Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1


Minggu 43 Tarikh 1/10/2022 Hari Isnin
Kelas 1 Bijak Masa 10.30 – 11.30 pagi Kehadiran /3
Nilai Baik hati Unit 2. Baik Hati Amalan Saya
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2. Bantuan Secara Ikhlas 2.1 Menyenaraikan sifat baik hati yang ada pada diri.
2.2 Memberi cadangan cara membantu orang lain.
2.4 Menunjukkan perasaan apabila dapat memberi bantuan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyenaraikan sifat baik hati yang ada pada diri. 1. Menyatakan sifat baik hati yang ada pada diri.
2. Memberi cadangan cara membantu orang lain.
3. Menunjukkan perasaan apabila dapat memberi bantuan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Konsep: Contohi sikap Ranjit Singh 1.Murid melakonkan situasi dengan 4.Murid mendengar guru membuat
(Buku Teks:6 ) bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk 2.Murid melaksanakan sumbang saran
dan gambar dengan bimbingan cara membantu orang lain dalam
guru, pelbagai situasi.
2. Murid mendengar penerangan guru 3.Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Tema Diri Saya Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Aktif Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Minggu 43 Tarikh 1/11/2022 Hari Selasa
Kelas 1Bijak Masa 7.40 – 8.40 pagi Kehadiran /4
Nilai Baik hati Unit 2. Baik Hati Amalan Saya
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2. Bantuan Secara Ikhlas 2.1 Menyenaraikan sifat baik hati yang ada pada diri.
2.3 Memberi alasan pentingnya menghulurkan bantuan.
2.4 Menunjukkan perasaan apabila dapat memberi bantuan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyenaraikan sifat baik hati yang ada pada diri. 1. Menerangkan cara memberi bantuan kepada orang lain.
2. Memberi alasan pentingnya menghulurkan bantuan.
3. Menunjukkan perasaan apabila dapat memberi bantuan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pengukuhan: Tanya Sama Kakak (Buku
3. Murid menyanyikan lagu mengikut
Teks:7 ) 6. Murid mendengar guru membuat
melodi Tanya Sama Pokok.
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk kesimpulan tentang isi pelajaran.
4. Murid bersoal jawab dengan guru
dan gambar dengan bimbingan
tentang cara dan kepentingan
guru,
membantu orang lain.
2. Murid mendengar penerangan guru
5. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Tema Diri Saya Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Aktif Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Minggu 43 Tarikh 1/13/2022 Hari Khamis
Kelas 1Bijak Masa 9.40 – 10.10 pagi Kehadiran /4
Nilai Baik hati Unit 2. Baik Hati Amalan Saya
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2. Bantuan Secara Ikhlas 2.2 Memberi cadangan cara membantu orang lain.
2.4 Menunjukkan perasaan apabila dapat memberi bantuan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menunjuk cara memberi sokongan moral dan bantuan
1. Memberi cadangan cara membantu orang lain.
kepada orang lain dalam sesuatu situasi dengan
2. Menunjukkan perasaan apabila dapat memberi bantuan.
bimbingan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pemulihan: Bantu dengan Ikhlas (Buku
Teks:8) 3. Murid memahami gambar. 6. Murid mendengar guru membuat
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk 4. Murid memberikan pendapat kesimpulan tentang isi pelajaran.
dan gambar dengan bimbingan tentang sifat baik hati pada diri
guru, mereka.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Tema Diri Saya Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Aktif Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 1
Minggu 43 Tarikh 1/14/2022 Hari Jumaat
Kelas 1 Bijak Masa 7.40 – 8.10 pagi Kehadiran /4
Nilai Baik hati Unit 2. Baik Hati Amalan Saya
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2. Bantuan Secara Ikhlas 2.2 Memberi cadangan cara membantu orang lain.
2.3 Memberi alasan pentingnya menghulurkan bantuan.
2.5 Memberikan sokongan moral dan kebendaan kepada yang
memerlukan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Memberi cadangan cara membantu orang lain. 1. Menunjuk cara memberi sokongan moral dan bantuan
2. Memberi alasan pentingnya menghulurkan bantuan. kepada orang lain dalam pelbagai situasi.
3. Memberikan sokongan moral dan kebendaan kepada
yang memerlukan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pengayaan: Tolong-menolong Amalan
3. Murid melakonkan cara membantu 5. Murid mendengar guru membuat
Mulia (Buku Teks:9)
orang lain berdasarkan watak di kesimpulan tentang isi pelajaran.
1. Murid bercerita berdasarkan tajuk
atas.
dan gambar dengan bimbingan
4. Murid melengkapkan latihan yang
guru,
diberi oleh guru. (Penilaian - Buku
2. Murid mendengar penerangan guru
Teks: 10).
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Tema Diri Saya Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Aktif Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum Aktiviti Pembelajaran
Nilai Murni Main Peranan
(EMK) Abad Ke-21

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
