Anda di halaman 1dari 21

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Model RpH KPM (Baru)


Nama Guru Pelatih :

Mata Pelajaran :

Bilangan Murid :

Tingkatan :

Tarikh :

Masa :

Tajuk :

Objektif Pembelajaran :

Hasil Pembelajaran :

Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

Fokus Sampingan

Kemahiran Bahasa :
Sistem Bahasa :

Pengisian Kurikulum :
Ilmu :

Nilai :

KBT :

Alat Bantu Mengajar :

Pengetahuan Sedia Ada :

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Induksi Set (Masa) ABM:


Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Langkah 1 (Masa) ABM:


Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Langkah 2 (Masa) ABM:
Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Langkah 3 (Masa) ABM:


Nilai:
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Penutup (Masa) Nilai:

Tugasan :

Pengayaan/Pemulihan :

Aktiviti Susulan (jika Ada) :

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Catatan Guru Praktikum :

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :


BAHASA MELAYU

Contoh Model RPH KPM (Prosa Moden)

Tarikh :
Hari :
Tingkatan : Lima
Masa : 80 minit (7.45 – 9.05)
Minggu : 4/14
Bilangan Murid : 23 (L : 10, P :13)
Tajuk : Gaya Bahasa Pengulangan
Objektif / HasilPembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :

1. menyenaraikan sekurang-kurangnya lima diksi laras sukan yang terdapat dalam Petikan 1.
2. menyenaraikan sekurang-kurangnya dua jenis gaya bahasa pengulangan yang terdapat dalam Petikan
1.
3. menghasilkan perenggan ulasan selari yang dibinanya mengikut gaya bahasa pengulangan.

Kadar pencapaian objektif yang diharapkan ialah 90% memuaskan.

Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama Aras 1


11.1 Mengenal pasti gaya bahasa dalam karya i. Mempelbagaikan penggunaan kata dan
bukan sastera. struktur ayat dalam karya bukan sastera.

Fokus Sampingan Aras 1


12.1 Menghasilkan prosa dan puisi secara i. Menghasilkan karangan
terancang, tertib, dan kemas dengan wawancara, resensi/ulasan,
menggunakan bahasa yang tepat, indah dan kertas cadangan, cerpen dan
menarik. bahas.
Kemahiran Bahasa : Mendengar, Membaca dan Menulis
Sistem Bahasa : Kosa kata, Ungkapan, Tatabahasa
Pengisian Kurikulum :
Penyerapan Ilmu : Sains Sukan
Penyerapan Nilai : Berdikari, Bekerjasama, Bertanggungjawab dan Berkeyakinan
Penyerapan KBT : Kemahiran Berfikir
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah diajar tentang jenis-jenis gaya bahasa.
Alat Bantu Mengajar : 1. OHP/Transparensi atau Papan Gulung
2. Kad Manila & Kertas Sebak
3. Buku Teks
4. Radio Kaset
5. Gambar/Potret
6. Kertas Bercetak – Petikan Ulasan Sukan

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Induksi Set (5 minit) ABM:

i. Murid diminta mendengar berita i. Gambar/Potret


yang dirakamkan. ii. Radio Kaset
ii. Murid ditanya tentang perlawanan
bola sepak dan pasukan yang paling Nilai:
diminatinya. - Berdikari
iii. Soalan dan jawapan murid dikaitkan
dengan isi pelajaran. Integrasi Inovasi
Antara Soalan: yang diterapkan :
i. Pernahkah anda melihat perlawanan
bola sepak?
ii. Pasukan bola sepak manakah yang
paling anda minati?
iii. Mengapakah anda meminati
pasukan tersebut?

11.1 (A1) i Langkah 1 (20 minit) ABM:


Mengenal pasti diksi laras sukan i. Murid diedarkan Petikan 1 dan - Kertas Bercetak/
yang terdapat dalam Lampiran 1. diminta membacanya dan mengenal Lampiran 1 -
Antara soalan yang mencungkil pasti bentuk laras bahasa. Ulasan Sukan
pengetahuan sedia ada murid: ii. Berpandukan laras tersebut, murid- - Papan putih
i. Apakah laras bahasa murid diminta untuk menyenaraikan - OHP
petikan tersebut? sekurang-kurangnya lima diksi laras - Transparensi
ii. Senaraikan seberapa sukan yang terdapat dalam Petikan
banyak istilah yang 1, dan menulisnya di papan putih. Nilai:
berkaitan dengan bidang iii. Jawapan sebenar dijelaskan kepada - Berkeyakinan
sukan yang ada dalam murid-murid.
petikan itu. Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

11.1 (A1) i Langkah 2 (20 minit) ABM:

Menyenaraikan sekurang- i. Murid diminta untuk membaca - Kertas Bercetak/


kurangnya dua jenis gaya bahasa dan mengesan jenis gaya Lampiran 1 -
pengulangan yang terdapat bahasa yang terdapat dalam Ulasan Sukan
dalam Lampiran 1. Antara gaya petikan. - Papan putih
bahasa yang ada dalam Petikan ii. Lima orang wakil murid diminta - OHP
1 ialah: untuk menyenaraikan - Transparensi
i. Aliterasi sekurang-kurangnya dua jenis
ii. Anafora gaya bahasa pengulangan Nilai:
iii. Asonansi yang terdapat dalam Petikan 1. - Bekerjasama
iv. Epifora iii. Jawapan sebenar dijelaskan
v. Woordopname kepada murid. Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

12.1 (A1) i Langkah 3 (30 minit) ABM:

Membina dan menyampaikan i. Semua murid diminta untuk - Kertas Manila


satu perenggan ulasan selari membentuk kumpulan kecil dan - Papan Gulung
yang dibina mengikut gaya menghasilkan satu perenggan - OHP &
pengulas sukan yang sebenar. ulasan selari mengikut gaya Transparensi
pengulas sukan yang sebenar. - Kertas Sebak
ii. Wakil-wakil kumpulan diminta
untuk membentangkan dan Nilai:
menyampaikan perenggan - Bekerjasama
ulasan selari yang dibinanya - Bertanggungjawab
mengikut gaya pengulas sukan
sebenar. Integrasi Inovasi
iii. Murid yang lain diminta untuk yang diterapkan :
mencatat maklumat tambahan.
iv. Jawapan sebenar diperjelas
kepada murid-murid.

Penutup (5 minit) Nilai:

Murid dengan bimbingan guru diminta - Bekerjasama


membuat rumusan berkenaan pelajaran - Bertanggungjawab
pada hari itu. - Berkeyakinan

Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

Tugasan :
Pengayaan/Pemulihan :
Aktiviti Susulan (jika Ada) :
Integrasi Inovasi yang diterapkan

Lampiran 1 : Ulasan Sukan Perlawanan Bola Sepak

Saudara penonton yang dihormati sekalian,

Bola sekarang dikawal oleh pemain Sabah, Shahril Arsat. Shahril mengumpan bola itu kepada
Suharmin. Amri Yahya cuba menghalang pergerakan Suharmin. Suharmin menggelecek beberapa
pertahanan Selangor tetapi dihalang oleh Ivica Kulasevic. Kulasevic membuat tendangan lambung
kepada Amri. Amri menolak bola kepada Azman. Azman meluru ke sebelah kanan pintu gol Sabah.
Azman off-side pula. Nampaknya, Rajnikan membantah keputusan pengadil. Pengadil melayangkan
kad kuning kepada Rajnikan. Permainan diteruskan. Sekarang ini permainan dalam masa kecederaan.
Semua pemain Sabah kelihatan turun membantu barisan pertahanan. Rajnikan berjaya merampas
bola daripada Zainizam. Rajnikan menolak bola ke belakang. Kulasevic naik membantu barisan
serangan Selangor. Kulasevic melorongkan bola kepada Azman. Azman menendang. Oh, bola terkena
palang gol! Khairul Azman yang menjaga gawang gol Sabah kelihatan lega. Khairul melepaskan bola
kepada L. Suresh. Bola dapat dirampas oleh Azman. Azman mengumpan kepada Amri Yahya dan
terus merembat masuk ke sebelah kiri pintu gol. Penjaga garisan terlebih terdahulu sudah
mengangkat bendera kuning. Jaringan gol dibatalkan. Kemungkinan, permainan akan diteruskan
hingga masa tambahan jika masih lagi berkedudukan seri.
(Mohd.Dahalan Bin Mohd Ramli et.al, 2003: 218)
PENDIDIKAN KESIHATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN DUA

Tingkatan : 2 Canggih Bil. pelajar: 36orang


Masa : 7.40 – 8.20 pagi Tarikh: 20 Julai 2010
Tunjang : Kesihatan Diri & Keluarga
Tajuk : Kekeluargaan
Sub topik : Peranan dan tanggungjawab ahli keluarga untuk membentuk keluarga bahagia
Objektif : Disepanjang proses pembelajaran, pelajar dapat
Kognitif
 Menuliskan sekurang-kurangnya 2 peranan setiap ahli keluarga dengan menggunakan perkataan
sendiri.
 Mencatatkan sekurang-kurangnya 4 ciri-ciri keluarga bahagia dengan menggunakan perkataan sendiri.
Psikomotor
 Melakonkan satu situasi keluarga bahagia berkaitan dengan isu-isu kekeluargaan
 Membincang dan membentangkan hasil kerja kumpulan tentang peranan setiap ahli keluarga.
Afektif
 Menghormati dan bertolakansur dalam menyelesaikan masalah
 Melahirkan perasaan kasih sayang kepada setiap ahli keluarga.
 Menghargai pendapat rakan.
Kemahiran KBKK :
1. Membuat inferens terhadap peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia
2. Membanding dan membeza antara peranan setiap ahli keluarga untuk melahirkan keluarga bahagia

Pengalaman sedia ada :


1. pelajar mempunyai ahli keluarga sendiri
2. pelajar telah mempelajari peranan dan tanggungjawab ahli keluarga ketika di tingkatan 1.
Persediaan Guru
1. Kertas mahjong dan pen marker
2. laptop dan projektor
3. slaid gambar.

Bahagian Aktiviti Isi Pembelajaran Pengelolaan Catatan

Set induksi 1. Guru menunjukkan slaid yang Slide menunjukkan gambar ahli Kelas Soaljawab
(3 minit) menunjukkan gambar berkaitan keluarga berdasar
dengan kekeluargaan. 1. Guru bertanyakan pelajar Guru menyediakan gambar.
tentang apa yang dilihat? gambar keluarga
2. Pelajar memberi respon terhadap 2. Perbezaan dalam gambar berkaitan isu
slaid yang ditunjukkan. tersebut? kekeluargaan.

Komponen keluarga asas yang


mempunyai
 Ayah/ suami
 Ibu/ isteri
 Abang
 Kakak
 Adik

Perkembangan 1. Guru meminta pelajar membentuk Tugasan yang diberikan kepada Guru Perbincangan
Langkah 1 4 kumpulan sama rata pelajar memperdengarkan dalam kumpulan
(8 minit) 2. Pelajar membahagikan kepada beberapa lagu
beberapa kumpulan. a. 4 situasi yang berkaitan mengenai keluarga
dengan isu-isu kekeluargaan bahagia semasa
3. Setiap kumpulan diminta memilih (lakonkan mengikut watak yang pelajar
satu sampul dimana didalamnya diberi) mengadakan
terkandung tugasan yang diberikan perbincangan.
guru.
Langkah 2 b. Peranan dan tanggungjawab
(5 minit) sebagai
4. Guru memberikan tugasan kepada  bapa
setiap ahli kumpulan.  ibu
 kakak
 abang
 adik

Kemuncak 1. Pelajar dikehendaki membentang Pelajar lain akan memberi Hasil kerja persembahan
(12 minit) hasil dapatan masing-masing respon dan bertanyakan soalan kumpulan
dalam masa yang ditetapkan. kepada kumpulan yang sedang
membentang.
2. Guru memantau dan membetulkan
kesalahan pelajar

3. Guru menulis dipapan putih dan Peranan dan tanggungjawab


menjelaskan peranan setiap ahli sebagai
keluarga selepas semua kumpulan  bapa
membentangkan hasil dapatan.  ibu
 kakak
 abang
 adik

(5 minit) 4. Penilaian formatif – Pelajar perlu Cadangan soalan :


menjawab soalan kuiz. Masa yang
diberikan adalah selama 5 minit. 1. Senaraikan 4 peranan
setiap ahli keluarga
5. Selepas selesai menjawab soalan, 2. Senaraikan 4 ciri-ciri
pelajar diarahkan menukar kertas keluarga bahagia
jawapan dengan pelajar lain untuk
disemak dengan jawapan yang
diberikan guru.
Penutup 1. Guru merumuskan tajuk yang  Definisi keluarga Kelas
(7 minit) diajar.  Peranan setiap ahli keluarga

2. Guru menunjukkan kepada pelajar Pelajar membezakan ciri-ciri


gambar-gambar mangsa keluarga bahagia dan tidak
penderaan dan melihat reaksi bahagia.
pelajar.
Pelajar diminta
Pelajar akan menyenaraikan memasukkan
3. Guru memberikan tugasan/ folio peranan dalam keluarga masing- gambar keluarga di
berkaitan peranan setiap ahli masing. dalam tugasan/folio
keluarga masing-masing. nanti.

4. Guru memasang lagu ’keluarga


bahagia’ dari kumpulan Saujana. Tarikh serahan
26 Julai 2010
5. Pelajar bersama-sama
menyanyikan lagu ’keluarga
bahagia’.

Catatan:

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Refleksi:
‫‪PENDIDIKAN ISLAM‬‬
‫رانچڠن ڤڠاجرن ‪ : 1‬ڤنديديقن اسالم ﴿تالوة القرءان‪ :‬باچأن)‬

‫ڤنديديقن اسالم ﴿تالوة القرءان‪ :‬باچأن)‬ ‫‪:‬‬ ‫مات ڤالجرن‬


‫‪ 1‬بيجقسان‬ ‫‪:‬‬ ‫تيڠكتن‬
‫‪ 1‬جوالي ‪2009‬‬ ‫‪:‬‬ ‫تاريخ‬
‫‪ 40‬مينيت ﴿‪ 8.40-8.00‬ڤاڬي﴾‬ ‫‪:‬‬ ‫ماس‬
‫القرءان منجان كچمرلڠن هيدوڤ‬ ‫‪:‬‬ ‫تاجوق‬
‫ممباچ دان برتوتور‬ ‫‪:‬‬ ‫اسڤيك ڬابوڠ جالين‬
‫كماهيرن انترڤرسونل‬ ‫‪:‬‬ ‫كماهيرن برنيالي تمبه‬
‫تكون دان بركيقينن‬ ‫‪:‬‬ ‫نيالي‬
‫تلقي مشافهة دان تونجوق چارا‬ ‫‪:‬‬ ‫قاعده‬
‫كومڤوتر‪ ،‬لچد ڤروجيكتور‪ ،‬القرأن دان بوكو تيك س‬ ‫‪:‬‬ ‫الت بنتو مڠاجر‬
‫ڤالجر بوليه ممباچ اية القرءان‬ ‫‪:‬‬ ‫ڤڠتاهوان سديا اد‬
‫ڤد اخير ڤالجرن‪ ،‬ڤالجر داڤت‪:‬‬ ‫‪:‬‬ ‫أوبجيكتيف‬
‫‪ 1‬ممباچ كليمة دان ڤوتوڠن ايات دڠن مخرج يڠ بتول‬
‫‪ 2‬ممباچ اية يڠ دتنتوكن دڠن فصيح‪ ،‬لنچر دان برتجويد‬

‫قدر ڤنچڤاين أوبجيكتيف يڠ دهارڤكن اياله ‪ 90%‬ممواسكن‬


‫هورايان حاصيل ڤمبالجرن‬ ‫حاصيل ڤمبالجرن خصوص‬
‫ارس ‪ :1‬ممباچ كليمة دان ڤوتوڠن ايات دڠن مخرج يڠ بتول‪.‬‬ ‫فوكوس اوتام أوبجيكتيف ڤڠاجرن‬
‫ارس ‪ :2‬ممباچ ايات يڠ دتنتوكن دڠن فصيح‪ ،‬لنچر دان برتجويد‪.‬‬ ‫القرءان منجان كچرمرلڠن هيدوڤ‬
‫لڠكه ڤڠاجرن‬
‫ابم‪/‬نيالي قبقق‬ ‫ستراتيڬيق‪/‬قاعده‬ ‫اكتيۏيتي ڤالجر‬ ‫اكتيۏيتي ڬورو‬ ‫ايسي ڤمبالجرن‬ ‫لڠكه‪/‬ماس‬
‫ابم‬ ‫ستراتيڬيق‬ ‫‪ -‬ڬورو ممينتا ڤالجر ‪ -‬ڤالجر ممباچ دعا‬ ‫‪ -‬باچأن دعا دان الفاتحة‬ ‫‪ -‬سيت ايندوكسي‬
‫‪ -‬بوكو تيك س‬ ‫‪ -‬برڤوستكن ڤالجر‬ ‫دان سوره الفاتحة‬ ‫ممباچ دعا دان‬ ‫)‪ 5‬مينيت﴾‬
‫‪ -‬القرأن‬ ‫دڠن ڬورو‬ ‫ممبوك كلس دڠن‬
‫‪ -‬موريد مندڠر دڠن‬ ‫الفاتحة‬
‫نيالي‬ ‫ڤنوه ڤرهاتين‬
‫‪ -‬كيقينن‬ ‫‪-‬ڬورو ممڤردڠركن‬
‫‪ -‬كرجاسام‬ ‫باچأن اية القرءان‬
‫درڤد سوره البقرة‬
‫ايات ‪ 10-1‬درڤد‬
‫‪mp3‬‬

‫ابم‬ ‫قاعده‬ ‫‪ -‬ڬورو ممينتا ڤالجر ‪ -‬موريد مندڠر‬ ‫‪ -‬ڬورو ممڤردڠركن كڤد‬ ‫‪ -‬لڠكه ‪1‬‬
‫‪ -‬بوكو تيك س‬ ‫‪ -‬مندڠر باچأن رقمن‬ ‫باچان اية ‪10-1‬‬ ‫مندڠر دڠن ڤنوه‬ ‫ڤالجر درڤد اية هندق دأجر‬ ‫﴿‪10‬مينيت﴾‬
‫‪ mp3 -‬القرأن‬ ‫تومڤوان باچان اية‪ -‬سوره البقرة دڠن‬ ‫‪ 10-1‬سوره البقرة‬
‫‪ -‬تونجوق چارا‬ ‫اية دالم سوره البقرة تكون‬
‫‪-‬‬
‫نيالي‬ ‫‪‬‬
‫‪ -‬كيقينن‬ ‫‪ -‬موريد مڠيكوت‬ ‫‪ -‬ڬورو ممباچ اية‬ ‫‪‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪ -‬كتكونان‬ ‫باچان ڬورو‬ ‫ترسبوت دڠن ترتيل‬ ‫‪‬‬ ‫‪‬‬
‫سچارا لنتڠ دان‬ ‫‪ ‬‬
‫‪‬‬ ‫‪‬‬
‫ممينتا موريد‬ ‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫مڠيكوتي باچأنڽ‬ ‫‪‬‬

‫ابم‬ ‫قاعده‬ ‫‪-‬موريد مڠمبيل‬ ‫‪ -‬ڬورو منرڠكن‬ ‫‪ -‬ڤنراڠن حكوم تجويد نون‬ ‫‪ -‬لڠكه ‪2‬‬
‫‪ -‬بوكو تيك س‬ ‫‪ -‬تونجوق چارا‬ ‫ڤرهاتين دڠن اية يڠ‬ ‫حكوم تجويد بركنأن‬ ‫ماتي دان تنوين يڠ ترداڤت‬ ‫﴿‪10‬مينيت﴾‬
‫لچد ڤروجيكتور‬ ‫مڠاندوڠي حكوم‬ ‫دڠن نون ماتي دان‬ ‫دالم اية باچان‬
‫‪ -‬‬
‫تجويد دڠن ممبري‬ ‫تنوين‬ ‫‪‬‬
‫‪ -‬‬
‫نيالي‬ ‫ڤنكانن كڤد حكوم‬
‫‪ -‬كرجاسام‬ ‫نون ماتي دان تنوين‬

‫ابم‬ ‫قاعده‬ ‫‪-‬موريد مڠوالڠي‬ ‫‪-‬ڬورو ممبهاڬيكن‬ ‫‪ -‬ڬورو مميليه اية ‪ 5-1‬دان‬ ‫‪ -‬لڠكه ‪3‬‬
‫‪ -‬بوكو تيك س‬ ‫‪ -‬تلقي مشافهة‬ ‫باچان اية ترسبوت‬ ‫موريد كڤد ‪5‬‬ ‫ممباچ كڤد موريد‬ ‫﴿‪10‬مينيت﴾‬
‫‪ ‬‬
‫‪ -‬القرأن‬ ‫كومڤولن دان دكتوإي دڠن دكتواي ناقيب‬ ‫‪‬‬
‫اوليه سأورڠ ناقيب دان بيمبيڠن ڬورو‬ ‫‪ ‬‬
‫‪   ‬‬
‫نيالي‬ ‫‪‬‬
‫‪ -‬كتكونان‬ ‫‪ -‬ڬورو ممباچ اية ‪-1‬‬ ‫‪‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪5‬‬ ‫‪‬‬
‫دان ممينتا موريد‬ ‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫مڠيكوتي باچأنڽ‬ ‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫‪  ‬‬
‫‪ ‬‬
‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫‪‬‬
‫نيالي‬ ‫‪ -‬موريد مندڠر‬ ‫‪ -‬ڬورو مڠيڠتكن‬ ‫ڬورو مروموسكن‬ ‫‪ -‬ڤنيالين‪/‬ڤنوتوڤ‬
‫‪ -‬كرجاسام‬ ‫ڤريڠاتن ترسبوت‬ ‫موريد سوڤاي ممباچ‬ ‫ڤالجرن سچارا‬ ‫(‪ 5‬مينيت)‬
‫دڠن ڤنوه ڤرهاتين‬ ‫القرءان سچارا‬ ‫كسلوروهن‬
‫برتجويد دان سنتياس‬
‫بروضوء‬

‫چاچتن ڤينشرح‪:‬‬

‫تاريخ‬ ‫‪:‬‬ ‫تنداتاڠن‬ ‫‪:‬‬

‫‪Integrasi Inovasi yang diterapkan :‬‬


PENDIDIKAN JASMANI

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Tarikh : 10/09/2010 Tingkatan : 2 Bistari


Hari : Khamis Bilangan Murid : 30 orang
Masa : 7.40 – 8.20 malam Jantina : Lelaki
Bilangan. Pelajaran :1

Minggu :9

Tunjang Pembelajaran : Kemahiran


Tajuk Pembelajaran : Bola Baling – Menghantar dan menyambut
Fokus Pembelajaran : Hantaran aras dada

Pengetahuan sedia ada pelajar: Pelajar pernah didedahkan dengan pengetahuan asas dan peraturan permainan bola baling.

Objektif : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pelajar akan dapat;

Psikomotor : 1. melakukan teknik hantaran dan menyambut bola baling pada aras dada dengan teknik yang betul
dalam 3 dari 5 percubaan.
2. mengaplikasikan teknik hantaran dan menyambut bola dalam permainan bola baling mengikut
teknik yang betul.
3. melakukan aktiviti sekurang-kurangnya 70 peratus daripada aktiviti yang dilakukan.

Kognitif : 1. menerangkan kembali secara lisan fasa penghantaran dan menyambut bola baling pada aras dada.
2. memahami pentingnya setiap fasa tersebut untuk menghasilkan hantaran dan menyambut dengan
baik.

Afektif : 1. Memupuk semangat kerjasama, mematuhi arahan dan bersungguh-sungguh dalam melakukan
aktiviti.
2. Menunjukkan rasa seronok dan gembira semasa menjalankan aktiviti.
3. Sentiasa mengutamakan aspek-aspek keselamtan semasa menjalankan aktiviti.
Persediaan pelajar : Pernah mempelajarai kemahiran menghantar bola dalam bola jaring.

Persediaan guru : a) Peralatan : Sketal, bola keranjang ,kon dan wisel.


b) ABM : Carta

FASA / MASA AKTIVITI MAKLUMAT P&P ORGANISASI CATATAN

PERMULAAN 1. Penerangan tentang hantaran # Guru menerangkan tentang maksud hantaran Dalam kumpulan
1. Set Induksi dan dalam bola baling. dalam permainan bola keranjang besar (bentukkan
pengenalan # Definisi hantaran – memberikan atau ladam kuda) Bola baling
(+ 3 minit) melepaskan bola kepada rakan sepasukan.
# Guru menerangkan cara pegangan bola. G
# Jenis hantaran –
1. Aras dada mmmmmm
2. Lantun mmmmmm
3. Rendah
4. Atas

2. Tunjukcara / demontrasi # Guru menunjukkan cara membuat hantaran Petunjuk :


hantaran aras dada dan menyambut bola baling. G = guru
- hantaran aras dada M = pelajar
- menyambut bola Wisel

2. Memanaskan 3. Memanaskan badan # Melakukan regangan- bermula dari;


Badan - Kepala – fleksi kiri dan kanan
( +7minit) - pelajar manggunakan bola - ekstensi atas dan bawah
semasa aktiviti memanaskan - Bahu dan tangan- elevasi, rotasi atas
badan. bawah Integrasi
- Pinggang – hiper ekstensi Inovasi
- Fleksi dan ekstensi sendi lutut yang
- Kaki – dorsi fleksi,inversi,eversi diterapkan :
pergelangan kaki
PERKEMBANGAN 1. Hantaran aras dada berpasangan Stesen 1 Guru memerhati Bola baling
Langkah 1 secara statik dan dinamik aktiviti pelajar
(+ 5 minit) # Pelajar dibahagikan kepada 3 kumpulan dan membimbing
mengikut stesen masing-masing.

1. Secara berpasangan,pelajar akan


melakukan hantaran dan menyambut bola A B Wisel
aras dada secara statik dalam jarak 6 kaki..
2. Seterusnya,pelajar akan melakukan
hantaran bola secara statik dalam jarak 12 Kon
kaki. A B
3. Pelajar melakukan hantaran dan
menyambut bola pada aras dada secara
dinamik dalam berpasangan.
4. Pelajar menghantar dan menyambut bola
dengan dua langkah ke hadapan.
5. Pelajar akan melakukan hantaran bola
sebanyak 10 kali secara bergilir-gilir.
6. Selepas 5 minit pelajar akan bergerak ke
stesen berikutnya.

Stesen 2

Langkah 2 2. Hantaran aras dada 1. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam satu A B Bola Baling
(+ 5 minit) berkumpulan kecil secara statik kumpulan.
dan dinamik. 2. Pelajar akan melakukan hantaran aras dada
secara statik. E
3. Pelajar E akan menghantar bola kepada
pelajar A,pelajar A akan menghantar bola
kepada B,pelajar B akan menghantar bola C D Wisel
kepada pelajar D dan seterusnya pelajar D
akan menghantar bola kepada pelajar C dan
c akan menghantar bola kepada A.
4. Aktiviti ini akan dilakukan secara berulang-
ulang.

Stesen 3
Langkah 3 3. Hantaran aras dada dalam 1. Pelajar di bahagaikan 5 orang dalam A Bola Baling
(+ 5 minit) kumpulan kecil 3 penjuru. satu kumpulan.
2. Pelajar akan melakukan aktiviti hantaran Sketal
3 panjuru dalam kumpulan. B C
3. Pelajar A akan menghantar bola kepada
B.pelajar B akan menghantar kepada C Wisel
dan pelajar C akan menghantar bola
kepada A. Integrasi
4. Pelajar akan melakukan secara bergilir- Inovasi
gilir. yang
diterapkan :

Langkah 4 4. Permainan kecil 1. Pelajar di bahagikan kepada 2 kumpulan.


(+ 10 minit) 2. Pelajar akan bermain permainan bola A
baling dengan hanya menggunakan
hantaran aras dada.
3. Masa permainan adalah 5 minit. mmmm
4. Sekiranya pelajar menggunakan hantaran p p p
lain dalam permainan,permaianan itu dikira p
batal dan diteruskan kepada pihak lawan.

B
Petunjuk :
PENUTUP 1. Kelonggaran dan regangan # Pelajar melakukan aktiviti kelonggaran dan
(+ 5 minit) regangan dengan intensiti rendah. M : Pelajar A
P : Pelajar B
Menyejukkan badan

Integrasi Inovasi yang diterapkan :

Ulasan Guru:

Ulasan Penyelia:
