Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN AKTIVITI KOKURIKULUM (UNIT BERUNIFORM)

Unit Beruniform : Pengakap Kanak-kanak


Tarikh : 17 Julai 2019 / Rabu
Masa : 11.30 am – 12.30 pm
Tahun/ Darjah : Tahun 3
Bilangan Murid : 89 orang
Topik : Balutan Anduh di Tapak Tangan dan Lengan

Objektif Pembelajaran : Pada akhir P&P ini murid dijangka akan dapat :
1. Psikomotor
1.1 Menerangkan langkah membuat balutan tapak
tangan dan lengan menggunakan skaf pengakap
1.2 Melaksanakan demonstrasi membuat balutan
tapak tangan dan lengan menggunakan skaf
pengakap dengan betul
2. Kognitif
2.1 Menyatakan langkah membuat balutan tapak
tangan dan lengan menggunakan skaf pengakap
dengan betul
2.2 Mengaplikasi cara ikatan balutan yang betul
semasa menghadapi kecemasan.
3. Afektif
3.1 Menunjukkan rasa seronok semasa melakukan
aktiviti.
Kemahiran berfikir : Membanding Beza dan Mengaplikasi.
Kemahiran sedia ada : Murid telah pun mempelajari balutan di bahagian
anggota badan yang lain seperti kepala
Penerapan nilai : Berdisiplin, keyakinan, rasa ingin tahu, ketekunan, teliti,
kesungguhan , fokus dan bekerjasama.
Kemahiran Insaniah : Kemahiran Komunikasi
Amalan Pedagogi Masakini : Pembelajaran Koperatif
Alat bantu mengajar : Kad Gambar, Kad Imbasan dan Skaf Pengakap
LANGKAH BUTIRAN ORGANISASI CATATAN CATATAN/ BBM/
/MASA MENGAJAR NILAI
1. Guru dan murid Nilai murni:
Permulaan berkumpul di Tapak  Berdisiplin
(5 minit) Perhimpunan
2. Guru penasihat
mengambil kehadiran
murid
3. Murid dan guru mula
menyanyikan lagu
Pengakap

1. Guru menunjukkan Bahan:


Set Induksi anduh iaitu skaf  Skaf
(7 minit) pengakap kepada Pengakap
murid-murid
2. Guru bersoal jawab Nilai murni:
antara murid dan guru  Rasa ingin
mengenai tahu
Kepentingan kepentingan
anduh dalam pertolongan asas
rawatan berkaitan dengan ilmu
kecemasan : pertolongan cemas

1. Menutup luka khususnya yang


menggunakan anduh
2. Mengawal
3. Jawapan murid
pendarahan
dirumus dan dikaitkan
dengan isi pelajaran

1. Memperkenalkan 1. Murid diperkenalkan Bahan:


Langkah 1 jenis balutan dengan jenis balutan  Kad Imbasan
Imaginasi luka luka yang  Skaf Pengakap
(10 minit ) 2. Salah satu jenis menggunakan anduh

balutan luka (skaf pengakap) serta Nilai murni:


ialah:  Ketekunan
kecederaan yang  Fokus
terlibat  Rasa ingin tahu
2. Murid diterangkan oleh
 Balutan tapak guru mengenai salah
Kemahiran berfikir:
tangan satu jenis balutan iaitu
 Membanding
balutan luka di
beza
bahagian tapak tangan
dan lengan
Kemahiran Insaniah
 Balutan
 Kemahiran
Lengan
komunikasi

1. Guru menunjukkan Bahan Bantu


Langkah 2 demonstrasi balutan Mengajar:
Demonstrasi cara
Perkembangan anduh di tapak tangan  Skaf Pengakap
ikatan balutan bagi
(15 minit) seorang murid yang
balutan anduh di
telah dipilih Nilai murni:
tapak tangan dan
2. Murid yang tidak  Teliti
lengan
terlibat akan  Kesungguhan
memerhatikan dan  Fokus
memahami cara guru
merawat dan memberi Kemahiran Insaniah
bantuan awal kepada  Kemahiran
mangsa komunikasi
3. Murid bersoal jawab
dengan guru mengenai
cara balutan anduh di
tapak tangan supaya
betul dan tepat.
4. Murid diingatkan agar
ikatan yang dilakukan
perlulah dibuat dengan
kemas dan betul.
5. Mereka diterangkan
mengenai kesan jika
ikatan tersebut tidak
menepati cara yang
betul.
6. Selepas lima minit,
guru mengulang
langkah 1 hingga 6
dengan melakukan
cara ikatan balutan
bagi lengan
1. Murid dikehendaki Bahan Bantu
Langkah 3 Simulasi membuat untuk memilih Mengajar:
Tindakan balutan tapak pasangan  Skaf Pengakap
(20 minit) tangan dan lengan 2. Setiap pasangan

secara mestilah memiliki Kemahiran Berfikir:

berpasangan sehelai anduh (skaf  Membanding


pengakap) beza
3. Guru memberi arahan  Mengaplikasi
tugasan untuk
melakukan balutan Nilai:
tapak tangan terlebih  Keyakinan
dahulu  Bekerjasama
4. Murid bertukar peranan
selepas seorang Amalan Pedagogi
menjadi mangsa Masakini
 Pembelajaran
Koperatif
1. Guru bertanyakan Kemahiran Berfikir:
Penilaian dan
Penutup rumusan kepada murid  Membanding
( 3 minit ) mengenai jenis luka beza
yang terdapat di  Mengaplikasi
bahagian tapak tangan
dan lengan Kemahiran Insaniah
2. Guru meminta murid  Kemahiran
untuk merumuskan komunikasi
pengajaran dan cara
merawat dan memberi Nilai murni:
bantuan awal kepada
mangsa semasa  Teliti
pertolongan  Kesungguhan
kecemasan  Fokus

Refleksi kendiri:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing:


_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
