Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PJPK SMK TIINGKATAN 2


TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA Pj Gimnastik Asas
TAJUK Hambur Ke Udara Sambil Membuat Putaran 360'
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan kemahiran hambur dan melombol dengan lakuan yang
betul.
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik semasa melakukan kemahiran hambur dan melombol.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menghambur dengan kaki ke atas peti lombol dan membuat
putaran serta mendarat.
2.1.1 Menjelaskan perkaitan antara daya dan ketinggian lonjakan semasa
melakukan hambur
5.1.1 Mengenal pasti peralatan keselamatan yang boleh mengurangkan
risiko kecederaan berdasarkan aktiviti fizikal tertentu.
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Menyatakan teknik menghambur ke udara sambal membuat 1. Menyatakan teknik menghambur ke udara sambal membuat putaran
putaran 360’ 360’
2. Mengenalpasti peralatan yang selamaat semasa melakukan 2. Mengenalpasti peralatan yang selamaat semasa melakukan aktiviti
aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengukuhan
1. Murid mendengar penerangan dari guru berkenaan dengan kemahiran menghambur ke udara sambil membuat ☐___ / ___ orang murid
putaran 360’ tidak menguasai objektif
2. Murid memberi isyarat tangan seperti Thumb Up – faham, Thumb Middle – Kurang Faham dan Thumb Down – pembelajaran dan diberi
Tidak faham selepas mendengar penerangan guru. Thumb Up (Isyarat Tangan) (PAK21) latihan pemulihan
3. Murid mengadakan sesi soal jawab peralamat yang selamat digunakan semasa melakukan aktiviti
menghambur ke udara sambal membuat putaran 360’
4. Murid diberi peluang untuk melakukan simulasi kemahiran menghambur ke udara sambil membuat putaran ***Murid yang memberi
360’ Simulation (Simulasi) (PAK21) pandangan dan jawapan
5. Murid diberi peluang untuk mengulangi setiap kemahiran menghambur sebanyak tiga kali. akan diberikan ganjaran
6. Murid diberi penilaian dan pujian kerana berani mencuba suatu yang baru sebagai rangsangan
7. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) untuk murid terus
8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. mencuba
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 8 ELEMEN 4C Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP Konstruktivisme -
SEJAHTERA
Mengembangkan idea
KBAT Mencipta PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Menjaga Keselamatan KB Mengapplikasikan
Diri
EMK : ILMU & Pendidikan Jasmani PENILAIAN P&P Tugasan
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PJPK SMK TIINGKATAN 2
TARIKH 10/3/2024 MASA
MINGGU 2 HARI Ahad KELAS
TEMA Pk Kesihatan Diri Dan Reproduktif
TAJUK Identiti Dan Orientasi Seksual
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan
reproduktif
-
-
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menghuraikan maksud identiti seksual iaitu setiap orang dilahirkan
sama ada sebagai lelaki atau perempuan.
1.1.2 Menghuraikan maksud orientasi seksual iaitu keinginan seksual
terhadap berlainan jantina atau sesama jantina atau kedua duanya sekali.
1.1.3 Menjana idea cara untuk menangani kecelaruan identiti seksual dan
orientasi seksual yang bertentangan dengan agama serta budaya dalam
masyarakat Malaysia
KEMAHIRAN TMK 1.10 Menganalisa data.
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Menghuraikan maksud identiti seksual dan maksud orientasi 1. Menghuraikan maksud identiti seksual dan orientasi seksual
seksual sama ada berlainan jantina, sesama jantina atau 2. Mengenalpasti 3 cara untuk menangani kecelaruan identiti seksual
kedua-duanya orientasi seksual
2. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 2 cara untuk menangani
kecelaruan identiti seksual dan orientasi seksual
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan kembali tentang pelajaran yang lalu. ☐___ / ___ orang murid
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. dapat menguasai objektif
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria pembelajaran dan diberi
kejayaan. latihan pengayaan /
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) pengukuhan
1. Murid mendengar penerangan berkenaan dengan maksud identiti seksual dan maksud orientasi seksual sama ☐___ / ___ orang murid
ada berlainan jantina, sesama jantina atau kedua-duanya oleh guru. tidak menguasai objektif
2. Murid mendengar contoh dari guru untuk lebih memahami maksud identiti seksual dan maksud orientasi pembelajaran dan diberi
seksual sama ada berlainan jantina, sesama jantina atau kedua-duanya Examples (Contoh) (PAK21) latihan pemulihan
3. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang maksud orientasi seksual sama ada berlainan jantina, sesama
jantina atau kedua-duanya
4. Murid ditanya secara rawak cara untuk menangani kecelaruan identiti seksual orientasi seksual ***Murid yang memberi
5. Murid bebas mencari pasangan masing-masing pandangan dan jawapan
6. Murid dikehendak berbincang cara untuk menangani kecelaruan identiti seksual orientasi seksual selama lima akan diberikan ganjaran
minit Talk Partners (Rakan Berbual) (PAK21) sebagai rangsangan
7. Idea dan pendapat murid dibahaskan dalam kelas dengan bimbingan guru untuk murid terus
8. Murid bersoal jawab dengan guru tentang keseluruhan aktiviti dan melakukan aktiviti KBAT. (KBAT) mencuba
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tajuk yang dipelajari dengan bimbingan guru.
2. Murid diberikan Latihan atau soalan sebagai pengukuhan.
KAEDAH PENGAJARAN
Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 142 ELEMEN 4C
Creativity
ELEMEN SEKOLAHKU
SEJAHTERA
Selamat, Seronok, Sihat STRATEGI PdP
Pembelajaran
Konstektual
KBAT
Mengingati PETA PEMIKIRAN
Peta Pokok
EMK : NILAI
Kasih Sayang KB
Menjanakan idea
EMK : ILMU &
PENDEKATAN BERTEMA
Pendidikan Kesihatan PENILAIAN P&P Tugasan

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


Tidak dapat Boleh Boleh Boleh Boleh Boleh menguasai
menguasai memahami memahami menguasai menguasai pengetahuan
pengetahuan pengetahuan tetapi masih pengetahuan pengetahuan berkaitan tajuk dan
berkaitan berkaitan tidak boleh berkaitan dan dan menjawab bersoal jawab
tajuk dan tajuk dan menguasai menjawab soalan berserta dengan lancer,
PENILAIAN
tidak dapat menjawab pengetahuan soalan dengan contoh. membantu rakan
menjawab soalan tanpa baik. lain dan menjadi
soalan. dengan bimbingan model teladan.
bimbingan guru.
guru.

TINDAKAN SUSULAN MURID


Pengayaan Murid diberikan soalan aras lebih tinggi sedikit

Pengukuhan Murid diberikan soalan terbuka dan lebih mudah


Pemulihan Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
REFLEKSI 1. Murid-murid dapat menguasai kemahiran pembelajaran secara intensif
2. Murid-murid telah menyertai aktiviti PdP dengan jayanya
3. Alat bantu mengajar pada hari ini berkesan dan boleh diaplikasikan pada masa akan datang
