Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang
Konsep kecergasan Unit 8. Cergas dan Mantap
Kecergasan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Melakukan aktiviti yang meningkatkan kapasiti aerobik. 3.2.1 Melakukan aktiviti berterusan dalam jangka masa yang
4.2 Mengaplikasi konsep asas kapasiti aerobic ditetapkan
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan 4.2.1 Menamakan organ utama yang mengepam darah.
semasa melakukan aktiviti. 4.2.2 Menyatakan hubungan antara jantung dengan paru-paru
semasa melakukan aktiviti fizikal.
4.2.3 Menyatakan aktiviti yang boleh menguatkan jantung.
5.4.2 Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
dalam kumpulan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan aktiviti berterusan dalam jangka masa yang 1. Melakukan aktiviti berterusan dalam jangka masa yang
ditetapkan. ditetapkan.
2. Menamakan organ utama yang mengepam darah.
3. Menyatakan hubungan antara jantung dengan paru-paru
semasa melakukan aktiviti fizikal.
4. Menyatakan aktiviti yang boleh menguatkan jantung.
5. Mempamerkan rasa seronok semasa melakukan aktiviti
dalam kumpulan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Jantung Kuat, Badan Sihat (Buku Teks: 3. Murid menjalankan akiviti Jantung 5. Murid melakukan penyejukan
50&51) Kuat, Badan Sihat dengan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan bimbingan guru. 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan aktiviti secara kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru berkumpulan.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang
Konsep kecergasan Unit 8. Cergas dan Mantap
Kecergasan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Melakukan senaman kelenturan dengan lakuan yang betul. 3.3.1 Melakukan senaman regangan dinamik dan statik pada
4.3 Mengaplikasi konsep asas kelenturan. sendi-sendi utama.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 4.3.1 Mengenal pasti cara regangan yang betul.
semasa melakukan aktiviti. 4.3.2 Mengenal pasti senaman regangan statik dan dinamik
pada sendi-sendi utama.
4.3.2 Menyatakan tujuan melakukan senaman regangan.
5.2.1 Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti baharu
dalam Pendidikan Jasmani
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan senaman regangan dinamik dan statik pada 1. Mengenal pasti cara regangan yang betul.
sendi-sendi utama.
2. Mengenal pasti cara regangan yang betul.
3. Mengenal pasti senaman regangan statik dan dinamik
pada sendi-sendi utama.
4. Menyatakan tujuan melakukan senaman regangan.
5. Mempamerkan rasa seronok melakukan aktiviti baharu
dalam Pendidikan Jasmani

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Siap Siaga (Buku Teks: 52&53) 3. Murid menjalankan akiviti Siap 5. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Siaga dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan rengangan 6. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru dinamik diiringin dengan muzik kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya yang sesuai.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang
Konsep kecergasan Unit 8. Cergas dan Mantap
Kecergasan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Melakukan senaman kelenturan dengan lakuan yang betul. 3.3.1 Melakukan senaman regangan dinamik dan statik pada
4.3 Mengaplikasi konsep asas kelenturan. sendi-sendi utama.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 4.3.1 Mengenal pasti cara regangan yang betul.
keselamatan. 4.3.2 Mengenal pasti senaman regangan statik dan dinamik
pada sendi-sendi utama.
4.3.2 Menyatakan tujuan melakukan senaman regangan.
5.1.1 Membuat persediaan diri sebelum, semasa, dan selepas
melakukan aktiviti Pendidikan Jasmani
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan senaman regangan dinamik dan statik pada 1. Mengenal pasti senaman regangan statik dan dinamik
sendi-sendi utama. pada sendi-sendi utama.
2. Mengenal pasti cara regangan yang betul.
3. Mengenal pasti senaman regangan statik dan dinamik
pada sendi-sendi utama.
4. Menyatakan tujuan melakukan senaman regangan.
5. Membuat persediaan diri sebelum, semasa, dan selepas
melakukan aktiviti Pendidikan Jasmani

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tenang- Tenang (Buku Teks: 54&55) 3. Murid menjalankan akiviti Tenang- 5. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Tenang dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan regangan pada 6. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru kedua-dua bahagian anggota kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya badan, kiri dan kanan.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang
Konsep kecergasan Unit 8. Cergas dan Mantap
Kecergasan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.4 Melakukan senaman meningkatkan daya tahan dan 3.4.1 Mengekalkan posisi sedia tekan tubi dalam suatu jangka
kekuatan otot dengan lakuan masa.
yang betul 3.4.2 Mengekalkan posisi separa cangkung (half squat) dalam
4.4 Mengaplikasi konsep asas kekuatan dan daya tahan otot.. suatu jangka masa.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 3.4.3 Melakukan pergerakan dari duduk ke berdiri tanpa
keselamatan. sokongan.
3.4.4 Melakukan pergerakan dari baring ke duduk tanpa
sokongan.
3.4.5 Melakukan aktiviti bergayut dan meniti pada palang
menggunakan tangan.
3.4.6 Melakukan ringkuk tubi separa.
4.4.1 Menyatakan kelebihan mempunyai otot yang kuat.
4.4.2 Menyatakan kelebihan mempunyai otot yang boleh
bekerja berulang-ulang dalam satu jangka masa.
4.4.3 Mengenal pasti otot utama pada bahagian badan
semasa melakukan senaman daya tahan otot
5.1.4 Mengenali dan mematuhi peraturan keselamatan di
tempat melakukan aktiviti Pendidikan Jasmani.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengekalkan posisi sedia tekan tubi dalam suatu jangka 1. Melakukan pergerakan dari duduk ke berdiri tanpa
masa. sokongan.
2. Mengekalkan posisi separa cangkung (half squat) dalam
suatu jangka masa.
3. Melakukan pergerakan dari duduk ke berdiri tanpa
sokongan.
4. Melakukan pergerakan dari baring ke duduk tanpa
sokongan.
5. Melakukan aktiviti bergayut dan meniti pada palang
menggunakan tangan.
6. Melakukan ringkuk tubi separa.
7. Menyatakan kelebihan mempunyai otot yang kuat.
8. Menyatakan kelebihan mempunyai otot yang boleh
bekerja berulang-ulang dalam satu jangka masa.
9. Mengenal pasti otot utama pada bahagian badan semasa
melakukan senaman daya tahan otot
10. Mengenali dan mematuhi peraturan keselamatan di
tempat melakukan aktiviti Pendidikan Jasmani.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Siapa Kuat (Buku Teks: 56&57) 3. Murid menjalankan akiviti Siapa 5. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Kuat dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan aktiviti dengan 6. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru betul. Tempoh lakuan antara 10 – kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 15 saat.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Masteri Aktiviti Pembelajaran Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang
Konsep kecergasan Unit 8. Cergas dan Mantap
Kecergasan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.4 Melakukan senaman meningkatkan daya tahan dan 3.4.7 Melakukan senaman untuk membina otot teras badan
kekuatan otot dengan lakuan yang betul (core mucsle).
4.3 Mengaplikasi konsep asas kelenturan 4.4.3 Mengenal pasti otot utama pada bahagian badan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan semasa melakukan senaman daya tahan otot.
keselamatan. 5.1.3 Mematuhi arahan guru semasa melakukan aktiviti
Pendidikan Jasmani
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melakukan senaman untuk membina otot teras badan 1. Melakukan senaman untuk membina otot teras badan
(core mucsle). (core mucsle).
2. Mengenal pasti otot utama pada bahagian badan semasa
melakukan senaman daya tahan otot.
3. Mematuhi arahan guru semasa melakukan aktiviti
Pendidikan Jasmani.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Stabil Dan Seimbang (Buku Teks: 3. Murid menjalankan akiviti Stabil 5. Murid melakukan penyejukan
58&59) Dan Seimbang dengan bimbingan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan guru. 5. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid melakukan senaman kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru mengikut teknik yang betul.
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 1
Choose an
Minggu Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Konsep kecergasan Unit 8. Cergas dan Mantap
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.5 Melakukan aktiviti yang melibatkan komposisi badan 3.5.1 Mengukur ketinggian dan menimbang berat badan
4.5 Membuat perkaitan antara komposisi badan dengan 4.5.1 Mengenal pasti komponen dalam badan iaitu tulang,
kecergasan fizikal. otot, organ, dan lemak.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 4.5.2 Mengenali bentuk badan kurus, sederhana, dan
keselamatan. berlebihan berat badan.
5.1.2 Menggunakan alatan bersama-sama dan menunggu
giliran semasa menjalankan aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengukur ketinggian dan menimbang berat badan. 1. Mengukur ketinggian dan menimbang berat badan.
2. Mengenal pasti komponen dalam badan iaitu tulang, otot,
organ, dan lemak.
3. Mengenali bentuk badan kurus, sederhana, dan
berlebihan berat badan.\
4. Menggunakan alatan bersama-sama dan menunggu
giliran semasa menjalankan aktiviti

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Badan Idaman (Buku Teks:60&61) 3. Murid menjalankan akiviti Badan 8. Murid melakukan penyejukan
1. Murid melakukan pemanasan Seimbang dengan bimbingan guru. badan dengan bimbingan guru.
badan dengan bimbingan guru. 4. Murid mengukur tinggi dan 9. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru menimbang berat badan. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid menilai bentuk badan mereka
dengan tajuk pelajaran. mengikut katergori.
6. Murid membandingkan tinggi
dengan berat lazim mengikut
jadual.
7. Murid memahami fungsi setiap
organ dengan bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
