Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3


Minggu: Tarikh: Hari:
Kelas: Masa: Kehadiran:
Tajuk: Tut Tut Kereta Api
1.1 Bahasa Seni Visual
Standard Kandungan
2.1 Kemahiran Seni Visual
1.1.1 Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang, kepelbagaian serta ritma
dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang Menggambar.
Standard Pembelajaran 2.1.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan media, teknik dan
proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar menggunakan:
(i) teknik garisan silang pangkah dalam
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan garisan, ruang, kepelbagaian serta ritma
dan pergerakan melalui karya lukisan dalam Bidang Menggambar.
Objektif Pembelajaran
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui penerokaan media, teknik dan
proses dalam penghasilan karya Bidang Menggambar menggunakan teknik garisan silang
pangkah dalam.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Mengenal bahasa seni visual yang ada pada karya dalam lukisan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Tut Tut Kereta Api (Buku Teks: 6-7)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
Bilangan murid yang mencapai
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi
kemahiran yang ditetapkan adalah:
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
_____
3. Murid memahami bahasa seni visual (garisan,
ruang, pergerakan dan kepelbagaian) dengan
Murid yang tidak memcapai kemahiran
bimbingan guru.
yang telah ditetapkan akan diberi
4. Murid meneroka penggunaan bahan yang pelbagai
bimbingan tambahan / pengayaan /
Aktiviti Utama dalam menghasilkan lukisan silang pangkah.
pengukuhan oleh guru.
5. Murid bersoal jawab dengan guru tentang garisan
silang pangkah dalam menghasilkan karya.
Tindakan Susulan
6. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh
Pemulihan: __________ murid
guru.
Pengukuhan: __________ murid
7. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan
Pengayaan: __________ murid
bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan
tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
5P Penyelesaian Masalah Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Kooperatif Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pembelajaran Kecergasan Pelbagai Pembelajaran Kontekstual Permainan Didik Hibur
Pembelajaran Konstruktivisme Kemahiran Belajar Cara Belajar Pembentangan Main Peranan
Kajian Masa Depan Pembelajaran Akses Kendiri Gallery Walk Deklamasi Sajak / Nyanyian
Pembelajaran Luar Bilik Darjah Pembelajaran Masteri Take off,Touch Down Peta I-think
Pendekatan Modular Pendekatan Berpusatkan Murid Lain-lain: Tingjau Kongsi (Roam the Room)
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tajuk:
Tut Tut Kereta Api
3.1 Penghasilan karya kreatif
Standard Kandungan
4.1 Penghayatan karya Seni Visual
3.1.1 Menghasilkan karya kreatif dalam Bidang
Menggambar berdasarkan:
(i) penentuan tema dan tajuk.
Standard Pembelajaran (ii) penjanaan idea.
(iii) pelaksanaan proses.
(iv) kemasan akhir.
4.1.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menghasilkan karya kreatif.
2. Mempamerkan karya yang dihasilkan.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menghasilkan karya lukisan mengikut kreativiti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, kertas lukisan, pensel warna, pensel
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Tut Tut Kereta Api (Buku Teks:8-9)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar Bilangan murid yang mencapai
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru. kemahiran yang ditetapkan adalah:
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi _____
pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mempelbagaikan bahan untuk melakar bagi Murid yang tidak memcapai kemahiran
menghasilkan kesan silang pangkah yang berbeza. yang telah ditetapkan akan diberi
4. Murid membuat apresiasi berdasarkan hasil karya bimbingan tambahan / pengayaan /
Aktiviti Utama
dengan bimbingan guru. pengukuhan oleh guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh
guru. Tindakan Susulan
6. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan Pemulihan: __________ murid
bimbingan guru. Pengukuhan: __________ murid
Aktiviti Penutup
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan Pengayaan: __________ murid
tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
5P Penyelesaian Masalah Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Kooperatif Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pembelajaran Kecergasan Pelbagai Pembelajaran Kontekstual Permainan Didik Hibur
Pembelajaran Konstruktivisme Kemahiran Belajar Cara Belajar Pembentangan Main Peranan
Kajian Masa Depan Pembelajaran Akses Kendiri Gallery Walk Deklamasi Sajak / Nyanyian
Pembelajaran Luar Bilik Darjah Pembelajaran Masteri Take off,Touch Down Peta I-think
Pendekatan Modular Pendekatan Berpusatkan Murid Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
