Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 4


Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
2. Kesihatan dan Kemahira Mendengar dan
Tema Unit 4. Saya Sihat
Kebersihan n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi 1.2.1 Bertutur untuk menilai, dan memberikan alasan tentang
pelbagai tujuan. sesuatu perkara secara bertatasusila mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Bertutur untuk menilai, dan memberikan alasan tentang 1. Bertutur untuk menilai dan memberikan alasan.
sesuatu perkara secara bertatasusila mengikut konteks.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Sayangi Orang Sekeliling (Buku Teks: 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
22) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid berbual-bual tentang gambar 4. Murid bertutur untuk menilai dan
dengan bimbingan guru. memberikan alasan tentang
2. Murid mendengar penerangan guru sesuatu perkara secara
tentang isi pelajaran dan kaitannya bertatasusila mengikut konteks.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid bertutur untuk menilai dan
memberikan alasan.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menilai
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
2. Kesihatan dan Kemahira
Tema Unit 4. Saya Sihat Membaca
Kebersihan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan 2.3.1 Membaca dan menganalisis kandungan teks karya
sastera. sastera, dan karya bukan sastera.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca dan menganalisis kandungan teks karya 1. Membaca teks dan melengkapkan Peta Bulatan.
sastera, dan karya bukan sastera.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Perihal Penderma Darah (Buku Teks: 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
23) teks dengan sebutan yang betul kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid berbual-bual tentang gambar dan intonasi yang sesuai dengan
dengan bimbingan guru. bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid membaca dan menganalisis
tentang isi pelajaran dan kaitannya kandungan teks karya bukan
dengan tajuk pelajaran. sastera.
5. Murid membaca teks dan
melengkapkan Peta Bulatan.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar Cara
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Belajar
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Peta i-Think
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
2. Kesihatan dan Kemahira
Tema Unit 4. Saya Sihat Menulis
Kebersihan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna. 3.2.2 Menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan soalan
bertumpu dan bercapah secara kritis dan kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghasilkan jawapan pemahaman berdasarkan soalan 1. Menjawab soalan pemahaman.
bertumpu dan bercapah secara kritis dan kreatif.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Penjagaan Kesihatan Mata (Buku Teks: 3. Murid membaca dan memahami 10. Murid mendengar guru membuat
24) teks dengan sebutan yang betul kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid berbual-bual tentang gambar dan intonasi yang sesuai dengan
dengan bimbingan guru. bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menghasilkan jawapan
tentang isi pelajaran dan kaitannya pemahaman berdasarkan soalan
dengan tajuk pelajaran. bertumpu secara kritis dan kreatif.
5. Murid menjawab soalan
pemahaman.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
PKJR: Perabot Jalan Raya (Buku
aktiviti: 4 - 5)
7. Murid mendefinisi dan mengenal
pasti perabot jalan raya.
8. Murid pilih perkataan yang sesuai
untuk melengkapkan peta
pemikiran.
9. Murid bina ayat berdasarkan
gambar dan perkataan yang
diberikan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
ILMU: HP PKJR: 2.2.3 Mendefinisi dan mengenal pasti perabot jalan raya.
Sistem Bahasa Kosa Kata Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
2. Kesihatan dan Kemahira
Tema Unit 4. Saya Sihat Seni Bahasa
Kebersihan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan 4.3.1 Mengubah suai puisi secara berpandu, dan
keindahan dan kesantunan bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
mempersembahkannya secara kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengubah suai puisi secara berpandu, dan 1. Mengubah suai pantun berpandukan perkataan yang
mempersembahkannya secara kreatif. dicetak berwarna dan mempersembahkannya.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Nikmat Kesihatan (Buku Teks: 26) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid berbual-bual tentang gambar puisi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid mengubah suai puisi secara
2. Murid mendengar penerangan guru berpandu dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya mempersembahkannya secara
dengan tajuk pelajaran. kreatif.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Peribahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Kecerdasan
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Pembelajaran Pelbagai
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Bahasa Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
2. Kesihatan dan Kemahira
Tema Unit 4. Saya Sihat Tatabahasa
Kebersihan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut 5.1.1 Memahami dan menggunakan penjodoh bilangan
konteks. mengikut konteks tidak formal;
(iv) penjodoh bilangan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memahami dan menggunakan penjodoh bilangan 1. Menggunakan penjodoh bilangan dengan betulnya dan
mengikut konteks tidak formal. melengkapkan Peta Titi dengan kata nama yang tepat.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Farmasi Pandu Lalu (Buku Teks: 27) 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid berbual-bual tentang gambar teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid memahami dan
2. Murid mendengar penerangan guru menggunakan penjodoh bilangan
tentang isi pelajaran dan kaitannya mengikut konteks tidak formal.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid menggunakan penjodoh
bilangan dengan betulnya dan
melengkapkan Peta Titi dengan
kata nama yang tepat.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Peta i-Think
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Click here to enter a
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
date.
Kelas Masa Kehadiran
2. Kesihatan dan Kemahira
Tema Unit 4. Saya Sihat Tatabahasa
Kebersihan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut 5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut
konteks. konteks;
(i) kata kerja aktif – transitif dan tak transitif
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memahami dan menggunakan kata kerja aktif – transitif 1. Melengkapkan tempat kosong dengan kata kerja yang
dan tak transitif mengikut konteks. sesuai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Jauhi Penyakit Tangan-Kaki dan Mulut 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks: 28) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid berbual-bual tentang gambar 4. Murid memahami dan
dengan bimbingan guru. menggunakan kata kerja aktif
2. Murid mendengar penerangan guru transitif mengikut konteks.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan tempat
dengan tajuk pelajaran. kosong dengan kata kerja yang
sesuai.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Round Table
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
