Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN ENAM

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 6 CEKAL 19/1/2022 RABU 1130-1230 PM

TEMA / UNIT KESIHATAN MENTAL DAN EMOSI


TAJUK Saya Sihat Saya Kuat

STANDARD 1.3.3 Mendengar, memahami, memberikan STANDARD 1.3


PEMBELAJARAN respons terhadap pesanan dan menyampaikan KANDUNGAN
pesanan dengan menggunakan bahasa yang
santun dalam pelbagai situasi.
STANDARD 5.1.4 Memahami dan menggunakan pelbagai STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN kata kerja dan kata bantu mengikut konteks KANDUNGAN
dengan betul.
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Memberikan satu respons Memberikan dua respons Memberikan tiga respons terhadap
terhadap pesanan terhadap pesanan pesanan

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Mensimulasikan satu respon Mensimulasikan dua respon Mensimulasikan tiga respon terhadap
terhadap pesanan. terhadap pesanan. pesanan.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang tiga jenis ayat.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu ayat Murid menyatakan satu ayat Murid menyatakan satu ayat perintah,
pesanan pesanan dan ayat tanya ayat tanya dan pesanan.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid mendengar ayat 1. Murid mendengar 1. Murid mendengar pesanan


pesanan. pesanan 2. Murid memberikan respons
2. Murid memberikan 2. Murid memberikan terhadap pesanan
respons terhadap ayat respons terhadap 3. Murid menyatakan pesanan dan
pesanan. pesanan mendengar respons rakan.
3. Murid menyatakan 3. Murid menyatakan contoh 4. Murid membina ayat suruhan dan
pesanan dan mendengar ayat pesanan dan pertanyaan dengan ayat perintah
respons rakan. membina pertanyaan dan ayat tanya dan mendengar
4. Murid menyenaraikan dengan ayat tanya dan respons rakan.
kata kerja dan kata bantu mendengar respons 5. Murid menyenaraikan kata kerja
dalam peta buih. rakan. dan kata bantu dalam peta buih.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

4. Murid menyenaraikan
kata kerja dan kata bantu
dalam peta buih.

PASCAUJIAN

Murid mensimulasikan dialog.

PAK-21 PAK-21

Simulation (Simulasi) Mind Map (Peta Minda)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 1 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1

TP2

TP3

TP4

TP5

TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN ENAM

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 6 CEKAL 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT KESIHATAN MENTAL DAN EMOSI


TAJUK Jagalah kesihatan

STANDARD 2.3.1 Membaca sesuatu bahan yang STANDARD 2.3


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
mengandungi pelbagai jenis ayat dan ragam
ayat secara mekanis.
STANDARD 5.1.4 Memahami dan menggunakan pelbagai STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
kata kerja dan kata bantu mengikut konteks
dengan betul.
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membaca pelbagai jenis ayat dan Membaca pelbagai jenis ayat dan Membaca pelbagai jenis ayat dan
ragam ayat secara mekanis. ragam ayat secara mekanis. ragam ayat secara mekanis.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membaca dan mengenal pasti satu Membaca dan mengenal pasti dua Membaca dan mengenal pasti tiga
jenis ayat. jenis ayat. jenis ayat.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang jenis dan ragam ayat.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu jenis ayat. Murid menyatakan dua jenis ayat. Murid menyatakan tiga jenis ayat.

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid membaca petikan bersama-sama. (modul akan diguna semula hari ke 4)

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid menggariskan ayat. 1. Murid menggariskan dua 1. Murid menggariskan tiga


2. Murid menulis jenis ayat di ayat. ayat.
buku tulis. 2. Murid menulis dua jenis ayat 2. Murid menulis tiga jenis ayat
3. Murid memberikan satu di buku tulis. di buku tulis.
contoh ayat lain. 3. Murid memberikan satu 3. Murid memberikan satu
4. Murid membina satu ayat contoh ayat lain. contoh ayat lain.
menggunakan kata kerja dan 4. Murid membina dua ayat 4. Murid membina tiga ayat
kata bantu. menggunakan kata kerja dan menggunakan kata kerja dan
kata bantu. kata bantu.

PASCAUJIAN

Murid membacakan ayat yang dibina.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 PAK-21

Underline It (Gariskan) Sentence Builder (Pembina Ayat)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 2 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN ENAM

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT KESIHATAN MENTAL DAN EMOSI


TAJUK Minta bantuan, jangan rahsiakan

STANDARD 3.3.3 Membina dan menulis jawapan secara STANDARD 3.3


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
kritis dan kreatif dengan betul.
STANDARD 5.1.5 Memahami dan menggunakan pelbagai STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
jenis kata adjektif, kata adverb, kata penguat,
dan kata penegas mengikut konteks dengan
betul.
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membina satu jawapan dengan Membina dua jawapan dengan Membina dua jawapan dengan
betul. betul. betul.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menulis dan mensimulasikan satu Menulis dan mensimulasikan dua Menulis dan mensimulasikan tiga
ayat tanya dan jawapannya. ayat tanya dan jawapannya. ayat tanya dan jawapannya.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang membina jawapan.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu contoh ayat Murid menyatakan dua contoh ayat Murid menyatakan tiga contoh ayat
pertanyaan. pertanyaan. pertanyaan.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid menyenaraikan satu 1. Murid menyenaraikan dua 1. Murid menyenaraikan empat


kata adjektif yang berkaitan kata adjektif yang berkaitan kata adjektif yang berkaitan
dengan penjagaan diri. dengan penjagaan diri. dengan penjagaan diri.
2. Murid membaca ayat yang 2. Murid membina dua ayat 2. Murid membina empat ayat
diberikan. menggunakan kata adjektif. menggunakan kata adjektif.
3. Murid menandakan jawapan 3. Murid membaca ayat yang 3. Murid membaca ayat yang
yang betul. diberikan. diberikan.
4. Murid membina dan menulis 4. Murid membina dan menulis 4. Murid membina dan menulis
satu jawapan. jawapan. jawapan.
5. Murid mensimulasikan 5. Murid mensimulasikan 5. Murid mensimulasikan
soalan dan jawapan. soalan dan jawapan. soalan dan jawapan.

PASCAUJIAN

Murid membaca jawapan yang ditulis.

PAK-21 PAK-21
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

List It Out (Senaraikannya) Skits (Sketsa)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 3 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN ENAM

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT KESIHATAN MENTAL DAN EMOSI


TAJUK Jagailah Emosi

STANDARD 2.4.1 Membaca dan memahami maklumat yang STANDARD 2.4


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
tersurat dan tersirat untuk membuat ulasan
dengan betul.
STANDARD 5.1.5 Memahami dan menggunakan pelbagai STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
jenis kata adjektif, kata adverb, kata penguat,
dan kata penegas mengikut konteks dengan
betul.
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membuat ulasan menggunakan Membuat ulasan menggunakan Membuat ulasan menggunakan


satu ayat. dua ayat. tiga ayat.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membaca dan mengenal pasti satu Membaca dan mengenal pasti dua Membaca dan mengenal pasti tiga
jenis ayat. jenis ayat. jenis ayat.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang jenis dan ragam ayat.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu jenis ayat. Murid menyatakan dua jenis ayat. Murid menyatakan tiga jenis ayat.

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid membaca petikan bersama-sama.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid menggariskan ayat. 1. Murid menggariskan dua 1. Murid menggariskan tiga


2. Murid menulis jenis ayat. ayat. ayat.
3. Murid memberikan satu 2. Murid menulis dua jenis ayat. 2. Murid menulis tiga jenis ayat.
contoh ayat lain. 3. Murid memberikan satu 3. Murid memberikan satu
4. Murid membina satu ayat contoh ayat lain. contoh ayat lain.
menggunakan kata adverb 4. Murid membina dua ayat 4. Murid membina tiga ayat
dan kata penguat. menggunakan kata adverb menggunakan kata adverb
dan kata penguat. dan kata penguat.

PASCAUJIAN

Murid membacakan ayat yang dibina.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 PAK-21

Use A Ruler (Gunakan Pembaris) Be A Writer (Pandangan Penulis)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 2 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN ENAM

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 1/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT KESIHATAN MENTAL DAN EMOSI


TAJUK Kawal tekanan darah, cegah stres.

STANDARD 3.8.2 Mengedit dan memurnikan hasil STANDARD 3.8


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
penulisan.
STANDARD 5.1.5 Memahami dan menggunakan pelbagai STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
jenis kata adjektif, kata adverb, kata penguat,
dan kata penegas mengikut konteks dengan
betul.
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Mengedit dan memurnikan hasil Mengedit dan memurnikan hasil Mengedit dan memurnikan hasil
penulisan penulisan penulisan

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Mengenal pasti tiga kesalahan dan Mengenal pasti lima kesalahan dan Mengenal pasti tujuh kesalahan
memurnikannya. memurnikannya. dan memurnikannya.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang kesalahan penulisan

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu kata Murid menyatakan dua kata Murid menyatakan tiga kata
penegas penegas penegas

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid membaca yang 1. Murid membaca yang 1. Murid membaca yang


diberikan. diberikan. diberikan.
2. Murid memurnikan 2. Murid memurnikan 2. Murid memurnikan
penulisan. penulisan. penulisan.
3. Murid menyenaraikan dua 3. Murid menyenaraikan dua 3. Murid menyenaraikan tiga
kata penegas kata penegas kata penegas
4. Murid membina ayat 4. Murid membina ayat
menggunakan kata penegas. menggunakan kata penegas.

PASCAUJIAN

Murid membacakan ulasan yang dibuat.

PAK-21 PAK-21

Spot It (Kenali Ia) Write It Out (Tuliskanlah)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 4 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Rasional


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2021 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2021.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/
