Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN SEJARAH HADIR : orang

HARI / TARIKH ISNIN TIDAK HADIR : orang

JUMLAH : 33 orang
KELAS 2 FEDORA 2/24/2020

MASA 8.15 am - 9.35 am

BAB 1: KEDATANGAN
TOPIK
KUASA BARAT

1.3 Persaingan kuasa barat untuk mendapatkan tanah jajahan


STANDARD KANDUNGAN
1,4 Perbezaan strategi kuasa barat untuk menguasai negara kita

Pada akhir PdPc, murid dapat :

 Mengenalpasti lokasi penguasaan kuasa Barat di negara kita.


 Merasionalkan keistimewaan negara kita yang menarik minat kuasa Barat
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
 Menghuraikan ancaman-ancaman yang dibawa oleh anasir luar yang boleh mengugat
kedaulatan negara

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA KEJAYAAN
 Menguasai dan menjelaskankan sekurang-kurangnya 1 Fakta, Huraian dan contoh berkaitan
jenis petempatan di Malaysia
 Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
 Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu dengan mengaitkan dengan
kehidupan seharian murid

 Murid membaca petikan pada buku teks. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk. (Kaedah Pentaksiran:
Lisan/Bertulis/Pemerhatian).
AKTIVITI PEMBELAJARAN &  5 orang dipilih untuk Mengenalpasti lokasi penguasaan kuasa Barat di negara kita
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Murid dibahagikan 6 kumpulan. Setiap kumpulan dikehendaki mencari keistimewaan
negara kita yang menarik minat kuasa Barat. (Kaedah Pentaksiran:
Lisan/Bertulis/Pemerhatian).
 Seterusnya, murid menjelaskan kepentingan bermuafakat dalam perjuangan menjaga
kedaulatan negara.
 Wakil murid kemudiannya membuat aktiviti pembentangan tugasan mereka. (Kaedah
Pentaksiran: Lisan/Bertulis/Pemerhatian).
 Akhir sekali, rumusan oleh murid dan guru berkaitan objektif pembelajaran.
 Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
ALAT BANTU MENGAJAR (ABM) / Buku Teks
BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Pendidikan Alam Sekitar


(EMK)

NILAI MURNI Kerjasama

PETA PEMIKIRAN i-THINK Peta Pokok

PEMBELAJARAN ABAD KE-21 Komunikasi


(PAK21)
TAHAP PEMIKIRAN Mengaplikasi

PENTAKSIRAN Buku latihan

pelajar menguasai Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana


objektif pembelajaran dan diberikan latihan
pengukuhan/pengayaan

REFLEKSI
pelajar tidak dapat
menguasai objektif pembelajaran dan
diberikan latihan pemulihan
