Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN SATU
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
47 8/2/2022 SELASA
TEMA / UNIT KESELAMATAN
TAJUK Hati-hati, Ibu!
STANDARD 2.2.1 Membaca, memahami, dan menaakul STANDARD 2.2
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
bahan untuk mendapatkan kosa kata, idea
tersurat dan idea tersirat
STANDARD 2.3.1(i) Membaca dan mengenal pasti STANDARD 2.3
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
kandungan teks cerita
TAHAP
KUKUH I KUKUH II KUKUH III
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Mendapatkan makna satu kosa Mendapatkan makna dua kosa kata Mendapatkan makna empat kosa
kata kata
KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menjelaskan makna satu kosa Menjelaskan makna dua kosa kata. Menjelaskan makna empat kosa
kata. kata.
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang kosa kata.
PRAUJIAN
Murid membaca dua perkataan Murid membaca tiga perkataan Murid membaca lima perkataan
dengan betul. dengan betul. dengan betul.
KUKUH I KUKUH II KUKUH III
1. Murid membaca perenggan. 1. Murid membaca perenggan. 1. Murid membaca perenggan.
2. Murid memadankan makna kosa 2. Murid mencari makna kosa kata 2. Murid mencari makna kosa kata
kata yang diberikan dengan kosa yang diberikan. yang diberikan.
kata yang sesuai. 3. Murid membaca kosa kata dan 3. Murid membaca kosa kata dan
3. Murid membaca perkataan dan maknanya. maknanya.
frasa yang dipadankan.. 4. Murid menyatakan isi 4. Murid mencari makna kosa kata
4. Murid menyatakan isi kandungan perenggan yang lain yang tidak difahami.
kandungan perenggan yang dibaca. 5. Murid menyatakan isi
dibaca. kandungan perenggan yang
dibaca.
6. Murid menyatakan objek lain
yang mendatangkan bahaya di
rumah.
PASCAUJIAN
Murid membaca makna kosa kata.
PAK-21 PAK-21
Puzzle it Out (Selesaikan) Chunking (Gabungan)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
Strategi M2P Pendekatan Modular
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 1 - Pembelajaran Masteri Menilai
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengayaan / pengukuhan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP4 pemulihan
TP5 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP6 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN SATU
MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA
47 9/2/2022 RABU
TEMA / UNIT KESELAMATAN
TAJUK Jagalah Keselamatan
STANDARD 3.2.4 Menulis perkataan, frasa dan ayat secara STANDARD 3.2
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
imlak
TAHAP
KUKUH I KUKUH II KUKUH III
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menulis empat frasa. Menulis empat frasa. Menulis empat frasa dan dua ayat
KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menulis empat frasa yang Menulis empat frasa yang Menulis empat frasa dan dua ayat
diimlakkan dengan betul. diimlakkan dengan betul. yang diimlakkan dengan betul.
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang mendengar ayat yang diimlakkan.
PRAUJIAN
Murid menyatakan satu kata arah. Murid menyatakan dua kata arah. Murid menyatakan tiga kata arah.
KUKUH I KUKUH II KUKUH III
1. Murid membaca petikan. 1. Murid membaca petikan. 1. Murid membaca petikan.
2. Murid menulis enam frasa 2. Murid menulis empat frasa 2. Murid menulis empat frasa
yang diimlakkan. yang diimlakkan. dan dua ayat yang
3. Murid membulatkan kata 3. Murid membulatkan kata diimlakkan.
arah dalam petikan. arah dalam petikan. 3. Murid membulatkan kata
4. Murid membina satu ayat arah dalam petikan.
menggunakan kata arah. 4. Murid membina tiga ayat
menggunakan kata arah.
PASCAUJIAN
Murid menyenaraikan kata arah yang mereka ketahui.
PAK-21 PAK-21
Be A Writer (Pandangan Penulis) Circle Time (Bulatan Masa)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN
Strategi M2P Pendekatan Modular
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT
Modul hlmn 2 - Pembelajaran Masteri Menilai
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI
Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati
PENILAIAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP2 pengayaan / pengukuhan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP4 pemulihan
TP5 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP6 dan akan dijalankan pada waktu seterusnya

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

47 10/2/2022 KHAMIS

TEMA / UNIT KESELAMATAN


TAJUK Seharian di Sekolah

STANDARD 3.3.1 Menghasilkan penulisan naratif dan bukan STANDARD 3.3


PEMBELAJARAN KANDUNGAN
naratif secara terkawal
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menghasilkan satu perenggan Menghasilkan dua perenggan Menghasilkan tiga perenggan


penulisan naratif secara terkawal. penulisan naratif secara terkawal. penulisan naratif secara terkawal.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Membina dan menulis satu Membina dan menulis dua Membina dan menulis tiga
perenggan karangan. perenggan karangan. perenggan karangan.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang karangan naratif.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu kata Murid menyatakan dua kata Murid menyatakan empat kata
berimbuhan awalan. berimbuhan awalan. berimbuhan awalan.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid membina ayat dalam 1. Murid membina ayat dalam 1. Murid membina ayat dalam
perenggan menggunakan perenggan menggunakan perenggan menggunakan
gambar dan perkataan yang gambar dan perkataan yang gambar dan perkataan yang
diberikan. diberikan. diberikan.
2. Murid menggariskan kata 2. Murid menggariskan kata 2. Murid menggariskan kata
berimbuhan awalan di dalam berimbuhan awalan di dalam berimbuhan awalan di dalam
ayat. ayat. ayat.

PASCAUJIAN

Murid membacakan perenggan yang ditulis.

PAK-21 PAK-21

Write It Out (Tuliskanlah) Loud Reader (Pembaca Lantang)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Modul hlmn 3 - Pembelajaran Menilai


Kontekstual
PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

46 TAHUN 1 11/2/2022 JUMAAT 1010-111O PAGI

TEMA / UNIT NEGARAKU TERCINTA


TAJUK Pakaian Tradisional Orang Iban

STANDARD 1.2.2 Menyampaikan maklumat daripada bahan STANDARD 1.2


PEMBELAJARAN KANDUNGAN

TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menyampaikan satu maklumat Menyampaikan dua maklumat Menyampaikan empat maklumat


daripada bahan daripada bahan daripada bahan

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menyampaikan satu maklumat Menyampaikan dua maklumat Menyampaikan empat maklumat


daripada bahan daripada bahan daripada bahan

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang maklumat dalam bahan.

PRAUJIAN

Murid menyatakan satu kata Murid menyatakan dua kata Murid menyatakan empat kata
berimbuhan akhiran. berimbuhan akhiran. berimbuhan akhiran.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid mendengar atau 1. Murid mendengar atau 1. Murid mendengar atau


membaca bahan yang membaca bahan yang membaca bahan yang
diberikan. diberikan. diberikan.
2. Murid memadankan gambar 2. Murid tandakan pada 2. Murid tandakan pada
pada maklumat yang betul. maklumat yang betul. maklumat yang betul.
3. Murid menyenaraikan kata 3. Murid menyenaraikan kata 3. Murid menyenaraikan kata
berimbuhan akhiran dalam berimbuhan akhiran dalam berimbuhan akhiran dalam
ayat. ayat. ayat.
4. Murid membina satu ayat 4. Murid membina tiga ayat
menggunakan kata menggunakan kata
berimbuhan. berimbuhan.

PASCAUJIAN

Murid menyenaraikan suku kata.

PAK-21 PAK-21

Listening Triad (Pendengaran Bertiga) List It Out (Senaraikannya)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 1 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN SATU

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

47 14/1/2022 ISNIN

TEMA / UNIT NEGARAKU TERCINTA


TAJUK Bapa Kemerdekaan

STANDARD 3.2.4 Menulis perkataan, frasa dan ayat secara STANDARD 3.2
PEMBELAJARAN KANDUNGAN
imlak
TAHAP

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Mendengar dan menulis dua Mendengar dan menulis dua Mendengar dan menulis dua
perkataan yang didengari. perkataan dan frasa yang perkataan, frasa dan ayat yang
didengari. didengari.

KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Menulis dua perkataan yang Menulis dua perkataan dan frasa Menulis dua perkataan, frasa dan
didengari. yang didengari. ayat yang didengari.

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang mendengar dan menulis secara imlak.

PRAUJIAN

Murid menyenaraikan satu Murid menyenaraikan dua Murid menyenaraikan empat


perkataan berimbuhan awalan dan perkataan berimbuhan awalan dan perkataan berimbuhan awalan dan
berimbuhan akhiran. berimbuhan akhiran. berimbuhan akhiran.

KUKUH I KUKUH II KUKUH III

1. Murid membaca petikan 1. Murid membaca petikan 1. Murid membaca petikan


secara berpasangan. secara berpasangan. secara berpasangan.
2. Murid membaca dua 2. Murid membaca dua 2. Murid membaca dua
perkataan dan pasangan perkataan dan frasa dan perkataan, frasa dan ayat
menulisnya. pasangan menulisnya. dan pasangan menulisnya.
3. Murid bertukar tempat. 3. Murid bertukar tempat. 3. Murid bertukar tempat.
4. Murid menyenaraikan satu 4. Murid menyenaraikan satu 4. Murid menyenaraikan satu
perkataan berimbuhan perkataan berimbuhan perkataan berimbuhan
awalan dan berimbuhan awalan dan berimbuhan awalan dan berimbuhan
akhiran. akhiran. akhiran.
5. Murid membina ayat 5. Murid membina ayat 5. Murid membina ayat
menggunakan perkataan menggunakan perkataan menggunakan perkataan
yang disenaraikan. yang disenaraikan. yang disenaraikan.

PASCAUJIAN

Murid membaca ayat yang dibina.

PAK-21 PAK-21

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Dynamic Duo (Dua Dinamik) Simon Says (Simon Cakap)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Strategi M2P Pendekatan Modular


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 2 - Pembelajaran Masteri Menilai


PENILAIAN PdP PETA PEMIKIRAN EMK : ILMU EMK: NILAI

Hasil Kerja Murid - Nilai Murni Baik Hati


PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6

https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2021 Siti Khairani Alias, Kate Alias, InculKate.

Cetakan pertama 2021.

Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.

Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi


kandungan buku ini dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Siti Khairani
Alias//Kate Alias//InculKate.

Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com

Untuk pembelian:
https://inculkate.my/

Pembelian dengan ejen:


https://ejenkate.wasap.my

Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my

Sertai Telegram kami:


https://t.me/inculkate

Sertai Facebook kami:


www.facebook.com/groups/inculkatepembantupendidik
https://web.facebook.com/Inculkate-HQ-274839497654484/

https://inculkate.my/
