Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 1


Kelas 2 Pearl Tarikh 10/10/2022 Hari Isnin
Kemahira Mendengar dan
Tema 4. Keselamatan Unit 11. Kita Selamat di Sini
n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons 1.1.2 Mendengar, memahami, dan memberikan respons
terhadap;
iii) pesanan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mendengar dan memberikan respons terhadap pesanan 1. Melengkapkan respons berdasarkan pesanan dan
dengan betul. gambar.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ingatlah Pesanan Guru (Buku Teks: 65) 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawap berdasarkan dialog dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar. 4. Murid main peranan untuk
2. Murid mendengar penerangan guru memberikan respons terhadap
tentang isi pelajaran dan kaitannya pesanan yang di dengar.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melakukan aktiviti
mendengar dan memberikan
respons secara simulasi.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 71)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menghubungkaitkan
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Kelas 2 Pearl Tarikh 10/11/2022 Hari Selasa
Kemahira
Tema 4. Keselamatan Unit 11. Kita Selamat di Sini Membaca
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan 2.3.1 Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan
sastera sastera dan bukan sastera;
ii) pantun
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyatakan maksud pantun dengan betul. 1. Membaca dan menyesuaikan pantun dengan gambar.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Jauhi Kawasan Ini (Buku Teks: 66-67) 3. Murid membaca dan memahami 10. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bersoal jawap berdasarkan pantun dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar. 4. Murid membaca rangkap pantun
2. Murid mendengar penerangan guru dan menyatakan maksud pantun.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid menyesuaikan pantun
dengan tajuk pelajaran. dengan gambar.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 72-
73)
PKJR: Arah Lalu Lintas (Buku aktiviti:
11)
7. Murid menonton klip video.
8. Murid memahami arah lalu lintas.
9. Murid membaca ayat dengan
sebutan dan intonasi yang betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu: HP PKJR - 2.4.1 Mengenal pasti arah lalu lintas.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menjanakan idea
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Luar Bilik
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Darjah
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Kelas 2 Pearl Tarikh 10/13/2022 Hari Khamis
Kemahira
Tema 4. Keselamatan Unit 11. Kita Selamat di Sini Menulis
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna 3.2.4 Menulis secara imlak;
iii) ayat
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menulis ayat yang diimlakkan dengan ejaan yang betul. 1. Menulis ayat yang disebut oleh guru secara imlak.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kita Waspada Kita Selamat (Buku Teks: 3. Murid membaca dan memahami 7. Murid mendengar guru membuat
68) petikan dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bersoal jawap berdasarkan 4. Murid membaca dan memahami
gambar. bahan untuk menulis secara imlak.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid menulis ayat yang disebut
tentang isi pelajaran dan kaitannya oleh guru secara imlak.
dengan tajuk pelajaran. 6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 74)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengecam
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Role Play
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
