, KB, MI)
1. Kanak-kanak
Set Induksi STRATEGI:
Menonton video mendengar dan
( 5 minit )
nombor menonton video BBM:video,tv
nombor
KB:

PN:

MI:
Perkembangan
PdP 1. Guru membuat STRATEGI:
penerangan aktiviti
Langkah 1 BBM: gambar
( 10 minit ) pembelajaran kepada kenderaan,tv
kanak-kanak.
KB:
2. Guru mengajar
PN:
kanak-kanak
membilang nombor MI:
menggunakan batang
aiskrim

Langkah 2 STRATEGI:
Membilang nombor 1. Setiap kanak-kanak
( 15 minit )
11 hingga 20 diberikan batang BBM: kad imbasan
nombor,cawan,batang
aiskrim dan cawan 2.
aiskrim
2.Kanak-kanak
memasukkan batang
KB:
aiskrim ke dalam
PN:
cawan berdasarkan
kad imbasan nombor MI:
yang diamerkan oleh
guru oleh guru

Langkah 3 Menulis nopmbor 1. kanak-kanak STRATEGI:


(5 minit)
11 hingga 20 menulis nombor 11
BBM: buku latihan
hingga 20

KB:

PN:

MI:
STRATEGI:
Penutup Rumusan Guru merumuskan
(5 minit) pembelajaran pembelajaran hari ini. BBM:

KB:

PN:

MI:
Refleksi Pelajar:

i) Kekuatan:

ii) Kelemahan:

iii) Penambahbaikan:

Ulasan Guru/ Pensyarah pembimbing:
