Anda di halaman 1dari 29

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 3 / 2019

Minggu : 1 Hari : Tarikh :

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Kereta Api
Bidang / Aktiviti Menggambar (Lukisan- teknik garisan silang pangkah)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.1 2.1.1(i)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Mengenal pasti dan menghubungkait penggunaan bahasa seni visual melalui karya
lukisan.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

Aktiviti PdP 1. Murid memperdengarkan lagu “Tut-tut Kereta Api” dan guru bersoal jawab berkaitan
watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk
pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya lukisan teknik silang pangkah.
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Mengenal pasti dan menghubingkait bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorsi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (garisan, ruang, kepelbagaian serta ritma dan pergerakan) yang
perlu ada pada karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, pensel warna, atau pensel, ball pen, marker pen, krayon

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik lukisan berdasarkan
dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : 2 Hari : Tarikh :

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia.


Tajuk : Kereta Api
Bidang / Aktiviti Menggambar (Lukisan- teknik garisan silang pangkah)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.1 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan gambar lukisan yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk, penjanaan
idea, bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul .
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya lukisan yang kreatif berdasarkan penentuan
tema ,tajuk, dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan
kefahaman bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, pensel warna atau pensel, ball pen, marker pen, krayon

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik lukisan
berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Hari : Tarik
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Manusia


Tajuk : Bangsa Malaysia
Bidang / Aktiviti Menggambar (teknik montaj : guntingan dan tampalan)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.2 2.1.1(ii)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Mengenal pasti dan menyatakan penggunaan bahasa seni visual melalui karya montaj.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk, media , teknik dan proses penghasilan karya.

Aktiviti PdP 1. Murid memperdengarkan lagu “Kita Satu Keluarga” dan guru bersoal jawab berkaitan
watak yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya montaj.
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Mengenal pasti dan menyatakan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorsi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (bentuk, ruang, imbangan dan kesatuan) yang perlu ada pada
karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, majalah atau surat khabar, kertas warna, gunting, dan gam.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik montaj berdasarkan
dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Har Ra Tarikh :
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 11.35-12.35

Kelas : 3 Tema : Alam Manusia


Tajuk : Ladang Kita
Bidang / Aktiviti Menggambar (teknik montaj : guntingan dan tampalan)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.1 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan gambar Bangsa Malaysia yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk,
penjanaan idea, bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul.
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya montaj yang kreatif berdasarkan penentuan
tema ,tajuk, dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan
kefahaman bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, majalah atau surat khabar, kertas warna, gunting, dan gam.

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik montaj
berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : 5 Hari : ............. Tarikh : .................

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian (Seni Visual) Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia/Alam Semula Jadi


Tajuk : Selempang Pancar Bercorak
Bidang / Aktiviti Membuat Corak dan Rekaan (teknik capan : motif bentuk geometri, alam semula jadi, bentuk
huruf dan bentuk angka menggunakan susunan terancang)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.5 2.1.2(i)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Mengenal pasti dan mengkelaskan penggunaan bahasa seni visual melalui karya
capan.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

Aktiviti PdP 1. Murid memperdengarkan lagu “Tepuk Amai-amai” dan guru bersoal jawab berkaitan
pakaian yang di pakai oleh rakyat Malaysia dan kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya corak teknik capan serta contoh selempang
pancar .
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea
4. Mengenal pasti dan mengkelaskan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembagkan idea dengan mengeksplorasi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (rupa, jalinan, kontra dan kepelbagaian ) yang perlu ada pada
karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, warn a air, berus, palet, bawang / bend/ daun/ pelepah pisang

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membuat corak dan rekaan menggunakan teknik capan
berdasarkan dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : 6 Hari : .............. Tarikh : ......................

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia/Alam Semula Jadi


Tajuk : Selempang Pancar Bercorak
Bidang / Aktiviti Membuat Corak dan Rekaan (teknik capan : motif bentuk geometri, alam semula jadi, bentuk
huruf dan bentuk angka menggunakan susunan terancang)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.2 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2
3.1.3 ((i, ii, iii, iv)
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak pada Selempang Pancar yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk,
penjanaan idea, bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul.
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan corak yang kreatif dan rekaan produk yang
berfungsi berdasarkan penentuan tema, tajuk dan penjanaan idea dengan
mengaplikasikan dan memanipulasikan kefahaman bahasa seni visual, media, proses
dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, warn a air, berus, palet, bawang / bend/ daun/ pelepah pisang

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang membuat corak dan rekaan menggunakan
teknik capan berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : 7 Hari : Tarikh :

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian (Seni Visual) Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Semula Jadi


Tajuk : Serangga
Bidang / Aktiviti Membentuk dan Membuat Binaan - mobail (teknik ikatan dan teknik asemblaj)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.7 2.1.3(i)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghuraikan dan membezakan penggunaan bahasa seni visual melalui karya mobail.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

1. Murid memperdengarkan lagu “Serangga” dan guru bersoal jawab berkaitan watak
yang terdapat di dalam lagu dan kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya mobail teknik ikatan dan teknik asemblaj.
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Menghuraikan dan membezakan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorasi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (bentuk, warna, kepelbagaian , ritma dan pergerakan) yang
perlu ada pada karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Pinggan kertas atau cawan kertas, sudu plastik, , kotak kertas, batang ais krim, benang,
tali, gunting, lidi, span, dan bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat binaan mobail
menggunakan teknik ikatan dan teknik asemblaj berdasarkan dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Har Tarikh : ....................
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Semula Jadi


Tajuk : Serangga
Bidang / Aktiviti Membentuk dan Membuat Binaan - mobail (teknik ikatan dan teknik asemblaj)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.4 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan karya mobail yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk, penjanaan idea,
bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul.
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya yang kreatif berdasarkan penentuan tema,
tajuk dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan kefahaman
bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Pinggan kertas atau cawan kertas, sudu plastik, , kotak kertas, batang ais krim, benang,
tali, gunting, lidi, span, dan bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat binaan mobail
menggunakan teknik ikatan dan teknik asemblaj berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Har Tarik
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian (Seni Visual) Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Parang
Bidang / Aktiviti Mengenal Kraf Tradisional -Teknik binaan (model alat pertahanan diri)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.10 2.1.4(ii)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Mengecam dan menjelaskan penggunaan bahasa seni visual melalui karya model alat
pertahanan diri
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

1. Murid memperdengarkan lagu “Parang Ilang” dan guru bersoal jawab berkaitan watak
atau objek yang terdapat di dalam lagu dan kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya model alat pertahanan diri teknik binaan.
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Mengecam dan menjelaskan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorasi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (jalinan, bentuk, imbangan, dan kepelbagaian ) yang perlu ada
pada karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : pensel, kadbod, gam, gunting, pita pelekat, tali rapia atau benang kait, bahan hiasan,
polisterin nipis dan bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mengenal kraf tradisional menggunakan teknik binaan
model parang berdasarkan dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Har Tarikh : ....................
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Parang
Bidang / Aktiviti Mengenal Kraf Tradisional -Teknik binaan (model alat pertahanan diri)

Standard Kandungan 3.2 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.5 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan karya model alat pertahanan diri yang kreatif berdasarkan tema dan
tajuk, penjanaan idea, bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul.
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya yang kreatif berdasarkan penentuan tema,
tajuk dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan kefahaman
bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : pensel, kadbod, gam, gunting, pita pelekat, tali rapia atau benang kait, bahan hiasan,
polisterin nipis dan bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang mengenal kraf tradisional menggunakan
teknik binaan model parang berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : 11 Hari : ................... Tarikh : .............

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra Persediaan
Pameran Seni

Modul/ Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian
Standard Pembelajaran 3.3.1 (i, ii, )

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Merancang pameran dan persembahan seni

Aktiviti PdP 1. Berbincang tentang pameran seni bertemakan “............................”


2. Menubuhkan dan melantik Ahli Jawatankuasa kerja.
3. Menetapkan tarikh pameran
4. Berbincang tentang kriteria pemilihan karya untuk dipamerkan
5. Mengumpul karya yang dihasilkan.
6. Merancang dan menentukan sudut pameran dan susun atur ruang pameran.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Karya murid, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yang diberi.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang

Catatan
Minggu : 12 Hari : ................... Tarikh : .............

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra


Persediaan Pameran dan Latihan Persembahan

Modul / Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian
Standard Pembelajaran 3.3.1 (ii. Iv)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Merancang pameran, membuat kemasan karya dan latihan persembahan seni.

Aktiviti PdP 1. Membuat kemasan hasil karya.


2. Menyusun dan menghias reka letak sudut pameran.
3. Membuat dan melebel kapsyen pada karya.
4. Menulis surat jemputan kepada tetamu.
5. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Kad manila, kertas A4, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran, kerusi
meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan membuat kemasan akhir, merancang dan memikirkan idea bagi
menjayakan tugasan yang diberi.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ..........
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra


Persembahan dan Latihan Persembahan

Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian
Standard Pembelajaran 3.3.1 (v)
3.3.2
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat
1. Menjalankan proses persediaan pameran dan persembahan seni berdasarkan
perancangan

1. Membuat kekemasan akhir hasil karya.


Aktiviti PdP 2. Menyusun atur dan meletakkan hasil karya di sudut pameran mengikut perancangan.
3. Melantik beberapa orang murid dan melatih menjadi juru cakap dalam membuat
apresiasi setiap karya yang dipamerkan.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Kad manila, kertas A4, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran, kerusi
meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan menyusun atur karya mengikut perancangan.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang..

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ..........
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema : Pameran dan Persembahan Seni


Tajuk : Inspirasi Seni 1
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian

Standard Pembelajaran 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Membuat pameran dan persembahan seni dengan mengunakan karya yang dihasilkan.
2. Menceritakan karya sendiri dan memberi pandangan karya rakan semasa pameran.

Aktiviti PdP 1. Mempamerkan hasil karya di bilik pameran.


2. Menyambut tetamu yang hadir.
3. Memastikan karya dan alat pameran selamat dan terpelihara semasa
pameran dijalankan.
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan memberi pandangan karya rakan yang
dipamerkan kepada pengunjung pameran.
5. Membuat persembahan seni dengan menggunakan karya yang dihasilkan.
6. Menyusun bahan dan alatan pameran seni serta memastikan ruang pameran bersih
selepas pameran dilaksanakan.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Hasil karya, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan mengendalikan pameran dan membuat persembahan menggunakan
hasil karya.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang

Catatan
Minggu : 15 Hari : ............... Tarikh : ...............

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Belon Udara Tinggi di Langit
Bidang / Aktiviti Menggambar (teknik kolaj)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.3 2.1.1(iii)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghuraikan dan menghubungkaitkan penggunaan bahasa seni visual melalui karya
kolaj.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

Aktiviti PdP 1. Murid melihat tayangan youtube berkaitan belon udara dan menyatakan objek yang
terdapat di dalam tayangan tersebut dan kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya kolaj
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Menghuraikan dan menghubingkaitkan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorsi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (jalinan, warna, kontra dan kepelbagaian ) yang perlu ada pada
karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, kertas warna atau kertas majalah , gam, gunting

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik kolaj berdasarkan
dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ....................
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Belon Udara Tinggi di Langit
Bidang / Aktiviti Menggambar (teknik kolaj)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.1 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan kolaj yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk, penjanaan idea, bahasa
seni visual, media,proses dan teknik yang betul .
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya kolaj yang kreatif berdasarkan penentuan
tema, tajuk dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan ,
kefahaman bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, kertas warna atau kertas majalah , gam, gunting

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik kolaj
berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Hari : ............ Tarikh : ............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia/ Alam Semula jadi


Tajuk : Kad Ucapan Hari Lahirku
Bidang / Aktiviti Menggambar (teknik gurisan )

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.4 2.1.1(iii)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Mengecam dan menjelaskan penggunaan bahasa seni visual melalui karya gurisan.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

Aktiviti PdP 1. Murid memperdengarkan lagu “Kad Ucapan Hari Lahirku” dan guru bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan
dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya gurisan dan kad hari lahir
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Mengecam dan menjelaskan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorsi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (garisan, rupa, kepelbagaian dan harmoni ) yang perlu ada pada
karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, warna air, krayon, gam, lidi, palet, berus warna,

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik gurisan berdasarkan
dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ....................
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia/ Alam Semula jadi


Tajuk : Kad Ucapan Hari Lahirku
Bidang / Aktiviti Menggambar (teknik gurisan)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.1 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan karya yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk, penjanaan idea, bahasa
seni visual, media,proses dan teknik yang betul .
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya gurisanj yang kreatif berdasarkan penentuan
tema, tajuk dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan ,
kefahaman bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, warna air, krayon, gam, lidi, palet, berus warna,

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik gurisan
berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Hari : .......... Tarikh : ..............
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian (Seni Visual) Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusiai


Tajuk : Terendak Lampu Bercahaya
Bidang / Aktiviti Membuat Corak dan Rekaan (teknik renjisan dan percikan)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.6 2.1.2(ii)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menyatakan dan menjelaskan penggunaan bahasa seni visual melalui karya renjisan
dan percikan.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

Aktiviti PdP 1. Murid memperdengarkan lagu “Selamat Malam” dan guru bersoal jawab berkaitan
pakaian yang di pakai oleh rakyat Malaysia dan kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya corak renjisan dan percikan serta contoh
terendak lampu.
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Menyatakan dan menjelaskan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembagkan idea dengan mengeksplorasi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (rupa, jalinan, kontra dan kepelbagaian ) yang perlu ada pada
karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, warn a air, berus, palet, gam, batang ais krim, berus gigi, gunting.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membuat corak dan rekaan menggunakan teknik
renjisan dan percikan berdasarkan dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Hari : ........... Tarikh : ....................
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusiai


Tajuk : Terendak Lampu Bercahaya
Bidang / Aktiviti Membuat Corak dan Rekaan (teknik renjisan dan percikan)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.2 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2
3.1.3 ((i, ii, iii, iv)
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Menghasilkan corak pada Terendak Lampu Bercahaya yang kreatif berdasarkan tema
dan tajuk, penjanaan idea, bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul.
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan corak yang kreatif dan rekaan produk yang
berfungsi berdasarkan penentuan tema, tajuk dan penjanaan idea dengan
mengaplikasikan dan memanipulasikan kefahaman bahasa seni visual, media, proses
dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : Kertas lukisan, warn a air, berus, palet, gam, batang ais krim, berus gigi, gunting.

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang membuat corak dan rekaan menggunakan
teknik renjisan dan percikan berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Har Tarik
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian (Seni Visual) Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Boneka Menari riang
Bidang / Aktiviti Membentuk dan Membuat Binaan - Boneka(teknik potongan dan teknik asemblaj)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.8 2.1.3(ii)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menunjukkan dan menjelaskan penggunaan bahasa seni visual melalui karya boneka.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

1. Murid memperdengarkan lagu “Boneka” dan guru bersoal jawab berkaitan watak yang
terdapat di dalam lagu dan kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh boneka.
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Menunjukkan dan menjelaskan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorasi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (bentuk, jalinan, imbangan dan penegasan) yang perlu ada pada
karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : kertas gulungan tisu, kulit telur, kain perca , tali tebal, tali tangsi, benang, bahan hiasan,
gunting, gam, penebuk lubang, penyedut minuman, span dan bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat binaan boneka berdasarkan
dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : 22 Hari : Tarikh : ......................

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Boneka Menari Riang
Bidang / Aktiviti Membentuk dan Membuat Binaan -Boneka (teknik potongan dan teknik asemblaj)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.4 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan karya boneka yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk, penjanaan idea,
bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul.
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya yang kreatif berdasarkan penentuan tema,
tajuk dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan kefahaman
bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : kertas gulungan tisu, kulit telur, kain perca , tali tebal, tali tangsi, benang, bahan hiasan,
gunting, gam, penebuk lubang, penyedut minuman, span dan bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat binaan boneka
menggunakan teknik potongan dan teknik asemblaj berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Har Tarik
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian (Seni Visual) Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Anyaman Alas Mangkuk
Bidang / Aktiviti Mengenal Kraf Tradisional -Anyaman (kelarai mata bilis dan kelarai tampuk jagung)

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Standard Pembelajaran 1.1.9 2.1.4(i)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menyenaraikan dan menghubungkaitkan penggunaan bahasa seni visual melalui karya
anyaman alas mangkuk.
2. Menjana idea dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan tema dan tajuk serta media , teknik dan proses penghasilan karya.

1. Murid memperdengarkan lagu “Seni Anyaman Jangan Dilupa” dan guru bersoal jawab
berkaitan watak atau objek yang terdapat di dalam lagu dan kaitkan dengan tajuk
pelajaran.
2. Menunjukkan contoh-contoh karya anyaman dan contoh alas mangkuk/pinggan.
3. Membuat kajian dengan menganalisis tajuk pelajaran berdasarkan gambar atau objek
sebenar untuk menjana idea.
4. Menyenaraikan dan menhubungkaitkan bahasa seni visual yang perlu ada pada karya
menggunakan peta i-think secara berkumpulan (EK1)
5. Mengembangkan idea dengan mengeksplorasi dan meneroka media , teknik, proses
dan bahasa seni visual (jalinan, bentuk, imbangan, dan kepelbagaian ) yang perlu ada
pada karya. (EK2)
6. Murid menentukan idea dan melaksanakan proses awal menghasilkan karya dengan
mengaplikasi bahasa seni visual,media, proses dan teknik berdasarkan tema dan tajuk
pelajaran.(EK2)

EMK Kreatif dan inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar, (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4, EK 5), TMK
dan nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : pensel, kertas warna, gam, gunting , bahan hiasan.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mengenal kraf tradisional menggunakan teknik
anyaman berdasarkan dua standard kandungan.

Impak/Refleksi ..../.....orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


......... orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Har Tarikh : ....................
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : 3 Tema : Alam Buatan Manusia


Tajuk : Anyaman Alas Mangkuk
Bidang / Aktiviti Mengenal Kraf Tradisional -Anyaman (kelarai mata bilis dan kelarai tampuk jagung)

Standard Kandungan 3.1 Penghasilan Karya 4.1 Penghayatan


Kreatif Karya Seni
Standard Pembelajaran 3.1.5 (i, ii, iii, iv) 4.1.1, 4.1.2

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Menghasilkan karya anyaman yang kreatif berdasarkan tema dan tajuk, penjanaan
idea, bahasa seni visual, media,proses dan teknik yang betul.
2. Mempamerkan dan membuat apresiasi terhadap hasil karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, media, proses dan teknik.

Aktiviti PdP 1. Mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK2)


2. Melaksanakan proses menghasilkan karya yang kreatif berdasarkan penentuan tema,
tajuk dan penjanaan idea dengan mengaplikasikan dan memanipulasikan kefahaman
bahasa seni visual, media, proses dan teknik. (EK3, EK4)
3. Membuat kemasan akhir pada hasil karya.
4. Mempamerkan dan membuat apresiasi hasil karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, teknik, proses dan menghubungkaitkan dengan alam sekitar serta
disiplin ilmu yang lain. (EK5)

EMK Kreatif dan Inovatif, Keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK1, EK2, EK3 dan EK5), TMK dan
nilai murni.

BBB Peta i-Think dan Internet.


Media : pensel, kertas warna, gam, gunting , bahan hiasan.

Penilaian PdP Sepanjang proses penghasilan karya dalam bidang mengenal kraf tradisional menggunakan
teknik anyaman berdasarkan empat standard kandungan.

Impak/Refleksi ... /......orang murid mencapai objektif yang ditetapkan.


...........orang murid tidak mencapai objektif dan akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pengajaran pada masa akan datang.

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ..........
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra Persediaan
Pameran Seni

Modul/ Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian
Standard Pembelajaran 3.3.1 (i, ii, )

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Merancang pameran dan persembahan seni

Aktiviti PdP 1. Berbincang tentang pameran seni bertemakan “............................”


2. Menubuhkan dan melantik Ahli Jawatankuasa kerja.
3. Menetapkan tarikh pameran
4. Berbincang tentang kriteria pemilihan karya untuk dipamerkan
5. Mengumpul karya yang dihasilkan.
6. Merancang dan menentukan sudut pameran dan susun atur ruang pameran.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Karya murid, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan merancang dan memikirkan idea bagi menjayakan tugasan yang diberi.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ..........
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra


Persediaan Pameran dan Latihan Persembahan

Modul / Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian
Standard Pembelajaran 3.3.1 (ii. Iv)

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Merancang pameran, membuat kemasan karya dan latihan persembahan seni.

Aktiviti PdP 1. Membuat kemasan hasil karya.


2. Menyusun dan menghias reka letak sudut pameran.
3. Membuat dan melebel kapsyen pada karya.
4. Menulis surat jemputan kepada tetamu.
5. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Kad manila, kertas A4, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran, kerusi
meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan membuat kemasan akhir, merancang dan memikirkan idea bagi
menjayakan tugasan yang diberi.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ..........
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema dan Tajuk : Projek Persembahan Kesenian – Pra


Persembahan dan Latihan Persembahan

Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian
Standard Pembelajaran 3.3.1 (v)
3.3.2
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat
1. Menjalankan proses persediaan pameran dan persembahan seni berdasarkan
perancangan
.
1. Membuat kekemasan akhir hasil karya.
Aktiviti PdP 2. Menyusun atur dan meletakkan hasil karya di sudut pameran mengikut perancangan.
3. Melantik beberapa orang murid dan melatih menjadi juru cakap dalam membuat
apresiasi setiap karya yang dipamerkan.
4. Membuat latihan persembahan menggunakan hasil karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Kad manila, kertas A4, gam, gunting, soletape , bainding tape, papan pameran, kerusi
meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan menyusun atur karya mengikut perancangan.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang..

Catatan
Minggu : Hari : ................. Tarikh : ..........
Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa :

Kelas : Tahun 3 Tema : Pameran dan Persembahan Seni


Tajuk : Inspirasi Seni 2
Modul/Bidang Modul Kreativiti dan Inovasi Seni

Standard Kandungan 3.3 Projek Persembahan


Kesenian

Standard Pembelajaran 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5

Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :


1. Membuat pameran dan persembahan seni dengan mengunakan karya yang dihasilkan.
2. Menceritakan karya sendiri dan memberi pandangan karya rakan semasa pameran.

Aktiviti PdP 1. Mempamerkan hasil karya di bilik pameran.


2. Menyambut tetamu yang hadir.
3. Memastikan karya dan alat pameran selamat dan terpelihara semasa
pameran dijalankan.
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan memberi pandangan karya rakan yang
dipamerkan kepada pengunjung pameran.
5. Membuat persembahan seni dengan menggunakan karya yang dihasilkan.
Menyusun bahan dan alatan pameran seni serta memastikan ruang pameran
bersih selepas pameran dilaksanakan.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5),
TMK dan nilai murni.

BBB Internet,
Media : Hasil karya, papan pameran, kerusi meja dan alat bahan lain yang sesuai.

Penilaian PdP Murid bersama rakan mengendalikan pameran dan membuat persembahan menggunakan
hasil karya.

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan............orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang

Catatan
