Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2


Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran Mendengar dan


Tema 8. Integriti Unit 24. Berbuat Baik Selalu Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi 1.2.2 Bertutur dan menjelaskan maklumat yang tersurat
pelbagai tujuan dan tersirat dengan menggunakan idea yang kritis dan
kreatif.
Ilmu: 6.2.2 Menyenaraikan dan membincangkan pelbagai jenis alat penahan untuk penumpang berlainan usia
HP PKJR dan menerangkan kesesuaian setiap satunya.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melengkapkan sekurang-kurangnya 2 dialog dan
1. Bertutur dan menjelaskan sekurang-kurangnya 2 bertutur secara bertatasusila.
maklumat yang tersurat dan tersirat. 2. Menceritakan fungsi alat penahan berdasarkan
gambar.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku Aktiviti,
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Gallery Walk

Rangka Pengajaran Impak


Hargailah Kemudahan (Buku Teks Jilid 2: 75)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
5. Murid memahami bahan untuk menjelaskan maklumat dengan
menggunakan idea yang kritis dan kreatif.
Aktiviti Utama 6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti Jilid 2: 85)
PKJR: Kegunaan Alat Penahan (Buku aktiviti: 31)
7. Murid membaca petikan dan menceritakan fungsi alat penahan
berdasarkan gambar.
8. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: m/s 85 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 8. Integriti Unit 24. Berbuat Baik Selalu Bahasa
Membaca
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera
sastera dan bukan sastera dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai;
(iv) petikan bukan sastera
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membaca dan memberikan penilaian.
1. Membaca dan mempersembahkan karya bukan
sastera dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai.

Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku Aktiviti,


Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Akses
Tinggi (KBAT)
Menghubungkaitkan Pembelajaran Kendiri
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Gallery Walk

Rangka Pengajaran Impak


Anugerah Murid Contoh (Buku Teks Jilid 2: 76)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
5. Murid memahami dan mempersembahkan teks dengan gaya yang
Aktiviti Utama
menarik.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti Jilid 2: 86)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: m/s 86 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 8. Integriti Unit 24. Berbuat Baik Selalu Bahasa
Menulis
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan 3.3.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada
aspek;
(i) ejaan
(ii) tanda baca
(iii) penggunaan kata
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melengkapkan sekurang-kurangnya 2 teks dengan
1. Mengedit dan memurnikan sekurang-kurangnya 2 ejaan dan tanda baca yang betul.
teks dari aspek ejaan, tanda baca dan penggunaan
kata yang betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku Aktiviti,
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengenal pasti Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Gallery Walk

Rangka Pengajaran Impak


Bas Kita (Buku Teks Jilid 2: 77)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. .
5. Murid mengenal pasti kesalahan ejaan, tanda baca dan penggunaan
Aktiviti Utama
kata dalam teks.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan. (Buku Aktiviti Jilid 2: 87-88)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: 87-88 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 8. Integriti Unit 24. Berbuat Baik Selalu Bahasa
Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks 5.3.2 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat
mengikut konteks;
(ii) ayat tunggal
(iii) ayat majmuk
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membandingbezakan sekurang-kurangnya 2 ayat
1. Membina sekurang-kurangnya 2 perenggan dengan tunggal dengan ayat majmuk.
menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk
mengikut konteks
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku Aktiviti,
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menjanakan idea Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Gallery Walk

Rangka Pengajaran Impak


Elis yang Baik Hati (Buku Teks Jilid 2: 78-79)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama 5. Murid memahami bahan untuk membina ayat.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
(Buku Aktiviti Jilid 2: 89-92)
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku Aktiviti Jilid 2: 89-92 Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 8. Integriti Unit 24. Berbuat Baik Selalu Bahasa
Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata 5.2.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata
mengikut konteks ganda mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 kata ganda.
1. Membina sekurang-kurangnya 2 karangan dengan
menggunakan kata ganda mengikut konteks.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku Aktiviti,
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengenal pasti Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Gallery Walk

Rangka Pengajaran Impak


Si Tompok (Buku Teks Jilid 2: 80)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
5. Murid membina karangan dengan menggunakan kata ganda.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

Kemahiran
Tema 8. Integriti Unit 24. Berbuat Baik Selalu Bahasa
Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks 5.3.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat
mengikut konteks;
(ii) ayat penyata
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membina sekurang-kurangnya 2 karangan tentang
1. Membina sekurang-kurangnya 2 karangan dengan diri.
menggunakan ayat penyata mengikut konteks.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, Buku Aktiviti,
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku aktiviti
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menjanakan idea Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Round Table

Rangka Pengajaran Impak


Saya Anak yang Terpuji (Buku Teks Jilid 2: 81)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
5. Murid membina karangan tentang diri mereka berpandukan bahan
Aktiviti Utama
rangsangan yang diberikan.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Lembaran kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
