Anda di halaman 1dari 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 6


Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Tahun 6
Kelas Masa 0810-0840 Kehadiran
Syahbandar
Modul 1 :
Kesihatan Diri dan Reproduktif Unit 1. Megah dan Gagah
Kesihatan Fizikal
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mengetahui dan memahami pertumbuhan serta 1.1.1 Menganalisis perubahan fizikal lelaki dan perempuan ke
perkembangan fizikal yang sihat. alam remaja.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menganalisis perubahan fizikal lelaki dan perempuan ke 1. Menyatakan perubahan fizikal lelaki dan perempuan
alam remaja. apabila memasuki alam remaja.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ceritamu, Ceritaku (Buku Teks: 2) 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab berdasarkan dialog dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tajuk dan gambar dengan 4. Murid melaksanakan proses
bimbingan guru. menganalis dan menilai perubahan-
2. Murid mendengar penerangan guru perubahan fizikal yang berlaku
tentang isi pelajaran dan kaitannya mengikut kronologi proses
dengan tajuk pelajaran. kematangan.
5. Murid membina peta pemikiran
tentang perubahan fizikal lelaki dan
perempuan yang mewajarkan
batasan pergaulan antara murid
lelaki dengan murid perempuan.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Secara Aktiviti Pembelajaran
Peta i-Think
Pembelajaran Kontekstual Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: __18/24___
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Tahun 6 Syahbandar Masa 0840-0940 Kehadiran
1. Masyarakat Kemahira Mendengar dan
Tema 1. Kemasyarakatan Unit
Penyayang n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula
berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak formal. ujaran yang terdapat dalam situasi formal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula 1. Mendengar, mengecam dan menyebut maklumat semula.
ujaran yang terdapat dalam situasi formal.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
3. Murid membaca dan memahami 6. Murid melakonkan situasi semula.
1. Murid bercerita tentang gambar situasi dengan bimbingan guru. 7. Murid mendengar guru membuat
dengan bimbingan guru. 4. Murid mendengar, mengecam kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru sebutan dan menyebut semula
tentang isi pelajaran dan kaitannya ujaran yang terdapat dalam situasi
dengan tajuk pelajaran. formal dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: __18/24___
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Tahun 5 Temenggung Masa 1100-1130 Kehadiran
Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan
Komponen Unit 11. Penjagaan dan Keselamatan Diri
Sosial
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan 1.1.1 Mengetahui sistem reproduktif lelaki dan perempuan.
diri dan reproduktif 1.1.2 Memahami kaitan sistem reproduktif lelaki dan
 Sistem reproduktif manusia perempuan dengan asas kejadian manusia.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengetahui sistem reproduktif lelaki dan perempuan. 1. Menyatakan sistem reproduktif lelaki dan perempuan.
2. Memahami kaitan sistem reproduktif lelaki dan 2. Menyatakan kaitan sistem reproduktif lelaki dan
perempuan dengan asas kejadian manusia. perempuan dengan asas kejadian manusia.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
A. Kesihatan Diri dan Reproduktif 3. Murid mendengar penjelasan guru 6. Murid menjalankan kuiz mudah
Sistem Reproduktif Manusia (Buku mengenai sistem reproduktif lelaki dengan bimbingan guru.
Teks: 74 - 75) dan perempuan. 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab berdasarkan 4. Murid memahami kaitan sistem kesimpulan tentang isi pelajaran.
tajuk dan gambar dengan reproduktif lelaki dan perempuan
bimbingan guru. dengan asas kejadian manusia.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid melengkapkan tugasan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Gambar

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Secara Aktiviti Pembelajaran
Main Peranan
Pembelajaran Kontekstual Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _26/30____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas Tahun 4 Bendahara Masa 1200-1330 Kehadiran
Kemahira Mendengar dan
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Jiran Tetangga
n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut sesuatu
berkomunikasi dalam situasi formal dan tidak formal. yang diujarkan semula dalam situasi tidak formal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
2. Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut sesuatu 2. Mendengar dan menyebut maklumat yang diperlukan.
yang diujarkan semula dalam situasi tidak formal.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Salam Perkenalan (Buku Teks: 2) 3. Murid menjalankan aktiviti main 10. Murid mendengar guru membuat
1. Murid berbual-bual tentang gambar peranan secara berkumpulan. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid mendengar, mengecam
2. Murid mendengar penerangan guru sebutan dan menyebut sesuatu
tentang isi pelajaran dan kaitannya yang diunjarkan semula dalam
dengan tajuk pelajaran. situasi tidak formal.
5. Murid mendengar dan menyebut
maklumat yang diperlukan.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
PKJR: Ketidakbolehlihatan (Buku
aktiviti: 1)
7. Murid berbincang maksud
ketidakbolehlihatan dan impaknya
terhadap pejalan kaki dan
penunggang basikal.
8. Murid menonton klip video.
9. Murid membincangkan maksud dan
risiko yang akan dihadapi akibat
ketidakbolehlihatan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
ILMU: HP PKJR: 1.1.4 Berbincang maksud ketidakbolehlihatan dan impaknya terhadap pejalan kaki dan penunggang basikal.
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Kecerdasan
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Pelbagai
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: __15/24___
Bilangan Murid Pemulihan 5
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan 10
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan 5
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 22/3/2022 Hari Selasa
Kelas 6 Syahbandar Masa 8.40-9.40 Kehadiran 17/24

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gimnastik Asas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Melakukan pergerakan yang 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan
memerlukan kawalan badan dan sokongan kereta sorong dua arah (two-way wheelbarrow).
2.1 Mengaplikasikan konsep kawalan badan dan sokongan 1.1.3 Melakukan imbangan songsang dirian tangan
dalam pergerakan. dengan sokongan sambil bergerak pada satu jarak.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa 2.1.1 Menjelaskan postur badan yang sesuai untuk
melakukan aktiviti. mengekalkan imbangan semasa melakukan single-leg
circle, kereta sorong dua arah dan imbangan songsang.
5.3.4 Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi
semasa melakukan aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan
1. Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan kereta sorong dua arah (two-way wheelbarrow).
kereta sorong dua arah (two-way wheelbarrow). 2. Melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan
2. Melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan sokongan sambil bergerak pada satu jarak.
sokongan sambil bergerak pada satu jarak. 3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 1 postur badan
3. Menjelaskan postur badan yang sesuai untuk yang sesuai untuk mengekalkan imbangan semasa
mengekalkan imbangan semasa melakukan single- melakukan single-leg circle, kereta sorong dua arah
leg circle, kereta sorong dua arah dan imbangan dan imbangan songsang.
songsang. 4. Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi
4. Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi semasa melakukan aktiviti.
semasa melakukan aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks. Peralatan PJ
Bahan Bantu Belajar Buku teks.
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Permainan
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Pendekatan Teaching
Strategi Pengajaran dan
Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan Games for
Pembelajaran
Understanding
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Mengaplikasi Permainan
Tinggi (KBAT) Ke-21
Elemen Merentas
Kreativiti dan Inovasi
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Imbangan Cantik (Buku Teks: 2-3)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
Aktiviti Utama 4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti mengimbang secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid belajar tentang pergerakan gimnastik single-leg circle,
kereta sorong dua arah dan dirian tangan dinamik mengikut
stesen.
o Stesen 1: Single-leg Circle
o Stesen 2: Kereta Sorong Dua Arah
o Stesen 3: Dirian Tangan Dinamik
 Murid perlu melakukan aktiviti secara static dan dinamik.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
7. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 8. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

10/24 orang murid berjaya menguasai kemahiran yang diajar.


Refleksi
Guru akan melaksanakan pelajaran ini pada hari berikutnya.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 22/3/2022 Hari Selasa
Kelas 6 Syahbandar Masa 1000-1100 Kehadiran 17/24
1. Masyarakat Kemahira
Tema 1. Kemasyarakatan Unit Membaca
Penyayang n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat
untuk memberikan respons.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat 1. Membaca dan memahami maklumat tersurat untuk
untuk memberikan respons. memberikan respons.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
1. Murid bercerita tentang gambar 3. Murid membaca dan memahami 8. Murid mendengar guru membuat
dengan bimbingan guru. situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid membaca dan menyatakan
tentang isi pelajaran dan kaitannya maklumat tersurat untuk
dengan tajuk pelajaran. memberikan respons dengan
bimbingan guru.
5. Murid membaca dan memahami
petikan dengan bimbingan guru.
6. Murid garisi kelebihan dan
kekurangan penggunaan
kenderaan awam kepada
pengguna.
7. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
HP PKJR 1.1.5 Membuat keputusan memilih kenderaan awam yang selamat mengikut situasi.
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: __17/24___
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan 10
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan 7
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu 1 Tarikh 22/3/2022 Hari Selasa
Kelas 4 Bendahara Masa 1130-1230 Kehadiran 19/24
Kemahira
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Jiran Tetangga Membaca
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang
betul dan intonasi yang sesuai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang 1. Membaca dan melengkapkan Peta Alir berdasarkan
betul dan intonasi yang sesuai. aktiviti yang dilakukan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Hari Keluarga Taman Impian (Buku 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
Teks: 3) petikan dengan sebutan yang betul kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid berbual-bual tentang gambar dan intonasi yang sesuai dengan
dengan bimbingan guru. bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid membaca dan melengkapkan
tentang isi pelajaran dan kaitannya Peta Alir berdasarkan aktiviti yang
dengan tajuk pelajaran. dilakukan oleh Hadif dan
keluarganya.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar Cara
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Belajar
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi Peta i-Think
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _15/24____
Bilangan Murid Pemulihan 4
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan 10
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan 5
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 23/3/2022 Hari Rabu
Kelas 5 Temenggung Masa 0910-0940 Kehadiran 26/30

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Jadi yang Terbaik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta
badan dan sokongan. sorong berganda (double wheelbarrow).
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan 2.1.1 Menjelaskan anggota badan yang terlibat untuk
prinsip mekanik bagi kawalan badan dan sokongan. mengekalkan keseimbangan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam 5.4.7 Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan
kumpulan. aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 5. Melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta
1. Melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta sorong berganda (double wheelbarrow).
sorong berganda (double wheelbarrow). 6. Menjelaskan sekurang-kurangnya 2 anggota badan
2. Menjelaskan anggota badan yang terlibat untuk yang terlibat untuk mengekalkan keseimbangan.
mengekalkan keseimbangan. 7. Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan
3. Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti.
aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks. Peralatan PJ
Bahan Bantu Belajar Buku teks.
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Permainan
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Pendekatan Teaching
Strategi Pengajaran dan
Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan Games for
Pembelajaran
Understanding
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Mengaplikasi Permainan
Tinggi (KBAT) Ke-21
Elemen Merentas
Kreativiti dan Inovasi
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Mengimbang (Buku Teks: 2)
10. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 11. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
12. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
13. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
14. Murid menjalankan aktiviti mengimbang secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid memahami dan menjelaskan anggota badan yang terlibat
Aktiviti Utama untuk mengekalkan keseimbangan.
 Murid melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta sorong
berganda (double wheelbarrow) dengan bimbingan guru. Murid
melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.
15. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
16. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 17. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
18. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Sebilangan kecil murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Guru akan melaksanakan pelajaran ini pada hari berikutnya.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 23/3/2022 Hari Rabu
Kelas 6 Syahbandar Masa 1000-1130 Kehadiran 17/24
1. Masyarakat Kemahira
Tema 1. Kemasyarakatan Unit Menulis
Penyayang n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Asas menulis. 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam
bentuk tulisan berangkai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam 1. Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam
bentuk tulisan berangkai. bentuk tulisan berangkai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
1. Murid bercerita tentang gambar 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
dengan bimbingan guru. situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menulis ayat dalam
tentang isi pelajaran dan kaitannya perenggan menggunakan tulisan
dengan tajuk pelajaran. berangkai dalam buku latihan
dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja LCD / Projektor

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sistem Ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar Cara
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Belajar
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _.12/1719____
Bilangan Murid Pemulihan 5
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan 6
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan Bilangan Murid Pengayaan 6
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu 1 Tarikh 23/3/2022 Hari Rabu
Kelas 4 Bendahara Masa 1230-1330 Kehadiran 19/25
Kemahira
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Jiran Tetangga Menulis
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Asas menulis. 3.1.1 Menulis secara mekanis menggunakan tulisan berangkai
dalam bentuk ayat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menulis secara mekanis menggunakan tulisan berangkai 1. Menulis ayat berdasarkan kad ucapan dalam bentuk
dalam bentuk ayat. tulisan berangkai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Tahniah, Hadif! (Buku Teks: 4) 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid berbual-bual tentang gambar ayat dengan sebutan yang betul kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. dan intonasi yang sesuai dengan
2. Murid mendengar penerangan guru bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid menulis secara mekanis
dengan tajuk pelajaran. menggunakan tulisan berangkai
dalam bentuk ayat.
5. Murid menulis ayat berdasarkan
kad ucapan dalam bentuk tulisan
berangkai.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja LCD / Projektor

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar Cara
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Pembelajaran Belajar
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _10/19____
Bilangan Murid Pemulihan 9
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan 10
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 24/3/2022 Hari Khamis
Kelas 6 Syahbandar Masa 0810-0840 Kehadiran 19/24

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Gimnastik Asas


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Melakukan pergerakan yang 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan
memerlukan kawalan badan dan sokongan kereta sorong dua arah (two-way wheelbarrow).
2.1 Mengaplikasikan konsep kawalan badan dan sokongan 1.1.3 Melakukan imbangan songsang dirian tangan
dalam pergerakan. dengan sokongan sambil bergerak pada satu jarak.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa 2.1.1 Menjelaskan postur badan yang sesuai untuk
melakukan aktiviti. mengekalkan imbangan semasa melakukan single-leg
circle, kereta sorong dua arah dan imbangan songsang.
5.3.4 Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi
semasa melakukan aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 8. Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan
5. Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan kereta sorong dua arah (two-way wheelbarrow).
kereta sorong dua arah (two-way wheelbarrow). 9. Melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan
6. Melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan sokongan sambil bergerak pada satu jarak.
sokongan sambil bergerak pada satu jarak. 10. Menjelaskan sekurang-kurangnya 1 postur badan
7. Menjelaskan postur badan yang sesuai untuk yang sesuai untuk mengekalkan imbangan semasa
mengekalkan imbangan semasa melakukan single- melakukan single-leg circle, kereta sorong dua arah
leg circle, kereta sorong dua arah dan imbangan dan imbangan songsang.
songsang. 11. Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi
8. Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi semasa melakukan aktiviti.
semasa melakukan aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks. Peralatan PJ
Bahan Bantu Belajar Buku teks.
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Permainan
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan Strategi Pengajaran dan Pendekatan Teaching
Pembelajaran Games for
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Mengaplikasi Permainan
Tinggi (KBAT) Ke-21
Elemen Merentas
Kreativiti dan Inovasi
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Imbangan Cantik (Buku Teks: 2-3)
19. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 20. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
21. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
22. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
23. Murid menjalankan aktiviti mengimbang secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid belajar tentang pergerakan gimnastik single-leg circle,
kereta sorong dua arah dan dirian tangan dinamik mengikut
stesen.
Aktiviti Utama
o Stesen 1: Single-leg Circle
o Stesen 2: Kereta Sorong Dua Arah
o Stesen 3: Dirian Tangan Dinamik
 Murid perlu melakukan aktiviti secara static dan dinamik.
24. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
25. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 26. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
27. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

17/24 orang murid berjaya menguasai kemahiran yang diajar.


Refleksi Aktiviti pengayaan diberikan kepada mereka yang berjaya dan aktiviti
pemulihan diberikan kepada mereka yang tidak berjaya.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu 1 Tarikh 24/3/2022 Hari Khamis
Kelas 4 Bendahara Masa 0840-0940 Kehadiran 16/24
Kemahira
Tema 1. Kemasyarakatan Unit 1. Jiran Tetangga Seni Bahasa
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi
dalam bahan sastera. peribahasa.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi 1. Bercerita dan mengunjarkan dialog dengan
peribahasa. menggunakan peribahasa.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Program Kebun Komuniti (Buku Teks: 5) 3. Murid memahami maksud 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid berbual-bual tentang gambar peribahasa. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid bercerita dengan
2. Murid mendengar penerangan guru menggunakan peribahasa dengan
tentang isi pelajaran dan kaitannya bimbingan guru.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Peribahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _12/16____
Bilangan Murid Pemulihan 4
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan 6
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan 6
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RBT

MATA PELAJARAN Reka Bentuk Teknologi MINGGU 1


KELAS 4 Syahbandar MASA 1000-1100
TARIKH 24/3/2022 HARI Khamis
Unit : 2;Pengenalan Kepada Reka Bentuk
KOD
KOD STANDARD STANDARD 2.1.1
2.1
KANDUNGAN PEMBELAJARA 2.1.2
N
Diakhir pdp, murid akan dapat : 1. menyatakan maksud reka bentu
OBJEKTIF Menyatakan maksud reka bentuk. KRITERIA 2. Menjelaskan 1 kepentingan rek
PEMBELAJARAN Menyatakan 2 kepentingan reka bentuk. KEJAYAAN bentuk.

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN

AKTIVITI 1. Murid ditunjukkan dengan pelbagai bentuk bangunan.


PERMULAAN
2. Murid memberika jawapan berkenaan reka bentuk tersebut.

3. Murid diterangkan dengan maksud reka bentuk.


4. Dalam kumpulan, murid diminta mereka bentuk bangunan dan telefon.
AKTIVITI UTAMA
5. Murid mempersembahkan hasil kerja masing masing.
6. Murid berbincang dengan guru berkenaan dengan kepentingan reka bentuk.
AKTIVITI 7. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.
PENUTUP
PEMBELAJARAN
ALAF 21  Three Stray, One
 Round Table  Peta I-Think
 P. Koperatif Stay
 Lain – lain :
 Think, Pair –  Role Play/Main  Pembentangan
 PBL Share Peranan ______________________________
Hasil Sendiri
 P. Masteri  Hot Seat  Gallery walk  Deklamasi
 Inkuiri Pen. Sajak/Nyanyian

 PM. Masalah

 Buku teks  Internet  Radio / TV


BAHAN BANTU  Lain-lain : _____________________
 Kad manila  Eksperimen  Bola ______________________________
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Gambar /cerita  Field Marker ______________________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN
MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  TMK  Keusahawanan
KURIKULUM
(EMK)

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusa


KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR  Mentafsir
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Menilai

 Lembaran Kerja  Hasil Pembentangan  Lisan


PENILAIAN  Pemerhatian  folio
 Tugasan individu /  Lain – lain :
PENGAJARAN &  Kuiz kumpulan  Perbincangan _________________
PEMBELAJARAN  Projek  Ujian  Senarai semak

 Komunikasi  Pemikiran Kritikal


ELEMEN 6K  Kolaboratif  Kreativiti dan inovatif
 Karektor  Kebangsaan

 __18___/__23__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti S
REFLEKSI  Program Sekolah
 Cuti Bencana / Cut
Aktiviti pengajaran & pembelajaran  Mengiringi Murid
ditangguhkan kerana …. Khas
Keluar
 Cuti Peristiwa / Cu
 Aktiviti Luar

Aktiviti PdP berjalan dengan lancer.

PEMULIHAN
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID
PENGAYAAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 25/03/2022 Hari Jumaat
Kelas 6 Syahbandar Masa 0740-0840 Kehadiran 17/24
1. Masyarakat Kemahira
Tema 1. Kemasyarakatan Unit Seni Bahasa
Penyayang n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi
dalam bahan sastera. peribahasa dan bahasa yang santun.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi 1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi
peribahasa dan bahasa yang santun. peribahasa dan bahasa yang santun.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
1. Murid bercerita tentang gambar 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid melakonkan situasi semula.
dengan bimbingan guru. situasi dengan bimbingan guru. 7. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid bercerita dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya menggunakan peribahasa dalam
dengan tajuk pelajaran. lakonan dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Peribahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _17/17____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan 7
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan 10
oleh guru.
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 25/3/2022 Hari Jumaat
Kelas 5 Temenggung Masa 0910-0940 Kehadiran 26/30

Bidang Kemahiran Gimnastik Asas Unit 1. Jadi yang Terbaik


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta
badan dan sokongan. sorong berganda (double wheelbarrow).
2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan 2.1.1 Menjelaskan anggota badan yang terlibat untuk
prinsip mekanik bagi kawalan badan dan sokongan. mengekalkan keseimbangan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam 5.4.7 Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan
kumpulan. aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 12. Melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta
4. Melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta sorong berganda (double wheelbarrow).
sorong berganda (double wheelbarrow). 13. Menjelaskan sekurang-kurangnya 2 anggota badan
5. Menjelaskan anggota badan yang terlibat untuk yang terlibat untuk mengekalkan keseimbangan.
mengekalkan keseimbangan. 14. Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan
6. Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti.
aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks. Peralatan PJ
Bahan Bantu Belajar Buku teks.
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Permainan
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Pendekatan Teaching
Strategi Pengajaran dan
Kemahiran Abad Ke-21 Kerja Sepasukan Games for
Pembelajaran
Understanding
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Mengaplikasi Permainan
Tinggi (KBAT) Ke-21
Elemen Merentas
Kreativiti dan Inovasi
Kurikulum (EMK)

Rangka Pengajaran Impak


Mengimbang (Buku Teks: 2)
28. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 29. Murid melakukan pemanasan badan dengan bimbingan guru.
30. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
31. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
32. Murid menjalankan aktiviti mengimbang secara terkawal dengan
bimbingan guru.
 Murid memahami dan menjelaskan anggota badan yang terlibat
Aktiviti Utama untuk mengekalkan keseimbangan.
 Murid melakukan imbangan dinamik flip-flop dan kereta sorong
berganda (double wheelbarrow) dengan bimbingan guru. Murid
melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.
33. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
34. Murid menjalankan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
Aktiviti Penutup 35. Murid melakukan penyejukan badan dengan bimbingan guru.
36. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Sebilangan besar murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi Aktiviti pengayaan diberikan kepada mereka yang berjaya dan aktiviti
pemulihan diberikan kepada mereka yang tidak berjaya.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
