Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 6


Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan 19. Penternakan Janakan Kemahiran Mendengar dan


Tema Unit
Penternakan Pendapatan Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi 1.2.2 Bertutur untuk menghujahkan sesuatu perkara
pelbagai tujuan. menggunakan idea yang kritis dan kreatif berdasarkan
maklumat yang tersurat dan tersirat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Berhujah dengan idea yang kritis dan kreatif
1. Bertutur untuk menghujahkan sesuatu perkara berdasarkan bahan.
menggunakan idea yang kritis dan kreatif
berdasarkan maklumat yang tersurat dan tersirat.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Keusahawanan Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Ayuh, Kita Berternak! (Buku Teks: 144 - 145)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat berdasarkan
bahan dengan bimbingan guru.
 Murid berhujah dengan menggunakan idea yang kritis dan kreatif
Aktiviti Utama
berdasarkan maklumat tersurat dan tersirat.
 Murid berhujah dengan idea yang kritis dan kreatif berdasarkan
bahan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan 19. Penternakan Janakan Kemahiran


Tema Unit
Bahasa
Membaca
Penternakan Pendapatan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.1 Membaca, memahami, dan mentafsir bahan sastera
dan bahan bukan sastera.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Membaca cerpen dan iklan serta melengkapkan Peta
1. Membaca, memahami, dan mentafsir bahan sastera Bulatan untuk menjelaskan tafsiran tentang perikanan
dan bahan bukan sastera. darat.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Kosa kata Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Memahami Pembelajaran Kontekstual
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Peta i-Think

Rangka Pengajaran Impak


Perikanan Darat (Buku Teks: 146 - 147)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami bahan sastera dan bahan bukan
sastera dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid mentafsir bahan sastera dan bahan bukan sastera.
 Murid membaca cerpen dan iklan serta melengkapkan Peta
Bulatan untuk menjelaskan tafsiran tentang perikanan darat.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan 19. Penternakan Janakan Kemahiran


Tema Unit
Bahasa
Menulis
Penternakan Pendapatan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.3 Menghasilkan penulisan. 3.3.2 Mengedit dan memurnikan teks.
Ilmu:
4.4.3 Menyatakan langkah- langkah untuk menangani situasi rumit ketika melintas.
HP PKJR
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Mengedit dan memurnikan teks.
1. Mengedit dan memurnikan teks. 2. Menyatakan langkah- langkah untuk menangani
situasi rumit ketika melintas.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sistem ejaan Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Kemahiran Belajar
Tinggi (KBAT)
Menganalisis Pembelajaran Cara Belajar
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Perbincangan di Meja

Rangka Pengajaran Impak


Perbincangan di Meja (Buku Teks: 148)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti kesalahan bahasa dari aspek ejaan, tanda
baca, penggunaan imbuhan, penggunaan kata, serta struktur frasa
dan ayat dengan bimbingan guru.
 Murid mengedit dan memurnikan teks.
 Murid membincangkan kesalahan bahasa yang terdapat dalam
bahan dan mengedit dan memurnikan teks secara berkumpulan.
Aktiviti Utama
PKJR: Melintaslah dengan Bijaknya (Buku aktiviti: 19)
5. Murid menjalankan aktivti PKJR secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Murid bersoal jawab tentang Melintas dengan Bijaknya.
 Murid meneliti situasi dan menulis langkah-langkah yang boleh
membantu Adam dan Jarjit melintas dengan selamatnya.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi
Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan 19. Penternakan Janakan Kemahiran


Tema Unit
Bahasa
Seni Bahasa
Penternakan Pendapatan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam 4.2.1 Melafazkan dan melagukan seloka dengan nada
bahan sastera. yang sesuai serta menyatakan pengajaran.

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Melafazkan dan melagukan seloka dengan nada
1. Melafazkan dan melagukan seloka dengan nada yang yang sesuai serta menyatakan pengajaran.
sesuai serta menyatakan pengajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Kosa kata Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Seloka Menjadi Penternak (Buku Teks: 149)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid melafazkan dan melagukan seloka dengan nada yang
Aktiviti Utama sesuai dengan bimbingan guru.
 Murid menyatakan pengajaran yang terkandung dalam seloka.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu Choose an item. Tarikh 21/3/2022 Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran

7. Pertanian dan 19. Penternakan Janakan Kemahiran


Tema Unit
Bahasa
Tatabahasa
Penternakan Pendapatan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks. 5.3.2 Memahami dan membina pelbagai jenis ayat
mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Meneliti ayat penyata dan ayat tanya untuk
1. Memahami dan membina pelbagai jenis ayat mengikut melengkapkan dialog dan melakonkan.
konteks.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku kerja
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Peribahasa Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat


Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Pembelajaran Konstruktivisme
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran Abad
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran Impak


Ketam Nipah Kotak (Buku Teks: 150)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Permulaan 2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan
kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid memahami ayat penyata dan ayat tanya berdasarkan bahan
dengan bimbingan guru.
 Murid melengkapkan dialog dengan menggunakan ayat penyata
Aktiviti Utama
dan ayat tanya.
 Murid meneliti ayat penyata dan ayat tanya untuk melengkapkan
dialog dan melakonkan.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah
dibincangkan.
Aktiviti Penutup 6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada
keseluruhan pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
