Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN DUA

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 2B 10/1/2022 ISNIN 8.30 – 9.30 PAGI

TEMA / UNIT KEKELUARGAAN Hari Minggu dengan Keluarga


TAJUK Bersama Keluarga

STANDARD 1.1.1(i)(ii)(iii) Mendengar, mengecam, STANDARD 1.1


PEMBELAJAR KANDUNGAN
memahami dan menyebut frasa, ayat tunggal
AN
dan ayat majmuk dengan betul dan tepat
STANDARD 5.1.1(i) Memahami, mengenal pasti dan STANDARD 5.1
PEMBELAJAR KANDUNGAN
menggunakan kata nama am mengikut
AN
konteks
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJAR
AN Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut lima frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan betul dan tepat

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Menyebut sepuluh frasa dan lima ayat tunggal dan ayat majmuk.
2. 90% murid dapat menyebut frasa dan ayat tunggal dan ayat majmuk

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar sebutan guru.

KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

1. Murid menyebut semula 1. Murid menyebut semula 1. Murid menyebut semula


frasa, ayat tunggal dan frasa, ayat tunggal dan ayat frasa, ayat tunggal dan ayat
ayat majmuk. majmuk. majmuk.
2. Murid mengenal pasti kata 2. Murid mengenal pasti kata 3. Murid mengenal pasti kata
nama am di dalam gambar nama am di dalam gambar nama am di dalam gambar
dan ayat. dan ayat. dan ayat.
3. Murid membina peta 4. Murid membina peta
bulatan kata nama am. bulatan kata nama am.
4. Murid membina ayat 5. Murid membina ayat
tunggal mengguakan kata tunggal mengguakan kata
nama am.(intervensi) nama am.(intervensi)
Murid membina ayat
majmuk mengguakan kata
nama am. (SELF)

Penutup

Murid menyebut semula frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang Bersama Keluarga dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Copy Me (Tirulah Saya) Spot It (Kenali Ia)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, Strategi M2P, SELF Pembelajaran Terbeza


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 2 Modul Interpersonal Menilai


PENILAIAN PETA EMK : ILMU EMK: NILAI
PdP PEMIKIRAN

Hasil Kerja - Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar


Murid
PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5

TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN DUA

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 2B 11/1/2022 SELASA 7.30 – 8.30 PAGI

TEMA / UNIT KEKELUARGAAN Hari Minggu dengan Keluarga


TAJUK Membeli Pokok Bunga

STANDARD 2.1.1(i)(ii) Membaca perkataan dan STANDARD 2.1


PEMBELAJAR KANDUNGAN
ayat dengan sebutan yang betul dan
AN
intonasi yang sesuai
STANDARD 2.1.1(iii)(iv) Membaca perenggan dan STANDARD 2.1
PEMBELAJAR KANDUNGAN
petikan dengan sebutan yang betul
AN
dan intonasi yang sesuai
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJAR
AN Membaca perkataan, ayat, perenggan dan petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi
yang sesuai

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Membaca lima perkataan dan ayat dalam petikan yang diberikan.
2. 90% murid dapat membaca perkataan dan ayat dalam petikan yang diberikan

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang membeli pokok bunga dan kata nama khas.

KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

1. Murid membaca 1. Murid membaca petikan bersama-sama. 1. Murid membaca


ayat mudah. 2. Murid menggariskan kata nama khas di petikan bersama-
2. Murid menggariskan petikan. sama.
kata nama khas 3. Murid menyenaraikan kata nama khas di 2. Murid menggariskan
pada ayat. pasu. kata nama khas di
petikan.
3. Murid
menyenaraikan kata
nama khas di pasu.
4. Murid membina ayat
menggunakan kata
nama khas (SELF)

Penutup

Murid membaca ayat yang ditunjukkan guru..

Murid merumuskan isi pelajaran tentang Membeli Pokok Bunga dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21

Collaboration (Kolaborasi) Underline It (Gariskan)


STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, Strategi M2P, Pembelajaran Terbeza


SELF
SUMBER ABM/ STRATEGI PdP KBAT
BBM

Modul hlmn 3-4 Modul Interpersonal Menilai


PENILAIAN PETA EMK : ILMU EMK: NILAI
PdP PEMIKIR
AN

Hasil Kerja - Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar


Murid
PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5

TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN DUA

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 2B 12/1/202 RABU 8.30 – 9.30 PAGI


2

TEMA / UNIT KEKELUARGAAN Hari Minggu dengan Keluarga


TAJUK Menanam Pokok Bunga

STANDARD 3.1.1(i)(ii) Menulis perkataan dan STANDARD 3.1


PEMBELAJAR KANDUNGAN
ayat secara mekanis
AN

STANDARD 5.1.1(iv) Memahami, mengenal STANDARD 5.1


PEMBELAJAR KANDUNGAN
pasti dan menggunakan
AN
penjodoh bilangan mengikut
konteks
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJAR
AN Menulis lima frasa, perkataan, ayat dan perenggan secara mekanis

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Membaca lima perkataan, frasa dan ayat dalam perenggan yang ditulis.
90% murid dapat membaca perkataan, frasa, ayat dalam perenggan yang ditulis

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang penjodoh bilangan dan bacaan guru.

KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

1. Murid menulis dengan 1. Murid menulis dengan 1. Murid menulis dengan


kemas. kemas. kemas.
2. Murid membaca lima 2. Murid membaca lima frasa, 2. Murid membaca lima frasa,
frasa, perkataan dan perkataan dan ayat dalam perkataan dan ayat dalam
ayat dalam perenggan. perenggan. perenggan.
3. Murid mengenal pasti 3. Murid mengenal pasti lima 3. Murid mengenal pasti lima
lima objek dan penjodoh objek dan penjodoh bilangan objek dan penjodoh
bilangan mereka. mereka. bilangan mereka.
4. Murid membina peta buih 4. Murid membina peta buih
berdasarkan objek dan berdasarkan objek dan
penjodoh bilangan penjodoh bilangan
5. Murid membina tiga ayat
yang menggunakan kata
nama am dan penjodoh
bilangannya. (SELF)

Penutup

Murid membaca lima ayat yang ditulis.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang Menanam Pokok Bunga dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Write It Out (Tuliskanlah) Mind Map (Peta Minda)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, Strategi M2P, SELF Pembelajaran Terbeza


SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 5 – Modul Interpersonal Menilai


8

PENILAIAN PETA EMK : ILMU EMK: NILAI


PdP PEMIKIRAN

Hasil Kerja Peta Buih Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar


Murid
PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5

TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN DUA

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 2B 13/1/2022 KHAMIS 11 – 12.30 TENGAHARI

TEMA / UNIT KEKELUARGAAN Hari Minggu dengan Keluarga


TAJUK Ringan Sama Dijinjing

STANDARD 2.1.2(iii)(iv) Membaca dan STANDARD 2.1


PEMBELAJAR KANDUNGAN
memahami perenggan dan
AN
petikan
STANDARD 5.1.1(iii) Memahami, mengenal STANDARD 5.1
PEMBELAJAR KANDUNGAN
pasti dan menggunakan kata
AN
ganti nama mengikut konteks
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJAR
AN Membaca dan memahami perenggan dan petikan

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Membaca sepuluh ayat dalam petikan.
2. 90% murid dapat membaca petikan

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mendengar penerangan guru tentang ringan sama dijinjing.

KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

1. Murid membaca 1. Murid membaca perenggan 1. Murid membaca perenggan


perenggan pertama pertama bersama-sama. pertama bersama-sama.
bersama-sama. 2. Murid membaca perenggan 2. Murid membaca perenggan
2. Murid membaca seterusnya di dalam kumpulan seterusnya di dalam
perenggan seterusnya dengan bantuan murid kumpulan dengan bantuan
di dalam kumpulan cemerlang. murid cemerlang.
dengan bantuan murid 3. Murid membulatkan kata ganti 3. Murid membulatkan kata
cemerlang. nama. ganti nama.
3. Murid membulatkan 4. Murid menyenaraikan kata 4. Murid menyenaraikan kata
kata ganti nama. ganti nama lain. (SELF) ganti nama lain. (SELF)
5. Murid membina peta dakap
kata ganti nama (pertama,
kedua dan ketiga)

Penutup

Murid membaca perenggan pertama bersama-sama.

Murid merumuskan isi pelajaran tentang Ringan Sama Dijinjing dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21
Loud Reader (Pembaca List It Out (Senaraikannya)
Lantang)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, Strategi M2P, Pembelajaran Terbeza


SELF
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 9-10 Modul Interpersonal Menilai


PENILAIAN PETA EMK : ILMU EMK: NILAI
PdP PEMIKIRAN

Hasil Kerja - Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar


Murid
PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5

TP6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN DUA

MINGGU KELAS TARIKH / HARI MASA

43 2B 14/1/2022 JUMAAT 7.30 – 8.30 PAGI

TEMA / UNIT KEKELUARGAAN Hari Minggu dengan Keluarga


TAJUK Taman Bunga Cantik Untuk Ibu

STANDARD 1.1.1(i)(ii)(iii) Mendengar, STANDARD 1.1


PEMBELAJAR KANDUNGAN
mengecam, memahami dan
AN
menyebut frasa, ayat tunggal dan
ayat majmuk dengan betul dan
tepat
STANDARD 5.1.1(i)(ii)(iii) Memahami, STANDARD 5.1
PEMBELAJAR KANDUNGAN
mengenal pasti dan menggunakan
AN
kata nama am, kata nama khas,
dan kata ganti nama mengikut
konteks
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJAR
AN Mmenyebut tiga frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul dan tepat

KRITERIA Murid dapat:


KEJAYAAN
1. Mengecam dan menyebut tiga frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk.
2. 90% murid dapat mengecam dan menyebut tiga frasa, ayat tunggal dan ayat majmuk

AKTIVITI PdP

Set Induksi

Murid mengingat semula tentang kata nama am, kata nama khas, kata ganti nama dan penjodoh bilangan.

KUKUH 1 KUKUH 2 PENGAYAAN

1. Murid mendengar dan 1. Murid mendengar dan menyebut 1. Murid mendengar dan
menyebut semula semula petikan. menyebut semula petikan.
petikan. 2. Murid berbincang dan 2. Murid berbincang dan
2. Murid berbincang dan menggariskan pelbagai jenis menggariskan pelbagai
menggariskan pelbagai kata nama dan penjodoh jenis kata nama dan
jenis kata nama dan bilangan. penjodoh bilangan.
penjodoh bilangan. 3. Murid melengkapkan modul kata 3. Murid melengkapkan modul
nama. kata nama.
4. Murid berbincang jawapan. 4. Murid berbincang jawapan.
5. Murid membentangkan
jawapan tanpa bantuan
guru.

Penutup

Murid menyenaraikan objek dan penjodoh bilangan.


Murid merumuskan isi pelajaran tentang Taman Bunga Cantik Untuk Ibu dengan bimbingan guru.

PAK-21 PAK-21

Listening Triad (Pendengaran Table Talkers (Perbincangan di Meja)


Bertiga)
STRATEGI KAEDAH PENDEKATAN

Intervensi, Strategi M2P, Pembelajaran Terbeza


SELF
SUMBER ABM/BBM STRATEGI PdP KBAT

Modul hlmn 9 - Modul Interpersonal Menilai


13

PENILAIAN PETA EMK : ILMU EMK: NILAI


PdP PEMIKIRAN

Hasil Kerja - Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar


Murid
PENILAIAN REFLEKSI

TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5

TP6
