Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 17/1/2022 ISNIN

TEMA / UNIT MASYARAKAT MUHIBAH


TAJUK Pesanan Guru

STANDARD 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan STANDARD 1.1


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
respons terhadap soalan, suruhan dan pesanan
STANDARD 5.1.2(i) Memahami, mengenalpasti dan STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
menggunakan kata kerja aktif transitif mengikut
konteks
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Memberikan satu respons terhadap Memberikan dua respons terhadap Memberikan tiga respons terhadap
pesanan pesanan pesanan

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menandakan dua pesanan guru Mensimulasikan dua respons. Mensimulasikan empat respons.
yang betul

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang pesanan.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu contoh Murid menyatakan dua contoh Murid menyatakan empat contoh
pesanan pesanan pesanan

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid mendengar pesanan guru dengan teliti.


2. Murid membincangkan kata kerja aktif transitif.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid mendengar pesanan 1. Murid mendengar pesanan 1. Murid mendengar pesanan


guru dengan teliti. guru dengan teliti guru dengan teliti
2. Murid menandakan pesanan 2. Murid membincangkan 2. Murid menulis respons yang
guru yang betul berdasarkan respons yang sesuai terhadap sesuai.
gambar. pesanan guru 3. Murid mensimulasikan
3. Murid mengariskan kata kerja 3. Murid menulis respons. respons secara bergilir-gilir
aktif transitif. 4. Murid mensimulasikan dengan rakan.
respons. 4. Murid membina ayat
5. Murid membincangkan dan menggunakan kata kerja
mengenal pasti kata kerja dan yang dikenal pasti.
mengariskannya.

PASCAUJIAN

Murid mendengar pesanan dan menyatakan respons.

PAK-21 PAK-21

Underline It (Gariskan) Simulation (Simulasi)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Buku teks hlmn 22 - Pembelajaran Menilai


Kontekstual
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 18/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT MASYARAKAT MUHIBAH


TAJUK Di Kelas

STANDARD 2.1.1 Membaca vokal, konsonan, suku kata, STANDARD 2.1


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
frasa, perkataan dan ayat dengan sebutan yang
betul
STANDARD 5.1.2(ii) Memahami, mengenalpasti dan STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membaca tiga suku kata dan frasa Membaca lima suku kata dan frasa Membaca lima suku kata dan frasa
dengan sebutan yang betul dengan sebutan yang betul dengan sebutan yang betul

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Melengkapkan tiga dua suku kata. Melengkapkan tiga tiga suku kata. Membina tiga ayat menggunakan
frasa yang dibaca.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang membaca suku kata.

PRAUJIAN

Murid menyatakan dua dua suku Murid menyatakan dua tiga suku Murid menyatakan empat tiga suku
kata. kata. kata.

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid membaca suku kata.


2. Murid melihat gambar dan meneka apa yang dibuat.
3. Murid berbincang kata kerja pasif.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid menulis suku kata 1. Murid menulis suku kata 1. Murid menulis suku kata
yang betul berdasarkan yang betul berdasarkan yang betul berdasarkan
gambar. gambar. gambar.
2. Murid membaca perkataan. 2. Murid membaca perkataan. 2. Murid membaca perkataan.
3. Murid membaca frasa. 3. Murid membaca frasa. 3. Murid membaca frasa.
4. Murid membina satu ayat 4. Murid membina dua ayat 4. Murid membina empat ayat
berdasarkan frasa. berdasarkan frasa. berdasarkan frasa.
5. Murid menulis satu kata pasif 5. Murid menulis dua kata pasif 5. Murid membina empat ayat
berdasarkan gambar. berdasarkan gambar. mengunakan kata kerja pasif.

PASCAUJIAN

Murid menyenaraikan suku kata.

PAK-21 PAK-21

Fill It In (Isikannya) Shout Out (Laungan)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Buku teks hlmn 23, 28 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 19/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT MASYARAKAT MUHIBAH


TAJUK Bergotong-royong

STANDARD 3.2.1 Membina dan menulis perkataan, frasa STANDARD 3.2


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
dan ayat
STANDARD 5.1.2(ii) Memahami, mengenalpasti dan STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
menggunakan kata kerja pasif mengikut konteks
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membina dan menulis empat Membina dan menulis tiga frasa. Membina dan menulis empat ayat.
perkataan.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Melengkapkan empat ayat. Menulis dua ayat. Menulis empat ayat.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang membina dan menulis ayat.

PRAUJIAN

Murid menyenaraikan empat Murid menyenaraikan empat frasa. Murid menyenaraikan empat ayat.
perkataan.

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat mengikut gambar yang diberikan.
2. Murid mengenal pasti kata kerja pasif.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid melengkapkan modul 1. Murid membaca perenggan. 1. Murid membaca perenggan.


dengan empat perkataan. 2. Murid menggariskan kata 2. Murid menggariskan kata
2. Murid membaca empat ayat kerja aktif transitif dengan kerja aktif transitif dengan
yang dilengkapkan. warna biru dan kata kerja warna biru dan kata kerja
3. Murid mewarnakan kata pasif dengan warna merah. pasif dengan warna merah.
kerja pasif yang betul. 3. Murid menulis ayat yang 3. Murid menulis ayat yang
4. Murid menulis tiga kata kerja ditebalkan. ditebalkan.
pasif dan menulis frasa. 4. Murid membina dua ayat
menggunakan kata kerja aktif
dan dua ayat menggunakan
kata kerja pasif.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PASCAUJIAN

Murid menyenaraikan kata kerja pasif dan aktif yang mereka ketahui.

PAK-21 PAK-21

Sharing (Berkongsi) Color Me (Warnakan Saya)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Buku teks hlmn 24, 29, - Pembelajaran Masteri Menilai


33

PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 20/1/2022 Ahad

TEMA / UNIT MASYARAKAT MUHIBAH


TAJUK Pantun Muhibah

STANDARD 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan STANDARD 1.1


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
respons terhadap soalan, suruhan dan pesanan
STANDARD 4.2.1(ii) Melafazkan pantun empat kerat dengan STANDARD 4.2
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
intonasi yang betul
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Memberikan satu respons terhadap Memberikan dua respons terhadap Memberikan empat respons
suruhan suruhan terhadap suruhan

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Memadankan dua suruhan dalam Memadankan dua pantun dengan Memberikan empat respons
pantun yang sesuai. betul. terhadap suruhan.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang pantun muhibah.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu contoh Murid menyatakan satu contoh Murid menyatakan satu contoh
suruhan. suruhan. suruhan.

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid mendengar contoh suruhan.


2. Murid mendengar pantun empat kerat yang dibaca.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid memadankan suruhan 1. Murid melengkapkan pantun 1. Murid melengkapkan pantun


dalam pantun yang sesuai. berdasarkan bacaan guru. berdasarkan bacaan guru.
2. Murid menulis semula pantun 2. Murid mendeklamasikan 2. Murid mendeklamasikan
yang dipadankan. pantun pantun
3. Murid mendeklamasikan 3. Murid menyatakan dua 3. Murid menyatakan empat
pantun. respons terhadap suruhan. respons terhadap suruhan.
4. Murid mensimulasikan
suruhan dan respons.

PASCAUJIAN

Murid mendeklamasikan pantun yang dilengkapkan.

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 PAK-21

Perform Well (Cuba yang Terbaik) Blank Blank (Isi Tempat Kosong)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Buku teks hlmn 27,31 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

44 21/1/2022 JUMAAT

TEMA / UNIT MASYARAKAT MUHIBAH


TAJUK Di Masa Senggang

STANDARD 2.1.1 Membaca vokal, konsonan, suku kata, STANDARD 2.1


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
frasa, perkataan dan ayat dengan sebutan yang
betul
STANDARD 5.1.3 Memahami, mengenal pasti dan STANDARD 5.1
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
menggunakan kata kerja adjektif mengikut
konteks
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membaca dua frasa dan ayat Membaca dua ayat dengan Membaca empat ayat dengan
dengan sebutan yang betul sebutan yang betul sebutan yang betul

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Melengkapkan empat ayat dengan Membina dua ayat berdasarkan Membina empay ayat berdasarkan
frasa yang betul. gambar. gambar dan menyenaraikan empat
kata adjektif.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang membaca ayat yang dibina.

PRAUJIAN

Murid menyenaraikan dua kata Murid menyenaraikan empat kata Murid menyenaraikan enam kata
adjektif adjektif adjektif

Aktiviti Berkumpulan

1. Murid membaca frasa dan ayat di buku teks.


2. Murid menyenaraikan kata kerja adjektif yang mereka ketahui.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid melengkapkan ayat 1. Murid membina ayat 1. Murid membina ayat


dengan frasa diberikan. berdasarkan gambar dan berdasarkan gambar dan
2. Murid menulis semula ayat. frasa. frasa.
3. Murid membaca ayat yang 2. Murid membaca ayat yang 2. Murid membaca ayat yang
ditulis. dibina. dibina.
4. Murid memadankan kata 3. Murid menyenaraikan satu 3. Murid menyenaraikan empat
adjektif dengan gambar yang kata adjektif berkaitan kata adjektif berkaitan
sesuai. gambar. gambar.

PASCAUJIAN

Murid melengkapkan modul dan membincangkan modul yang dilengkapkan

PAK-21 PAK-21

Loud Reader (Pembaca Lantang) Count (Kiralah)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Buku teks hlmn 32 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2021 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2021.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/

https://inculkate.my/
