Anda di halaman 1dari 13

FAUZIAH BINTI TAHIR

S30995 RPH/2022-2023

MINGGU 15
04-08.07.2022
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SUBJEK SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT KELAS: 6 Ibnu Hayyan MINGGU: 15
UNIT: 4.0 INTERAKSI ANTARA HIDUPAN MASA: 0840-0940 TARIKH: 4/7/2022
TAJUK: Interaksi antara Haiwan TEMPOH: 60 minit HARI:
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK

4.1 4.1.1, 4.1.2 Kemahiran Belajar Cara Belajar

Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
1. Memerihalkan jenis interaksi antara hidupan. Murid berjaya membincangkan Interaksi antara haiwan
2. Menjelas dengan contoh faktor persaingan bagi haiwan mengikut kumpula dan membuat pembentangan.
intraspesies dan interspesies.
BBB / SUMBER:
Kertas, buku teks m/s 51-57.
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid memerhatikan situasi dalam gambar halaman 51 dan berikan pendapat 22/25 murid dapat mencapai objektif
mereka tentang gambar yang dilihat. pembelajaran dengan baik dan diberi
latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid diterangkan tentang tiga jenis interaksi antara haiwan, iaitu mangsa-
2/3 murid tidak dapat mencapai objektif
pemangsa, persaingan dan simbiosis.
pembelajaran dengan bimbingan dan
2. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan.
diberi latihan pengukuhan.
3. Murid membincangkan Interaksi antara haiwan mengikut kumpulan
berdasarkan tajuk yang diberikan oleh guru. (KBAT)
1/3 murid tidak dapat mencapai objektif
 Kumpulan 1: Mangsa-pemangsa
pembelajaran dan diberi latihan
 Kumpulan 2: Persaingan antara Haiwan
pemulihan.
 Kumpualn 3: Simbiosis antara Haiwan
4. Murid membuat peta minda dengan kreativiti masing-masing. (PAK21)
PdPC pada hari ini:
5. Murid membentangkan hasil kerja mereka. (PBD)
Memuaskan 
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.
Memerhati / Mengelas /
Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens /
Kemahiran Proses Sains Meramal / Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa / Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah /
Membuat hipotesis Mengeksperimen /
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan.
KBAT Menganalis PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Perbentangan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
 PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
 PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH SK TAHUN 6
TARIKH 4/7/2022 MASA 1230-1330
MINGGU 15
HARI Isnin KELAS 6 IK
TEMA Negara Malaysia
TAJUK Pembentukan Malaysia

STANDARD KANDUNGAN 10.3 Rukun Negara


STANDARD PEMBELAJARAN 10.3.4
Menjelaskan peranan Rukun Negara dalam kehidupan.

K10.3.7
Menghubung kait prinsip Rukun Negara dalam kehidupan harian.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
1 mengetahui Rukun Negara. Murid dapat :
2 memahami Rukun Negara. 1. menerangkan tentang Rukun Negara.
3 menerangkan mengenai Rukun Negara
4 menguasai maklumat mengenai Rukun Negara.
5 membuat penilaian tentang Rukun Negara.
6 Menjelaskan peranan Rukun Negara dalam
kehidupan.
Aktiviti:

1. Menceritakan mengetahui Rukun Negara


2. Murid membaca petikan
3. Penerangan guru berdasarkan petikan yang dibaca oleh murid
4. Bersoaljawab antara guru dan murid
5. Menjelaskan peranan Rukun Negara dalam kehidupan.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 2-13 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM Powerpoint, LCD Projector, laptop. STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) PAK-21
Brain Racking (Fikirkannya)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
-Nilai Murni
EMK : NILAI -Kewarganegaraan
-Keusahawanan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
4 4 16 2
REFLEKSI 6IK
22 / 26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
4 / 25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI SK TAHUN 6
TARIKH 5/7/2022 MASA 0840-0940
MINGGU 15 & 1100-1200
HARI Selasa KELAS 6IS &6IK
TEMA Aplikasi Reka Bentuk Teknologi Kejuruteraan

TAJUK Menyediakan Alatan Dan Bahan

STANDARD KANDUNGAN 5.2 Reka Bentuk Produk Elektromekanikal


STANDARD PEMBELAJARAN
5.2.5 Membuat produk berdasarkan lakaran dengan menggunakan bahan dan peralat

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menghasilkan produk yang berfungsi 1. Menyediakan alatan dan bahan
dengan baik. 2. Menguji pergerakan kereta
3. Membuat kemasan pada kereta

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.

2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

1. 2. Murid menyatakan perasaan dapat 1. Murid dibimbing jika berlaku situasi kereta
menyiapkan produk. tidak bergerak atau pergerakkan tidak
3. Murid menonton video kereta kawalan jauh. lancar.
4. Murid memasukkan bateri pada pemegang 2. Murid membuat kemasan setelah kereta
bateri dan alat kawalan jauh. Seterusnya,uji dapat berfungsi dengan baik.
kefungsian kereta boleh maju dan undur 3. Murid mengecat badan kereta
dengan baik. menggunakan sama ada cat sembur,cat
5. Murid menguji pergerakan kereta. Jika gagal licau,pen penanda atau kertas pelekat.
bergerak,kenal pasti kesilapan dalam (Stretch to Sketch)
pemasangan dan lakukan penambahbaikan 4. Pastikan murid menjaga kebersihan dan
(Checklist) keselamatan semasa membuat kemasan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 020 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Checklist (Senarai Semak) PAK-21 Projek Berkumpulan
KBAT Menyenaraikan rukun negara KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN TP 1 2 3 4 5 6
6IS 3 11 18
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023
6IK 4 15 5
REFLEKSI 6IS

22/25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

3/25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

6IK

24/26 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

2/26 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:


FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SUBJEK SAINS TAHUN 5
TEMA: SAINS HAYAT
KELAS: 5 Ibnu Sina MINGGU: 15

UNIT: 3.0 HAIWAN


MASA: 1200-1230 TARIKH: 05.07.2022

TAJUK: BERLINDUNG DARIPADA CUACA


TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
MELAMPAU
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.1 3.1.3 Kerjasama Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
Murid Berjaya menyampaikan maklumat dalam bentuk peta
Menjelas dengan contoh ciri dan tingkah laku khas haiwan minda
untuk melindungi diri daripada cuaca melampau.
BBB / SUMBER:
Kertas. Buku teks m/s 58-62
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- _____ /_____ murid dapat mencapai
Murid mengimbas pelajaran lalu. objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid diterangkan tentang maksud cuaca melampau.
2. Murid memerhatikan situasi dan menjawab soalan yang dikemukakan.
(KBAT)
_____ / _____ murid dapat mencapai
3. Murid diterangkan ciri-ciri khas pada anggota badan haiwan untuk objektif pembelajaran dengan bimbingan
melindunginya daripada cuaca melampau. dan diberi latihan pengukuhan.
4. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
5. Murid menyampaikan maklumat dalam bentuk peta minda. (PAK21)
6. Murid membentangkan peta minda mereka. (PBD)
Penutup:- _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

Murid membuat kesimpulan tajuk pembelajaran hari ini.


PdPC pada hari ini:

Memuaskan
Tidak memuaskan
Memerhati / Mengelas /
Mengukur Menggunakan Nombor / Membuat Inferens
Kemahiran Proses Sains Meramal / Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa / Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif
Tidak berkenaan.
(KM)
KBAT Mencipta PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Perbentangan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.

PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.


PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI SK TAHUN 6
TARIKH 5/7/2022 MASA 0840-0940
MINGGU 15 & 1100-1200
HARI Selasa KELAS 6IS &6IK
TEMA Aplikasi Reka Bentuk Teknologi Kejuruteraan

TAJUK Menyediakan Alatan Dan Bahan

STANDARD KANDUNGAN 5.2 Reka Bentuk Produk Elektromekanikal


STANDARD PEMBELAJARAN
5.2.5 Membuat produk berdasarkan lakaran dengan menggunakan bahan dan peralat

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
2. Menghasilkan produk yang berfungsi 4. Menyediakan alatan dan bahan
dengan baik. 5. Menguji pergerakan kereta
6. Membuat kemasan pada kereta

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.

2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran.

6. 7. Murid menyatakan perasaan dapat 5. Murid dibimbing jika berlaku situasi kereta
menyiapkan produk. tidak bergerak atau pergerakkan tidak
8. Murid menonton video kereta kawalan jauh. lancar.
9. Murid memasukkan bateri pada pemegang 6. Murid membuat kemasan setelah kereta
bateri dan alat kawalan jauh. Seterusnya,uji dapat berfungsi dengan baik.
kefungsian kereta boleh maju dan undur 7. Murid mengecat badan kereta
dengan baik. menggunakan sama ada cat sembur,cat
10. Murid menguji pergerakan kereta. Jika gagal licau,pen penanda atau kertas pelekat.
bergerak,kenal pasti kesilapan dalam (Stretch to Sketch)
pemasangan dan lakukan penambahbaikan 8. Pastikan murid menjaga kebersihan dan
(Checklist) keselamatan semasa membuat kemasan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 020 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Checklist (Senarai Semak) PAK-21 Projek Berkumpulan
KBAT Menyenaraikan rukun negara KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023
PENILAIAN TP 1 2 3 4 5 6
6IK
REFLEKSI 6IH

22/25 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

3/25 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SUBJEK SAINS TAHUN 4
MINGGU: 15
TEMA: SAINS HAYAT KELAS: 4 Ibnu Hayyan
TARIKH: 06.07.2022
UNIT: 3.0 HAIWAN MASA: 0740-0840
HARI: Rabu
TAJUK: HAIWAN TEMPOH: 60 minit

Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK


3.2 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4 Berdisiplin Sains dan Teknologi
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,

1. Menyatakan maksud haiwan vertebrata dan invertebrata.

Murid berjaya menjelaskan pemerhatian tentang haiwan


2. Memberi contoh haiwan vertebrata dan invertebrate.
vertebrata melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
3. Mengelaskan haiwan vertebrata berdasarkan ciri khusus
bagi mamalia, reptilia, amfibia, burung dan ikan.

BBB / SUMBER:
Buku teks halaman 58-62, alat dan bahan seperti halaman 62.

STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI


Pengenalan:- _____ /_____ murid dapat mencapai
Murid bercerita tentang gambar dan situasi dalam buku teks halaman 58-61. objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.

Aktiviti:-
1. Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik hari ini.
2. Murid diterangkan tentang maksud dan contoh haiwan vertebrata dan _____ / _____ murid dapat mencapai
invertebrata. objektif pembelajaran dengan bimbingan
3. Murid juga dijelaskan ciri-ciri khusus haiwan vertebrata. dan diberi latihan pengukuhan.
4. Murid membuat Aktiviti Ria ‘Kelaskan Haiwan Vertebrata’ secara
berkumpulan. (PAK21)
5. Murid menjawab soalan dalam kumpulan. (KBAT)
6. Murid bercerita tentang ciri-ciri khusus haiwan vertebrata yang mereka _____ / _____ murid tidak dapat mencapai
tahu. (PBD) objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
Penutup:-

PdPC pada hari ini:


Murid membuat rumusan pelajaran hari ini.
Memuaskan
Tidak memuaskan
Kemahiran Proses Sains Memerhati / Mengelas
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023

Mengukur Menggunakan Nombor Membuat Inferens


Meramal Berkomunikasi /
(KPS) Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Kemahiran Manipulatif (KM) Tidak berkenaan. Tidak berkenaan.
KBAT Menganalis PAK-21 Games (Permainan)
TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid menjalankan aktiviti dengan Murid membantu ahli kumpulan lain Murid diberikan tugasan lain / lembaran
bimbingan guru. menjalankan aktiviti. kerja.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.

PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.


PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut ______________________________________________________
FAUZIAH BINTI TAHIR
S30995 RPH/2022-2023
