Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2


Minggu 43 Tarikh 1/10/2022 Hari Isnin
Kelas 2 EXORA Masa 1050-1150AM Kehadiran
Kemahira Mendengar dan
Tema Intergriti Tajuk Anak yang Bijak
n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons 1.1.1 Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut
dengan betul dan tepat;
(iii) ayat majmuk
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mendengar, mengecam dan menyebut ayat majmuk. 1. Mendengar, menyebut dan menandakan pada ayat
majmuk.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Cerita Dino (Buku Teks Jilid 2: 64) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawab berdasarkan teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid mengenal pasti dan
2. Murid mendengar penerangan guru menyebut ayat majmuk.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
2: 69)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Modul

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengecam
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahira
Tema Intergriti Tajuk Anak yang Bijak Membaca
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan grafik dan 2.2.1 Membaca, memahami dan mengenal pasti;
bukan grafik (vi) idea keseluruhan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyatakan idea keseluruhan berdasarkan gambar. 1. Melengkapkan idea utama dan idea sampingan untuk
menulis idea keseluruhan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Gigih demi Kejayaan (Buku Teks Jilid 2: 3. Murid membaca dan memahami 8. Murid mendengar guru membuat
65) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawap berdasarkan 4. Murid memahami dan menaakul
tajuk dengan bimbingan guru. bahan.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
dengan tajuk pelajaran. 2: 70-71)
PKJR: Fungsi Peralatan Keselamatan
Berbasikal (Buku aktiviti: 27-28)
6. Murid membaca dialog dengan
sebutan dan intonasi yang betul.
7. Murid menulis fungsi peralatan
keselamatan berbasikal. Kemudian,
padankan gambar dengan
fungsinya.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
ILMU: HP PKJR – 5.1.2 Memilih pakaian yang sesuai dan mengenakan peralatan keselamatan berbasikal.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menaakul
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Akses
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Kendiri
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Round Table
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahira
Tema Intergriti Tajuk Anak yang Bijak Menulis
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna 3.2.3 Menyusun dan mencatat maklumat yang bermakna
tentang sesuatu perkara.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mencatat maklumat. 1. Mencatatkan maklumat berdasarkan bahan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Elis yang Jujur (Buku Teks Jilid 2: 66) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawap berdasarkan teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tajuk bimbingan guru. 4. Murid mengenal pasti dan menulis
2. Murid mendengar penerangan guru maklumat dalam jadual.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
2: 72-73)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengkategorikan
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahira
Tema Intergriti Tajuk Anak yang Bijak Seni Bahasa
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan 4.3.3 Mempersembahkan lagu;
keindahan dan kesantunan bahasa serta (i) kanak-kanak
mempersembahkannya secara kreatif
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyanyikan dan mempersembahkan lagu. 1. Melengkapkan seni kata lagu.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pesan Ibu Ayah (Buku Teks Jilid 2: 67) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawap berdasarkan seni kata lagu dengan bimbingan kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. guru.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menyanyikan dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya mempersembah lagu.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
2: 66-67)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Choose an item. Kemahiran Berfikir / KBAT Menghubungkaitkan
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Kecerdasan
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Pelbagai
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahira
Tema Intergriti Tajuk Anak yang Bijak Tatabahasa
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata 5.2.2 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata
mengikut konteks majmuk mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menggunakan kata majmuk untuk membina perenggan 1. Melengkapkan teks dengan kata majmuk yang betul.
mengikut konteks.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Sehari dalam Kehidupan Elis (Buku 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
Teks Jilid 2: 68) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawap berdasarkan 4. Murid mengenal pasti majmuk yang
gambar dengan bimbingan guru. terdapat dalam bahan.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
dengan tajuk pelajaran. 2: 75-76)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Menghubungkaitkan
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
