Anda di halaman 1dari 21

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 8 Tarikh 5/19/2022 Hari Khamis
Kelas 1 WIRA Masa 0945-1015 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor. 1.2.1 Melakukan pergerakan berjalan, berlari, melompat,
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dalam melompat sebelah kaki (hopping),
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. mencongklang (galloping), menggelongsor, melonjak
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri (leaping), dan berskip.
semasa melakukan aktiviti. 2.2.1 Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5.2.1 Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti baharu
dalam Pendidikan Jasmani.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Melakukan pergerakan berjalan, berlari, melompat, 1. Melakukan pergerakan berjalan, berlari, melompat,
melompat sebelah kaki (hopping), mencongklang melompat sebelah kaki (hopping), mencongklang
(galloping), menggelongsor, melonjak (leaping), dan (galloping), menggelongsor, melonjak (leaping), dan
berskip berskip
2. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. 2. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
3. Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti baharu 3. Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti baharu
dalam Pendidikan Jasmani dalam Pendidikan Jasmani

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Gerak Cabaran (Buku Teks: 10) 3. Murid menjalankan akiviti Gerak 4. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Cabaran dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. Murid malakukan pelbagai jenis 5. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru pergerakan. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 8 Tarikh 5/23/2022 Hari Isnin
Kelas 1 WIRA Masa 0945-1015 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor. 1.2.2 Melakukan pergerakan melompat dengan menggunakan
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dalam kedua-dua belah kaki atau sebelah
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. kaki dan mendarat menggunakan kedua-dua belah kaki
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri dengan lutut difleksi.
semasa melakukan aktiviti. 1.2.3 Melakukan pergerakan lokomotor dalam pelbagai arah,
aras, laluan, dan kelajuan dengan
rakan dan alatan.
2.2.2 Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan
bukan lokomotor.
5.2.2 Menerima cabaran, kemenangan, dan kekalahan dalam
permainan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan pergerakan melompat dengan menggunakan 1. Melakukan pergerakan melompat.
kedua-dua belah kaki atau sebelah kaki dan mendarat
menggunakan kedua-dua belah kaki dengan lutut difleksi.
2. Melakukan pergerakan lokomotor dalam pelbagai arah,
aras, laluan, dan kelajuan dengan rakan dan alatan.
3. Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
4. Menerima cabaran, kemenangan, dan kekalahan dalam
permainan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Gerak Ruang (Buku Teks: 11) 3. Murid menjalankan akiviti Gerak 8. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Ruang dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada 9. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru beberapa kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melompat menggunakan
dengan tajuk pelajaran. sebelah kaki dan dua belah kaki
serta mendarat dengan kedua-dua
kaki.
6. Murid perlu menarik bola secara
berlengkok memggunakan gelung.
7. Murid dalam kumpulan yang paling
pantas menghabiskan aktiviti dikira
sebagai pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 9 Tarikh 5/26/2022 Hari Khamis
Kelas 1 WIRA Masa 0945-1015 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor. 1.2.4 Melakukan lompat tali yang diayun berulang-ulang oleh
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dalam dua orang rakan.
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. 2.2.1 Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 5.1.2 Menggunakan alatan bersama-sama dan menunggu
keselamatan. giliran semasa menjalankan aktiviti
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan lompat tali yang diayun berulang-ulang oleh 1. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
dua orang rakan.
2. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
3. Menggunakan alatan bersama-sama dan menunggu
giliran semasa menjalankan aktiviti

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ayun Dan Lompat (Buku Teks: 12) 3. Murid menjalankan akiviti Ayun dan 7. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Lompat dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada 8. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru beberapa kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid bergilir-gilir melompat tali
dengan tajuk pelajaran. yang diayun tanpa henti dalam
masa yang ditetapkan.
6. Murid dalam kumnpulan yang
paling banyak kiraan lompatannya
melepasi ayunan tali dikira sebagai
pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 10 Tarikh 6/14/2022 Hari Selasa
Kelas 1 WIRA Masa 0815-0845 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor 1.3.1 Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok),
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dalam mengayun, memusing, mengilas,
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. meregang, menolak, menarik, dan mengimbang.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan 1.3.2 Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai
semasa melakukan aktiviti satah, aras, pemindahan berat
badan, dan daya dengan rakan dan alatan.
2.2.1 Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
2.2.2 Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan
bukan lokomotor
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
dalam kumpulan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok), 1. Melakukan pergerakan fleksi badan (membongkok),
mengayun, memusing, mengilas, meregang, menolak, mengayun, memusing, mengilas, meregang, menolak,
menarik, dan mengimbang. menarik, dan mengimbang.
2. Melakukan pergerakan bukan lokomotor dalam pelbagai
satah, aras, pemindahan berat badan, dan daya dengan
rakan dan alatan.
3. Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan locomotor.
4. Mengenal pasti kedudukan anggota badan semasa
melakukan pergerakan lokomotor dan bukan locomotor.
5. Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
dalam kumpulan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pelbagai Gerak (Buku Teks: 13) 3. Murid melakukan aktiviti bukan 4. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan locomotor dengan kreativiti mereka. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 5. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 10 Tarikh 6/16/2022 Hari Khamis
Kelas 1 WIRA Masa 0845-0915 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Melakukan pelbagai pergerakan lokomotor. 1.2.5 Melakukan pergerakan lokomotor mengikut irama.
1.3 Melakukan pelbagai pergerakan bukan lokomotor 1.3.3 Melakukan pergerakan bukan lokomotor mengikut
2.2 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan dalam irama.
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor. 2.2.3 Mengenal pasti perbezaan tempo semasa
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan melakukan pergerakan lokomotor dan bukan
aktiviti. lokomotor mengikut irama
5.3.1 Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa
melakukan aktiviti fizikal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan pergerakan lokomotor mengikut irama. 1. Melakukan pergerakan lokomotor mengikut irama.
2. Melakukan pergerakan bukan lokomotor mengikut irama.
3. Mengenal pasti perbezaan tempo semasa melakukan
pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor mengikut irama.
4. Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa melakukan
aktiviti fizikal

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ikut Irama (Buku Teks: 14) 3. Murid menjalankan akiviti Ikut Irama 6. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan pergerakan. 7. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid mengubah pergerakan kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya mengikut kreativiti mereka.
dengan tajuk pelajaran. Murid melakukan pergerakan
mengikut tempo irama dan tempo
yang berbeza.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 11 Tarikh 6/21/2022 Hari Selasa
Kelas 1 WIRA Masa 0815-0845 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran Manipulasi 1.4.1 Melakukan balingan bawah tangan.
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan bagi 1.4.3 Menangkap atau menerima objek yang dibaling secara
kemahiran manipulasi perlahan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan 2.3.1 Mengenal pasti corak pergerakan yang melibatkan kemahiran
dan keselamatan. balingan bawah tangan dan
atas kepala.
2.3.2 Menyatakan kedudukan badan semasa membaling alatan.
5.1.2 Menggunakan alatan bersama-sama dan menunggu giliran
semasa menjalankan aktiviti
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan balingan bawah tangan. 1. Melakukan balingan bawah tangan.
2. Menangkap atau menerima objek yang dibaling
secara perlahan.
3. Mengenal pasti corak pergerakan yang melibatkan
kemahiran balingan bawah tangan dan atas kepala
4. Menyatakan kedudukan badan semasa membaling
alatan.
5. Menggunakan alatan bersama-sama dan menunggu
giliran semasa menjalankan aktiviti
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Baling Dan Tangkap (Buku Teks: 15) 3. Murid menjalankan akiviti Baling dan Tangkap dengan 7. Murid melakukan
1. Murid melakukan pemanasan bimbingan guru. penyejukan badan
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil dan dengan bimbingan
2. Murid mendengar penerangan diberikan 10 pundi kacang setiap kumpulan. guru.
guru tentang isi pelajaran dan 5. Murid melakukan balingan bawah tangan dan balingan 8. Murid mendengar
kaitannya dengan tajuk atas kepada sesama ahli kumpulan secara zig-zig. guru membuat
pelajaran. 6. Murid dalam ahli kumpulan yang terakhir akan kesimpulan tentang
melakukan balingan bawah tangan kea rah gelung. isi pelajaran.
Kumpulan yang paling banyak menggumpulkan pundi
kacang di dalam gelung ialah pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ
PENGISIAN KURIKULUM
Mahir
Kemahiran Abad Ke-21 Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Berkomunikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Abad Ke-21
Permainan
Masteri
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kerja
Kuiz Pemerhatian Lembaran Kerja
Individu/Berpasangan/Kumpulan
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang Tindakan Susulan
ditetapkan adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah Bilangan Murid Pengukuhan
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
pengayaan / pengukuhan oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Choose an item. ditangguhkan kerana
Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 11 Tarikh 6/23/2022 Hari Khamis
Kelas 1 WIRA Masa 0845-0915 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran Manipulasi 1.4.2 Melakukan balingan atas kepala.
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan bagi 2.3.1 Mengenal pasti corak pergerakan yang melibatkan
kemahiran manipulasi. kemahiran balingan bawah tangan dan atas kepala.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 2.3.3 Menyatakan peranan tangan yang tidak membaling
semasa melakukan aktiviti. 5.2.2 Menerima cabaran, kemenangan, dan kekalahan dalam
permainan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan balingan atas kepala. 1. Melakukan balingan atas kepala.
2. Mengenal pasti corak pergerakan yang melibatkan
kemahiran balingan bawah tangan dan atas kepala.
3. Menyatakan peranan tangan yang tidak membaling.
4. Menerima cabaran, kemenangan, dan kekalahan dalam
permainan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Siapa Kuat (Buku Teks: 16) 2. Murid menjalankan akiviti Siapa 5. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Kuat dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 3. Murid dibahagikan kepada 8. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru beberapa kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid dikehendaki melakukan
dengan tajuk pelajaran. balingan atas kepala sejauh yang
dapat secara bergilir-gilir untuk
mendapatkan mata.
Kumpulan yang paling banyak
mengumpul mata dikira sebagai
pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 12 Tarikh 6/28/2022 Hari Selasa
Kelas 1 WIRA Masa 0815-0845 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran Manipulasi 1.4.4 Menangkap bola yang dilambung sendiri
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan bagi 2.3.4 Menyatakan kedudukan jari dan tangan yang betul
kemahiran manipulasi. semasa menangkap.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 5.1.3 Mematuhi arahan guru semasa melakukan aktiviti
keselamatan. Pendidikan Jasmani
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menangkap bola yang dilambung sendiri 1. Menangkap bola yang dilambung sendiri.
2. Menyatakan kedudukan jari dan tangan yang betul
semasa menangkap.
3. Mematuhi arahan guru semasa melakukan aktiviti
Pendidikan Jasmani

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Lambung Dan Tangkap (Buku Teks: 17) 3. Murid menjalankan akiviti Lambung 6. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan dan Tangkap dengan bimbingan badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. guru. 7. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menggunakan pelbagai jenis kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya bola.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid menangkap bola dengan
kedudukan jari yang betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 12 Tarikh 6/30/2022 Hari Khamis
Kelas 1 WIRA Masa 0845-0915 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran Manipulasi 1.4.5 Menendang bola yang digolek.
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan bagi 1.4.6 Menendang bola dan seterusnya berlari ke hadapan.
kemahiran manipulasi 2.3.5 Mengenal pasti kedudukan kaki semasa menendang.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan 5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
semasa melakukan aktiviti. dalam kumpulan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menendang bola yang digolek. 1. Menendang bola yang digolek.
2. Menendang bola dan seterusnya berlari ke hadapan.
3. Mengenal pasti kedudukan kaki semasa menendang.
4. Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
dalam kumpulan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tendang Bola (Buku Teks: 18) 3. Murid menjalankan akiviti Tendang 7. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Bola dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada dua 8. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid kumpulan A akan
dengan tajuk pelajaran. menggolekan bola kepada murid
kumpulan B.
6. Murdi kumpulan B akan
menendang bola tersebut dan terus
berlari ke hadapan.
Kumpulan yang paling banyak
menjatuhkan skital dikira sebagai
pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 13 Tarikh 7/5/2022 Hari Selasa
Kelas 1 WIRA Masa 0815-0845 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran Manipulasi 1.4.7 Memukul belon ke atas dengan menggunakan anggota
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan bagi badan.
kemahiran manipulasi 1.4.8 Memukul belon ke atas menggunakan alatan.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 2.3.8 Mengenal pasti titik kontak atau sentuh pada objek yang
keselamatan. dipukul.
5.1.4 Mengenali dan mematuhi peraturan keselamatan di
tempat melakukan aktiviti Pendidikan
Jasmani.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memukul belon ke atas dengan menggunakan anggota 1. Memukul belon ke atas dengan menggunakan anggota
badan. badan.
2. Memukul belon ke atas menggunakan alatan.
3. Mengenal pasti titik kontak atau sentuh pada objek yang
dipukul.
4. Mengenali dan mematuhi peraturan keselamatan di
tempat melakukan aktiviti Pendidikan Jasmani.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pukul Belon (Buku Teks: 19) 3. Murid menjalankan akiviti Pukul 6. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Belon dengan bimbingan guru. badan dengan bmbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada dua 7. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru pasukan. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid akan memukul belon
dengan tajuk pelajaran. melepasi tali ke kawasan pihak
lawan. Jika pihak lawan tidak dapat
membalas pukulan, 1 mata akan
diberikan.
Kumpulan yang mendapat sepuluh
mata dikira sebagai pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 13 Tarikh 7/7/2022 Hari Khamis
Kelas 1 WIRA Masa 0845-0915 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran Manipulasi 1.4.9 Mengelecek bola ke depan menggunakan bahagian
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan bagi dalam kaki.
kemahiran manipulasi 2.3.7 Mengenal pasti kedudukan kaki semasa mengelecek.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan 5.3.1 Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa
aktiviti melakukan aktiviti fizikal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelecek bola ke depan menggunakan bahagian 1. Mengelecek bola ke depan menggunakan bahagian
dalam kaki. dalam kaki.
2. Mengenal pasti kedudukan kaki semasa mengelecek.
3. Berkomunikasi dengan rakan dan guru semasa
melakukan aktiviti fizikal

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kelecek Bola (Buku Teks:20) 3. Murid menjalankan akiviti Kelecek 6. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Bola dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada 7. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru beberapa kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid dikehendaki mengelecek bola
dengan tajuk pelajaran. dengan kaki menerusi skital secara
berselang-seli.
Kumpulan yang menghabiskan
aktiviti paling cepat dikira sebagai
pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Minggu 14 Tarikh 7/12/2022 Hari Selasa
Kelas 1 WIRA Masa 0815-0845 Kehadiran
Bidang
Pergerakan asas Unit 2. Gerak Gembira
Kemahiran
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.4 Melakukan pelbagai kemahiran Manipulasi 1.4.10 Mengelecek bola berterusan menggunakan satu
2.3 Menggunakan pengetahuan konsep pergerakan bagi tangan.
kemahiran manipulasi 2.3.6 Mengenal pasti pergerakan jari semasa mengelecek.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 5.2.2 Menerima cabaran, kemenangan, dan kekalahan dalam
semasa melakukan aktiviti. permainan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengelecek bola berterusan menggunakan satu tangan. 1. Mengelecek bola berterusan menggunakan satu tangan.
2. Mengenal pasti pergerakan jari semasa mengelecek.
3. Menerima cabaran, kemenangan, dan kekalahan dalam
permainan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kelecek Tangan (Buku Teks:21) 3. Murid menjalankan akiviti Kelecek 7. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Tangan dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid dibahagikan kepada 8. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru beberapa kumpulan kecil. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid mengelecek bola
dengan tajuk pelajaran. menggunakan tangan. Murid tidak
dibenarkan keluar dari gelung untuk
menghalang.
6. Murid yang dicuit oleh pihak lawan
terkeluar daripada permainan.
Kumpulan yang paling ramai
sampai ke kawasan selamat dikira
sebagai pemenang.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Abad Ke-21
Permainan
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK)
Nilai Murni

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
item.
Choose an
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Cuti Umum.
item.
