Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 5


Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
6. Sains, Teknologi dan 18. Inovasi Bertambah Kemahira Mendengar dan
Tema Unit
Inovasi Mutu n Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, 1.3.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar, ditonton
ditonton dan dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul. dan dibaca dengan sebutan yang betul dan intonasi serta gaya
yang sesuai.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menceritakan sesuatu perkara yang didengar, ditonton 1. Menceritakan maklumat yang didengar, ditonton dan
dan dibaca dengan sebutan yang betul dan intonasi serta dibaca.
gaya yang sesuai.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Penghadang Jalan Raya Beroda (Buku 3. Murid membaca dan memahami 9. Murid mendengar guru membuat
Teks: 133) situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bercerita tentang gambar 4. Murid bercerita sesuatu perkara
dengan bimbingan guru. yang didengar, ditonton dan dibaca
2. Murid mendengar penerangan guru dengan sebutan yang betul dan
tentang isi pelajaran dan kaitannya intonasi serta gaya yang sesuai
dengan tajuk pelajaran. dengan bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
PKJR: Etika Berbasikal (Buku
aktiviti: 21)
6. Murid memahami dan menunjukkan
cara menunggang basikal yang
selamat.
7. Murid lafaz pantun dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
8. Murid garis dan bincangkan etika
berbasikal yang terdapat dalam
pantun.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
HP PKJR: 5.1.5 Menunjukkan cara menunggang basikal yang selamat.
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Pendidikan Keselamatan Aktiviti Pembelajaran
Main Peranan
(EMK) Jalan Raya Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
6. Sains, Teknologi dan 18. Inovasi Bertambah Kemahira
Tema Unit Membaca
Inovasi Mutu n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.2 Membaca dan merujuk kamus serta media elektronik
untuk mencari makna perkataan dan meneliti ejaan yang tepat
mengikut susunan perkataan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membaca dan merujuk kamus serta media elektronik 1. Mencari makna perkataan dan meneliti ejaan yang tepat.
untuk mencari makna perkataan dan meneliti ejaan yang
tepat mengikut susunan perkataan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Bulu Tangkis Terkini (Buku Teks: 134) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bercerita tentang gambar situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid membaca dan merujuk
2. Murid mendengar penerangan guru kamus serta media elektronik untuk
tentang isi pelajaran dan kaitannya mencari makna perkataan dan
dengan tajuk pelajaran. meneliti ejaan yang tepat mengikut
susunan perkataan dengan
bimbingan guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sebutan dan Intonasi Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar Cara
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran Belajar
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date.
Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
6. Sains, Teknologi dan 18. Inovasi Bertambah Kemahira
Tema Unit Menulis
Inovasi Mutu n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan. 3.3.2 Mengedit dan memurnikan perenggan dari aspek ejaan,
tanda baca, penggunaan imbuhan, penggunaan kata, dan
struktur ayat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Mengedit dan memurnikan perenggan dari aspek ejaan, 1. Mengedit dan memurnikan penggunaan kata dan struktur
tanda baca, penggunaan imbuhan, penggunaan kata, ayat.
dan struktur ayat.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Mesin Pencuci Automatik (Buku Teks: 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
135) situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bercerita tentang gambar 4. Murid mengenal pasti kesalahan
dengan bimbingan guru. penggunaan kata dan struktur ayat
2. Murid mendengar penerangan guru dengan bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 5. Murid melengkapkan latihan yang
dengan tajuk pelajaran. diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Sistem Ejaan Kemahiran Berfikir / KBAT Menganalisis
Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar Cara
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Belajar
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date.
Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
6. Sains, Teknologi dan 18. Inovasi Bertambah Kemahira
Tema Unit Tatabahasa
Inovasi Mutu n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks. 5.3.2 Memahami dan membina pelbagai jenis ayat mengikut
konteks;
(i) ayat seruan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memahami dan membina pelbagai jenis ayat seruan 1. Mengenal pasti dan membina ayat seruan berdasarkan
mengikut konteks. kata dan gambar.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Katil Mesra Pengguna (Buku Teks: 136) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bercerita tentang gambar situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid memahami dan membina
2. Murid mendengar penerangan guru ayat seruan mengikut konteks
tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan bimbingan guru.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Kontekstual Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 5
Minggu 37 Tarikh 10/6/2021 Hari Rabu
Kelas 5A Masa 10.00 - 11.00 Kehadiran 17/17
10. Memupuk Kemahira
Tema 4. Perpaduan Unit Tatabahasa
Perpaduan n
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks. 5.3.2 Memahami dan membina pelbagai jenis ayat mengikut
konteks;
(ii) ayat perintah
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memahami dan membina pelbagai jenis ayat perintah 1. Mengenal pasti kata perintah dan melengkapkan dialog
mengikut konteks. dengan membina ayat perintah.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Mari Kita Berinovasi (Buku Teks: 137) 3. Murid membaca dan memahami 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bercerita tentang gambar situasi dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
dengan bimbingan guru. 4. Murid memahami dan membina
2. Murid mendengar penerangan guru ayat perintah mengikut konteks
tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan bimbingan guru.
dengan tajuk pelajaran. 5. Murid melengkapkan latihan yang
diberi oleh guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku latihan Internet

PENGISIAN KURIKULUM
Sistem Bahasa Tatabahasa Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu
Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Kreativiti dan Inovasi Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
/ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
