Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TINGKATAN 5


MINGGU 3 HARI Ahad
TARIKH 02.04.2023 MASA 11.00-12.30
KELAS 5 NILAM KEMAHIRAN BAHASA MENULIS
TEMA ANDA BERSIH ANDA SIHAT
TAJUK SENI MEMBERIKAN ERTI
SUB TAJUK TERAPI SENI MELALUI LUKISAN
STANDARD 3.1 Menulis untuk menerangkan makna kata dan istilah, rangkai kata, ungkapan dan ayat.
KANDUNGAN
STANDARD 3.1.1 Menulis untuk menjelaskan maksud ayat dalam sesuatu petikan dengan betul mengikut konteks.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Menulis untuk menjelaskan maksud ayat dalam sesuatu petikan dengan betul mengikut konteks.
2. Membentangkan maklumat lanjut berkaitan dengan terapi seni.
3. Menjelaskan maksud ayat tentang terapi seni melalui lukisan mengikut konteks yang ditetapkan
guru.
LANGKAH- PENTAKSIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PEMBEZAAN
LANGKAH FORMATIF
PENGLIBATAN Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan - -
kriteria kejayaan. SI: Video
PENEROKAAN 1. Murid membaca dan meneiliti infografik
2. Guru menerangkan mengenai terapi seni melalui - -
lukisan
PENERANGAN Murid menulis dan menjelaskan maksud ayat tentang
terapi seni melalui lukisan mengikut konteks yang - -
ditetapkan guru
PENGEMBANGA 1. Aktiviti Gallery Walk dijalankan
N 2. Murid menerokai maklumat lanjut berkaitan
dengan terapi seni
3. Murid menampal hasil kerja di dinding untuk
dilihat oleh kumpulan lain.
4. Murid membentangkan maklumat di kumpulan - -
masing-masing
5. Murid daripada kumpulan lain akan memberikan
komen tentang hasil kerja kumpulan yang lain
pada sticky note dan menampal pada hasil kerja
tersebut.
PENILAIAN 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang
keseluruhan aktiviti.
- -
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru.
PENUTUP/ Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
- -
RUMUSAN isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Gallery Walk TAHAP PENGUASAAN TP 3
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
KURIKULUM Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Rasional
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku latihan , LCD/Komputer
PENTAKSIRAN Hasil Kerja
(PBD)
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
___ daripada ___ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan .

______ orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TINGKATAN 5
MINGGU 3 HARI Khamis
TARIKH 06.04.2023 MASA 9.00-10.30
KELAS 5 NILAM KEMAHIRAN BAHASA MENDENGAR DAN BERTUTUR
TEMA ANDA BERSIH ANDA SIHAT
TAJUK BERSIH ITU INDAH
SUB TAJUK PERSEKITARAN BERSIH IDAMAN SEMUA
STANDARD 1.1 Mendengar, mengenal dan menyebut perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan serta intonasi
KANDUNGAN ayat dalam pelbagai ujaran.
STANDARD 1.1.2 Mendengar, memahami dan menuturkan ayat dalam pelbagai jenis komunikasi lisan dengan betul.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. Mendengar, memahami dan menuturkan ayat dalam pelbagai jenis komunikasi lisan dengan betul.
2. Membina dialog bertemakan kebersihan dan melakonkannya
3. Membuat refleksi isi penting dan nilai daripada lakonan rakan
LANGKAH- PENTAKSIRAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PEMBEZAAN
LANGKAH FORMATIF
PENGLIBATAN Murid mendengar penerangan guru tentang isi
pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan - -
kriteria kejayaan. SI: Gambar/Poster
PENEROKAAN 1. Murid membaca dan memahami dialog
2. Murid membuat simulasi di hadapan kelas
- -
3. Guru menerangkan mengenai kepentingan
persekitaran yang bersih dan nilai murni
PENERANGAN 1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan
2. Setiap kumpulan diberikan sekeping kad situasi
- -
3. Murid dikehendaki membina dialog bertemakan
kebersihan
PENGEMBANGA 1. Murid melakonkan di hadapan kelas
- -
N 2. Murid lain membuat refleksi berdasarkan lakonan
PENILAIAN 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang
keseluruhan aktiviti.
- -
2. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh
guru.
PENUTUP/ Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang
- -
RUMUSAN isi pelajaran.
PETA i-THINK Peta Pokok STRATEGI PAK21 Main Peranan TAHAP PENGUASAAN TP 3
PENGISIAN Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
KURIKULUM Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Kemasyarakatan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Hemah Tinggi
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku latihan , Buku Teks
PENTAKSIRAN Lembaran Kerja
(PBD)
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
___ daripada ___ orang murid telah mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan .

______ orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan
