Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 13 TARIKH 24/6/2022
HARI Jumaat
KELAS 5 Bestari MASA 0830 – 0930 pagi
TEMA Keselamatan
TAJUK Beringat Sebelum Terkena
STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut konteks
KANDUNGAN
5.2 Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks
STANDARD 5.1.4(i-iii) Memahami dan menggunakan kata pemeri, kata penguat dan
PEMBELAJARAN
kata bantu mengikut konteks
5.2.2(i-ii) Memahami dan menggunakan kata majmuk bebas, kata majmuk
mantap dan kata majmuk kiasan mengikut konteks
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan kata pemeri, kata penguat dan kata bantu
mengikut konteks
2. Memahami dan menggunakan kata majmuk bebas, kata majmuk mantap dan
kata majmuk kiasan mengikut konteks
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Membanding beza dan mengenal pasti kata pemeri, kata penguat, kata bantu,
dan kata majmuk.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang jangan ambil ringan.
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
2. Murid membaca petikan.
3. Murid melengkapkan petikan dengan kata pemeri, kata bantu serta kata
berimbuhan. Close Procedures (Isikan Tempat Kosong)
4. Murid berbincang dan menyenaraikan kata penguat daripada teks dan membina
ayat. Count (Kiralah)
5. Murid mempersembahkan petikan dalam kumpulan dan dinilaikan.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jangan ambil ringan dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 71
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Close Procedures (Isikan Tempat Kosong)
PAK-21 Count (Kiralah)
STRATEGI PdP Pembelajaran EMK : ILMU Keselamatan
Kontekstual
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Keselamatan
Menggunakan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 6 Arif MINGGU: 13
UNIT: 8 : Sentiasa Berhati-hati MASA: 1020 – 1120 pagi TARIKH: 23/6/2022
TOPIK: Bergembira dengan Waspadanya TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4 Berhati-hati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya membina lima ayat menggunakan kata
Mengenal pasti kata penegas dan kata adverba.
penegas dan kata adverba mengikut konteks dengan betul.
Membina ayat mengikut konteks.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Tatabahasa Buku Teks: 61
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami bahan bacaan yang bertajuk “Bergembira
___ / ___ murid dapat mencapai
dengan Waspadanya”.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid dibimbing memahami kata penegas dan kata adverba berdasarkan
bimbingan dan diberi latihan
bahan. (KBAT)
pengukuhan.
4. Murid membina ayat dengan menggunakan kata penegas dan kata adverba
dalam buku latihan dengan mengikut konteks. (PBD)
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Setiap murid mengenal pasti dan mengelaskan kata penegas dan kata
objektif pembelajaran dan diberi
adverba dengan betul dalam buku latihan. (PBD)
latihan pemulihan.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa pasangan.
7. Setiap pasangan diminta membina lima ayat menggunakan kata penegas dan
PdPC pada hari ini:
kata adverba mengikut konteks. (PAK 21)
Memuaskan
8. Pasangan yang terpilih diminta membaca ayat yang dibina di hadapan kelas.
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
