Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TINGKATAN 5


MINGGU 4 HARI Selasa
TARIKH 11.04.2023 MASA 9.00-10.30
KELAS 5 NILAM KEMAHIRAN BAHASA MENDENGAR DAN BERTUTUR
TEMA ANDA BERSIH ANDA SIHAT
TAJUK KEBERSIHAN JADI AMALAN
SUB TAJUK PETUA TUK NAN
STANDARD 2.1 Membaca secara mekanis pelbagai bahan prosa dan puisi.
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.2 Membaca petikan prosa dan puisi dengan intonasi yang betul dan nada yang sesuai berdasarkan
PEMBELAJARAN situasi.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Membaca petikan prosa dan puisi dengan intonasi yang betul dan nada yang sesuai berdasarkan
situasi .
2. Memberikan ulasan tentang aspek-aspek yang menarik pada cerpen
3. Membaca sajak dengan intonasi dan nada yang sesuai
4. Membentangkan petua-petua lain untuk menjaga kebersihan
LANGKAH- PENTAKSIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PEMBEZAAN
LANGKAH FORMATIF
PENGLIBATAN Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan - -
kriteria kejayaan. SI: Simulasi
PENEROKAAN 1. Murid membaca dan memahami petikan cerpen
2. Guru menerangkan cerpen dan nilai murni secara - -
ringkas
PENERANGAN 1. Murid memberikan ulasan tentang aspek-aspek
yang menarik pada cerpen
- -
2. Murid membaca sajak dengan intonasi dan nada
yang sesuai
PENGEMBANGA 1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan
N 2. Murid menerokai bacaan lain untuk mengetahui
- -
petua-petua untuk menjaga kebersihan
3. Murid membentangkan hasil carian maklumat
PENILAIAN 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang
keseluruhan aktiviti. - -
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
PENUTUP/ Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
- -
RUMUSAN isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Buih STRATEGI PAK21 Deklamasi Sajak / TAHAP PENGUASAAN TP 3
Nyanyian
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
KURIKULUM Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Keberanian
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Lakonan
(PBD)

REFLEKSI Pada akhir pengajaran;


___ daripada ___ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan .

______ orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TINGKATAN 5
MINGGU 4 HARI Khamis
TARIKH 13.04.2023 MASA 9.00-10.30
KELAS 5 NILAM KEMAHIRAN BAHASA MENDENGAR DAN BERTUTUR
TEMA SUKAN DAN REKREASI
TAJUK SENI GIMRAMA
SUB TAJUK LENTIKAN EMAS
STANDARD 1.1 Mendengar, mengenal dan menyebut perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan serta
KANDUNGAN intonasi ayat dalam pelbagai ujaran.
Choose an item.
STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengenal, menyebut dan mengenal pasti perbezaan makna dan fungsi
PEMBELAJARAN perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan dalam pelbagai jenis komunikasi lisan dengan jelas
dan betul.
Choose an item.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mendengar, mengenal, menyebut dan mengenal pasti perbezaan makna dan fungsi perkataan,
rangkai kata, istilah dan ungkapan dalam pelbagai jenis komunikasi lisan dengan jelas dan betul.
2. Melaksanakan aktiviti komunikasi lisan dengan menggunakan istilah dan ungkapan yang didengari
LANGKAH- PENTAKSIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PEMBEZAAN
LANGKAH FORMATIF
PENGLIBATAN Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan - -
kriteria kejayaan. SI: Video
PENEROKAAN Murid mendengar dan kenal pasti istilah dan ungkapan
- -
yang berbeza makna dan fungsi.
PENERANGAN 1. Murid dibahagikan beberapa kumpulan
2. Murid secara berkumpulan membina dialog - -
berdasarkan istilah dan ungkapan yang didengari
PENGEMBANGA 1. Murid melakonkan dialog di hadapan kelas
N 2. Murid menghasilkan satu profil yang menarik
- -
tentang olahragawan atau olahragawati
di sekolah
PENILAIAN 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang
keseluruhan aktiviti. - -
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
PENUTUP/ Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
- -
RUMUSAN isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Main Peranan TAHAP TP 3
PENGUASAAN
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
KURIKULUM Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Hormat-Menghormati
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku latihan , Kad Tugasan
PENTAKSIRAN Tugasan
(PBD)

REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

___ daripada ___ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan .

______ orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan
