Anda di halaman 1dari 2

SMK TAN SRI MOHAMED RAHMAT,JB

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU 2 TARIKH: 24 JANUARI HARI:AHAD MASA: 10.45- KEHADIR


2020 11.55 AN:
TINGKATAN 5 CUL /5 ACC / 5ECO
MATA BAHASA MELAYU
PELAJARAN
TEMA KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
KEMAHIRAN KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR
BAHASA
STANDARD 1.1 Mendengar, mengenal dan menyebut perkataan, rangkai kata,
KANDUNGAN istilah dan ungkapan serta intonasi ayat dalam pelbagai ujaran..
STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengenal, menyebut dan mengenal pasti perbezaan
PEMBELAJARAN makna dan fungsi perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan dalam
pelbagai jenis komunikasi lisan dengan jelas dan betul.

1.1.2 Mendengar, memahami dan menuturkan ayat dalam pelbagai jenis


komunikasi lisan dengan betul.
BAHAN BANTU Buku Teks Digital, Slaid Power point (medium Google Meet)
MENGAJAR
OBJEKTIF Pada akhir pelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. menyebut dan mengenal pasti dua perbezaan makna dan fungsi
perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan .
2. menuturkan lima ayat dalam pelbagai jenis komunikasi lisan
dengan betul.
KRITERIA
KEJAYAAN 1. menyebut dan mengenal pasti sekurang-kurangnya dua perbezaan
makna dan fungsi perkataan, rangkai kata, istilah dan ungkapan .
2. menuturkan sekurang-kurangnya lima ayat dalam pelbagai jenis
komunikasi lisan dengan betul

RangkaPengajaran Catatan/ Impak


Aktiviti 1. Murid dipaparkan gambar individu melakukan
Permulaan senaman
2. Guru bersoal jawab mengenai gambar yang
dipaparkan dengan menggunakan teknik 5W
1H.
3. Guru menjelaskan OP dan KK kepada murid (5 minit)
dan aktiviti yang akan dilakukan.
Aktiviti Utama 1. Murid dipaparkan dengan slaid power point STRATEGI
dan guru meminta murid membaca maklumat PEMBELAJARAN
yang diberikan. :
2. Guru berkongsi maklumat tambahan. TEKNIK
3. Guru menerangkan konsep kata banyak PENYOALAN
makna dan penggunaannya PEMBENTANGAN
4. Guru memberikan beberapa kata banyak MAYA
makna dan murid dminta mengenal pasti
maksud dan membina ayat (60 minit)
5. Murid diminta menyampaikan jawapan masing-
masing.
6. Murid kemudian diperdengarkan dengan audio
7. Guru meminta murid mengenal pasti perkataan
sama yang berbeza makna daripada audio
8. Murid diminta membina ayat sendiri
menggunakan perkataan tersebut.

Aktiviti Penutup 1. Murid dimotivasikan agar sentiasa konsisten


mengikuti kelas maya (Google Meet)
2. Murid diminta berkongsi hasil penulisan dalam (5 minit)
Group Whatsapp Kelas untuk penyemakan.
3. Guru membuat rumusan tentang tajuk hari ini.
Refleksi

Lampiran:-
