Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 4


Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Mendengar dan


Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, 1.3.2 Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan
ditonton dan dibaca dengan sebutan dan intonasi yang sebutan dan intonasi yang sesuai.
betul.
Ilmu:
2.4.2 Memberi penerangan tentang isyarat keselamatan yang mengawal aliran lalu lintas.
HP PKJR
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menceritakan sekurang-kurangnya 2 iklan yang
1. Menceritakan sekurang-kurangnya 2 bahan yang ditonton dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
ditonton dengan sebutan dan intonasi yang sesuai. 2. Memberi sekurang-kurangnya 2 penerangan tentang
isyarat keselamatan yang mengawal aliran lalu lintas.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Pemandu Bijak (Buku Teks: 57)
1. Murid berbual-bual tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
5. Murid menceritakan bahan yang ditonton dengan sebutan dan intonasi
yang sesuai.
Aktiviti Utama 6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
PKJR: Isyarat Peronda Lintasan Sekolah (Buku aktiviti: 12)
7. Murid memberi penerangan tentang isyarat keselamatan yang
mengawal aliran lalu lintas.
8. Murid mendengar dan nyanyikan lagu dan lengkapkan lirik lagu.
9. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
10. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup
11. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa
Membaca
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan 2.3.1 Membaca dan menganalisis kandungan teks karya
sastera. sastera, dan karya bukan sastera.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melagukan syair dan melengkapkan sekurang-
1. Membaca dan menganalisis sekurang-kurangnya 2 kurangnya 2 maklumat dalam Peta Bulatan.
kandungan teks karya sastera, dan karya bukan
sastera.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Cara Belajar
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Peta i-Think

Rangka Pengajaran Impak


Nasihat Ayah Bonda (Buku Teks: 58)
1. Murid berbual-bual tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid membaca dan menganalisis teks karya sastera.
6. Murid melagukan syair dan melengkapkan Peta Bulatan.
7. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
12. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
13. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa
Menulis
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan. 3.3.1 Menulis draf dan menghasilkan penulisan imaginatif
dan deskriptif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membina ayat berdasarkan draf untuk menghasilkan
1. Menulis draf dan menghasilkan sekurang-kurangnya karangan.
2 penulisan imaginatif dan deskriptif.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menilai Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Makanan Selamat (Buku Teks: 59)
1. Murid berbual-bual tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid menulis draf.
6. Murid membina ayat berdasarkan draf untuk menghasilkan karangan.
7. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
14. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
15. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa
Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut
konteks;
konteks.
(i) kata hubung
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menulis sekurang-kurangnya 2 ayat menggunakan
1. Memahami dan menggunakan sekurang-kurangnya 2 kata hubung.
kata hubung mengikut konteks.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Bahasa Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Lindungi Si Kecil (Buku Teks: 60)
1. Murid berbual-bual tentang tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid menggunakan kata hubung mengikut konteks dengan betulnya.
6. Murid menulis ayat menggunakan kata hubung.
7. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
8. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
9. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa
Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata tugas mengikut
konteks. konteks;
(ii) kata sendi nama
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membaca dan menyenaraikan sekurang-kurangnya 2
1. Memahami dan menggunakan sekurang-kurangnya 2 kata sendi nama.
kata sendi nama mengikut konteks.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Kita Harus Berwaspada (Buku Teks: 61)
1. Murid berbual-bual tentang tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid membaca rencana dan mengenal pasti kata sendi nama.
6. Murid membaca dan menyenaraikan kata sendi nama.
7. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
8. Murid melakukan aktiviti kuiz mudah dengan bimbingan guru.
9. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa
Menulis
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna. 3.2.4 Menulis ayat dalam perenggan yang diimlakkan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menulis sekurang-kurangnya 2 ayat dalam perenggan
1. Menulis ayat dalam perenggan yang diimlakkan. yang diimlakkan.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks


Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Pemulihan – Angkatan Pertahanan Awam Malaysia (APM) (Buku Teks: 61)
1. Murid berbual-bual tentang tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami petikan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid mengimlak perenggan yang dibaca oleh guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa
Membaca
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan
yang betul dan intonasi yang sesuai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membaca petikan dan pindahkan sekurang-
1. Membaca dan memahami petikan dengan sebutan kurangnya 2 maklumat ke dalam Peta Pelbagai Alir.
yang betul dan intonasi yang sesuai.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Pengayaan – Keselamatan di Sekolah (Buku Teks: 63)
1. Murid berbual-bual tentang tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami petikan dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid mengimlak perenggan yang dibaca oleh guru.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 4
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 3. Keselamatan Unit 9. Patuh dan Selamat Bahasa
Membaca
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca dan memahami petikan dengan sebutan
yang betul dan intonasi yang sesuai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membaca dan memahami petikan dengan sebutan
1. Membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
yang betul dan intonasi yang sesuai.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Bacaan Luas – Tempat Kerja Selamat (Buku Teks: 64)
1. Murid berbual-bual tentang tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami petikan dengan sebutan yang betul
Aktiviti Utama
dan intonasi yang sesuai.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
