Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH TAHUN 4

TARIKH 1/1/2023 MASA


MINGGU 1
HARI Ahad KELAS

TEMA MENGENALI SEJARAH

TAJUK Sumber Sejarah

Kaedah Penyelidikan Sejarah

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Pengertian dan Kemahiran Ilmu Sejarah

STANDARD 1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah.


PEMBELAJARAN
K 1.1.6 Menyatakan kepentingan mempelajari sejarah.

KEMAHIRAN TMK 1.11 Menghasil dan menyunting imej, audio atau video.

ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :


dapat :
1. Murid menyatakan __ daripada tiga pengertian
1. Menyatakan tiga pengertian sejarah. sejarah.

2. Menyatakan tiga kepentingan mempelajari 2. Murid menyatakan __ daripada tiga kepentingan


sejarah mempelajari sejarah

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pengertian sejarah


● Guru merangsang
2.
kembali pelajaran
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) dahulu dan
merangsang
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar. pengetahuan sedia
ada murid.
2. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru mengenai sinopsis bab
pertama sejarah. ● Guru menggunakan
strategi pembelajaran
3. Murid penerangan guru mengenai pengertian sejarah dan pendapat tokoh
kolaboratif dan
sejarawan mengenai pengertian sejarah. Watch & Listen (Lihat & Dengar)
koperatif dengan
4. Murid bersoal jawab dengan guru dan melakukan aktiviti KBAT. ( KBAT) menerapkan PAK21
dan elemen
5. Murid menyatakan pendapat mereka mengenai pengertian sejarah. sekolahku sejahtera
supaya ada interaksi
6. Guru mengimbas kod QR antara murid dan
7. Murid diperlihatkan biodata-biodata sejarawan tersebut. memotivasikan
murid.
8. Murid diberi penjelasan pengertian sejarah dengan merujuk peristiwa sejarah. ● Menilai kefahaman
9. Murid diminta untuk menyatakan tiga kepentingan mempelajari sejarah. murid tentang
pembelajaran hari ini
10. Murid akan dibahagikan kepada kumpulan kecil. .
11. Murid diberi kebebasan untuk memilih satu peristiwa dan mencari maklumat
mengenainya.

12. Murid mencatatkan maklumat yang diperoleh pada kertas sebak.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

13. Murid daripada kumpulan lain secara bergilir-gilir memberikan respons dengan
menulis pada kertas yang sama. Round Table (Meja Bulat)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pengertian sejarah dengan bimbingan


guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU TEKS Halaman 001-005 BUKU AKTIVITI Halaman 001

ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Round Table (Meja Bulat)
SEJAHTERA

STRATEGI PdP Pembelajaran Konstektual PAK-21 Watch & Listen (Lihat &
Dengar)

KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -

EMK : NILAI Kasih Sayang KB Mengecam

EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

PENDEKATAN BERTEMA

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.


MURID

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
