Anda di halaman 1dari 35

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENYESUAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DARI RUMAH (PDPR)

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Kelas : Tahun 1 Dinamik
Medium PdPR : Aplikasi Google Meet, & Google Form
Tempat : Sekitar rumah masing-masing.
Hari : Isnin
Tarikh : 23 Ogos 2021
Bil Murid : 42 orang
Masa : 7:30 – 8:00 pagi
Tajuk : Tunas Gimnas/ Ligat Berputar

Standard Kandungan : 1.8 Melakukan kemahiran putaran


2.6 Menggunakan pengetahuan prinsip mekanik bagi kemahiran imbangan dan putaran
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti

Standard Pembelajaran : 1.8.1 Melakukan putaran menegak separa dan penuh


1.8.2 Melakukan guling balak berterusan
2.7.1 Menyatakan bahagian anggota badan yang boleh digunakan untuk melakukan aktiviti putaran
menegak
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti dalam kumpulan

1
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Boleh melakukan putaran menegak ke pelbagai arah serta menyatakan bahagian anggota badan
Psikomotor yang digunakan (TP 1)
:

Kognitif : Boleh mengenal pasti perubahan kedudukan badan semasa melakukan guling balak (TP 4)

Afektif : Boleh melakukan persembahan imbangan dan putaran dalam kumpulan kecil (TP6)

Tema : Perancangan
Kemahiran Insaniah / : Pemikiran Kritis dan Penyelesaian Masalah
Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan – Mampu berusaha.
(EMK)
Kemahiran Berfikir : Boleh menjustifikasikan perubahan kedudukan badan semasa melakukan aktiviti guling balak
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah melakukan kemahiran guling balak tetapi teknik lakuan adalah salah
Penerapan Nilai : Sanggup menerima cabaran, berkeyakinan diri dan keseronokan bermain
Penilaian Pdpc : Lembaran Kerja / Aplikasi google form
Bahan Bantu Belajar : Telefon Pintar / Komputer Riba, Capaian Internet

2
LANGKAH /
ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN
MASA
Set Induksi
Permulaan Aktiviti pemanasan badan Tujuan aktiviti
1. Guru menyampaikan tajuk pengajaran yang
(5 Minit) memanaskan badan:
ingin dipelajari harini ini.
i. Guru memperkenalkan - Meningkatkan suhu
tajuk pengajaran hari ini 2. Murid-murid melakukan aktiviti pemanasan badan untuk melakukan
iaitu Ligat Berputar badan bersama-sama dengan guru mengikut aktiviti seterusnya.
ii. Sesi memanaskan muzik kanak-kanak - Memastikan badan
anggota badan bersedia.
iii. Penerangkan objektif - Mewujudkan
pembelajaran. keseronokan.

Objektif Pembelajaran: BBM


 Murid boleh melakukan Aplikasi Google Form
kemahiran putaran Telefon Pintar
menegak separa dan penuh Laptop
serta guling balak
Video Chicken Dance
 Murid dapat menyatakan Strategi PdP:
bahagian anggota badan 3. Guru menerangkan objektif pembelajaran pembelajaran kontekstual
yang digunakan sewaktu pada hari ini.
putaran menegak dan Fasa permulaan
guling balak

3
Aktiviti :
Perkembangan Langkah 1: 1. Murid-murid mendengar penerangan yang
(13 Minit) Aktiviti penerangan diberikan oleh guru.
i. Guru menyatakan
“APA ITU PUTARAN? “ Slide Pengajaran

BBM :
- Smartphone
- Internet
- Youtube

ii. Guru menerangkan


jenis-jenis putaran yang
PAK-21 : Pembelajaran
akan dipelajari pada hari
melalui media.
ini

Strategi PdP:
Jenis Putaran:
2. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan Pembelajaran berpusatkan
Putaran separa –
putaran menegak separa dengan teknik yang bahan
berpusing dari hadapan ke
betul
belakang
3. Murid-murid melakukan aktiviti putaran separa
berdasarkan video lakuan yang telah
ditunjukkan oleh guru

4
Cara-cara melakukan putaran menegak separa:
1) Murid perlu menyilangkan kaki
2) Tangan kanan murid perlulah didepakan dan
tangan kiri diletakkan di perut
3) Murid perlu memusingkan badan ke belakang
menggunakan hujung jari kaki
4) Tangan murid perlulah diluruskan ke atas dan
kaki dijengketkan

Fasa Imaginasi

Langkah 2: Demonstrasi Guru Aktiviti : BBM


Slaid & gambar
Putaran penuh 1. Murid-murid mendengar penerangan yang
 berpusing dari diberikan oleh guru.
hadapan ke 2. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan
hadapan semula putaran menegak penuh dengan teknik yang betul
3. Murid-murid melakukan aktiviti putaran penuh
berdasarkan video lakuan yang telah ditunjukkan
oleh guru

5
1) Guru menerangkan
kemahiran putaran yang Cara-cara melakukan putaran menegak penuh:
kedua iaitu putaran penuh 1) Murid perlu mendepakan tangan kanan
2) Guru akan menunjukkan manakala tangan kiri diletakkan di perut
cara melakukan putaran 2) Kaki murid dijengketkan sambil berpusing ke
penuh dengan teknik serta belakang sehingga menghadap ke hadapan
lakuan yang betul semula
3) Gunakan hujung kaki yang dijengket sebagai
paksi putaran Aktiviti putaran penuh

Fasa Perkembangan

Kemuncak Permainan Kecil: Aktiviti:


(7 Minit) “ Take your time” 1. Ahli keluarga atau orang yang berada di sekitar BBM
 Aplikasikan semua teknik murid akan membimbing aktiviti yang dilakukan - Kawasan yang luas
yang dipelajari bagi aktiviti- oleh murid dan selamat
aktiviti putaran menegak 2. Murid dikehendaki melakukan aktiviti bagi
separa dan penuh serta kemahiran putaran separa, putaran penuh, guling
guling balak dengan lakuan balak dan guling sisi.
yang betul 3. Murid yang dapat melaksanakan keempat-empat
kemahiran dikira sebagai berjaya.

.
Fasa Tindakan

6
Link Google Form:
Penutup 1. Aktiviti Cooling Down 1. Murid-murid melakukan aktiviti cooling down. https://forms.gle/u1iQd55
(5 Minit) 2. Guru mengadakan sesi soal jawab bagi YWvqUG3d58
2. Rumusan pengukuhan isi pelajaran:
i. Pengukuhan Psikomotor a. Psikomotor BBM
- Guru meminta murid
menunjukkan pergerakan
 Guru meminta seorang murid  Laptop
yang telah dipelajari mendemonstrasikan putaran separa dan  Telefon pintar
penuh dengan lakuan yang betul  Aplikasi google form
ii. Pengukuhan Kognitif
b. Kognitif
 Bahagian anggota badan
yang boleh digunakan  Contoh soalan:
untuk melakukan aktiviti  Apakah bahagian anggota tubuh
putaran menegak
badan yang digunakan semasa Kaedah PdPC
iii. Pengukuhan Afektif melakukan aktiviti putaran - Pembelajaran
- Penerapan nilai menegak berasaskan bahan.
- Pujian / teguran - Jawapan: Hujung kaki yang dijengket - Meningkatkan
-
3. Lembaran kerja kemahiran daya
- Guru memberi lembaran kerja c. Afektif mengingat
melalui aplikasi google form - Guru bertanyakan adakah murid
seronok menjalani PdP tersebut.
- Guru mengucapkan terima kasih
kepada murid yang dapat menyertai
kelas
Fasa Penutup

7
REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Isu / Perkara yang difokus:

Kekuatan

Isu / Perkara yang difokus:

Kelemahan

Cadangan
Untuk
Memperbaiki
Kelemahan

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia Disahkan oleh Guru Besar

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENYESUAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DARI RUMAH (PDPR)

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Kelas : Tahun 1 Dinamik
Medium PdPR : Aplikasi Google Meet, & Google Form
Tempat : Sekitar rumah masing-masing.
Hari : Isnin
Tarikh : 23 Ogos 2021
Bil Murid : 42 orang
Masa : 8:00 – 8:30 pagi
Tajuk : Tunas Gimnas/ Ligat Berputar

Standard Kandungan : 1.8 Melakukan kemahiran putaran


2.6 Menggunakan pengetahuan prinsip mekanik bagi kemahiran imbangan dan putaran
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti

Standard Pembelajaran : 1.8.1 Melakukan putaran menegak separa dan penuh


1.8.2 Melakukan guling balak berterusan
2.7.1 Menyatakan bahagian anggota badan yang boleh digunakan untuk melakukan aktiviti putaran
menegak
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti dalam kumpulan

9
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Boleh melakukan putaran menegak ke pelbagai arah serta menyatakan bahagian anggota badan
Psikomotor yang digunakan (TP 1)
:

Kognitif : Boleh mengenal pasti perubahan kedudukan badan semasa melakukan guling balak (TP 4)

Afektif : Boleh melakukan persembahan imbangan dan putaran dalam kumpulan kecil (TP6)

Tema : Perancangan
Kemahiran Insaniah / : Pemikiran Kritis dan Penyelesaian Masalah
Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan – Mampu berusaha.
(EMK)
Kemahiran Berfikir : Boleh menjustifikasikan perubahan kedudukan badan semasa melakukan aktiviti guling balak
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah melakukan kemahiran guling balak tetapi teknik lakuan adalah salah
Penerapan Nilai : Sanggup menerima cabaran, berkeyakinan diri dan keseronokan bermain
Penilaian Pdpc : Lembaran Kerja / Aplikasi google form
Bahan Bantu Belajar : Telefon Pintar / Komputer Riba, Capaian Internet

10
LANGKAH /
ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN
MASA
Set Induksi
Permulaan Aktiviti pemanasan badan Tujuan aktiviti
1. Guru menyampaikan tajuk pengajaran
(5 Minit) memanaskan badan:
yang ingin dipelajari harini ini.
iv. Guru memperkenalkan - Meningkatkan suhu
tajuk pengajaran hari ini 2. Murid-murid melakukan aktiviti badan untuk melakukan
iaitu Ligat Berputar pemanasan badan bersama-sama aktiviti seterusnya.
v. Sesi memanaskan dengan guru mengikut muzik kanak-kanak - Memastikan badan
anggota badan bersedia.
vi. Penerangkan objektif - Mewujudkan
pembelajaran. keseronokan.

Objektif Pembelajaran: BBM


 Murid boleh melakukan Aplikasi Google Form
kemahiran putaran Telefon Pintar
menegak separa dan penuh Laptop
serta guling balak
 Murid dapat menyatakan Video Chicken Dance Strategi PdP:
bahagian anggota badan 3. Guru menerangkan objektif pembelajaran pada pembelajaran kontekstual
yang digunakan sewaktu hari ini.
putaran menegak dan Fasa permulaan
guling balak

11
Aktiviti :
Perkembangan Langkah 1: 1. Murid-murid mendengar penerangan yang
(13 Minit) Aktiviti penerangan diberikan oleh guru.
iii. Guru menyatakan
“APA ITU GULINGAN?” Slide Pengajaran

BBM :
- Smartphone
- Internet
- Youtube

2. Murid mengetahui bahawa terdapat dua jenis


PAK-21 : Pembelajaran
iv. Guru menerangkan gulingan yang akan dipelajari.
melalui media.
jenis-jenis gulingan yang 3. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan
akan dipelajari pada hari pasti cara melakukan guling balak dengan teknik
Strategi PdP:
ini yang betul
Pembelajaran berpusatkan
4. Murid-murid melakukan aktiviti guling balak
bahan
berdasarkan video lakuan yang telah ditunjukkan
oleh guru

12
Nota :
Guling Balak Cara-cara melakukan kemahiran guling balak:
1) Murid mengangkat tangan lurus yang menghala
1. Guru akan menunjukkan ke atas
cara melakukan guling 2) Bahu murid menyentuh kedua-dua belah
balak dengan teknik telinga
serta lakuan yang betul 3) Murid akan meregangkan badan untuk
menghasilkan postur badan yang lurus
Keselamatan : 4) Posisi berada dalam kedudukan yang sama,
 Pengawasan serta bahu murid akan menolak seluruh badan
Aktiviti guling balak
bimbingan daripada ahli ketika guling balak dilakukan
keluarga
Fasa Imaginasi
 Kawasan yang luas dan
selamat seperti
permukaan rata dan
lembut iaitu tilam
 Pakaian sukan yang
sesuai

13
Aktiviti :
Langkah 2: Demonstrasi Guru 1. Murid-murid mendengar penerangan daripada BBM
guru. Slaid & gambar
1) Guru menerangkan 2. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan
kemahiran guling sisi guling sisi dengan teknik yang betul
yang akan dipelajari 3. Murid-murid akan melakukan aktiviti guling sisi
2) Guru akan menunjukkan berdasarkan video lakuan yang telah
cara melakukan guling ditunjukkan oleh guru Nota :
sisi dengan teknik serta
lakuan yang betul

Cara-cara melakukan kemahiran guling sisi:


1. Letakkan kedua-dua tangan di hadapan anda
Aktiviti guling sisi
2. Angkatkan badan dan rendahkan tangan ke
bawah
Fasa Perkembangan
3. Rendahkan bahagian badan ke bawah
4. Mendarat menggunakan belakang bahu
5. Lakukan kemahiran gulingan sisi
6. Bangun semula dengan berkedudukan seperti
permulaan untuk melakukan kemahiran
gulingan sisi

14
Kemuncak Permainan Kecil: Aktiviti:
(7 Minit) “ Take your time” 4. Ahli keluarga atau orang yang berada di sekitar BBM
 Aplikasikan semua teknik murid akan membimbing aktiviti yang dilakukan - Kawasan yang luas
yang dipelajari bagi aktiviti- oleh murid dan selamat
aktiviti putaran menegak 5. Murid dikehendaki melakukan aktiviti bagi
separa dan penuh serta kemahiran putaran separa, putaran penuh, guling
guling balak dengan lakuan balak dan guling sisi.
yang betul 6. Murid yang dapat melaksanakan keempat-empat
kemahiran dikira sebagai berjaya.

.
Fasa Tindakan

Penutup 1. Aktiviti Cooling Down 2. Murid-murid melakukan aktiviti cooling down. Link Google Form:
(5 Minit) 3. Guru mengadakan sesi soal jawab bagi
2. Rumusan pengukuhan isi pelajaran: https://forms.gle/u1iQd55
iv. Pengukuhan Psikomotor d. Psikomotor YWvqUG3d58
- Guru meminta murid
 Guru meminta seorang murid
menunjukkan pergerakan
yang telah dipelajari mendemonstrasikan putaran separa dan
penuh dengan lakuan yang betul BBM
v. Pengukuhan Kognitif
e. Kognitif  Laptop
 Bahagian anggota badan
yang boleh digunakan  Contoh soalan:  Telefon pintar
untuk melakukan aktiviti  Apakah bahagian anggota tubuh  Aplikasi google form
putaran menegak
badan yang digunakan semasa

15
vi. Pengukuhan Afektif melakukan aktiviti putaran
- Penerapan nilai menegak
- Pujian / teguran
- Jawapan: Hujung kaki yang dijengket Kaedah PdPC
-
3. Lembaran kerja - Pembelajaran
- Guru memberi lembaran kerja f. Afektif berasaskan bahan.
melalui aplikasi google form - Guru bertanyakan adakah murid - Meningkatkan
seronok menjalani PdP tersebut. kemahiran daya
- Guru mengucapkan terima kasih mengingat
kepada murid yang dapat menyertai
kelas

Fasa Penutup

16
REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Isu / Perkara yang difokus: Objektif PdPc

Kekuatan

(Objektif
Pdpc)

Kelemahan Isu / Perkara yang difokus: Penyebatian Unsur Kemahiran Berfikir

(Penyebatian
Unsur
Kemahiran
Berfikir)

Cadangan
Untuk
Memperbaiki
Kelemahan

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia Disahkan oleh Guru Besar

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :

17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENYESUAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DARI RUMAH (PDPR)

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Kelas : Tahun 1 Bestari
Medium PdPR : Aplikasi Google Meet, & Google Form
Tempat : Sekitar rumah masing-masing.
Hari : Isnin
Tarikh : 23 Ogos 2021
Bil Murid : 45 orang
Masa : 7:30 – 8:00 pagi
Tajuk : Tunas Gimnas/ Ligat Berputar

Standard Kandungan : 1.8 Melakukan kemahiran putaran


2.6 Menggunakan pengetahuan prinsip mekanik bagi kemahiran imbangan dan putaran
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti

Standard Pembelajaran : 1.8.1 Melakukan putaran menegak separa dan penuh


1.8.2 Melakukan guling balak berterusan
2.7.1 Menyatakan bahagian anggota badan yang boleh digunakan untuk melakukan aktiviti putaran
menegak
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti dalam kumpulan

18
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Boleh melakukan putaran menegak ke pelbagai arah serta menyatakan bahagian anggota badan
Psikomotor yang digunakan (TP 1)
:

Kognitif : Boleh mengenal pasti perubahan kedudukan badan semasa melakukan guling balak (TP 4)

Afektif : Boleh melakukan persembahan imbangan dan putaran dalam kumpulan kecil (TP6)

Tema : Perancangan
Kemahiran Insaniah / : Pemikiran Kritis dan Penyelesaian Masalah
Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan – Mampu berusaha.
(EMK)
Kemahiran Berfikir : Boleh menjustifikasikan perubahan kedudukan badan semasa melakukan aktiviti guling balak
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah melakukan kemahiran guling balak tetapi teknik lakuan adalah salah
Penerapan Nilai : Sanggup menerima cabaran, berkeyakinan diri dan keseronokan bermain
Penilaian Pdpc : Lembaran Kerja / Aplikasi google form
Bahan Bantu Belajar : Telefon Pintar / Komputer Riba, Capaian Internet

19
LANGKAH /
ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN
MASA
Set Induksi
Permulaan Aktiviti pemanasan badan Tujuan aktiviti
4. Guru menyampaikan tajuk pengajaran yang
(5 Minit) memanaskan badan:
ingin dipelajari harini ini.
vii. Guru memperkenalkan - Meningkatkan suhu
tajuk pengajaran hari ini 5. Murid-murid melakukan aktiviti pemanasan badan untuk melakukan
iaitu Ligat Berputar badan bersama-sama dengan guru mengikut aktiviti seterusnya.
viii. Sesi memanaskan muzik kanak-kanak - Memastikan badan
anggota badan bersedia.
ix. Penerangkan objektif - Mewujudkan
pembelajaran. keseronokan.

Objektif Pembelajaran: BBM


 Murid boleh melakukan Aplikasi Google Form
kemahiran putaran Telefon Pintar
menegak separa dan penuh Laptop
serta guling balak
Video Chicken Dance
 Murid dapat menyatakan Strategi PdP:
bahagian anggota badan 6. Guru menerangkan objektif pembelajaran pembelajaran kontekstual
yang digunakan sewaktu pada hari ini.
putaran menegak dan Fasa permulaan
guling balak

20
Aktiviti :
Perkembangan Langkah 1: 4. Murid-murid mendengar penerangan yang
(13 Minit) Aktiviti penerangan diberikan oleh guru.
v. Guru menyatakan
“APA ITU PUTARAN? “ Slide Pengajaran

BBM :
- Smartphone
- Internet
- Youtube

vi. Guru menerangkan


jenis-jenis putaran yang
PAK-21 : Pembelajaran
akan dipelajari pada hari
melalui media.
ini

Strategi PdP:
Jenis Putaran:
5. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan Pembelajaran berpusatkan
Putaran separa –
putaran menegak separa dengan teknik yang bahan
berpusing dari hadapan ke
betul
belakang
6. Murid-murid melakukan aktiviti putaran separa
berdasarkan video lakuan yang telah
ditunjukkan oleh guru

21
Cara-cara melakukan putaran menegak separa:
5) Murid perlu menyilangkan kaki
6) Tangan kanan murid perlulah didepakan dan
tangan kiri diletakkan di perut
7) Murid perlu memusingkan badan ke belakang
menggunakan hujung jari kaki
8) Tangan murid perlulah diluruskan ke atas dan
kaki dijengketkan

Fasa Imaginasi

Langkah 2: Demonstrasi Guru Aktiviti : BBM


Slaid & gambar
Putaran penuh 4. Murid-murid mendengar penerangan yang
 berpusing dari diberikan oleh guru.
hadapan ke 5. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan
hadapan semula putaran menegak penuh dengan teknik yang betul
6. Murid-murid melakukan aktiviti putaran penuh
berdasarkan video lakuan yang telah ditunjukkan
oleh guru

22
3) Guru menerangkan
kemahiran putaran yang Cara-cara melakukan putaran menegak penuh:
kedua iaitu putaran penuh 4) Murid perlu mendepakan tangan kanan
4) Guru akan menunjukkan manakala tangan kiri diletakkan di perut
cara melakukan putaran 5) Kaki murid dijengketkan sambil berpusing ke
penuh dengan teknik serta belakang sehingga menghadap ke hadapan
lakuan yang betul semula
6) Gunakan hujung kaki yang dijengket sebagai
paksi putaran Aktiviti putaran penuh

Fasa Perkembangan

Kemuncak Permainan Kecil: Aktiviti:


(7 Minit) “ Take your time” 7. Ahli keluarga atau orang yang berada di sekitar BBM
 Aplikasikan semua teknik murid akan membimbing aktiviti yang dilakukan - Kawasan yang luas
yang dipelajari bagi aktiviti- oleh murid dan selamat
aktiviti putaran menegak 8. Murid dikehendaki melakukan aktiviti bagi
separa dan penuh serta kemahiran putaran separa, putaran penuh, guling
guling balak dengan lakuan balak dan guling sisi.
yang betul 9. Murid yang dapat melaksanakan keempat-empat
kemahiran dikira sebagai berjaya.

.
Fasa Tindakan

23
Link Google Form:
Penutup 1. Aktiviti Cooling Down 4. Murid-murid melakukan aktiviti cooling down. https://forms.gle/u1iQd55
(5 Minit) 5. Guru mengadakan sesi soal jawab bagi YWvqUG3d58
2. Rumusan pengukuhan isi pelajaran:
vii. Pengukuhan Psikomotor g. Psikomotor BBM
- Guru meminta murid
menunjukkan pergerakan
 Guru meminta seorang murid  Laptop
yang telah dipelajari mendemonstrasikan putaran separa dan  Telefon pintar
penuh dengan lakuan yang betul  Aplikasi google form
viii. Pengukuhan Kognitif
h. Kognitif
 Bahagian anggota badan
yang boleh digunakan  Contoh soalan:
untuk melakukan aktiviti  Apakah bahagian anggota tubuh
putaran menegak
badan yang digunakan semasa Kaedah PdPC
ix. Pengukuhan Afektif melakukan aktiviti putaran - Pembelajaran
- Penerapan nilai menegak berasaskan bahan.
- Pujian / teguran - Jawapan: Hujung kaki yang dijengket - Meningkatkan
-
3. Lembaran kerja kemahiran daya
- Guru memberi lembaran kerja i. Afektif mengingat
melalui aplikasi google form - Guru bertanyakan adakah murid
seronok menjalani PdP tersebut.
- Guru mengucapkan terima kasih
kepada murid yang dapat menyertai
kelas
Fasa Penutup

24
REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Isu / Perkara yang difokus: Objektif PdPc

Kekuatan

(Objektif
Pdpc)

Kelemahan Isu / Perkara yang difokus: Penyebatian Unsur Kemahiran Berfikir

(Penyebatian
Unsur
Kemahiran
Berfikir)

Cadangan
Untuk
Memperbaiki
Kelemahan

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia Disahkan oleh Guru Besar

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :

25
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENYESUAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DARI RUMAH (PDPR)

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Kelas : Tahun 1 Bestari
Medium PdPR : Aplikasi Google Meet, & Google Form
Tempat : Sekitar rumah masing-masing.
Hari : Isnin
Tarikh : 23 Ogos 2021
Bil Murid : 45 orang
Masa : 8:00 – 8:30 pagi
Tajuk : Tunas Gimnas/ Ligat Berputar

Standard Kandungan : 1.8 Melakukan kemahiran putaran


2.6 Menggunakan pengetahuan prinsip mekanik bagi kemahiran imbangan dan putaran
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti

Standard Pembelajaran : 1.8.1 Melakukan putaran menegak separa dan penuh


1.8.2 Melakukan guling balak berterusan
2.7.1 Menyatakan bahagian anggota badan yang boleh digunakan untuk melakukan aktiviti putaran
menegak
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti dalam kumpulan

26
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Boleh melakukan putaran menegak ke pelbagai arah serta menyatakan bahagian anggota badan
Psikomotor yang digunakan (TP 1)
:

Kognitif : Boleh mengenal pasti perubahan kedudukan badan semasa melakukan guling balak (TP 4)

Afektif : Boleh melakukan persembahan imbangan dan putaran dalam kumpulan kecil (TP6)

Tema : Perancangan
Kemahiran Insaniah / : Pemikiran Kritis dan Penyelesaian Masalah
Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan – Mampu berusaha.
(EMK)
Kemahiran Berfikir : Boleh menjustifikasikan perubahan kedudukan badan semasa melakukan aktiviti guling balak
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah melakukan kemahiran guling balak tetapi teknik lakuan adalah salah
Penerapan Nilai : Sanggup menerima cabaran, berkeyakinan diri dan keseronokan bermain
Penilaian Pdpc : Lembaran Kerja / Aplikasi google form
Bahan Bantu Belajar : Telefon Pintar / Komputer Riba, Capaian Internet

27
LANGKAH /
ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN
MASA
Set Induksi
Permulaan Aktiviti pemanasan badan Tujuan aktiviti
3. Guru menyampaikan tajuk pengajaran
(5 Minit) memanaskan badan:
yang ingin dipelajari harini ini.
x. Guru memperkenalkan - Meningkatkan suhu
tajuk pengajaran hari ini 4. Murid-murid melakukan aktiviti badan untuk melakukan
iaitu Ligat Berputar pemanasan badan bersama-sama aktiviti seterusnya.
xi. Sesi memanaskan dengan guru mengikut muzik kanak-kanak - Memastikan badan
anggota badan bersedia.
xii. Penerangkan objektif - Mewujudkan
pembelajaran. keseronokan.

Objektif Pembelajaran: BBM


 Murid boleh melakukan Aplikasi Google Form
kemahiran putaran Telefon Pintar
menegak separa dan penuh Laptop
serta guling balak
 Murid dapat menyatakan Video Chicken Dance Strategi PdP:
bahagian anggota badan 3. Guru menerangkan objektif pembelajaran pada pembelajaran kontekstual
yang digunakan sewaktu hari ini.
putaran menegak dan Fasa permulaan
guling balak

28
Aktiviti :
Perkembangan Langkah 1: 1. Murid-murid mendengar penerangan yang
(13 Minit) Aktiviti penerangan diberikan oleh guru.
vii. Guru menyatakan
“APA ITU GULINGAN?” Slide Pengajaran

BBM :
- Smartphone
- Internet
- Youtube

2. Murid mengetahui bahawa terdapat dua jenis


PAK-21 : Pembelajaran
viii. Guru menerangkan gulingan yang akan dipelajari.
melalui media.
jenis-jenis gulingan yang 3. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan
akan dipelajari pada hari pasti cara melakukan guling balak dengan teknik
Strategi PdP:
ini yang betul
Pembelajaran berpusatkan
4. Murid-murid melakukan aktiviti guling balak
bahan
berdasarkan video lakuan yang telah ditunjukkan
oleh guru

29
Nota :
Guling Balak Cara-cara melakukan kemahiran guling balak:
5) Murid mengangkat tangan lurus yang menghala
3. Guru akan menunjukkan ke atas
cara melakukan guling 6) Bahu murid menyentuh kedua-dua belah
balak dengan teknik telinga
serta lakuan yang betul 7) Murid akan meregangkan badan untuk
menghasilkan postur badan yang lurus
Keselamatan : 8) Posisi berada dalam kedudukan yang sama,
 Pengawasan serta bahu murid akan menolak seluruh badan
Aktiviti guling balak
bimbingan daripada ahli ketika guling balak dilakukan
keluarga
Fasa Imaginasi
 Kawasan yang luas dan
selamat seperti
permukaan rata dan
lembut iaitu tilam
 Pakaian sukan yang
sesuai

30
Aktiviti :
Langkah 2: Demonstrasi Guru 4. Murid-murid mendengar penerangan daripada BBM
guru. Slaid & gambar
3) Guru menerangkan 5. Murid-murid mengenal pasti cara melakukan
kemahiran guling sisi guling sisi dengan teknik yang betul
yang akan dipelajari 6. Murid-murid akan melakukan aktiviti guling sisi
4) Guru akan menunjukkan berdasarkan video lakuan yang telah
cara melakukan guling ditunjukkan oleh guru Nota :
sisi dengan teknik serta
lakuan yang betul

Cara-cara melakukan kemahiran guling sisi:


7. Letakkan kedua-dua tangan di hadapan anda
Aktiviti guling sisi
8. Angkatkan badan dan rendahkan tangan ke
bawah
Fasa Perkembangan
9. Rendahkan bahagian badan ke bawah
10. Mendarat menggunakan belakang bahu
11. Lakukan kemahiran gulingan sisi
12. Bangun semula dengan berkedudukan seperti
permulaan untuk melakukan kemahiran
gulingan sisi

31
Kemuncak Permainan Kecil: Aktiviti:
(7 Minit) “ Take your time” 10. Ahli keluarga atau orang yang berada di sekitar BBM
 Aplikasikan semua teknik murid akan membimbing aktiviti yang dilakukan - Kawasan yang luas
yang dipelajari bagi aktiviti- oleh murid dan selamat
aktiviti putaran menegak 11. Murid dikehendaki melakukan aktiviti bagi
separa dan penuh serta kemahiran putaran separa, putaran penuh, guling
guling balak dengan lakuan balak dan guling sisi.
yang betul 12. Murid yang dapat melaksanakan keempat-empat
kemahiran dikira sebagai berjaya.

.
Fasa Tindakan

Penutup 1. Aktiviti Cooling Down 4. Murid-murid melakukan aktiviti cooling down. Link Google Form:
(5 Minit) 6. Guru mengadakan sesi soal jawab bagi
2. Rumusan pengukuhan isi pelajaran: https://forms.gle/u1iQd55
x. Pengukuhan Psikomotor j. Psikomotor YWvqUG3d58
- Guru meminta murid
 Guru meminta seorang murid
menunjukkan pergerakan
yang telah dipelajari mendemonstrasikan putaran separa dan
penuh dengan lakuan yang betul BBM
xi. Pengukuhan Kognitif
k. Kognitif  Laptop
 Bahagian anggota badan
yang boleh digunakan  Contoh soalan:  Telefon pintar
untuk melakukan aktiviti  Apakah bahagian anggota tubuh  Aplikasi google form
putaran menegak
badan yang digunakan semasa

32
xii. Pengukuhan Afektif melakukan aktiviti putaran
- Penerapan nilai menegak
- Pujian / teguran
- Jawapan: Hujung kaki yang dijengket Kaedah PdPC
-
3. Lembaran kerja - Pembelajaran
- Guru memberi lembaran kerja l. Afektif berasaskan bahan.
melalui aplikasi google form - Guru bertanyakan adakah murid - Meningkatkan
seronok menjalani PdP tersebut. kemahiran daya
- Guru mengucapkan terima kasih mengingat
kepada murid yang dapat menyertai
kelas

Fasa Penutup

33
REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Isu / Perkara yang difokus: Objektif PdPc

Kekuatan

(Objektif
Pdpc)

Kelemahan Isu / Perkara yang difokus: Penyebatian Unsur Kemahiran Berfikir

(Penyebatian
Unsur
Kemahiran
Berfikir)

Cadangan
Untuk
Memperbaiki
Kelemahan

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia Disahkan oleh Guru Besar

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :

34
35
