Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 3


Minggu 2 Tarikh 3/28/2022 Hari Isnin
Kelas 3 AMANAH Masa 9.15-10.15 Kehadiran KUMP.2
Kemahira Mendengar dan
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Keluarga Cergas
n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons. 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, memahami, dan
menyebut dengan betul dan tepat;
(i) ayat tunggal
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mendengar dan menyebut ayat tunggal. 1. Membaca ayat tunggal dengan sebutan yang betul dan
susun teks berdasarkan gambar.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Suria Pagi (Buku Teks Jilid 1: 2) 3. Murid membaca dialog dan bersoal 7. Murid menyatakan perasaan
1. Murid bercerita berdasarkan jawap dengan guru. bersenam bersama keluarga.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid mengecam dan memahami 8. Murid mendengar guru membuat
2. Murid mendengar penerangan guru ayat tunggal dengan bimbingan kesimpulan tentang isi pelajaran.
tentang isi pelajaran dan kaitannya guru.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid membaca ayat tunggal
dengan sebutan yang betul dan
susun teks berdasarkan gambar.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 1)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengecam
Strategi Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Lakonan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu 2 Tarikh 3/29/2022 Hari Selasa
Kelas 3 AMANAH Masa 8.45-9.45 Kehadiran KUMP.2
Kemahira
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Keluarga Cergas Membaca
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai;
(i) ayat tunggal dan ayat majmuk
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan 1. Membaca dan mengenal pasti ayat tunggal dan ayat
dan intonasi yang betul. majmuk dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Bantu-membantu di Dapur (Buku Teks 3. Murid membaca dan memahami 9. Murid mendengar guru membuat
Jilid 1: 3) petikan dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bercerita berdasarkan 4. Murid membaca ayat dengan
gambar dengan bimbingan guru. intonasi yang betul.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid membaca dan mengenal
tentang isi pelajaran dan kaitannya pasti ayat tunggal dan ayat majmuk
dengan tajuk pelajaran. dengan sebutan yang betul dan
intonasi yang sesuai.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 2)
PKJR: Mengenal Pasti Kenderaan
(Buku aktiviti: 1)
7. Murid membaca teks laporan trafik
mengikut laras bahasa berita
8. Murid mengenal pasti dan garisi
jenis kenderaan yang terdapat
dalam petikan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengecam
Strategi Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu 2 Tarikh 3/30/2022 Hari Rabu
Kelas 3 AMANAH Masa 10.35-11.35 Kehadiran KUMP.2
Kemahira
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Keluarga Cergas Menulis
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Asas menulis. 3.1.1 Menulis secara mekanis menggunakan tulisan berangkai
dalam bentuk;
(i) huruf
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menulis huruf dengan menggunakan tulisan berangkai. 1. Menulis huruf dalam bentuk tulisan berangkai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Butang Kenangan (Buku Teks Jilid 1: 4) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bercerita berdasarkan ayat dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid menulis huruf dalam bentuk
2. Murid mendengar penerangan guru tulisan berangkai dengan
tentang isi pelajaran dan kaitannya bimbingan guru.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 3)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Mengecam
Strategi Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Kemahira
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Keluarga Cergas Seni Bahasa
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa 4.1.1 Bercerita dengan menggunakan gaya bahasa yang
dalam bahan sastera. indah dan santun;
(i) simpulan bahasa
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Bercerita dengan menggunakan simpulan bahasa. 1. Melengkapkan ayat dengan simpulan bahasa yang betul.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Siapa Pantas? (Buku Teks Jilid 1: 5) 3. Murid membaca dan memahami 8. Murid memberikan maksud
1. Murid bercerita berdasarkan petikan dengan bimbingan guru. simpulan bahasa yang diberikan
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid memahami maksud simpulan oleh guru secara rawak.
2. Murid mendengar penerangan guru bahasa. 9. Murid mendengar guru membuat
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid bercerita berdasarkan bahan. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan tajuk pelajaran. 6. Murid melengkapkan ayat dengan
simpulan bahasa yang betul.
7. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 4)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menjanakan idea
Strategi Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 3
Minggu 2 Tarikh 4/1/2022 Hari Jumaat
Kelas 3 Masa Kehadiran KUMP.2
Kemahira
Tema 1. Kekeluargaan Unit 1. Keluarga Cergas Tatabahasa
n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata 5.1.1 Memahami dan menggunakan golongan kata nama
mengikut konteks. mengikut konteks;
(i) kata nama am
(ii) kata nama khas
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata 1. Menyenaraikan kata nama am berdasarkan gambar.
nama am dan kata nama khas dalam bahan. 2. Melengkapkan ayat dengan kata nama khas yang betul
berdasarkan gambar.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kenangan Indah semasa Bercuti (Buku 3. Murid memahami kata nama am 8. Murid mendengar guru membuat
Teks Jilid 1: 6) dan kata nama khas dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bercerita berdasarkan bimbingan guru.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid mengenal pasti dan membina
2. Murid mendengar penerangan guru ayat menggunakan kata nama am
tentang isi pelajaran dan kaitannya dan kata nama khas dalam bahan.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid menyenaraikan kata nama
am berdasarkan gambar.
6. Murid melengkapkan ayat dengan
kata nama khas yang betul
berdasarkan gambar.
7. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 5 – 6)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Kad imbasan

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Menghubungkaitkan
Strategi Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Didik Hibur
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
