Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI KELAS
Ahad
TEMA SARKAS
TAJUK Guling Depan (Straddle)
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.
2.7 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi kemahiran putaran.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan
keselamatan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.8.3 Melakukan guling belakang posisi straddle
2.7.1 Mengenal pasti bahagian badan yang menyentuh permukaan
semasa memulakan guling sisi, guling depan dan guling belakang
5.1.2 Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti fizikal
5.1.5 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan guling belakang posisi straddle 1. Melakukan guling belakang posisi straddle
2. Mengenal pasti bahagian badan yang menyentuh 2. Mengenal pasti bahagian badan yang menyentuh
permukaan semasa memulakan guling sisi, guling permukaan semasa memulakan guling sisi, guling
depan dan guling belakang depan dan guling belakang
3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti 3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti
fizikal fizikal
4. Mematuhi peraturan keselamatan di tempat 4. Mematuhi peraturan keselamatan di tempat
aktiviti aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang guling belakang (straddle)


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid melihat gambar dan memahami aktivti yang 5. Murid akan dipanggil secara rawak untuk
akan dijalankan. menyatakan bahagian badan yang menyentuh
2. Murid akan mendengar penerangan guru tentang permukaan tilam semasa melakukan gulingan
aktiviti yang akan dijalankan. belakang. Recap Group (Mengulangi /
3. Murid akan melihat contoh aktiviti yang Mengingat Semula)
ditunjukkan oleh guru. 6. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian
4. Murid diberi masa untuk menjalankan aktiviti terhadap murid yang sedang menyatakan
guling belakang (straddle) dengan betul dan bahagian badan di badan.
selamat. 7. Murid lain memberi respon serta membantu rakan
yang tidak dapat menyatakan dengan betul

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1.Murid merumuskan isi pelajaran tentang guling belakang (straddle)dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 040-041 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Recap Group (Mengulangi / PAK-21 -
Mengingat Semula)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang


LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 2
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 28 HARI KELAS
Ahad
TEMA SARKAS
TAJUK Guling Depan (Straddle)
STANDARD KANDUNGAN 1.8 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.
2.7 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi kemahiran putaran.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan
keselamatan
STANDARD PEMBELAJARAN 1.8.3 Melakukan guling belakang posisi straddle
2.7.1 Mengenal pasti bahagian badan yang menyentuh permukaan
semasa memulakan guling sisi, guling depan dan guling belakang
5.1.2 Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti fizikal
5.1.5 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat aktiviti.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan guling belakang posisi straddle 1. Melakukan guling belakang posisi straddle
2. Mengenal pasti bahagian badan yang menyentuh 2. Mengenal pasti bahagian badan yang menyentuh
permukaan semasa memulakan guling sisi, guling permukaan semasa memulakan guling sisi, guling
depan dan guling belakang depan dan guling belakang
3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti 3. Menentukan ruang yang selamat dalam aktiviti
fizikal fizikal
4. Mematuhi peraturan keselamatan di tempat 4. Mematuhi peraturan keselamatan di tempat
aktiviti aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mengingat semula tentang guling belakang (straddle)


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membentuk kumpulan. 5. Murid akan dipanggil secara rawak untuk


2. Murid diingatkan untuk mengawal keadaan meniru contoh yang ditunjukkan oleh guru
kelas ketika membentuk kumpulan 6. Murid akan menjalankan aktiviti seperti
3. Murid akan mendengar penerangan guru guling belakang (straddle) dengan betul dan
tentang aktiviti yang akan dijalankan. selamat dalam kumpulan secara bergilir-gilir.
4. Murid akan melihat contoh aktiviti yang Test It Out (Jalankan Ujian
ditunjukkan oleh guru. 7. Murid perlu melibatkan diri ketika
menjalankan aktiviti.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang guling belakang (straddle)dengan bimbingan guru.

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka


BUKU Buku Teks hlmn 040-041 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Test It Out (Jalankan Ujian) PAK-21 -
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PELILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
