Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tema: Sains, Teknologi dan


Kelas: 4 UTM Tarikh: 30 September 2022
Mata Pelajaran: Inovasi
Bahasa Melayu Topik: Pesanan Sampai di
Masa: 10.40-12.10 Hari: Jumaat
Rumah
EMK:
Kreativiti dan Inovasi /
Standard Pembelajaran:
Sains dan Teknologi /
Standard Kandungan: 3.2.1 Membina dan
Nilai Murni: Bahasa /
3.2 Menulis perkataan, frasa dan menulis ayat dan
Berkerjasama, Keusahawanan
ayat yang bermakna. perenggan daripada
kesyukuran Pendidikan Alam Sekitar
bahan multimedia.
Nilai Murni /
Patriotisme
TMK

Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir PdPc ini, murid dapat: Murid akan berjaya sekiranya murid dapat:

i) Membina 4 daripada 8 ayat berdasarkan gambar i) Membina ayat berdasarkan gambar.


dengan betul. ii) Membina perenggan menggunakan ayat
ii) Menulis 1 daripada 2 perenggan ayat berdasarkan yang dirangka
gambar dengan baik. iii) Menulis perenggan berdasarkan gambar.

Buku teks, lembaran


kerja,
Bahan Bantu Belajar /
Konsep / Perbendaharaan Kata Utama: - liveworksheets, buku
Sumber:
tulis, projektor dan
LCD
RANGKA PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Set Induksi 1. Murid ditayangkan dengan 2 buah gambar kotak Murid-murid aktif bersoal jawab bersama
(5 minit) misteri. guru.
Murid-murid cuba mengaitkan jawapan
mereka dengan topik yang bakal dipelajari.

2. Murid perlu meneka kandungan yang terdapat


dalam kotak-kotak tersebut dengan menggunakan
bayangan yang telah diberikan oleh guru.

SOALAN GURU

1. Apakah kandungan yang terdapat dalam kotak


misteri pertama ini?
2. Apakah kandungan yang terdapat dalam kotak
misteri kedua ini?
3. Apakah persamaan bagi kedua-dua aplikasi ini?
4. Apakah perbezaan bagi kedua-dua aplikasi ini?

RAMALAN JAWAPAN MURID

1. ‘Foodpanda’/ tidak tahu.


2. ‘Shopee’/ tidak tahu.
3. Penghantaran pesanan atas talian/ tidak tahu
4. ‘Foodpanda’ untuk menghantar pesanan makanan
manakala ‘Shopee’ untuk menghantar pesanan
seperti keperluan harian, pakaian dan sebagainya/
tidak tahu.
RUMUSAN GURU
Murid dapat meneka jawapan yang terdapat dalam
kotak misteri dengan tepat.

Aktiviti 1 A1.1. Murid diminta untuk membuka buku teks pada


(30 minit) halaman 123 berkaitan tajuk ‘Pesanan Sampai di Strategi PdPc
Rumah’. Pembelajaran Berasaskan Inkuiri /
Penyelesaian Masalah
A1.2. Setiap murid perlu mendengar penerangan guru Pembelajaran Berasaskan
berkaitan pembinaan dan penulisan ayat berdasarkan Masalah
gambar. Simulasi – Main Peranan
Amali / Hand On / Ujikaji
Bimbingan berfokus individu /
/
kumpulan
Pembelajaran Berasaskan Projek
Perbincangan /
Kajian Lapangan

Aktiviti Murid (PAK21)


Perbincangan kumpulan – Round
/
Table
A1.3. Setiap murid perlu mendengar penerangan guru
Perbincangan Think Pair Share /
berkaitan pembinaan dan penulisan daripada ayat
Pembentangan dan Gallery Walk
kepada bentuk perenggan berdasarkan gambar.
Forum – Hot Seat
Susun dan Kembang Idea (Peta
Pemikiran)
Kajian Isu
Gerak Kerja Amali
Deklamasi
Sajak/Nyanyian/Lakonan
Latihan Berfokus – Penyelesaian
Masalah
A1.4. Murid akan ditekankan oleh guru mengenai
cara pembinaan ayat berdasarkan bahan gambar KBAT
yang disediakan dan cara menulisnya dalam bentuk Menganalisis /
perenggan. Mengaplikasi /
Menilai
RUMUSAN GURU Mencipta
Murid dilihat dapat memahami isi penerangan guru
dan perkara-perkara yang ditekankan untuk membina Pentaksiran Bilik Darjah
ayat dan perenggan. Latihan Bertulis
Lisan
Kuiz
Pembentangan /
Lain-lain:

Tahap Penguasan
Tahap 1 Tahap 4
Tahap 2 Tahap 5
Tahap 3 Tahap 6

Aktiviti 1
Gaya Pembelajaran: Bahasa Verbal-
linguistik, Interpersonal dan intrapersonal
KBAT: Menganalisis dan mengaplikasi
Aktiviti 2 A2.1. Murid diminta untuk melihat paparan latihan Aktiviti 2
(30 minit) dalam talian liveworksheets yang dipaparkan oleh PAK21: Perbincangan Think Pair Share
guru. Gaya Pembelajaran: Interpersonal dan
intrapersonal
Pautan liveworksheet: KBAT: Mengaplikasi
https://www.liveworksheets.com/3-kb892071td Pentaksiran: Latihan liveworksheet

Aktiviti 3
PAK21: Perbincangan kumpulan – Round
Table
KBAT: Mengaplikasi
Pentaksiran: Penulisan ayat dalam bentuk
perenggan

A2.2 Murid-murid diminta untuk melengkapkan ayat


yang telah dibina dengan berbincang secara
berpasangan bagi jawapan yang tepat.

A2.3. Setiap wakil kumpulan akan dipanggil oleh guru


secara rawak bagi menelengkapkan ayat tersebut.

RUMUSAN GURU
Murid dapat mengisi jawapan dengan tepat.
Aktiviti 3 A3.3. Setiap murid akan diagihkan dengan lembaran
(20 minit) kerja yang telah disediakan oleh guru

A3.2. Secara berkumpulan, murid-murid perlu


menulis ayat yang telah dibincangkan dalam bentuk
perenggan.

A3.3. Setiap kumpulan akan mendapat satu gambar


dan perlu menulis perenggan tersebut dalam kertas
A4 yang disediakan oleh guru

A3.4. Wakil bagi setiap kumpulan perlu menulis hasil


perbincangan mereka di papan tulis di hadapan.

A3.5. Kumpulan yang berjaya menyiapkannya dalam


masa yang ditetapkan akan mendapat pelekat
ganjaran.

RUMUSAN GURU
Murid dapat menulis ayat dalam perenggan dengan
baik.
Penutup Kognitif: Penutup
(5 minit) Pentaksiran: Lisan
1. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai topik
yang telah dipelajari pada hari ini

2. Murid-murid diminta untuk memberi rumusan


mengenai topik pada hari tersebut.

Sosial:

1. Murid dipuji atas kerjasama dan respons yang


telah diberikan.

2. Murid akan menepuk tangan secara beramai-


ramai.

RUMUSAN GURU
Murid didapati dapat membina ayat dan berjaya
membina perenggan berdasarkan ayat tersebut
dengan betul. Murid juga dapat memberikan
rumusan tentang perkara yang telah dipelajari oleh
mereka dengan baik.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Tindakan Membuat perenggan Menulis karangan penuh Membuat ayat penutup bagi karangan
susulan berdasarkan gambar dalam buku tulis. tersebut mengikut kreativiti
untuk 1 dengan bimbingan
murid guru

Saya berpuas hati dengan pembelajaran pada hari ini. Hal ini kerana 25/29 orang murid mencapai
objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan dan pengukuhan. Manakala, 3/29 orang murid
belum mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. 1/29 orang murid tidak hadir.
0/29 orang murid mengikuti program pemulihan khas. Kehadiran murid pada hari ini ialah 28/29.
Kelebihan yang saya dapati dalam proses PdP saya ialah saya dapati murid mudah dikawal sekiranya
Refleksi aktiviti yang dijalankan memerlukan murid menulis. Aktiviti menulis menjadikan murid secara tidak
langsung dapat duduk dengan diam dan fokus untuk menulis. Kelemahan dalam PdP saya pula ialah
saya dapati terdapat beberapa orang murid yang mempunyai tabiat berdiri secara tiba-tiba dan
menulis secara berdiri. Antara cadangan bagi mengatasi perkara ini ialah saya perlu sentiasa
mengingatkan mereka peraturan dan perbuatan-perbuatan yang dilarang semasa kelas saya
berlangsung supaya mereka ingat dan tidak lagi melakukannya lagi pada masa akan datang.
