Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 11 HARI KELAS
Ahad
TEMA HIDUP HARMONI
TAJUK Kenali Jiran
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons.
STANDARD 1.1.2(i) Mengajuk dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang
PEMBELAJARAN
mengandungi vokal dan konsonan dengan betulnya
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Mengajuk dan menyebut enam perkataan 1.
Murid mengajuk dan menyebut __ daripada
dan frasa dan ayat yang mengandungi vokal enam perkataan dan frasa dan ayat yang
dan konsonan dengan betulnya mengandungi vokal dan konsonan dengan
betulnya
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang jiran Wei Han


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid menggariskan tiga huruf vokal dan
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman tiga huruf konsonan. Use A Ruler
mereka terhadap gambar dan teks tersebut (Gunakan Pembaris)
3. Murid mengajuk dan menyebut enam 6. Murid akan diberi masa untuk menggariskan
perkataan yang mengandungi vokal dan tiga huruf vocal dan tiga huruf konsonan.
konsonan. Copy Me (Tirulah Saya) 7. Murid membaca perkataan dan rakan
4. Murid mengajuk frasa dan ayat yang mengajuknya
mengandungi vokal dan konsonan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang jiran Wei Han dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 020 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
PAK-21 Copy Me (Tirulah Saya) PAK-21 Use A Ruler
(Gunakan
Pembaris)
KBAT Memahami KB Menghubungkaitk
an
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Semangat
Bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 11 HARI KELAS
Ahad
TEMA HIDUP HARMONI
TAJUK Kenali Jiran
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons.
STANDARD 1.1.2(i) Mengajuk dan menyebut perkataan, frasa dan ayat yang
PEMBELAJARAN
mengandungi vokal dan konsonan dengan betulnya
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Mengajuk dan menyebut empat perkataan 1.
Murid mengajuk dan menyebut __ daripada
dan frasa dan ayat yang mengandungi vokal empat perkataan dan frasa dan ayat yang
dan konsonan dengan betulnya mengandungi vokal dan konsonan dengan
betulnya
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang tentang jiran.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid membaca perkataan yang ditulis dan
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman rakan mengajuknya dalam kumpulan.
mereka terhadap gambar dan teks tersebut Learning Trios A-B-C ( Tiga Serangkai A-
3. Murid meneka objek dalam gambar dan B-C)
bercerita mengenai gambar. Guess Game 6. Murid menulis tiga perkataan lain yang
(Tekalah) diberikan guru yang mengandungi vokal dan
4. Murid menulis perkataan, frasa dan ayat konsonan.
yang mengandungi vokal dan konsonan 7. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
berpandukan dengan gambar. membacakan tiga perkataan yang
mengandungi vocal dan konsonan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang tentang jiran.dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 021
ABM/BBM - STRATEGI PdP Verbal-Linguistik
PAK-21 Guess Game (Tekalah) PAK-21 Learning Trios A-B-
C (Tiga Serangkai
A-B-C)
KBAT Memahami KB Menghubungkaitk
an
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Semangat

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 11 HARI KELAS
Ahad
TEMA HIDUP HARMONI
TAJUK Kenali Jiran
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.1.2(i) Membaca dan memahami perkataan dengan sebutan yang
PEMBELAJARAN
betul dan intonasi yang sesuai
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Membaca enam perkataan dengan sebutan 1.
Murid membaca __ daripada enam
yang betul dan intonasi yang sesuai perkataan dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang X


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid melihat gambar yang dipaparkan guru
2. Murid mendengar guru membacakan dan membaca perkataan yang dilabelkan.
perkataan dalam label. Teach Me (Ajarkan Using Large Picture Card (Gambar
Saya) /photo besar)
3. Murid membaca perkataan dalam label 6. Murid lain memberi respon serta membantu
dengan pasangan. rakan yang tidak dapat membacakan
4. Murid membaca perkataan secara bersama- perkataan yang telah dilabelkan dengan
sama. betul.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang X dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 021 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Interpersonal

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21 Using Large Picture


Card
(Gambar/Foto
Besar)
KBAT Memahami KB Menghubungkaitk
an
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Semangat
Bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 11 HARI KELAS
Ahad
TEMA HIDUP HARMONI
TAJUK Kenali Jiran
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.1.2(i) Membaca dan memahami perkataan dengan sebutan yang
PEMBELAJARAN
betul dan intonasi yang sesuai
STANDARD KANDUNGAN 2.4 Aliran lalu lintas
PKJR
STANDARD 2.4.1 Mengenal pasti arah lalu lintas.
PEMBELAJARAN PKJR
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Membaca empat perkataan dengan sebutan 1.
Murid membaca __ daripada empat
yang betul dan intonasi yang sesuai perkataan dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang menolong jiran


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid membaca ayat yang dilengkapkan.
2. Murid dipilih untuk membaca perkataan Shout Out (Launga )
dalam kotak. 6. Murid bercerita secara spontan
3. Murid mendengar guru membacakan ayat berpandukan gambar dipilih guru.
dan memadankan jawapan yang betul. 7. Murid di minta untuk fokus terhadap murid
4. Murid menulis jawapan yang sesuai. Close yang sedang bercerita di hadapan kelas.
Procedure (Isikan tempat kosong)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang menolong jiran dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Interpersonal
PAK-21 Close Procedures (Isikan PAK-21 Shout Out
Tempat Kosong) (Laungan)
KBAT Mengapplikasi KB Menghubungkaitk
an
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Semangat
Bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 11 HARI KELAS
Ahad
TEMA HIDUP HARMONI
TAJUK Kenali Jiran
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Asas menulis
STANDARD 3.1.1(iv) Menulis frasa secara mekanis
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menulis empat frasa secara mekanis 1.
Murid menulis __ daripada empat frasa
secara mekanis
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang keluarga Arun


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti teks dan gambar. 5. Murid menyebut kata nama khas dalam
2. Murid membaca enam ayat bersama-sama. teks. Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
Collaboration (Kolaborasi) 6. Murid lain memberi respon serta membantu
3. Murid menulis frasa secara mekanis. rakan yang tidak dapat menyebut kata nama
4. Murid akan diberi masa untuk menulis frasa khas dengan betul.
secara mekanis. 7. Murid yang menyebut kata nama khas
dengan betul dan cepat akan diberi hadiah

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keluarga Arun dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 022 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Kinestatik
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi) PAK-21 Salad Bowl
(Mangkuk Sayur)
KBAT Mencipta KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Semangat
Bermasyarakat
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
