Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun
3 Amanah
Bidang
Membentuk dan Membuat Binaan
Tema
Alam Semula Jadi
Aktiviti
Mobail
Tajuk
Bulan dan Bintang
Tarikh
13 September 2018
Masa
11.50- 12.50 tengahari (60 minit)
Bil. Murid
36 orang
Pengetahuan Sedia ada
Murid pernah melihat bulan dan bintang.
Teori / Pendekatan
Behaviorisme, Kognitif, Konstruktivisme, PSV KSSR dan SDP
Strategi / kaedah /
Teori Kecerdasan Pelbagai, KBKK, Sumbangsaran, Tunjuk cara
Teknik
dan berpusatkan murid.
Konsep 5P
Penyeraan nilai, pengayaan dan pemulihan.
Media Alat – gunting
Bahan - gam, tali, benang, kad manila, kertas warna, dawai
kasar, straw board dan bahan lain yang sesuai.

Bahan Bantu Mengajar


Multimedia interaktif, video penghasilan, carta alir, contoh hasil
karya.
EMK
TMK, Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi
Nilai
Kerjasama

STANDARD KANDUNGAN:

1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada mobail.
2. Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan mobail.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan
mobail.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN:

3.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada mobail.
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk- konkrit
3.1.1.2 Ruang- nyata

3.1.2 Prinsip Rekaan


3.1.2.1 Kepelbagaian - bentuk
3.1.2.2 Imbangan – simetri atau tidak simetri
3.1.2.3 Ritma dan pergerakan- susun atur objek pada mobail.
3.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media,
serta proses dan teknik dalam penghasilan mobail.

3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media


3.2.1.1 Alat - gunting
3.2.1.2 Bahan - gam, tali, benang, kad manila, kertas warna, dawai kasar, straw
board dan bahan lain yang sesuai.
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.

3.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman Bahasa
Seni Visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan mobail.
3.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan Bahasa Seni Visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
HASIL PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Menyebut Bahasa Seni Visual (Unsur Seni- bentuk dan ruang) dan (Prinsip Seni-
kepelbagaian, keseimbangan serta ritma dan pergerakan) yang terdapat pada hasil
karya contoh mobail.
2. Mengenal pasti dan menyebut alat dan bahan yang boleh digunakan dalam
penhasilan mobail.
3. Menghasilkan mobail menggunakan alat, bahan, media dan proses yang betul.
4. Mempamerkan serta membentangkan hasil penghasilan dengan menggunakan
Bahasa Seni Visual yang betul.

STANDARD AKTIVITI CATATAN / ILUSTRASI


PEMBELAJARAN

Set Induksi 1. Lirik lagu ‘Bintang-bintang di Langit’ Bahan Bantu Mengajar-


(5 minit) dipaparkan di hadapan papan putih.  Lagu ‘Bintang-bintang di
2. Setiap kumpulan diedarkan dengan Langit’.
Nyanyian lagu satu salinan lirik yang dipaparkan di  Lirik lagu
(Bintang di Langit) hadapan.  Pembesar suara.
3. Lagu dimainkan dengan
menggunakan pembesar suara. Strategi :
4. Nyanyian lagu menjadi lebih meriah TKP- interpersonal, kinestetik,
 Pengenalan topik
dan bersemangat seiiring dengan verbal linguistic, muzik.
secara menarik.
perlakuan gaya oleh semua murid.
 Melalui nyanyian
5. Perlakuan gaya dibimbing oleh guru KBKK:
lagu beramai-
yang mengajar. Menghubungkaitkan
ramai beserta
6. Setiap murid mestilah mengambil
gaya.
bahagian dalam aktiviti ini. Kaedah:
7. Setelah selesai, sesi soal jawab Berpusatkan Murid dan Bahan
dengan guru dijalankan berkenaan
topik yang dipelajari. Nilai murni :
Soalan:  Keselamatan
 Apa tajuk lagu yang kita  Berdisiplin
nyanyikan sebentar tadi?  Semangat berpasukan
 Jadi, kamu rasa apa yang
kita nak buat hari ini? EMK:
Kreativiti dalam menyelesaikan
Jawapan: soalan yang ditanyakan oleh guru.
 Lagu Bintang-bintang di
langit.
 Kita nak buat bintang.
Langkah 1 1. Satu slaid interaktif dipancarkan di Bahan Bantu Mengajar:
papan putih sebagai bahan bantu
 Multimedia interaktif.
mengajar bagi langkah ini.
Persepsi Estetik
2. Murid diberi peluang untuk Strategi :
(10 minit )
berinteraksi dengan slaid interaktif TKP- verbal linguistik
tersebut secara aktif.
Sumbangsaran
3. Melalui paparan tersebut, terdapat KBKK:
(Cetusan Idea)
beberapa topik yang akan Menghubungkaitkan
difokuskan, iaitu;
 Definisi mobail. Kaedah:
 Soal jawab
 Contoh penghasilan mobail. Berpusatkan Murid dan Bahan
berkaitan dengan
 Bahasa Seni Visual pada contoh
pengetahuan
karya.
sedia ada murid.
EMK:
 Penerangan guru
4. Penerangan maklumat berkaitan Pemikiran kritis/ KBAT/TMK
tentang mobail.
mobail disampaikan dengan jelas
beserta paparan beberapa contoh Teknik:
imej dan gambar. Soal Jawab
5. Salah satu penghasilan mobail
difokuskan untuk sesi soal jawab Teori Pembelajaran:
murid dengan guru. Kognitif dan Konstruktivisme
6. Murid-murid bersoal jawab dengan
guru tentang Bahasa Seni Visual
yang terdapat pada karya tersebut.
 Unsur Seni
 Bentuk - konkrit
 Ruang – nyata

 Prinsip Rekaan
 Kepelbagaian
 Keseimbangan
 Ritma dan pergerakan
7. Murid merumuskan input yang
diterima dengan bimbingan guru.

Langkah 2 1. Guru membuat pengenalan awal Bahan Bantu Mengajar:


berkenaan topik pada hari tersebut
 Carta langkah (multimedia
Aplikasi Seni iaitu menghasilkan mobail bulan dan
interaktif).
(10 minit) bintang.
 Salinan carta langkah (6
2. Topik pada hari tersebut digantung
kumpulan).
Penerokaan Alat atau ditampal pada papan putih
 Kad manila.
dan Bahan dalam skala yang besar untuk
 Pensel warna / Krayon.
(Berkumpulan) tujuan menarik perhatian murid.
 Gunting.
3. Pembelajaran dimulakan dengan
 Benang.
penerangan guru tentang langkah
penghasilan mobail bulan dan  Penyangkut baju.

bintang.
4. Sebuah Multimedia Interaktif Strategi :
dipaparkan pada papan putih. TKP- interpersonal, verbal

5. Paparan langkah penghasilan linguistik, kinestetik


dilakukan seiring dengan satu tunjuk
cara yang dilakukan oleh guru. KBKK:

6. Tunjuk cara yang dilakukan adalah Menghubungkaitkan

bertujuan untuk memudahkan murid


memahami langkah penghasilan Kaedah:
mobail tersebut. Berpusatkan Murid dan Bahan.

7. Setelah selesai guru menunjuk cara,


setiap kumpulan diedarkan dengan Nilai murni :
kesemua alat dan bahan yang boleh Rasional dan bekerjasama
digunakan dalam penghasilan
mobail. EMK:

8. Antaranya ialah, Pemikiran kritis/ KBAT / kreativiti

 Kad manila
Teori:
 Pensel warna
Kognitif
 Gunting
 Benang
 Penyangkut baju Konsep 5p:
Pengayaan
9. Setelah itu, murid diberi kebebasan
untuk melakukan penerokaan
terhadap alat dan bahan tersebut
mengikut kreativiti.
10. Murid menyebut bersama
bimbingan guru tentang alat, bahan,
media dan proses yang sesuai bagi
menghasilkan mobail bulan dan
bintang.

1. Secara individu, murid memulakan Bahan Bantu Mengajar:


aktiviti penghasilan mobail bulan  Contoh mobail yang telah
Langkah 3 dan bintang. disiapkan.
2. Murid melukiskan imej beberapa  Carta langkah (handout)
Ekspresi Kreatif
butir bintang dan bulan.  Paparan langkah (multimedia)
(20 minit)
3. Murid mewarnakan imej bulan dan
bintang tersebut menggunakan Strategi :
pensel warna atau krayon. TKP- kinestetik
Penghasilan
4. Murid mengguntingkan imej tersebut
Individu
dengan teliti mengikut bentuk yang Kaedah:
dihasilkan. Berpusatkan Murid dan Bahan.
5. Sebagai pengayaan, murid
menebuk lubang pada bentuk bulan Nilai murni :
dan bintang tersebut dan Kebersihan
mengikatkan benang padanya.
6. Guru bertindak sebagai pembimbing Pendekatan:
sepanjang aktiviti penghasilan Laura H. Chapman
dilakukan.
EMK:
Pemikiran kritis/ KBAT / kreativiti

Teori:
Konstruktivisme
Konsep 5P:
Pengayaan
1. Murid berbincang sesama ahli Bahan Bantu Manegajar:
kumpulan untuk memilih satu karya
 Pelekat Bintang
yang terbaik dalam kalangan
Langkah 4
mereka untuk dipamerkan pada
Apresiasi Seni
RUANG GALERI.
(5 minit)
2. Karya daripada setiap kumpulan
yang telah dipilih mestilah ditampal
‘Gallery Walk’
pada RUANG GALERI.
3. Kaedah ‘gallery walk’ dijalankan dan  Hasil penanda buku
2 orang wakil daripada setiap  Ruang Galeri
 Penilaian rakan
kumpulan diberi peluang untuk  Tack it
sebaya
memberikan pendapat ahli
kumpulan mereka tentang hasil Strategi :
karya kumpulan lain dengan TKP- interpersonal, verbal
memberikan pelekat bintang. linguistik, kinestetik
4. Wakil daripada kumpulan yang
berjaya mendapatkan jumlah KBKK:
bintang yang paling banyak diberi Menghubungkaitkan
peluang untuk menceritakan tentang
karyanya kepada rakan-rakan yang Kaedah:
lain dengan menggunakan Bahasa Berpusatkan Murid dan Bahan.
Seni Visual yang betul.
5. Sesi sumbangsaran dibuka kepada Nilai murni :
murid-murid yang lain untuk Bertolak ansur dan kerjasama
memberikan pendapat mereka.
6. Akhir sekali, murid merumuskan EMK:
tentang apa yang telah dipelajari Pemikiran kritis/ KBAT
pada hari tersebut.
PAK-21:
 ‘Gallery walk’
 Sistem token

Penutup 1. Guru membimbing murid untuk Teori:


merumuskan tajuk pada hari ini
(5 minit)
dan menerapkan nilai murni yang Behaviourisme
 Merumuskan
bersesuaian.
tajuk dan 2. Murid diberikan persediaan ringkas Konsep 5P:
menerapkan nilai tentang tajuk yang akan datang.. Penerapan Nilai
3. Murid-murid mengemas bilik
darjah. Nilai
Kebersihan dan kerjasama

EMK

Keusahawanan

REFLEKSI:

KEKUATAN KELEMAHAN CADANGAN PENAMBAHBAIKAN

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING:

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
