Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TINGKATAN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SEJARAH HADIR : 16 orang


TIDAK HADIR : 14 orang
HARI / TARIKH SELASA
JUMLAH : 30 orang
KELAS 2 FEDORA 8/21/2023

MASA 8.15 am - 9.35 am

BAB 1:WARISAN NEGARA


TOPIK
BANGSA

1.1 Latar belakang negara bangsa sebelum kedatangan barat


STANDARD KANDUNGAN
1.2 Ciri-ciri negara bangsa kesultanan melayu Melaka

Pada akhir PdPc, murid dapat :

 Memerihalkan latar belakang negara bangsa sebelum kedatangan Barat


 Menerangkan ciri negara bangsa sebelum kedatangan Barat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA KEJAYAAN
 Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh berkaitan
ciri-ciri latar belakang negara bangsa sebelum kedatangan Barat
 Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
 Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu dengan menonton video.

 Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk. (Kaedah Pentaksiran:
Lisan/Bertulis/Pemerhatian).
 Murid menamakan dan melabelkan sekurang-kurangnya 4 daripada 5 ciri-ciri pembentukan
AKTIVITI PEMBELAJARAN & negara bangsa menggunakan kaedah Think-Pair- Share diatas sebuah kertas yang A4 yang
PEMUDAHCARAAN (PdPc) diedarkan oleh guru. (Kaedah Pentaksiran: Lisan/Bertulis/Pemerhatian).
 Murid menerangkan ciri-ciri negara bangsa dengan melakukan aktiviti Chain Writing;
Seorang murid melabel 1 ciri negara bangsa dan seterusnya disambung oleh murid lain. Hal
ini berterusan sehingga semua murid selesai melabel lokasi dan hasilnya dibentangkan.
(Kaedah Pentaksiran: Lisan/Bertulis/Pemerhatian).
 Kemudian aktiviti menjawab soalan kuiz. (Kaedah Pentaksiran: Lisan/Bertulis/Pemerhatian).
 Akhir sekali, membincangkan jawapan bersama guru dan rakan.
Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD).

ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / Buku Teks


BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Patriotisme


(EMK)

NILAI MURNI Bersyukur

PETA PEMIKIRAN i-THINK Peta Buih

PEMBELAJARAN ABAD KE-21 Kolaborasi


(PAK21)

TAHAP PEMIKIRAN Memahami

PENTAKSIRAN Buku latihan

16pelajar menguasai objektif pembelajaran Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana Peperiksaan
dan diberikan latihan
pengukuhan/pengayaan

pelajar tidak dapat


menguasai objektif pembelajaran dan
REFLEKSI
diberikan latihan pemulihan
