Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2


Minggu 42 Tarikh Hari Selasa
Kelas 2C Masa 10.35 – 11.35 Kehadiran
Tema Intergriti Tajuk Berbuat Baik Selalu Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi 1.2.2 Bertutur dan menjelaskan maklumat yang tersurat dan
pelbagai tujuan tersirat dengan menggunakan idea yang kritis dan kreatif.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Bertutur dan menjelaskan maklumat yang tersurat dan 1. Melengkapkan dialog dan bertutur secara bertatasusila.
tersirat.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Hargailah Kemudahan (Buku Teks Jilid 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
2: 75) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawab berdasarkan 4. Murid memahami bahan untuk
gambar dengan bimbingan guru. menjelaskan maklumat dengan
2. Murid mendengar penerangan guru menggunakan idea yang kritis dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya kreatif.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
2: 85)
PKJR: Kegunaan Alat Penahan (Buku
aktiviti: 31)
6. Murid membaca petikan dan
menceritakan fungsi alat penahan
berdasarkan gambar.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
ILMU: HP PKJR – 6.2.2 Menyenaraikan dan membincangkan pelbagai jenis alat penahan untuk penumpang berlainan usia dan
menerangkan kesesuaian setiap satunya.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Kemahiran Abad Ke-21
Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu 42 Tarikh Hari Rabu
Kelas 2C Masa 10.35 – 11.35 Kehadiran
Tema Intergriti Tajuk Berbuat Baik Selalu Kemahiran Membaca
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan 2.3.2 Membaca dan mempersembahkan karya sastera dan
sastera bukan sastera dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai;
(iv) petikan bukan sastera
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca dan mempersembahkan karya bukan sastera 1. Membaca dan memberikan penilaian.
dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Anugerah Murid Contoh (Buku Teks Jilid 3. Murid membaca dan memahami 2. Murid mendengar guru membuat
2: 76) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawap berdasarkan 4. Murid memahami dan
tajuk dengan bimbingan guru. mempersembahkan teks dengan
2. Murid mendengar penerangan guru gaya yang menarik.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 1. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
2: 86)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Buku cerita

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menghubungkaitkan
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Akses Kendiri Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu 42 Tarikh Hari Khamis
Kelas 2C Masa 8.15 – 9.15 Kehadiran
Tema Intergriti Tajuk Berbuat Baik Selalu Kemahiran Menulis
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan 3.3.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan daripada
aspek;
(i) ejaan
(ii) tanda baca
(iii) penggunaan kata
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengedit dan memurnikan teks dari aspek ejaan, tanda 1. Melengkapkan teks dengan ejaan dan tanda baca yang
baca dan penggunaan kata yang betul. betul.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Bas Kita (Buku Teks Jilid 2: 77) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawap berdasarkan teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
tajuk bimbingan guru. 4. Murid mengenal pasti kesalahan
2. Murid mendengar penerangan guru ejaan, tanda baca dan penggunaan
tentang isi pelajaran dan kaitannya kata dalam teks.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
2: 87-88)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengenal pasti
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu 42 Tarikh Hari Jumaat
Kelas 2C Masa 10.35 – 11.35 Kehadiran
Tema Intergriti Tajuk Berbuat Baik Selalu Kemahiran Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks 5.3.2 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat
mengikut konteks;
(ii) ayat tunggal
(iii) ayat majmuk
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membina perenggan dengan menggunakan ayat tunggal 1. Membandingbezakan ayat tunggal dengan ayat majmuk.
dan ayat majmuk mengikut konteks

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Elis yang Baik Hati (Buku Teks Jilid 2: 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
78-79) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawap berdasarkan 4. Murid memahami bahan untuk
gambar dengan bimbingan guru. membina ayat.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
dengan tajuk pelajaran. 2: 89-92)

Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Lembaran Kerja

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Menjanakan idea
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Konstruktivisme Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Intergriti Tajuk Berbuat Baik Selalu Kemahiran Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata 5.2.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata
mengikut konteks ganda mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membina karangan dengan menggunakan kata ganda 1. Mengenal pasti kata ganda.
mengikut konteks.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Si Tompok (Buku Teks Jilid 2: 80) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawap berdasarkan teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid membina karangan dengan
2. Murid mendengar penerangan guru menggunakan kata ganda.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengenal pasti
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Konstruktivisme Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Tema Intergriti Tajuk Berbuat Baik Selalu Kemahiran Tatabahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks 5.3.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat
mengikut konteks;
(ii) ayat penyata
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membina karangan dengan menggunakan ayat penyata 1. Membina karangan tentang diri.
mengikut konteks.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Saya Anak Terpuji (Buku Teks Jilid 2: 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
81) teks dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawap berdasarkan 4. Murid membina karangan tentang
tajuk dengan bimbingan guru. diri mereka berpandukan bahan
2. Murid mendengar penerangan guru rangsangan yang diberikan.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menjanakan idea
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Round Table
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
