Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 2


Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
1. Hari Minggu dengan Kemahira Mendengar dan
Tema 1. Kekeluargaan Unit
Keluarga n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons 1.1.1 Mendengar, mengecam, memahami dan menyebut
dengan betul dan tepat;
(i) frasa
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mendengar, mengecam dan menyebut frasa dengan 1. Mendengar dan mengecam sebutan.
betul dan tepat.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ceria Pagi (Buku Teks Jilid 1: 2-3) 3. Murid mendengar dan mengecam 7. Murid menyatakan perasaan
1. Murid becerita berdasarkan gambar sebutan yang dibaca oleh guru. apabila bersama-sama keluarga di
dengan bimbingan guru. 4. Murid menyebut frasa dengan betul Hari Minggu.
2. Murid mendengar penerangan guru dan tepat. 8. Murid mendengar guru membuat
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid menulis frasa yang disebut kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan tajuk pelajaran. oleh guru.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 1).
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengecam
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Round Table
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
1. Hari Minggu dengan Kemahira
Tema 1. Kekeluargaan Unit Membaca
Keluarga n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
sesuai;
(i) perkataan
(ii) ayat
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca perkataan dan ayat dengan sebutan yang betul 1. Membaca dan melabelkan gambar dengan perkataan
dan intonasi yang sesuai. yang betul.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Membeli Bahan Kek (Buku Teks Jilid 1: 3. Murid membaca perkataan dan 9. Murid mendengar guru membuat
4) ayat dengan sebutan yang betul kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bercerita berdasarkan dan intonasi yang sesuai dengan
gambar dengan bimbingan guru. bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid membaca dan melabelkan
tentang isi pelajaran dan kaitannya gambar dengan perkataan yang
dengan tajuk pelajaran. betul.
5. Murid menulis perkataan dan ayat
dalam buku latihan.
6. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 2-3)
PKJR: Komponen Keselamatan
Kenderaan dan Fungsi (Buku aktiviti: 1)
7. Murid meneliti gambar.
8. Murid membaca dan memahami
fungsi komponen keselamatan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
ILMU: HP PKJR - 1.1.2 Menyatakan ciri-ciri keselamatan yang terdapat pada komponen kenderaan.
Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Mengecam
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Masteri Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Gallery Walk
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
1. Hari Minggu dengan Kemahira
Tema 1. Kekeluargaan Unit Menulis
Keluarga n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.1 Asas menulis 3.1.1 Menulis secara mekanis;
(i) perkataan
(ii) ayat
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menulis huruf dengan betul dan kemas. 1. Menulis dengan tulisan yang betul dan kemas.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kek Hari Lahir (Buku Teks Jilid 1: 5) 3. Murid menulis perkataan dan ayat 8. Murid mendengar guru membuat
1. Murid membaca resepi dengan dengan tulisan yang kemas. kesimpulan tentang isi pelajaran.
bimbingan guru. 4. Murid menulis perkataan dan yat
2. Murid mendengar penerangan guru dalam buku latihan dengan
tentang isi pelajaran dan kaitannya bimbingan guru.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid menulis perkataan yang
terdapat dalam gambar dengan
tulisan yang cantik dan kemas.
6. Murid menyalin ayat yang berhuruf
tebal dengan tulisan yang kemas.
7. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 4-5)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Choose an item. Kemahiran Berfikir / KBAT Membanding bezakan
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Hot Seat
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 2
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
1. Hari Minggu dengan Kemahira
Tema 1. Kekeluargaan Unit Tatabahasa
Keluarga n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata 5.1.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan golongan
mengikut konteks kata mengikut konteks;
(i) kata nama am
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menggunakan kata nama am untuk membina ayat 1. Mengisi tempat kosong dengan kata nama am yang
berdasarkan gambar. betul.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Kejutan untuk Ibu (Buku Teks Jilid 1: 6) 3. Murid membaca petikan dengan 9. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bercerita berdasarkan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
gambar dengan bimbingan guru. 4. Murid mengenal pasti kata nama
2. Murid mendengar penerangan guru am yang terdapat dalam gambar.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid mengisi tempat kosong
dengan tajuk pelajaran. dengan kata nama am yang betul.
6. Murid mengenal pasti dan menulis
kata nama am berdasarkan
gambar.
7. Murid mengenal pasti dan membina
auat dengan kata nama am yang
terdapat dalam gambar.
8. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid
1: 7)
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku aktiviti Kad imbasan

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengenal pasti
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Koperatif Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Permainan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
